IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 39>
Автор
Порака
East_Coast Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јануари.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај East_Coast Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 17:58
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Американците ни 50 метри не одат без кола. Од друга страна пак, многу ми се допаѓа што луѓето се многу цивилизирани, културни, учтиви, слободоумни (повеќето), знаат да почитуваат туѓо мислење..... Животот е многу поорганизиран. Законите функционираат.Дека се опен мајндед се,ок тоа.Такви се  сите надвор од Балканот,дури и една Бугарија  е  различна од нас во многу  размислувања.Дека не  зборат за тоа колку   печалиш ти а колку  таа или тие и тоа  е   во ред.Тоа и мене ми се  допаѓа но сепак тоа не е  главна  причина  да  ја одберам Америка  во однос на  било која дрзава  или Македонија.Доле ако сакат и вошкар нека ме праат ме заболе,убо да ми  е мене  само.А велиш  зивотот поорганизиран тука,не би рекол баш.Па  овие  тука у немаат некаков  зивот баш.Работните  денови се на работа и дома исклучиво.За  викенд мозе ке  купат некоја  кутија  пиво и ке се опиат  дома или ке идат до океанот  да  исунчат   гзоите де*ели и тоа во лето само зборам.Оваа беше за  просечниот народ сега,богатите сигурно си имаат  друга   динамика на зивотот.А зивотот  е  динамичен само на  големите места,како тука во Њујоркот например.Голем  е ,полн со  ѓубриња народ но има  и доста кул народ на коу што и се дивам.Местата  овде надвор од збиднуњата се  тотално затени и Амерички  а јас немозам  во такви места ,јок!
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2006 во 16:27

   

   E bas mislev da pocnam da go falam Forumot i toa kako go odrzuvate i ete nekoj morase da pocne da se rasfrla so tituli A imav dovolno od toa na forumot sto go sledev do sega,kade site samo maftaat so diplomite i dokazuvaa kolku im e dobro vo zivototTuku daj i jas da ne kritikuvam uste od samiot pocetok.Nova sum na Forumot i faktot deka se vklucuvam aktivno znaci deka mi se dopaga,ima po nesto za sekogo.Ja sum vo Anglija poslednive tri godini.Ne e losho ama da gi imav ovie uslovi i ovie moznosti vo MAkedonija ke bese uste poubavo.Rabotam,studiram,shetam ama pak nedostasuva nesto.Dokaz za toa : ogromni smetki za telefon i sedenje na internet.Koga ke pocnam da razgovaram so nekoj na taa tema bilo so nekoj od ovde bilo da e so nekoj od Mk site velat deka mnogu baram i deka sum malku dramaticna i treba da sum srekna so toa sto go imam.Moze i se vo pravo ama.......

Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
Supernatural Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Supernatural Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2006 во 16:04

 

 NIKAD!!!

Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2006 во 20:17

Jak mi e toj CAR so 500 EU mesecno!!!!!

Sirotinja .......

Кон врв
Supernatural Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Supernatural Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2006 во 23:33

 

NIKAD BRE NIKAD !!!!!

Кон врв
teofil Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 16.Јануари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2006 во 18:12

 

nikogas ne veli nikogas.se nadevam pak da ne gree zlatno sonce makedonsko!

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2006 во 02:02

Toj sto ke se vrati vo makedonija,neka odi odma na klinika,na kompjuterska tomografija,da mu napravat detalen pregled na mozokot!


Изменето од LouWeed
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LEPOTAN Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2006
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LEPOTAN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2006 во 19:54
ako si otisol vo avstralija ne si otisol na mars, pa i na mars da si otisol nemoj da letas tolku visoko spusti se malku na zemja.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2006 во 01:22
LEPOTAN...ako imas nesto za temata da kazez...okej
toa e mislenje od "brza"....taka da i kakvo mislenje nekoj clen ima ke go respektirame i ako ne ni se svigja ke komentirame so fakti a ne so avioni do mars.........

citat:
"ako si otisol vo avstralija ne si otisol na mars, pa i na mars da si otisol nemoj da letas tolku visoko spusti se malku na zemja."

