IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 39>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 16:35
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Platata mi e okolu 350 evra!!! Toa e dosta solidno za Makedonija!!! Inaku deka sum na friziderot na tatko mi sum seuste priznavam!!! No ne zatoa sto sakam tuku zatoa sto seuste ne sum dovolno sposoben da si zemam svoe stance!!! Ako eden den trgne se kako sto treba ke si imam svoe stance i ke si ziveam so mojata idna sopruga!!!

NRGMKD, ti pozeluvam sto pobrzo de se osamostois i stvoris familija.



Ako go kaza ova od se srce ti blagodaram!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 22:30

[QUOTE=NRGMKD]brza ti mozes slobodno da si sedis vo Avstralija ionaka ne mislis da se vrakjas za Makedonija, i se nekako ja omalovazuvas ovaa drzava!!! Takvi kako tebe STO SE DRAJVUVAAT SO KAROT PO STRITOT i ne i trebaat mnogu na ovaa drzava !!!         &nb sp; Covekot e vo  isto vreme naj inteligetnoto i naj glupavoto sustestvo.Od toa sto sum procital od tebe,ti dlaboko si zaglibil vo vtorata grupa.A,tolku mlad!Izvini ako te navrediv Iako vikas deka ich ne ti e gajle ......,mene ushte pomalku!



Изменето од brza
Кон врв
teofil Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 16.Јануари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2006 во 07:29

 

zdr"brza",na ovaa tema dovolno e da odgovoris so -ne-ocigledno ne bi se vratil(a)vo mk.a dokolku se otvori druga tema za brojkite koj ima kakvi koli i kuci procentite ce te razocaraat.obicniot covek vo avstralija so 10 ili 12 dolari na sat ne bi rekol deka deka ce moze da kupi kola vo gotovo a za kuca da ne spomnuvame.a g-din underskor sto ne stava na nekoe nivo so indijci i t.n.imas mnogu propusteno od "zivotot"pred da otides vo canada.ako imas ovde 1 mesec plateno god.odmor sigurno mnogu te ceni evreinot ovde.zosto mislis kaj nas vo mk deka nema takvi sto imaat god.odmor po 1 mesec a i sto odat niz celiot svet ,i ne zaboravi placaat vo gotovo.korumpirani zemji ima x edna od niv e i taa kade si ti sega.zarem ne bese premierot spletkan vo afera i za koja gi izgubi izborite.bidi ona sto si ,pasoshot ne go menuva covekot. 

Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2006 во 20:12
Originally posted by teofil teofil напиша:

a g-din underskor sto ne stava na nekoe nivo so indijci i t.n.imas mnogu propusteno od "zivotot"pred da otides vo canada.ako imas ovde 1 mesec plateno god.odmor sigurno mnogu te ceni evreinot ovde.zosto mislis kaj nas vo mk deka nema takvi sto imaat god.odmor po 1 mesec a i sto odat niz celiot svet ,i ne zaboravi placaat vo gotovo.korumpirani zemji ima x edna od niv e i taa kade si ti sega.zarem ne bese premierot spletkan vo afera i za koja gi izgubi izborite.bidi ona sto si ,pasoshot ne go menuva covekot. 

Zosto 90% od makedoncite sto gi znam, a i ne gi znam se ogorceni na se i sesto?

Teofil, znam deka ima lugje sto imaat mesec dena (i povekje) platen odmor vo MK i mozat da patuvaat po cel svet. Jas bev eden od niv.

Ne gledam deka indijcite i kinezite se na ponisko "nivo", barem od ona sto se gleda ovde vo CA. Zapravo jas ne spomnav nikakvo "nivo", tuku prasav zosto eden makedonec treba da se gordee povekje na MK od eden indiec, kinez ili rus na svojata zemja. Zosto pravime fetis od nacijata? Imame kompleks na mala nacija, i toa go manifestirame na sekoj cekor.

Korupcija ima i vo razvienite zamji, no ke te zamolam da se vozdrzis od sporedba na MK so bilo koja razviena zemja, vo bilo koj pogled. Ednostavno ne e mozna. Sporedbeno so mokjta na ekonomijata, ona sto bese skandal za koj padna vladata i parlamentot vo CA, vo MK sekoj obicen cinovnik go krade za dorucek i se osekja obespraven zatoa sto drugite mozat da drpnat povekje.

Mnogu nasi lugje, tuka i vo MK, ne razlikuvaat rodno mesto od drzava. Jas si go sakam rodnoto mesto i nacijata na koja pripagjam, no sprema drzavata i drzavniot aparat, da bidam pristoen, sum ramnodusen.

Pozdrav.

 

PS Ne rabotam za evrein 

 

