IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223>
Автор
Порака Обратен редослед
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 15:27
ќе може ли да добијам објаснување во врска со типот за поврзување на трговските друштва концент???

имам потреба од знаење во врска со овој тип на поврзување на друштвата...

инаку ова е од делот за законот за трговски друштва...

ви благодарам однапред!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
lola123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lola123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 15:20
imam edno prashanje vo 2002 godina jas uplativ za stan pola suma i minatoto leto doznavam deka go dale mojot stan na drug covek. e sega deka lugeto mi bea bozemski od doverba i deka se ke se reselo cekav do sega, ama od resavanje nisto ne ispadna. a covekot mi e rodnona - gnasa covek ispadna, mnogu se nerviram, ni propadnaa site pari dolgo zarabotuvani. prasanjeto mi e kade bi mozela da se obratam za pomos, i ako ima nekoj drugi so isto uskustvo da mi pisat kako go razresile - bi vi bila vecno blagodarna. pozz se nadevam ke pise nekoj!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 16:54
Originally posted by Срмена Срмена напиша:

Еден пријател од Кавадарци немал платено за кабловска за цела 2008 година. За тој период ниту еднаш не е даден на суд заради наплата на тоа побарување. Дали може сега доколку го тужат да поднесе приговор за застареност на побарувањето ( мислам дека имаше таков некој член во ЗОО) и да избегне плаќање???? Сакам чисто да се информирам во врска со случајов. Поздрав


Таквото побарување има рок за застарување, ама не знам колкав период треба да измине за да може да се повика на тоа. Треба да се види во законот.
Кон врв
Срмена Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Срмена Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 14:19
Еден пријател од Кавадарци немал платено за кабловска за цела 2008 година. За тој период ниту еднаш не е даден на суд заради наплата на тоа побарување. Дали може сега доколку го тужат да поднесе приговор за застареност на побарувањето ( мислам дека имаше таков некој член во ЗОО) и да избегне плаќање???? Сакам чисто да се информирам во врска со случајов. Поздрав
Кон врв
pavleta Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pavleta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 11:11
Ви благодарам многу за вашиот одговор! Се надевам дека нема да има вакви проблеми со јазикот, јазикот мора да се знае! Во врска со пријавуването, ова е завршено, се е во ред. Да, разбирам, потпишуването во матичната книга е задолжителен услов за предизвикужане на акција, да се смета, дека сум наишла под одредбата на правната норма и рокот тече од овој момент. И ова ќе биде завршено во близку време... Ви благодарам уште еднаш!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 00:31
Originally posted by pavleta pavleta напиша:

Здраво, ме интересира чл.9 од ЗАКОН ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - Странец кој е во брак со државјанин на Република Македонија најмалку три години и до поднесувањето на барањето законски престојува најмалку една година непрекинато на територијата на Република Македонија може со природување да стекне државјанство на Република Македонија иако не ги исполнува условите од член 7 став 1 точка 2, 6 и 8 на овој закон.
Јас сум странец кој ќе биде бо брак со државјанин на Република Македонија. Што значи да престојувам најмалку една година непрекинато во страната? Дали само постојанен адрес да имам или изопшто не можам да напуштам територијата на Република Македонија за период од 1 година и можам ли да поминувам граница општо речено?    


Непрекинато значи да имаш постојано место на живеалиште овде, секако, да си се пријавиш согласно сите процедури, а чинам дека можеш да ја преминеш границата на определен период, како што е за одмор или слично, но не сум сигурен. Инаку периодот од една година, започнува од моментот на потпишувањето во матичната книга на венчаните, кое има конститутивен карактер.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 18:06
Нешто сличен проблем имаа едни мои пријатели кои беа во брак 3 години и во периодот на поднесувањето на барање за државjанство на РМ  добија принова.
Сопругот на мојата пријателка имаше заснован работен однос во земјава,имаше брачен стаж од 3  години,но барањето  му беше одбиено заради непознавање на македонскиот јазик.
Постапката сеуште им е во тек,се додека тој не го совлада македонскиот јазик....Македонија и све е можно!
Заборавив да напоменам,барателот на државjанството ја немаше  напуштено земјава за тие 3 години.


