IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
Автор
Порака Обратен редослед
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 00:39
Originally posted by ros_24 ros_24 напиша:

а дали јавен правобранител,јавен обвинител,народен правобранител спаѓаат под исто ?
Правам есеј на тема - The legal professions in Macedonia
За што да пишувам ?


Јавниот правобранител кај нас е познат како државен правобранител и истиот ги брани правата и имотните интереси на Република Македонија и други функции одредени со закон.

Народниот правобранител пак се грижи за почитување на човековите права и слободи од страна на органите на управата.

Јавното обвинителство на Република Македонија како единствен и самостоен државен орган кој ги гони сторителите на кривични дела и на други со закон утврдени казниви дела.

На интернет има доста информации за сите овие функции.

Во однос на есејот, пишувајте за судиите, адвокатите, нотарите, а можете да ги опфатите и овие професи, па и да направите споредба со земјите кои имаат прецедентно право, како што се Англија и САД.



Изменето од Македон - 22.Мај.2010 во 00:40
Кон врв
ros_24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ros_24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2010 во 19:16
а дали јавен правобранител,јавен обвинител,народен правобранител спаѓаат под исто ?
Правам есеј на тема - The legal professions in Macedonia
За што да пишувам ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 19:23
Originally posted by the king the king напиша:

ќе може ли да добијам објаснување во врска со типот за поврзување на трговските друштва концент???

имам потреба од знаење во врска со овој тип на поврзување на друштвата...

инаку ова е од делот за законот за трговски друштва...

ви благодарам однапред!!


Законот за трговски друштва е многу често менуван.
Делот за присоединување, спојување и поделба ( статусни промени ) е од член 517 до член 537-л. Во него се опфатени статусните промени, а во најновите измени е предвидено и спојувањето на македонско трговско друштво со друштво од ЕУ. Нема услови кои се посебни и важат токму за спојувањето кое ти го бараш, барем јас колку што видов, а и сега побарав на страна со правни прописи и во ЗТД тој тип на спојување не е споменат конкретно.

P.S. Што конкретно ти треба околу спојувањето? Дали е можеби нешто што е поврзано со пазарот и конк*ренцијата на пазарот?



Изменето од Македон - 20.Мај.2010 во 19:25
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 18:49
Tokmu taka, crno na belo...Umre vremeto na doverba, na prijatelstvo, rodninski vrski pogotovo koga se pari vo prasanje...Taka da dokolku nemate nikakov dokument na kogo , sto i kolku ste dale ,pisi brate propalo...
Povece sreca idniot pat...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 18:34
Originally posted by lola123 lola123 напиша:

imam edno prashanje vo 2002 godina jas uplativ za stan pola suma i minatoto leto doznavam deka go dale mojot stan na drug covek. e sega deka lugeto mi bea bozemski od doverba i deka se ke se reselo cekav do sega, ama od resavanje nisto ne ispadna. a covekot mi e rodnona - gnasa covek ispadna, mnogu se nerviram, ni propadnaa site pari dolgo zarabotuvani. prasanjeto mi e kade bi mozela da se obratam za pomos, i ako ima nekoj drugi so isto uskustvo da mi pisat kako go razresile - bi vi bila vecno blagodarna. pozz se nadevam ke pise nekoj!


Дали има некаков доказ за сето ова погоре кажано, односно дали откако Вие сте му ги уплатиле средствата, сте добиле некаква потврда (црно на бело) за сето ова или не?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 17:15
Originally posted by ros_24 ros_24 напиша:

Може ли некој да ми помогне да ми одговори на следново прашање...
Дали кај нас има категорија LEGAL PROFFESIONS како пример што е BARRISTER i SOLICITOR vo Anglija???
Ве молам ХИТНО ЕЕЕ


Секако дека има правни професии, адвокатот, судијата и нотарот се само пример за тоа, но кај нас нема како што е во Англија, barrister и solicitor. Функциите на тие две професии се обединети во една-адвокатската функција. Кај нас адвокатот има право да настапува во сите спорови, независно дали е тоа кај повисок суд, или понизок.
Кон врв
ros_24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ros_24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 01:36
Може ли некој да ми помогне да ми одговори на следново прашање...
Дали кај нас има категорија LEGAL PROFFESIONS како пример што е BARRISTER i SOLICITOR vo Anglija???
Ве молам ХИТНО ЕЕЕ
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 14:02
Vo pravo si messenger, apsolutno.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 15:47
Koga se dava bilo shto na zaem samo na zbor, treba toa da se prifati kako daruvanje. Ako smetate deka mozhete da daruvate onoa shto vi se bara kako pomosh, togash storete go toa.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 10:08
Sekoe skolo se plaka. Pamet vo glava za drug pat.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 15:15
Originally posted by Eva10 Eva10 напиша:

Пред одреден период на пријател му позајмив 1000 евра, со
договор
да ми го врати целиот износ во рок од 2 месеци. Помина цела година, а тој ми нема вратено ниту евро. Немам сведоци. Посто ли начин, како да докажам дека истото лице ми е должник? Што можам да превземам во тој случај? Однапред Ви благодарам.


Со каков договор? Склчучивте писмен договор, заверен на нотар, или пак усен договор, за кој немате сведоци?

Ако сте му позајмиле пари врз основа на усен договор, без сведоци, за жал, нема да можете да докажете пред судот дека Вие сте му позајмиле пари на тој пријател, затоа што тој, ако не сака да Ви ги врати парите, ќе негира дека воопшто нешто сте му позајмиле.

Изменето од Македон - 17.Мај.2010 во 15:16
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 13:38
garant nemash shansi da si gi vratish ,..pravno !
tuku,...tuka e normalna rabota,...toa shto si go dal na mesec-dva ,...da go dobiesh nazad za nekoja godina ili pak,....nikogash !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Eva10 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eva10 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 11:56
Пред одреден период на пријател му позајмив 1000 евра, со
договор да ми го врати целиот износ во рок од 2 месеци. Помина цела година, а тој ми нема вратено ниту евро. Немам сведоци. Посто ли начин, како да докажам дека истото лице ми е должник? Што можам да превземам во тој случај? Однапред Ви благодарам.

Изменето од Eva10 - 17.Мај.2010 во 11:57
Кон врв
Dafince Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dafince Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 03:09
Ве молам за помош. Порано работев во една фирма која сега води спор со моја бивша колешка. Имено, таа како и сите ние земаше плата трипати поголема од оној износ кој што беше пријавен. Сега ја тужат дека разликата во износот таа го должи и треба да го врати. Мене ме викаат да сведочам и да лажам дека работодавецот е во право или во спротивно и мене ќе ме обвинат за истото. Повеќе од една година добивам покани за сведок. Поканите ги оставаат под врата. Досега не сум потпишала дека сум добила покана.
Ве молам некое стручно лице да ми одговори имам ли право да не сведочам и дали е можно да ме соберат некоја вечер со комбе со оглед на фактот дека ниедна покана не е уредно доставена.
Многу Ви благодарам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.