No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2006 во 22:19
Za teofilo!kaj tebe edvaj eden$ da zemas od cas,a tamu osnovni potrebi se isto, duri i poeftini od tuka!Razmisli pred nesto da napises ili prasaj nekoj!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 21:07
Ok e brza!!! Te razbravme dovolno!!! Ne sakas da se vratis ne sakas!!! Nikoj pistol na glava ne ti stavi!!! Samo ne ne pravi gragjani ne od vtor tuku od tret red!!! Praj si muabeti teraj si po forumive, samo ne deli naucni misli kako Ajnstajn zasto i nie tuka vo Makedonija imame ucilista i ne ucat po nesto!!! Ok e!!!! Kaj tebe u Avstralija pari na drvo rastat i ti si gi beres, i gotovo!!! nie tuka sme ke si crncime i ke si uzivame u bedotijata kako sto ti ja kazuvas!!! Jebiga moze i u ludnica ke ne strpaat ama vo Makedonija ke si bideme barem!!! Tuka ni e dusata (dusata prestavuva nesto najvovizvesno, nesto sto covekot ne smee da go izgubi)!!! "POZDRAV"
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 21:18
Luge nikade ne cvetaat rozi,bev vo stranstvo ziveev 6god. i se vrativ kako tuka nema nigde.I ne bi otisla pak pa ni zlato da mi nudat.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 07:25
a kade bese ak smeam da prasam..........
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 09:37
Vo Germanija bev, bi otisla pak no samo na soping edinstveno toa mi se bendisa i cistotata, a za lugeto da ne praime muabet dignale nosoi ko  da go fatile gospod za muda.Rabotat po 15saati za da soberat pari i ko ke dojdat u MK da izigravaat gospod demek ja znaes li kaj ziveam a ziveat mizerno(so isklucok na nekolku familii sto gi znam).So ova nesakam nekogo da navredam zboram za tamu kaj so bev i za toa so go vidov. A najinteresni se edni srbi so gi znaev se simnale od planina i edinstvena recenica im bese,,Pa ja imam papire.... a so tie papiri mozea i gazot da si go izbrisat. Osven relacijata rabota doma niso ne znaea i ko ke dojde petok posle rabota vo najbliskata kafana da se nacukaat i posle vo nedela da se otreznat za vo ponedelnik da mozat da rmbaat. I so videle oni od zivotot..
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 12:52
Босаб, се сложувам би рекла делумно со напишаното, но ти тоа поинаку го свакаш.Гледајки ги јас во Италија како живеат нашиве искрено би рекла дека не сакам да сум на нивно место.Тоа е мака МАКЕДОНСКА, ПУСТА ЖЕЛБА ЗА ПОУБАВО..НО...Срека сепак што дошле овде па некои направиле и документи за привремен смештај затоа што по кажувањето нивно од крајот од кој што доаѓаат е пустош.Работата во Европа е работа, нема седење и така вадење леб.Така работат и Италијаните.Пет дена од 8 до 16.Е нашите остануваат и до 19 па и 20.00 часот, но не може да се нарече дека рмбаат него да остани нешто за децата, да извадат повеке.Е кој не фатил работа во Европа, кој не работел кај газда европјанец не знае што е работа.Па затоа не е за потсмев сето ова,него е борба за егзистенција.Кој сака да ја напушти Македонија, зарем има таков?Ние во нив гледаме личности кои при вракањето во МК возат добри коли,крцаат на нив,тераат одмор во МК...но не е така.Тие повеке трошат кога ке дојдат во МК, да уплатат одмор од Италија преку агенција е многу поевтино, но ги влече местото од какј потекниваат од каде им се корените...а колите па тие не се луксуз,тоа е потреба во Европа,тамо без кола си како без нозе,само што во споредба на МК тие се полуксузни коли, но на нив услови им дава државата во која се..Па затоа се си има и предности но и мани.А влече Македонија, фака носталгија, факаат кризи...во Италија странец, во Македонија странец.......но животот мора да продолжи.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 23:00

Da taka e, ama so vikas ko doagaat ovde so puni koli za so se macele za da kupat na sekogo po nesto i da se pofalat deka im e dobro tamu so lazni nasmevki, lugeto fizicki pa duri i psihicki popustaat tamu. Pak e toa so go rekov se macat da ko ke dojdat da se falat eeee ja u stranstvo ziveam.Neznam mozebi jas gresno mislam no koga prvpat otidov vo Germanija so edna Makedona se zapoznav i mi go pokaza kompjuterot i me prasa dali znam so e toa, se zaprepastiv pa oni stvarno mislat deka nie ovde sme zaostanati.Toa ne mi se sviiga kaj nasite, sto nostalgija a i od toa sto ne mozev da gi podnesam tie lazni nasmevki i laznite prijateli se vrativ vo MK. Ovde barem znam na sto sum ke se macam ama barem znam deka sum na svoe, mislam vo svoj dom

Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 23:18
Е Европа е таа која ги заладува односите меѓу луѓето.Како тамо да стануваат се посебични.Како да сака да те види на мака, а на исто ниво сте, за една борба за живот.Се е лажно во тој свет каде што лутаме по подоброто.Лажни се насмевките кој ти ги упатуваат, лажни се добро кажаните зборови...се е лага.Секогаш велев помогниму на човекот во мака, но после кога ке види убавина брзо те заборава.
А потценување можеби имаше порано, но сега Македонија не заостанува зад ништо, ние како народ сме навикнати на помалку ,но сепак знаеме и умееме добро да го скрпиме месецот, знаеме да поминеме со 200 евра во месецот а сепак добро да изгледаме и што е најважно знаеме да ја одбреме добрата сенка под некое дрво во дрворот и со комсијата да се напиеме по една уз некое мезе...е затоа ја сакам Македонија и секогаш ке ми недостасува и макар кога сум само на некој месец излезена од неа.
Пак ќе речам и едната и другата страна (Македонија, Италија) имаат свои предности, но и мани
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2006 во 01:54
мајуш, ako e taka oндak vрatи сe a???  Него кажи мила кој те зафркна таму па вака кажуваш  јас не знам до сега некој Македонец да отишол таму и да е врати со зборовите овде а поубаво и ќе живеам у Македонија, затоа аман те молам кажи што е работата и кој те заеба???

Изменето од Ghost
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2006 во 06:09
takvi imtimni muabeti normalno se pravat na LP!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.