Изменето од renatax - 19.Март.2010 во 23:16
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
pavleta Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pavleta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 11:19
Здраво, ме интересира чл.9 од ЗАКОН ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - Странец кој е во брак со државјанин на Република Македонија најмалку три години и до поднесувањето на барањето законски престојува најмалку една година непрекинато на територијата на Република Македонија може со природување да стекне државјанство на Република Македонија иако не ги исполнува условите од член 7 став 1 точка 2, 6 и 8 на овој закон.
Јас сум странец кој ќе биде бо брак со државјанин на Република Македонија. Што значи да престојувам најмалку една година непрекинато во страната? Дали само постојанен адрес да имам или изопшто не можам да напуштам територијата на Република Македонија за период од 1 година и можам ли да поминувам граница општо речено?    
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 22:07
pa ,..i ne me chudi da vidish !изненадување....na glupaviot svashta mozesh da mu,...poturish !

rekov: se chudam shto li sorta lugje ziveat na ovie 25 000 km2!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 16:00
eden , isto taka neshto slichno kaza tuka ....go kaznile deka mu "padnalo" nekakvo gjubre na ulica,...iako zakonot seushte ne bil...."silen"!Ич да не те чудит таквата појава бидејки полицијата од Тетово се искинала од пишење казни за непоседување Елеци со висока видливост во возилата иако законот е донесен но почнува да важи по влегувањето на РМ во ЕУ !

Изменето од alekso_2000 - 26.Февруари.2010 во 16:02
car's freack
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 01:14
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Пред 3 години запрев на улица (значи не на тротоар туку на коловозот десно) бидејки моето две годишно момиче почна да повраќа од преголемата горештина ( најверојатно ).
Го извадов момичето од кола и постојав надвор колку една минута за да се освежит под сека и потоа го остадов момичето вкола и влегов наспроти во аптеката да побарам нешто за освежување !!!
Дури јас бев таму , жена ми и уште една жена со тригодишно дете беа во колата !
Во меѓувреме дошол сообраќаец и ја сликал колата и си заминал прку пат !!!
Кога се вратив , жена ми ми кажа и јас отидов да видам штое работата а сообраќаецот ми побара документи и ми напиша пријава за недозволено паркирање !!!
И покрај објаснувањата од моја страна дека не сум паркиран туку сум запрен и по која причина тој се однесуваше арогантно и не сакаше да ме сослуша !!!
После една година од тогаш ми дојде решение од комисија при СВР да платам глоба или да се жалам.
Јас поднесов жалба и во неа ги наведов сите факти и плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !
Жалбата ми беше одбиена со образложение дека на сликата се гледало дека момичето е в кола !
Е сега тие виделе момиче в кола но дали е тоа момичето за кое јас наведов дека му се слошило бидејки ако се гледало на сликата ке виделе дека во колата имаше уште една жена и едно дете а можеше да има уште 2 деца !!!
Но факт е дека момичето беше в кола но одкако јас го вратив назад кај мајка му (жена ми) и влегов во аптеката !!!
После тоа откако ми ја одбија жалбата по повеќе од една година ми дојде писмо од извршител за наплата !!!
Ве молам за правна помош доколку некој сака да се позанимава со случајот бидејки не се работи за сумата која треба да ја платам туку за неправдата која ми е нанесена мене и на многу други со вакви или слични случаи !!!
БЛАГОДАРАМ !


