IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 39>
Автор
Порака
_ANA_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај _ANA_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2006 во 13:25

site luge koi zaminuvaat vo stranstvo odat tamu so edna edinstvena cel: PODOBAR ZIVOT! nekoi go naogaat no nekoi zalat sto zaminale. Poznavam luge koi vo Makedonija bile asistenti na ministri i vladi, pa sea vo Kanada se raznesuvaci na pica!!!Stvarno ne mi e jasno sto im falelo tuka vo MAKEDONIJA, od niska plata sigurno ne se zalele!!!!! 

Ja podrzuvam samo ziveenje vo stranstvo za vreme na studii i sl. Znaete kako HOME SWEET HOME!!! Neznam kakva da e Makedonijava nasa si e. Pa kolku sto ima gragani na makedonija, isto toklu Makedonci ima razletani po svetot! A DA BEA TUKA???!??!!!!

Bin in 3 Minuten wieder da. EHRLICH!!
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 00:57
samo da vi kazam........
jas ja znam razlikata...
no ako ne si bil nadvor ne znaes kako e tam......
i podobar zivot e sirok pojm......i posirok pojm e toa koga ke znaes kako treba da se raboti za toj podobar zivot.......
Кон врв
teofil Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 16.Јануари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 02:47

 

pozdrav do "brza".prekarot ti odgovara ocigledno,kochi malku.sonceto e simbol koj dokolku go sfacas pravilno i tebe ce ti svetne.zarem vo avstralija nema strajkovi zarem vo avstralija nema ludje sto edvaj prezivuvaat,po kolku krediti imate kola na kredit kuca na kredit i uste polni visa i mastercard karticki, i nemas pari za avionski karti da soberes i se pravdas ne chini vo makedonijia pa zatoa ne odis.pojdi da vidish kakvi koli se vozat vo cash plateni pojdi da vidis kakvi kuci se gradat ne na kredit,i toa ne od daski kako tie vasite.i na kraj zaprasaj se dali nekoj albanec si ja vredja drzavata albanija ili tamu nema strajkovi i site ubavo ziveat.

Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 04:51

Mnogu jad i frustracija isturas NRGMKD. U stvari ti ne si sloboden so 200 EUR, i ne mozes da pies kafence koga sakas i kade sakas - mozebi i mozes dokolku si na friziderot na tatko ti i na tendzereto na majka ti. Za tvojata frustracija ne se krivi lugjeto nadvor, tie go teraat zivotot kako sto znaat i umeat. Imale hrabrost da izlezat od komocijata na sopstvenata nacija. Koj ne znae jazik, ke cisti, vozi kamion, ke raboti sto da e za da opstane. I jas ne um sretnal nitu eden iselenik na koj mu e sram da kaze od kade e. Od kade ti e toa? Jas ne se osekjam nitu malku ogranicen, rabotam, imam mesec dena odmor sto mozam da go iskoristam (skoro) kade sakam vo svetot.

Edno sto treba da sfatite e deka sekoj izguben den (vo bezdelnicenje) e den ukraden od nasite potomci. Tie ke treba da ja nadoknadat ne-rabotata na nivnite roditeli. Za da Makedonija se izednaci so svetot, treba da raboti kako svetot - cel den, a i povekje od toa.

Zboruvate za gordost, a znaete li deka sekoja gordost treba da ima realna osnova. Sigurno ne sum gord sto sum drzavjanin na edna od najkorumpiranite zemji od svetot, zemja od tretiot svet bez koncepcija i k*rs. Zemja kade narodot go frla gjubreto na ulica. Sto e toa sto eden makedonec treba da go napravi pogord od eden indiec, kinez ili rusin? Jas sum gord sto postojat makedonci kako Mike Zafirovski i slicni na nego.

Pozdrav.

PS I namali od kafeto, stvara nervoza.



Изменето од Nee*amAnderskor
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
rebeka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јуни.2005
Локација: Austria
Статус: Офлајн
Поени: 347
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rebeka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 15:46
EDNO PRASANJE SAMO DO SITE OVDE VAS. DALI NEKOJ KOJ OD DOMA SE UKLUCUVA NA INTERNET?/IMA SIGURNO ONIE KOJ SE POSLE 17.00 CASOT./ DALI TAKOV IMA ?OD DOLE AKTIVNITE NI EDEN NE JA IZVRSUVA RABOTNATA OBVRSKA.PISUVAAT PO FOPRUMI.TAKA LEB NE SE ZARABOTUVA.KE NEMATE DODEKA BEZDELNICITE DO 15.00 CASOT.