Изменето од LouWeed
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2006 во 20:16
Aj malce i jas da ve skaram dali ke moze?!?! A koj se buni mnogu mi e gajle!!! Kako prvo vo Makedonija e tezok zivotot, rabota nema, pari beter, jas znam bidejki sum tuka!!!! No da ve prasam vas koi ste nadvor od Makedonija, a vi e sram da kazete deka ste od ovaa zemja : Zosto letno vreme koga imate 15 dena slobodni trcate tuka vo Makedonija so site vasi partali i skapi kolicinja, za da se pokazete kakvi glavni fraeri ste na nas da ni gi pokazuvate najnovite mobilcinja (mozeme i bez vasite kolicinja i partalcinj i kolicinja)!!! JAs iskreno da sum nekoja vlast vo drzavava bi naredil na granica da ne ve pustaat nikogas!!! ABE KAKO NE VI E SRAM, ste otisle tamu ste nasle mazinja koi gi molzete gi cicate, im gi vadite parite, ste izlegle od nivite i selata i mislite deka ste stanale gragjani od prv red!!! Abe Seljak vo dusa si ostanuva seljak!!! Abe kako vikaat na K-15 seuste se cudite na toa sto e solja za wc, a sto e kada za banjanje, i od kade tece toplata voda!!! Ako ne ja sakate Makedonija, ako ne podcenuvate nas kako gragjani na Makedonija, togas nemojte ni da razgovarate so nas ni na forum ni nikako!!! Ako ste otisle da si specalite paricka a seuste ve boli za Makedonija i za rodnite ognista komunicirajte so nas prasajte ne kako ni e!! Nemojte da ne omalovazuvate!!! Mozebi zemate plati (ogromni vo sporedba so nas), vo pravo ste poubav vi e zivotot, pa ke ve molam ne ne zamarajte s vasite glupavi razmisluvanja i so toa kako vie ste carevi carici, i ostala klosaraaaanaaa!!! Imase edna emisija za iselenicite kade najdobro se pokaza kolku nasive stanale pokondureni tikvi!!! Ke ve molam zivotot vo Makedonija e tezok no barem e sloboden!!! Za skapanite 200 evra sto ke gi zemam tuka ke si izlezam koga sakam i do kolku sakam i ke si setnam niz gradce, ke si pijam kafence, i ke si napravam muabet!!! A vie ke se istegnete ko konji i ke ja zaboravite Makedonija i od kaj ste i sto ste i koskite ke vi ostanat vo tugjina i grobovite nema da vi gi znaat, a dusata mozete da si ja piknete na edno mesto!!!
OVOJ TEKST E NAMENET ZA SITE PRODADENI DUSI KOI OTISLE VO TUGJINA I ZABORAVILE OD KOE SELO I KOJA DUPKA IZLEGLE I SE POKONDURILE (ako razbraa sto sakav da kazam),   A NE E NAMENET ZA SITE ONIE SO ISKRENI ZELBI KOI ZAMINALE VO STRANSTVO DA SI OBEZBEDAT SVOJA ZIVOTNA IZDRSKA I NE ZABORAVILE KOI SE I STO SE!!! TEKSTOV GO NAPISAV ISPROVOCIRAN OD PRETHODNITE PROSTACKI POSTOVI NA NEKOI ODREDENI TAKANARECENI "PAMETNI" CLENOVI NA FORUMOV, IMA MNOGU GNEV I BES VO NEGO, KE VE MOLAM AKO SE NAVREDI NEKOJ OD POGORE NAPISANOTO NEKA MI PLUKNE POD PROZOR, ZASTO JASUM MAKEDONEC, ZIVEAM I PREZIVUVAM VO MAKEDONIJA I SUM GORD DA KAZAM DEKA SUM MAKEDONEC!!!!!
POZDRAV TUGJINO JABANOOOOOO
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2006 во 01:06