Прво што ми падна во очи е тоа дека делото се случило пред три години, па затоа прво провери ги роковите кои било потребно да бидат запазени за да можеш понатаму да продолжиш, независно дали тоа ќе биде управна или процесна постапка.
Доколку истите се запазени и сметаш дека ги поседуваш потребните материјални докази, а имаш финансиски можности, како и нерви да се бориш за правдата, откако ќе ги исцрпиш сите можности во управната постапка, поведи постапка пред надлежен судски орган.


Изменето од Македон - 26.Февруари.2010 во 01:17
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 22:24
.......... плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !....!?изненадување


....shto zborish be?.збунетост...ne me interesira se drugo shto si pishal,..ako stavrno e ova shto go kaza!.,...zemi togash , "prevrti" ja cela drzava,...ako imash zivci i vreme,....izvadi im ja zolchkata ,...ako vekje stvarno e taka !...koj moze da te kaznuva  da ne zastanuvash , tamu kaj shto nema nikakov znak za toa?

eden , isto taka neshto slichno kaza tuka ....go kaznile deka mu "padnalo" nekakvo gjubre na ulica,...iako zakonot seushte ne bil...."silen"!изненадување

se , chudam samo,...navistina shto lugje ziveat vo zemjava!


Изменето од brza - 25.Февруари.2010 во 22:24
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 09:40
Пред 3 години запрев на улица (значи не на тротоар туку на коловозот десно) бидејки моето две годишно момиче почна да повраќа од преголемата горештина ( најверојатно ).
Го извадов момичето од кола и постојав надвор колку една минута за да се освежит под сека и потоа го остадов момичето вкола и влегов наспроти во аптеката да побарам нешто за освежување !!!
Дури јас бев таму , жена ми и уште една жена со тригодишно дете беа во колата !
Во меѓувреме дошол сообраќаец и ја сликал колата и си заминал прку пат !!!
Кога се вратив , жена ми ми кажа и јас отидов да видам штое работата а сообраќаецот ми побара документи и ми напиша пријава за недозволено паркирање !!!
И покрај објаснувањата од моја страна дека не сум паркиран туку сум запрен и по која причина тој се однесуваше арогантно и не сакаше да ме сослуша !!!
После една година од тогаш ми дојде решение од комисија при СВР да платам глоба или да се жалам.
Јас поднесов жалба и во неа ги наведов сите факти и плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !
Жалбата ми беше одбиена со образложение дека на сликата се гледало дека момичето е в кола !
Е сега тие виделе момиче в кола но дали е тоа момичето за кое јас наведов дека му се слошило бидејки ако се гледало на сликата ке виделе дека во колата имаше уште една жена и едно дете а можеше да има уште 2 деца !!!
Но факт е дека момичето беше в кола но одкако јас го вратив назад кај мајка му (жена ми) и влегов во аптеката !!!
После тоа откако ми ја одбија жалбата по повеќе од една година ми дојде писмо од извршител за наплата !!!
Ве молам за правна помош доколку некој сака да се позанимава со случајот бидејки не се работи за сумата која треба да ја платам туку за неправдата која ми е нанесена мене и на многу други со вакви или слични случаи !!!
БЛАГОДАРАМ !
car's freack
Кон врв
Срмена Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Срмена Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 11:28
HELP!!! студент сум на правниот факултет и за испит имам случај за кој треба да напишам тужба за надомест на штета и слични ствари. Е сега случајов ми е ваков:еден тип ја удира мојава клиентка со автомобил и таа се здобива со телесни и тешки телесни повреди. И све околу тоа ми е јасно, но дали има некаква врска тоа што лицево кое што ја нанело штетата платило во обвинителство сума на пари според чл.154 од ЗКП и со тоа се отфрла кривичната пријава за загрозување на безбедноста во сообраќајот.Прашањето ми е дали и покрај тоа може да се бара надомест на настанатата материјална и нематеријална штета???Зашо нема податоци дали со тоа се спогодиле странките во обвинителство (како што во пракса ги викаат странките во ЈО за да не се тужат после)или не??
Благодарам однапред
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.