mnjkl
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 17:15
Uffff bre ne da me vlecete za jazik ama aj sega ke si prekjutam zasto denes ne planiram denot da si go rasipuvam!!! Mnogu super mi e trgnat!!! Samo da dodadam!!! Jas dnevno trosam po otprilika 5-10 evra zavisno od denot sto e otprilika spored mene dovolno za eden den (osven ako ne se luksuziras) !!!! Platata mi e okolu 350 evra!!! Toa e dosta solidno za Makedonija!!! Inaku deka sum na friziderot na tatko mi sum seuste priznavam!!! No ne zatoa sto sakam tuku zatoa sto seuste ne sum dovolno sposoben da si zemam svoe stance!!! Ako eden den trgne se kako sto treba ke si imam svoe stance i ke si ziveam so mojata idna sopruga!!! I seuste imam prijateli so koi sekoj den si pijam kafence, i se gledam!!! Ne sum izoliran i pokonduren!!!! Inaku Rebeka, ako visime na forumi i ni gi gledas iminjata tuka ne znaci deka nie nisto ne rabotime!!! Rabotata ne znaci robuvanje!!! Mojata e rabota na biro povrzana so stranki klientela(prodazba) i taka da koga imam rabota rabotam koga nema si se razonoduvam na forum!!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 17:59
Originally posted by rebeka rebeka напиша:

EDNO PRASANJE SAMO DO SITE OVDE VAS. DALI NEKOJ KOJ OD DOMA SE UKLUCUVA NA INTERNET?/IMA SIGURNO ONIE KOJ SE POSLE 17.00 CASOT./ DALI TAKOV IMA ?OD DOLE AKTIVNITE NI EDEN NE JA IZVRSUVA RABOTNATA OBVRSKA.PISUVAAT PO FOPRUMI.TAKA LEB NE SE ZARABOTUVA.KE NEMATE DODEKA BEZDELNICITE DO 15.00 CASOT.
Хмм да бе... има...ја додека пишувам тука со и за такви како те*е...парите ми се праат..зш работата ми е СО интернет...имам 4 локала каде што нон стоп има интернет и кога сум тука по цел ден..значи имам интернет.. ако? или да го исклучам секаде и да затворам се ,а си размислила дека во Мк пример има 10.000 корисници на интернет а на форум има 100 луѓе кој редовно пишуваат.. па може сите работат со интернет ако им е то работа.. и шо прајме сеа?  ејј колку не знаете да размислувате..ви ги ИСУШИЈА МОЗОЦИТЕ БРЕ ТАМУ НАДВОР НЕКАДЕ ДАЛЕКУ ОД МК
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 18:09
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Mnogu jad i frustracija isturas NRGMKD. U stvari ti ne si sloboden so 200 EUR, i ne mozes da pies kafence koga sakas i kade sakas - mozebi i mozes dokolku si na friziderot na tatko ti i na tendzereto na majka ti. Za tvojata frustracija ne se krivi lugjeto nadvor, tie go teraat zivotot kako sto znaat i umeat. Imale hrabrost da izlezat od komocijata na sopstvenata nacija. Koj ne znae jazik, ke cisti, vozi kamion, ke raboti sto da e za da opstane. I jas ne um sretnal nitu eden iselenik na koj mu e sram da kaze od kade e. Od kade ti e toa? Jas ne se osekjam nitu malku ogranicen, rabotam, imam mesec dena odmor sto mozam da go iskoristam (skoro) kade sakam vo svetot.

Edno sto treba da sfatite e deka sekoj izguben den (vo bezdelnicenje) e den ukraden od nasite potomci. Tie ke treba da ja nadoknadat ne-rabotata na nivnite roditeli. Za da Makedonija se izednaci so svetot, treba da raboti kako svetot - cel den, a i povekje od toa.

Zboruvate za gordost, a znaete li deka sekoja gordost treba da ima realna osnova. Sigurno ne sum gord sto sum drzavjanin na edna od najkorumpiranite zemji od svetot, zemja od tretiot svet bez koncepcija i k*rs. Zemja kade narodot go frla gjubreto na ulica. Sto e toa sto eden makedonec treba da go napravi pogord od eden indiec, kinez ili rusin? Jas sum gord sto postojat makedonci kako Mike Zafirovski i slicni na nego.

Pozdrav.

PS I namali od kafeto, stvara nervoza.