Imas pravo,no vo makedonija samo se prezivuva,a ne se zivee!nikoj drug ne kriv za toa tuku samo i edinstveno nejziniot narod.Se dodeka ne vidam deka sekoj sto nastetil na drzavata na bilo koj nacin,da odgovara za toa, na ovoj narod nema da mu svetne sonceto so koe se gordee! Stvarno ne mi e jasno so sto se gordeesh!Zarem so mizerijata vo koja zivee narodot!da strajkuvas so glad i da protestiras za raboti koi mnogu odamna se normalni tamu kaj sto sakas da te primat! se gordees so toa sto toj sto si go izbral za javna funkcija ne te ebava za nisto i tebe i site,a edinstvena cel mu e da opljacka sto poveke moze,koga znae deka nikoj nisto ne mu moze,duri i vo lice ti go kazuva toa,mislam javno! Ako si ti ovca,nemoj dati se krivi drugite,barem ne onie sto ti se nadvor!

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2006 во 01:41

Хммммммммммм!!! е сеа ме влечеш за јазик!!! Значи ти се најде навредена од текстот нели!!! Претпоставував!!! Искрено јас не се огрдеам што штрајкувам со глад,не се огрдеам што некој ме влече за нос, ама се гордеам да кажам дека сум македонец, нешто што ти не се гордееш ама воопшто!!! И ќе ти кажам уште нешто!!! За целата ситуација во Македонија не е крив народот ниту политичарите, туку напарфемираните и попедерчени типчиња европски и светски (кои незнаат ни носот да си го избришат) а ни доаѓаат и ни солат памет а ние како послушни војничиња мораме да ги слушаме!!!! Е затоа драга моја јас воопшто не ги ценам тие кои заборавиле кои се и од каде потекнуваат!!! А кога веќе ќе заборавиш од каде си и кој си, е тогаш си никој и ништо, тело без душа, најобичен предмет кој што ќе го преместам од една на друга витрина, и одвреме навреме ќе му ја забришам прашината!!! Македонија е сиромашна, Македонија за вас е бедна, но вие треба да се гордеете што Македонија постои илјадници години, а не да се криете и да извртувате зборови кога некој таму ќе ве праша од каде сте!!! Е драга моја многу е тешко кога ќе си го заборавиш коренот од каде потекнуваш!!! тие што се срамат од оваа напатена државичка и се срамат да признаат кои се и од каде се, не ни требаат во државава ама ич!!! Нека си го живеат животчето убаво во туѓина, нека си ја најдат среќата таму, само нека ја заборават Македонија засекогаш!!! Македонија можела и ќе може без таквите!!!!!

ПОВТОРНО ЌЕ НАГЛАСАМ !!! КОЈ СЕ НАОЃА НАВРЕДЕН ВО ТЕКСТОТ АМА ИЧ НЕ МИ Е ГАЈЛЕ!!!! ОД ПРОСТА ПРИЧИНА ШТО ПАМЕТНИ ГЛАВИ МНОГУ МНОГУ НЕ ТРПАМ КОИ МИ ГИ РАСКАЖУВААТ ЗА ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА И КУЛИТЕ ОД ЗЛАТО!!!

 

ПОЗДРАВ ДО СИТЕ МАКЕДОНЦИ ШИРУМ СВЕТОТ КОИ СЕУШТЕ НЕ СЕ СРАМАТ ДА КАЖАТ ДЕКА СЕ МАКЕДОНЦИ!!!

