IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Колку ги познаваме законите, уставот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку ги познаваме законите, уставот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 13:01
Во ред Македон, тоа е твое мислење.да

Да имаше закони во Македонија, ќе бевме многу напред во се и животот ќе ни беше среден.

Но бидејки немаме закони и никаков Устав  (изгледа само оние кои студираат правен факултет ги учеле законите и уставот па се убедени дека постојат) , на останатите исто им се фаќа.

Во 90 % сум секогаш во право, барем така покажал животот до сега, така да нема потреба јас да правам разлика.

Мислам дека и нема потреба сега за безвеза да се расправаме , се е џабе кога ниту ти , ниту јас не можеме ништо да смениме и секако секој со свои сваќања и убедувања ќе си коментира.

И да не се сфатиме погрешно : немам намера да провоцирам на форумот , туку причината е што сум револтирана и крајно разочарана од Македонија како држава.


Цитирај Во Уставот на РМ , едно од политичките слободи и права на граѓанинот е слободата на јавниот говор и на јавниот настап што значи право на човекот јавно да ги изразува своите мисли - не само со зборови, туку и со други средства за изразување.



Само едно потсетување , за да не испадне на крај  Mindy е банирана бидејќи навредува на национално ниво намигнување
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 16:39
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Во ред Македон, тоа е твое мислење.даДа имаше закони во Македонија, ќе бевме многу напред во се и животот ќе ни беше среден.Но бидејки немаме закони и никаков Устав  (изгледа само оние кои студираат правен факултет ги учеле законите и уставот па се убедени дека постојат) , на останатите исто им се фаќа.Во 90 % сум секогаш во право, барем така покажал животот до сега, така да нема потреба јас да правам разлика.Мислам дека и нема потреба сега за безвеза да се расправаме , се е џабе кога ниту ти , ниту јас не можеме ништо да смениме и секако секој со свои сваќања и убедувања ќе си коментира.И да не се сфатиме погрешно : немам намера да провоцирам на форумот , туку причината е што сум револтирана и крајно разочарана од Македонија како држава.
Цитирај Во Уставот на РМ , едно од политичките слободи и права на граѓанинот е слободата на јавниот говор и на јавниот настап што значи право на човекот јавно да ги изразува своите мисли - не само со зборови, туку и со други средства за изразување.
Само едно потсетување , за да не испадне на крај  Mindy е банирана бидејќи навредува на национално ниво намигнување


Ќе споменам дека има огромна разлика меѓу непостоење закон за определени нешта и неприменување на истиот. A таа разлика е од витално значење.

Досега не сум банирал за изразување на слободно мислење, така што немало потреба да ми поставуваш делови од разно-разни прирачници за тоа како се толкува Уставот. Искрен да бидам, ниту сум ги читал тие прирачници, ниту пак имам некоја голема желба да ги прочитам.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 12:57
Originally posted by Македон Македон напиша:



Ќе споменам дека има огромна разлика меѓу непостоење закон за определени нешта и неприменување на истиот. A таа разлика е од витално значење.

Досега не сум банирал за изразување на слободно мислење, така што немало потреба да ми поставуваш делови од разно-разни прирачници за тоа како се толкува Уставот. Искрен да бидам, ниту сум ги читал тие прирачници, ниту пак имам некоја голема желба да ги прочитам.



Намерата ми беше да потсетам дека сепак некој некаде ги пишал тие политички слободи на граѓанинот и дека НЕКОГАШ стварно треба да се толерира на форумот и да се испочитуваат тие слободи на изразување.
Респект за тебе штом барем ти ги почитуваш да

А што се однесува до прирачникот од 354 страни кои лично мислам дека е дел од материјалот кој се учи и полага на некои факултети , мислам дека не треба на индиректен начин да ги понижуваме оние партиско примени државни службеници кои полагале баш од таа книга.

Можеби и на форумот ќе се пронајде некој од нив , само што нема да има храброст да коментира од срам поради „големото„ знаење што го има.

Знаеш, јас иако не сум студирала право и политика, сепак бев љубопитна и го позејмив прирачников од другарка ми која го положи испитот , чисто сакав да се информирам и да разлистам за некои работи.

Како и да е , темата се однесува конкретно за тоа колку ги познаваме законите и уставот, па еве верувам дека ти имаш некои познавања околу тоа и можеш да дадеш мислење од твоја гледна страна, бидејќи јас не сум доволно упатена, а баш сакам да знам  среќа
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 17:22
Originally posted by Mindy Mindy напиша:


Како и да е , темата се однесува конкретно за тоа колку ги познаваме законите и уставот, па еве верувам дека ти имаш некои познавања околу тоа и можеш да дадеш мислење од твоја гледна страна, бидејќи јас не сум доволно упатена, а баш сакам да знам  среќа


Aко мислиш на Уставот и законите, мислам дека кај нас народот добро го познава Уставот, а во однос на законите, не гледам причина зошто мора лаик да ги познава сите закони. Оние кои некому му се потребни, за среќа, сега се мошне лесно и бесплатно достапни и ќе може да ги прочита, а и доколку има потреба, лесно може да се најде толкување од страна на правник.

А за она што го кажав за службениците, двајцата знаеме дека не грешам. Прирачникот како таков може и да е добар, ама бидејќи знаеме кај нас како одат работите, мислам дека знаеш што сакам да кажам во однос токму на тие нешта кои се случуваат во државните органи .

Патем, во однос на правилата на форумот, сите тие се во согласност со Уставот и законите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.