IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 39>
Автор
Порака
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2006 во 21:24

E jas sum taa so rece deka ke odi na soping, ke odam zatoa sto so tie 300evra sto gi imam ovde mesecno mi dozvoluvaat da si priustam i soping vo germanija a vo germanija so 1500 evra ne mozev da si priustam soping vo Italija.

AJDE TAJM AUT!!!!!

Sekoj so svoeto mislenje ovde sme barem sekoj da si go kaze svoeto a ne da se navreduvame i da se karame.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 01:31
 .................Koga lazes barem priznaj deka lazes!!!! Nemorase bas na ovakov nacin da se izdavas!!!!
Prodolzi od Centar da kazuvas sto gledas!!!! A ako ne ti se svigja drzavava i narodot koj zivee vo nea, slobodno fati si go patot pod noze pa ete ti i E.U i SAD i Afrika ako sakas, samo ne gi mavaj tvoite frustracii na nas!!!!!
[/QUOTE]  A,be the best,nema nisto lazno, vo nesto od mene!Rekov, toa beshe sluchajno,koga si stavil tamu izimbabve............. i prvo sto mi dojde pod raka .......! Uostalom,ili kako bi rekol ti, vprochem ako chitash vnimatelno,ke sfatish koj kade e,a ne da se potpirash samo na ona shto e napisano! Mozebi se lazam, ama ne veruvam deka sekoj e tamu kaj shto napishal! Pogotovo ako ne morash da kazes kaj si! A,toa sto ti ne si ni svesen deka solish pamet..........
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 02:06
BEZ NAVREDI MOLAM.....i temata e jasna DALI BI SE VRATILE VO MAKEDONIJA.........
Кон врв
oblak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 08:11
makedoncite ne bi se vratile nazad zatoa sto mnogu e tezok zivotot vo makedonija,ne daj boze da se razbolis ako nemas vrska otide na toj svet.Ova e samo primer za se e taka vo Makedonija,skolo so vrski,gradinka so vrski poragaj so vrski,so vrski se uci fakultet ...zatoa im e tesko da se vratat ,vo Evropa ima red za tie raboti,a nasite sto se voEvropa se mnogu popitomi i po darezlivi od stipsine avstraliski koi samo 2-3pati za cel zivot doagaat vo Makedonija...Kaj i da si ne zaboravajMAKEDONEC SI
Кон врв
Kaneo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kaneo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 21:31

Само една работа е сигурна: дека СЕ’ Е РЕЛАТИВНО И ИНДИВИДУАЛНО. Мене во МК животот ми беше многу поубав отколку што ми е тука, во Канада. И затоа планирам да се вратам. Знам луѓе на кои тука им е поубаво отколку што им било во МК, па на нив не им паѓа на ум враќање назад. Има премногу фактори кои делуваат на такви одлуки за да може да ги собере во една реплика, па затоа нема да елаборирам освен ако некој не го побара тоа од мене.

Во принцип, секој треба да си гледа каде му е нему подобро, а најчесто е најдобро таму каде што имаш свои луѓе. Мал совет за сите млади што мечтаат за живеење во странство: На запад е во принцип најдобро да не се оди сам иселенички, зашто системите им се такви да се форсира семејството како институција. Ако сте сами, тешко ќе крпите крај со крај финансиски. А за осаменоста да не зборуваме.

Меѓутоа, имајте на ум дека сме веќе влезени во ЕРАТА НА ГЛОБАЛИЗАЦИЈА, и дека таа веќе се случува во цел свет, па и во МК. За кратко време ќе биде неважно каде сме физички, зашто се’ што може ќе се одвива преку интернет. Ќе биде важно колку и што знаеш и како ќе се продадеш на тој глобален пазар. Значи, отворете го мозокот за нови идеи и сурфајте! И нема ни да ви треба да се селите!  Поздрав!

Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2006 во 22:20
A,da trknesh malku do nadvor,mozebi ke ti sa zaarni!Ustvari chisto sumnjam!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
eli1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eli1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2006 во 21:09
Dali bi se vratila?
 
Jas toa so go rabotam, mnogu retko go ima kaj nas..
Bi se vratila na odredeno vreme..ako imam dobra rabotna ponuda...
 
Mislam deka ke pravam idi mi dojdi mi...
 takvi mi se pomisluvabjata za sea..
A neznam sto zivotot i odredeni zivotni situacii ke donesat...
 