Ај вака... тоа што рече NRGMKD делумно не се однсува за те*е...зш убаво пиша човекот, за тие што се срамат што се македонци и што ги вреѓаат македонците и Македонија...колку што сватив то не си ти...а има такви на форумот (прочитај поназад малку) е сеа... тоа што го пишуваш за работа и чистина на државата и слично да не редам се... е релативна работа...има многу држави кој се финансиски добри а се нечисти, луѓето се заникаде,некој и има каде што не работат ( природни богадства) има значи секакви...е сеа кој како и со кого е битно сака да си го живее животот...и е оправдано ако некој сака подобар живот и е во странство..ама не оправдуваме да се вреѓа Македонија или македонскиот народ... а мислиш дека до толку немаме право да бараме???? ОКС.. ајде вреѓајте,донирајте пари на шиптарите направете уште една војна..нека биде тоа со ВАШИ пари... ц цц ц  имате балјкански размислувања каде и да сте...тоа сватете го, ако сте надвор од Мк не вреѓајте ( ко што тоа не го прави Германецот и било кој за Македонија ) а вие што сте од мк го правите... ај брб
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 20:01
Iselenici, da ve prasam!!! Zarem nasekade kade i da odite vo stranstvo ke najdete cisto!!! Sekoj grad, povtoruvam sekoj grad si ima po nekoj svoj necist kvart!!! Istoto e i kaj nas!!! Samo izgleda deka vie gi gledate najneubavite raboti vo Makedonija!!! I uste nesto!!! Dokolku ste tolku pametni i imate vizija povekje od nas, pa vie poleka pocnete da investirate vo Makedonija!!! Prosirete si gi svoite biznisi i tuka!!! Ionaka vo Mk se stvara povolna biznis klima za stranski investitori!!! Ili i vie kako i nie edvaj krpite kraj so kraj i tamu!!?!?! Pa ako i tamu crncite od utro do mrak, poarno vratete se vo Mk, pa zaedno site ke crncime!!! Rabota nema samo za tie sto ne ja baraat (ili baraat a molat boga da ne ja najdat) ili za tie sto gi mrzi da rabotat!!! Iskreno jas imam ubava rabota a ja najdov na konk*rs, sto znaci ni tato ni cico me vrabotija!!! Inaku jas si imam svoi biznis plancinja, i se nadevam deka ke mi se ostvarat, a ne e potrebna nekoja posebno golema investicija!!! Taka da ne e vo Makedonija se taka crno, kako sto vie kazuvate!!! Makedonija vo 2005 godina ostvari najgolem profit od site drugi bivsi Yu republiki (ne vklucuvajki ja i Slovenija)!!! Taka da imame podobruvanje nasekade!!! I vo sudstvoto, zdravstvoto, penzinskite fondovi!!! Popoleka no sigurno cekorime kon Evropa!!! Prvi sme od site drugi bivsi yu republiki koi dobija kandidatski status za vo EU!!! Reformite se slucuvaat so 100 na saat!!! Dojdete ne se krijte vo vasite ubavi kukjicinja na zapadot da vidite deka Makedonija zivee, i se razviva!!!! Eden den Makedonija koga ke se razvie nemojte da pocnete da se falite deka ste i vie Makedonci, bidejki togas ke vi bide kasno!!! Potrebno e da se pomogne na ovaa drzava, a ne da se bega kako od crniot gjavol!!! Nie sto ostanuva vo ovaa drzava ke doprineseme da se izgradi ovaa drzava, a ne vie!!! Lesno ke bide posle da se kitite so tugji perja!!!! I ne se izvinuvam na nikogo brmm!!! 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 21:41
Bidi pozdraven TEOFILE! Ocigledno si pobrkal nesto. Samo kazi mi koj vo makedonija moze da go ima toa sto go nabroi.Na zapad i na nego slicen toa moze da go imaat i obicni luge so obicna rabota,a vo tvojata tatkovina, takvite mozat samo da sonuvaat takvi raboti.A,sto se odnesuva do albancite da e do mene ne bi dobile nisto poveke od ona sto im sleduva !25 -orica da gi zaebavaat ostanatite 75! pa kaj ima takvo nesto denes vo svetot.Mozebi vo juzna afrika pred 20-tina godini.koga bi se prasal jas ako sakaat da bidat vo edna drzava,bi gi kacil site do eden vo voz i bi gi ispratil vo albanija.pa neka bidat site na edno mesto.Samo nema pruga do tamu,a veke e i kasno.Trebase da im go doteraat pametot uste pred 5 godini,a ne da mi kazuva nekoj tvoj ekspert deka sadele kompiri vo tanushevci i vo racete imale mobilni, ane bombi.............itn...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 23:15

Pa, sto ne kazes ,be NRGMKD odma go fakam prviot avion i odam za   ......HAWAI! Si slusnal li ti za hrvatska!citaj,gledaj i slusaj se za nea/Tie do sega ke bea vo eu ako ne gi zaebavase eden edinstven covek.Ne se zanesuvaj mnogu,ako vo dogledno vreme i vlezes vo eu, neznaci deka toa e poradi nejziniot prosperitet!          ;           ;           ;        ****** EVROPATA SO ZEMJI KAKO BUGARIJA,ALBANIJA RUMUNIJA.......       &nb sp;         &nb sp;   



Изменето од LouWeed
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 01:15

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Platata mi e okolu 350 evra!!! Toa e dosta solidno za Makedonija!!! Inaku deka sum na friziderot na tatko mi sum seuste priznavam!!! No ne zatoa sto sakam tuku zatoa sto seuste ne sum dovolno sposoben da si zemam svoe stance!!! Ako eden den trgne se kako sto treba ke si imam svoe stance i ke si ziveam so mojata idna sopruga!!!

NRGMKD, ti pozeluvam sto pobrzo de se osamostois i stvoris familija.

No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 12:21
temata e jasna.....dali bi se vratile za makedonija.....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 16:34
brza ti mozes slobodno da si sedis vo Avstralija ionaka ne mislis da se vrakjas za Makedonija, i se nekako ja omalovazuvas ovaa drzava!!! Takvi kako tebe STO SE DRAJVUVAAT SO KAROT PO STRITOT i ne i trebaat mnogu na ovaa drzava!!! 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.