IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Косово и Косовска битка 1389година!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Косово и Косовска битка 1389година!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 22:55
Нема многу за кажување, цар Лазар ја губи битката, во неа учествувале не само срби туку и Унгарци, Хрвати, иако се негира, имало и Албанци (немало тогаш Албанци муслимани, точката на раздвојувањето). “Алијансата“ е уништена, Бајазит први ја превзема власта, керката на цар Лазар се мажи за Бајазит, Стефан Лазаревиќ станува Турски вазал кој се бори за Турците на наездата на Монголите кај Анкара, против крстоносците кај Никополи,...

Едноставно нема тема за шпекулации, класичен пораз на “алијансата“ од многубројната османлиска војска...

Изменето од Buggyman - 02.Август.2009 во 00:37
Homo homini lupus est...
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 13:15
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Нема многу за кажување, цар Лазар ја губи битката, во неа учествувале не само срби туку и Унгарци, Хрвати, иако се негира, имало и Албанци (немало тогаш Албанци муслимани, точката на раздвојувањето). “Алијансата“ е уништена, Бајазит први ја превзема власта, керката на цар Лазар се мажи за Бајазит, Стефан Лазаревиќ станува Турски вазал кој се бори за Турците на наездата на Монголите кај Анкара, против крстоносците кај Никополи,...

Едноставно нема тема за шпекулации, класичен пораз на “алијансата“ од многубројната османлиска војска...



A be se e OK... Ama ova "klasicen poraz na alijansata" e za smeenje...       

Kako vika Buggyman , imalo i Ungarci i Hrvati... Moze, ama toa bil tolkav mal broj sto duri i ne se spomenuva... A ovoj odma "poraz na alijansata..."      



Изменето од macedon_alex - 15.Август.2009 во 22:45
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 17:51
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:



Делија, вадење зборови од контекст не е добро... никој не спомна дека некој ја мрази Србија туку факти дека имало покрај најголемиот број срби и други народи (христијански) кој дале отпор на Османлиите. Зошто не можеш да го прифатиш тој факт?
   

Jas go prifatif... Ama tolku mnogo toa da go odbelezuvam ne e po moe, zatoa sto SEPAK NE BILE VO TOLKAV BROJ za da moze da se preimenuva (po tvoe) vo ALIJANSA...
I sega ima vo Makedonskata vojska i Srbi i Albanci... Dali spored tebe toa e Makedonska vojska ili ALIJANSA...???
Toa bilo SRPSKA VOJSKA so svoite kralevi... A dali imalo megu niv i nekoi drugi toa e mnogu malku za da bide poznacitelno...

Ja iskrivuvas vistinata... Samo toa ne mi se dopaga, a drugo se si e OK...


Одиш предалеку, коалицијата помеѓу христијаните постоела, и не може да се мери со модерните денешни држави. Не знам што е толку тешко да се разбере дека 1389 година е краток период на српското владение за да се каже дека населението на балканот е само српски и само срби живееле на балканот, и мислам дека нема никаква основа.
Не ја искривувам вистината, но не треба да се става акцент само на Српската страна како најголем заштитник од исламската наезда преку отоманите, бидејки сите христијански народи на балканот се имаат удружено.

Prince Lazar's army included a core of Serbian troops including his son-in-law Vuk Brankovich together with the Bosnian leader Ban Tvrtko and other contingents including Croats, Wallachians and Albanians. The Serbs occupied the right wing and the allies on the left with Vukovic commanding the reserves. (Serbian medieval army)....

http://www.balkanhistory.com/kosovo_1389.htm



Homo homini lupus est...
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 17:52
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:



Делија, вадење зборови од контекст не е добро... никој не спомна дека некој ја мрази Србија туку факти дека имало покрај најголемиот број срби и други народи (христијански) кој дале отпор на Османлиите. Зошто не можеш да го прифатиш тој факт?
   