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2006 во 01:46

Jas veke pishav na ovaa tema i kazaz kako se cuvstvuvam ama poslednive dve poraki nekako pak me zainteresiraa.Iako NRGMKD malku poagresivno izreagira sepal se soglasuvam so nego ama iskreno i ne se najdov vo negovata poraka.Zatoa sto vo UK sum tri godini i ne se zalam super mi ucam, rabotam ,shetam ama kako sto veke pishav nesto mi nedostasuva i sakam da se vratam eden den,skoroke se obidam da vi dolovam mal del od slikata na 80% na Makedoncite ovde.Sekako ima i isklucoci i zatoa uste sme ovde.Megutoa najgolem del rabotat od utro do vecer,koj po gradezni firmi,koj po restorani,ili cistenje.za minimalni dnevnici.Tocno deka vo sporedba so Makedonija e mnogu poveke i deka lesno naogaat rabota ama zatoa sto nikoj od Anglicanive nema da ja raboti taa rabota za tie pari.I koga so tie pari treba da ja platat kirijata sekoj mesec i da snabdat hrana,mnogu od niv edvaj svrzuvaat kraj so krajSo what's the point?Odat na rabota doagaat mrtvi umorni i ne izleguvaat od doma.Edinstvena zabava im se Novogodishni,Veligdenski i nekoi drugi pogolemi praznicni zabavi organizirani ovde.I na niv ke otidat vo fustani i so frizuri kako za na priem pred 10god. za da pokazat kolku na niv im e super i kolku im odi vo zivotot.Ne me svakajte pogresno jas se nadevam deka e taka ama sekojdenevniot zivot pokazuva nesto drugo.Pa jas si vikam ako treba da se macam taka barem ke odam vo Makedonija,barem nema da sum sama i ke imam podrska od moite.Anglija e super da proshetas,da nauchish nesto i da uzivash,megutoa da formirash familija i da ja odrzuvash e isto tolku tesko kolku i vo mAkedonija.Sekako pak ke potenciram deka ima i luge kojsto uspeale i koj imaat golemi prednosti  od zivotot ovde megutoa za poveketo od niv realnosta e ovaa

Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2006 во 11:53

NRGMKD ја се расправав пред 1 месец на форумов со една Viktorija ( не заслужува да и го пишам името-али колку да се знае појавно ) Може тука да се отвори и темиче- ПРОДАДЕНИ МАКЕДОНСКИ ДУШИ....

Сосема се сложувам со NRGMKD, само една замерка до него...NRGMKD-кога зборуваш зборувај ама баш така огорчено од таквите и малку ПОСТРОГО....немој да бидеш толку благ и толку да се извинуваш.... а и Ќе им кажам на сите што ја прават Македонија толку бедна.. па и баш не е толку бедна како што мислат, 200 еу просек плата се вади на државно ниво кој е вработен-НО 99% земаат повеќе пари кој не се евидентираат во државата, така да просечниот граѓанин не живее само со 200 еу...и не е кој знае колку лошо, е сеа ќе рече некој-има што луѓе немаат ни струја ни вода да си платат-ДА има , ама има такви и во Уса ,Канада, Германија - целата еу ... секаде има такви-ама то мислам дека е и од неработа, тој што сака и се труди да работи има стално може не за мерцедес но просечна кола вози и си има да отиде на одмор секоја година...така да и не сме толку БЕД. А и џабе ти се многу пари ако си надвор од државава кога нема со кого да ги иживееш. сите пријатели другари роднини  што ти се-веќе си изгубил контакт и не можеш да прошеташ со нив, да се дружиш и да потрошиш некоја пара. Е затоа NRGMKD  они трошат на коли и мобилни и скапи телевизори и не знам што, стално е тоа трошење пари на технички новитети и коли, не може да потроши пари да му купи поклон за роденден на братучедот хаха ситуација-не моеш да потрошиш 1 еу за поклон за роднините- а имаш на сметка 400.000 еу...хахах па тие 400.000 стај си ги ЗНАЕШ каде. !!! . Уствари ШО се замараме со нив... ај брб

п.с.

Никогаш нема да ја сватите убавината на животот преку парите

како ви ги даваат неделно или месечно

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.