IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Изгореници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изгореници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 15:34

Се изгоревте? Еве што ќе ви помогне

Се изгоревте? Еве што ќе ви помогне

Многу изгореници се последица на несреќни случаи во домаќинството. Поради топлината или разните хемикалии не е чудно ако се изгорите, но првото пружање на прва помош е од голема важност и кај силните и кај послабите изгореници.

Кога ќе дојде до изгореници најпрво треба да го тргнете накитот или облеката кои можеби го притискаат критичниот дел.

Првата помош кај изгорениците подразбира местото да го држите по вода најмалку 10 минути. Водата ќе ја разлади кожата и ќе го смири пецкањето. Доколку водата не ви е при рака  од помош може да ви биде ладното млеко или ледениот чај или пак било која течност која не ја надразнува кожата. После тоа изгорениците треба да ги прекриете со стерилен, нелеплив завој или било каква чиста и сува ткаенина која добро впива.

После пружање на прва помош изгорениците можат сами да зараснат, но во тоа можат да им помогнат и следните нешта:

Маст од лаванда

Нанесете од маста на изгорениците и прекријте ја со завој, а ивиците зацврстете ги со фластер. Додавајте  масло на секои два часа во текот на наредните 24, но не ја вадете газата.

Масло од катран

Ова малсо уште одамна е познато како масло кое се нанесува на сите рани, па така и на изгорениците. Се користи за лечење на полесни изгорениции како и оние од сонце, со тоа што се нанесува на оштетеното место.

Алое вера

Гел од Алое вера се користи така што се нанесува и на раната. Но и листото може да биде делотворен. Треба да го превиткате по должина, па сокот од него ќе се цеди на раната.

Маст од невен

Делотворен е кај изгорениците од сонце, како и останатите изгореници од мал степен, како што се од пегла, рерна и слично.Треба добро да се утрие на изгореното место и постапката да се повтори неколку пати во денот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Eli V. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јуни.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli V. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2014 во 16:10
Zdravo Radmila, mozes li da mi kazes koe e imeto na taa mast od lisicina opaska i kade moze istata da se najde? Fala
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2014 во 18:06
Originally posted by Eli V. Eli V. напиша:

Zdravo Radmila, mozes li da mi kazes koe e imeto na taa mast od lisicina opaska i kade moze istata da se najde? Fala
Еве јас ќе ти кажам бидејќи Рада очигледно нема да може. 
Веројатно си го рекламираше комшијата, станува збор за Живко Најдовски, има напишано книга за лековити билки и продава такви работи.
Лично јас во ниеден случај не би земала на своја рака, без консултација со доктор. И таа маст, не е толку чудотворна како што ја опишува, колку за напомена.

Пред некое време бев сведок на контраефект од таквите бабини лекови, така да од тогаш само проверени масти од проверени производители што можат да се најдат само во аптека. Ако нешто ми се случи, тужба не им бега.
А ако сакаш контакт број од овој, има секаде по интернет.
Пак ќе кажам, се што лета не се јаде.
Со помин Ели.среќа
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2014 во 18:26
Да не испадне јас сега овој Живко го бранам...
Но секако не треба скептично и кон овие бабини лекови да се гледа.
Јас на една година толку сум бил радознал да видам што има во
тенџерето што чури,па сум си го исипал врз десното рамо.
Врел чај ми поминал,и баба ми ми рендала компир на местото.
Па денес само на лактот малце скоро и неприметно имам мал белег,
оти не можело таму да се задржи.Е она бог да си ја прости работеше
во државна болница и таму и имале кажано да ме премачкуваат после
тоа со кантарион (домашен потопен во зејтин,мислам така оди рецептот.
Знам дека од тогаш и да нема година а мајка ми да не направи
една тегла за недај боже).Па фала богу еве ме
жив и здрав. Е сега навакви полукомерцијални масти и јас
не би им верувал со цел памет од рекла казала.
Е не ги тужев за невнимание,ама за памет да им дојде,таман сум презборел
им се налутив и не им зборев после една година.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2014 во 18:34
Јас од кантарион имам уплав, било да е домашен или од оние купечкитевртење со очи
Таква алергиска реакција ми предизвика, што бев како изгорена. Цела рака црвена па и од ден на ден се проширувашезамисленост
Е за тоа ниедна купечка маст не ми помогна, само домашна маст од невен. Пред неколку месеци на мајка ми нешто слично и се случило, ама не кантарион. Не знам што и дале да стави (не била  дома и убаво се изгорела со кафе), ама кога ме викна да ја видам останав без зборови.
Кантарионот се правеше со оној чајот, па се става во шишиња и се полни со масло. Се остава да отстои и после се користи. Ама од тогаш, не фалаголема насмевка


Изменето од evangeline - 16.Јуни.2014 во 18:35
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.