Jas go prifatif... Ama tolku mnogo toa da go odbelezuvam ne e po moe, zatoa sto SEPAK NE BILE VO TOLKAV BROJ za da moze da se preimenuva (po tvoe) vo ALIJANSA...
I sega ima vo Makedonskata vojska i Srbi i Albanci... Dali spored tebe toa e Makedonska vojska ili ALIJANSA...???
Toa bilo SRPSKA VOJSKA so svoite kralevi... A dali imalo megu niv i nekoi drugi toa e mnogu malku za da bide poznacitelno...

Ja iskrivuvas vistinata... Samo toa ne mi se dopaga, a drugo se si e OK...
Ајде не се филмајте,пишувајте за битката,не да се критикувате самите себе,доста беа офф топик постови.
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 17:54
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:



Делија, вадење зборови од контекст не е добро... никој не спомна дека некој ја мрази Србија туку факти дека имало покрај најголемиот број срби и други народи (христијански) кој дале отпор на Османлиите. Зошто не можеш да го прифатиш тој факт?
   

Jas go prifatif... Ama tolku mnogo toa da go odbelezuvam ne e po moe, zatoa sto SEPAK NE BILE VO TOLKAV BROJ za da moze da se preimenuva (po tvoe) vo ALIJANSA...
I sega ima vo Makedonskata vojska i Srbi i Albanci... Dali spored tebe toa e Makedonska vojska ili ALIJANSA...???
Toa bilo SRPSKA VOJSKA so svoite kralevi... A dali imalo megu niv i nekoi drugi toa e mnogu malku za da bide poznacitelno...

Ja iskrivuvas vistinata... Samo toa ne mi se dopaga, a drugo se si e OK...
Ајде не се филмајте,пишувајте за битката,не да се критикувате самите себе,доста беа офф топик постови.


Нема ништо офф топик, се работи за Косовската битка во 1389 година, и разменуваме мислење за битката, кој се учествувал во неа... приклучи ни се, ако имаш некоја информација!
Homo homini lupus est...
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 18:32
Srpska vojska bila je osuđena na napad. Nemajući dovoljno dobre pešadije, snagu je zasnivala na teškoj konjici - oklopnicima. Čak i turski taktičari i vojni komandanti priznaju: srpske oklopnike ništa ne može zadržati, oni ne znaju da odstupe. A snaga turske vojske je pre svega u pešadiji - janičarima, "koje još niko nije pobedio". Zato su Srbi primorani na ofanzivnu taktiku. 





ps. Nikade ne najdov Hrvati, a uste pomalku Albanci...

Изменето од macedon_alex - 15.Август.2009 во 22:49
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 20:40
Нешто просто што очигледно Делија не го знае - на косовска битка Српски крал не учествувал - во тоа време имало само два крала а тоа бил Марко Крале кој не дошол на Косовската битка(задоцнилголема%20насмевка) и Твртко Котромановиќ кој не учествувал во битката бидејки бил премногу зафатен во друга војна против Венеција и Млетачката републиканамигнување
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 20:49
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Srpska vojska bila je osuđena na napad. Nemajući dovoljno dobre pešadije, snagu je zasnivala na teškoj konjici - oklopnicima. Čak i turski taktičari i vojni komandanti priznaju: srpske oklopnike ništa ne može zadržati, oni ne znaju da odstupe. A snaga turske vojske je pre svega u pešadiji - janičarima, "koje još niko nije pobedio". Zato su Srbi primorani na ofanzivnu taktiku.



ps. Nikade ne najdov Hrvati, a uste pomalku Albanci...


Nikade ne najdov Hrvati, a uste pomalku Albanci...



http://www.kosovo.net/kosbitka.html...

(официјална веб страница на СРПСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА НА РАШКА И ПРИЗРЕН на англиски јазик)

Lazar wished to delay the battle, hoping more reinforcements would arrive, but on July 15 (28), 1389 the Turks surprised the Serbs with an unexpected attack. (The date discrepancy is due to the acceptance of the Gregorian calendar by the Serbs later than Europe). The Serbs led an army of Bulgarians, Bosnians, Skepitars of Albania, with men from Hungry, Wallachia and Poland. It appeared that in the beginning, the Turks with an array of their vassals, were losing. In truth, history knows little or nothing of the facts. It appears that the battle was one of courage rather than tactics....