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2006 во 23:29

Kaneo generalno veli pravo, no ima tuka edno AMA. Makedonija e na opaskata od globalizacijata i ne e taka ednostavno kako sto nemu mu izgleda od Kanada. Zatoa sto tuka, vo Kanada se funkcionira, nema zastoj iako birokratijata e golema. Koga tamu (povtorno) ke se sudri so korupcijata na sekoj cekor, skoro nisto ne moze da se napravi preku internet tuku treba da se pojavis licno, nekoja tetka so brkovi ke se pazari dali da ti dade tri ili cetiri cekovi iako imas pari na smetkata kolku sto taa zarabotuva za cel zivot, ke vidi deka od globalizacija vo MK nema ni g. A da ne spomenuvam vizni proceduri i zaebancii za dva-tri dena sluzbeno da otides vo stranstvo. Ednostavno drzavata ne e predvidena i nikoj ne se grizi procedurite da tecat bez zastoj. A za mnogu raboti i nema proceduri, samo da ti kazam deka koga se selev i go odjavuvav televizorot, eden ropak pozadi smrdliviot salter na MRTV mi barase fotokopija od pasosot za da videl kade i dali ke odam. Ej, koga togas ne go utepav...

Ova go zboruvam od iskustvo, jas veke ednas se vrativ, od druga razviena zemja. Sigurno deka te vlece mestoto kade sto si izrasnal i imas rodnini i prijateli. Koga se vrakjas, mislis deka organiziranosta na Kanada ke ja preneses nazad vo Makedonija, i ke go popolnis ona sto ti fali. No euforijata e kratka, ke se otvori uste pogolema dupka.
 
Se nadevam deka Kaneo obezbedil kanadsko drzavjanstvo pred da se vrati. Pozdrav and Good Luck!
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2006 во 00:34
Originally posted by brza brza напиша:

Toj sto ke se vrati vo makedonija,neka odi odma na klinika,na kompjuterska tomografija,da mu napravat detalen pregled na mozokot!




      ova mi e prviot ili megu prvite postovi na forumov,....i se ushte go mislam toa!!LOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2006 во 00:35
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

Toj sto ke se vrati vo makedonija,neka odi odma na klinika,na kompjuterska tomografija,da mu napravat detalen pregled na mozokot!




      ova mi e prviot ili megu prvite postovi na forumov,....i se ushte go mislam toa!!LOL
Jas sakam da se vratat moite od tugina...tolku sum osamena bez nikogo...Confused
Кон врв
mishel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 306
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mishel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2006 во 12:35
ZA beleg:ZOSTO I TI NE SI OTIDES?ZNAES Brza E VO PRAVO,SO IRONIJA GO ISKAZAL-A TOA ,NO JAS POTPOLNO SE SOGLASUVAM SO NEA(GO).NEMA TUKA ZIVOT.AKO IMAS PRILIKA NAPUSTAJ
Кон врв
david69 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај david69 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2006 во 20:32
100 % se slozuvam so Brza i na Kaneo mu preporacuvam mnogu da razmisli pred da go stori toa.
Od druga strana uste sega moze da se oblozam deka ako se vrati nema da izdrzi poveke od 1-2 meseci.Ova go tvrdam od prijateli koi  bea eden mesec tuka posle 3-4 godini vo stranstvo i da ne im bese kartata fiksna ke se vratea uste prvata nedela.Znam deka koga si na zapad(imam kratko iskustvo ) ti nedostasuva MKD no toa e samo kratko kolku da se vidis  so najbliskite
Sekoj koj moze da zamine a i saka neka odi zasto tesko ke go stasame zapad kako sme trgnale.


Изменето од david69 - 09.Јуни.2006 во 20:34
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2006 во 21:08
јас еве две год. како се вратив од странство (живеев 6год.) и се вратив и нетуеден момент не зажалив што сум се вратила.стан, кола,плата имам се што ми е потребно за живот а што мислите ако отидете во странство таму рози ке ви цветаат,никогаш не плукај во стариот бунар така велат старите.
Кон врв
nikola21gr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola21gr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2006 во 02:22

nikogas ne bi se vratil tie sto se vrakaat od zapadnite zemju se piski placat za mama i tato ili pari im vrnat od  drzavata.Begajte napustajte makedonija nikogas nemat da krenet sama Nekoj sto se nadevaat na toa bi sakal da im se ostvarit zelbata ama tesko so sreka vo makedonija

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.