Сега се прашувам, дали си збунет? Не е фер да обвинуваш дека некој ја искривува историјата, туку колку ИСКРЕНО се толкува.... не негирам на твојата теорија на тактиката, но последното кое го потенцираш...ццццц

Изменето од macedon_alex - 15.Август.2009 во 22:50
Homo homini lupus est...
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 21:25
deliajskopje, te molam da napravis razlika , togasno i segasno vreme, togas nemalo drzavi i site hristijanski narodi se soedinile i vojuvale protiv otomaskata imperija, taka da mnogu ubavo rece bogyman deka bila aliansa na narodi a ne srpska vojska, isto taka zemi go i skenderbeg toj bil albanski vojskovodec, no ne znaci toa deka albanskata armija se borela protiv turskata imperija, tuku site narodi na balkanot vodeni od skenderbeg se borele zaedno za spas na hristijanstvoto, ovie se fakti
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 16:00
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

deliajskopje, te molam da napravis razlika , togasno i segasno vreme, togas nemalo drzavi i site hristijanski narodi se soedinile i vojuvale protiv otomaskata imperija, taka da mnogu ubavo rece bogyman deka bila aliansa na narodi a ne srpska vojska, isto taka zemi go i skenderbeg toj bil albanski vojskovodec, no ne znaci toa deka albanskata armija se borela protiv turskata imperija, tuku site narodi na balkanot vodeni od skenderbeg se borele zaedno za spas na hristijanstvoto, ovie se fakti


FAKT e deka toa bilo SRPSKA VOJSKA, a koj bil vo nea ne e ni tolku bitno... Vo toa vreme bilo kralstvo na Srbite, a ne postoelo niti Hrvatsko, a uste pomalku Albansko kralstvo... Zatoa poleka ne brzaj...   
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 18:27
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Srpska vojska bila je osuđena na napad. Nemajući dovoljno dobre pešadije, snagu je zasnivala na teškoj konjici - oklopnicima. Čak i turski taktičari i vojni komandanti priznaju: srpske oklopnike ništa ne može zadržati, oni ne znaju da odstupe. A snaga turske vojske je pre svega u pešadiji - janičarima, "koje još niko nije pobedio". Zato su Srbi primorani na ofanzivnu taktiku. Muratov strateg pobede na Kosovu, Evronos-beg planira defanzivnu taktiku, izazvaće srpski napad zasuvši konjicu strelama, zatim ih propustiti duboko u turske redove, zaplesti u konje i kamile komore, obilaziti lakom konjicom i napadati s leđa, buzdovanima. I u povoljnom trenutku preći u protivnapad. I zaista: Srbi napadaju. "Otisnuše se niz polje kao gvozdeni bregovi", opisuju turski letopisci taj napad, "krenuše napred valjajući se i hučeći kao more"...

Muratova pogibija, ma koliko je izvori naglašavali kao središnji događaj bitke, nije nimalo uticala na njen tok. Nigde se ne vidi da je obeshrabrila Turke ili osmelila Srbe. Osmanska snaga nije bila u ličnosti vladaoca nego u sistemu. Na Kosovu, prikrivši Muratov udes mudro i vešto, kako kaže Duka - njegova se okolina obezbedila od iznenađenja. Bitka je za Turke uprkos smrti vladaoca i vrhovnog komandanta tekla po planu.



ps. Nikade ne najdov Hrvati, a uste pomalku Albanci...


Nikade ne najdov Hrvati, a uste pomalku Albanci...



http://www.kosovo.net/kosbitka.html...

(официјална веб страница на СРПСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА НА РАШКА И ПРИЗРЕН на англиски јазик)

Lazar wished to delay the battle, hoping more reinforcements would arrive, but on July 15 (28), 1389 the Turks surprised the Serbs with an unexpected attack. (The date discrepancy is due to the acceptance of the Gregorian calendar by the Serbs later than Europe). The Serbs led an army of Bulgarians, Bosnians, Skepitars of Albania, with men from Hungry, Wallachia and Poland. It appeared that in the beginning, the Turks with an array of their vassals, were losing. In truth, history knows little or nothing of the facts. It appears that the battle was one of courage rather than tactics....

Сега се прашувам, дали си збунет? Не е фер да обвинуваш дека некој ја искривува историјата, туку колку ИСКРЕНО се толкува.... не негирам на твојата теорија на тактиката, но последното кое го потенцираш...ццццц


Цитат...

FAKT e deka toa bilo SRPSKA VOJSKA, a koj bil vo nea ne e ni tolku bitno... a ne postoelo niti Hrvatsko, a uste pomalku Albansko kralstvo Zatoa poleka ne brzaj...

   НИКОЈ НЕ БРЗА; ТУКУ ГОВОРЕВМЕ ЗА НАРОДИ НА БАЛКАНОТ А НЕ КРАЛЕВСТВА

Уште не можеш да разбереш дека НАРОДИТЕ се обединиле да ја сопрат Османлиската наезда на балканот, и ја форсираш само едната страна. Ако не биле останатите, битката ке била завршена за 2 минути, додека еден од Српските благородници ја НАПУШТА битката, а тој факт тебе ти е познат, нели?

Изменето од Buggyman - 03.Август.2009 во 18:30
Homo homini lupus est...
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 18:41
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:



   НИКОЈ НЕ БРЗА; ТУКУ ГОВОРЕВМЕ ЗА НАРОДИ НА БАЛКАНОТ А НЕ КРАЛЕВСТВА

Уште не можеш да разбереш дека НАРОДИТЕ се обединиле да ја сопрат Османлиската наезда на балканот, и ја форсираш само едната страна.
   


Narodi na Balkanot ima kolku sakas, ama KRALSTVO BILO EDNO...!!!    

A za toa deka narodite se "zdruzile" namas pravo, bidejki i sam vikas deka i od redovite na SRPSKITE vojski nekoj se razdvoil...

A sega da forsiras kako Kosovskata bitka protiv Turcite ne bila SRPSKA, tuku sobrana od site narodi e smesno i nemam namera za toa da se nategam so tebe...   
Rekov... Imalo nekoi narodi, NO TOA E MNOGU MAL I NEZNACITELE BROJ ZA TI DA GO STAVAS NA ISTO RAMNISTE...   

Vidovdan e tokmu poradi taa bitka Srpski nacionalen praznik... Ako e taka kako sto ti tvrdis, togas toj den denes ke go slavele poveke narodi...
Mnogu prosto... mnogu jasno...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 18:53
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Кое едно Кралство црниДелија кога Лазар не бил Крал

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење 
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 16:27
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:



   НИКОЈ НЕ БРЗА; ТУКУ ГОВОРЕВМЕ ЗА НАРОДИ НА БАЛКАНОТ А НЕ КРАЛЕВСТВА

Уште не можеш да разбереш дека НАРОДИТЕ се обединиле да ја сопрат Османлиската наезда на балканот, и ја форсираш само едната страна.
   


Narodi na Balkanot ima kolku sakas, ama KRALSTVO BILO EDNO...!!!    
A za toa deka narodite se "zdruzile" namas pravo, bidejki i sam vikas deka i od redovite na SRPSKITE vojski nekoj se razdvoil...

A sega da forsiras kako Kosovskata bitka protiv Turcite ne bila SRPSKA, tuku sobrana od site narodi e smesno i nemam namera za toa da se nategam so tebe...   
Rekov... Imalo nekoi narodi, NO TOA E MNOGU MAL I NEZNACITELE BROJ ZA TI DA GO STAVAS NA ISTO RAMNISTE...   

Vidovdan e tokmu poradi taa bitka Srpski nacionalen praznik... Ako e taka kako sto ti tvrdis, togas toj den denes ke go slavele poveke narodi...
Mnogu prosto... mnogu jasno...


Точно, и се викало ВИЗАНТИЈА, како и знамето, под кое се бореле СИТЕ НАРОДИ на балканот!!!!!




Изменето од Buggyman - 04.Август.2009 во 16:32
Homo homini lupus est...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.