IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 39>
Автор
Порака
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2005 во 11:36

Originally posted by maja maja напиша:

Бидејки подолго време сум надвор од МК и гледајќи го овде сето она што успеав да го реализирам за непол месец дена,почнав да размислувам и за мое останување овде.Е сега треба да си решен за ваков чекор, добро да се размисли.Не е баш сеедно, но гледам дека работата ме исполнива, можам повеќе да успејам овде,имам свои пријатели кои поинаку гледаат на се околу нив,одлично комуницираме,се дружиме и како да станувам дел од овој нов би рекла свет околу мене.Ми се допаѓа сето ова.Па би рекла само здравје.Другото нека дојди само по се*е,
Ги разбирам сега сите оние кои ја напуштиле МК, но секој сака за се*е подобра иднина.

 

    jas koga bi bila na tvoe mesto....nema ni da se dvoumam definitivno ako sebesi se pronajdam vo taa sredina...ako mi e poubav zivotot tamu......bi ostanala....maja! nema da zgresis ako ostanes!!!:))

jas idnava godina (2006) kje podnesuvam aplikacii ... ili za Kanada ili za Italija....:)))

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај engie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2005 во 22:33

Zalno e sto site spas barame nadvor od drzava.Nevrabotenosta e edna od glavnite pricini sto lugeto begaat.I zaradi toa ne gi ni obvinuvam zosto sekoj saka da opstane i da ima podobar zivot.

Za mene pricina sto sum vo stranstvo ne bese toa.Jas sakav da se prosetam i da naucam angliski.Imav planovi da odam i za Germanija.No sretnav eden Britanec.Se zaljubivme, pa potoa se zemavme i taka ostanav ovde.Sega gledam da gradam idnina ovde.Za mene ne e lesno zosto ovde sum sama.Koga bev vo Makedonija sekogas ima nekoj koj ke ti pomogne a ovde takvite luge se retki.Sekoj gleda od korist.Za niv ti si tuginec i ne gi interesira dli voopsto postois.Taa nezavisnost gi odalecila od lugeto.

Jas mislam da ne postoese Bozik ovde nemase da imaat pricina da se soberat kako semejstvo.Kaj nas sekoja nedela se gledas so tvoite ili zivees so niv.

Lugeto ovde se tuginci eden so drug.Moze imame balkansi zastaren mentalitet no barem sme potopli vo srcata.

Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2005 во 06:09

Јас лично сеуште не сум одлучен.... Во САД сум веќе 4 месеци и ќе останам уште 8. Единствено што ми недостига од Македонија е ноќниот живот, ефтините цени, друштвото и фамилијата. Во САД... зависи во која држава си, некаде е многу досадно зашто нема ноќен живот, многу слабо... А на бреговите на пр. како Бостон, Њу Јорк, Лос Анџелес итн. таму има, ама е многу поскапо, така да ако немаш добро платена работа, неможиш секоја вечер на кафе како во Македонија. Друго, ние македонците сме, јас како што викам, шетачка нација (барем Битолчани, незнам за другите ). Американците ни 50 метри не одат без кола. Од друга страна пак, многу ми се допаѓа што луѓето се многу цивилизирани, културни, учтиви, слободоумни (повеќето), знаат да почитуваат туѓо мислење..... Животот е многу поорганизиран. Законите функционираат. Вработување има, ако си квалификуван/а, а не ако имаш партиска книшка од Буш.

Она што ме нервира кај Македонскиот народ е она познатото „да му умри козата на комшијата“. Луѓето се преокупирани со приватниот живот и со проблемите на другите, а не си ги гледаат сопствените проблеми. Радозналост и озборување... Тоа го нема овде, сите си гледаат за се*е. Ако ти треба помош, побарај, а ако не побараш никој нема со прст да мрдни, нема ни да се интересира дали ти е добро или не, дали имаш проблеми и што ти фали. И никој не те гледа со потсмев ако прашаш нешто едноставно.

Ама разбирливо е. Американците се слободни од Англија повеќе од 100 години. Македонија е само 15 години незавизна. До 1990 некој друг ни ги решаваше државните проблеми и ни ја уредуваше државата. Сега за прв пат сме сами на се*е и нормално дека ќе ни треба време за да ги достигнеме западно-европските држави и САД. Плус тоа, Македонија додека беше во СФРЈ имаше комунистичко уредување и различен концепт за управување на државата, а тоа неможе преку ноќ да биде сменето. Исто и менталитетот на луѓето.

Ај забегав во политика ... доста беше мислам.Изменето од RebeL
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
Macedalien Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2005
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Macedalien Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2006 во 04:32
Originally posted by magnolija magnolija напиша:

Дали размислувате за враќање назад засекогаш во Македонија? Од што зависи?

На пример кога Македонија би влега во ЕУ, кога би имале можност за свој бизнис, или никогаш не би се вратиле?Zalno e toa sto treba da se ceka nekoe vreme koga makedonija BI bila vo EU ama togas ke bide kasno od prosta pricina sto ne sme zamrznati  i zivotot tece
Кон врв
Macedalien Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2005
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Macedalien Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2006 во 04:35
Jas licno ne bi se vratil - nemam dobra pricina a parce zemja sekade ima i sekade bi mozel da ziveam taka kako sto jas sakam. Nitu za familija sum vrzan , nitu za nisto : koga ke gi proburickas rabotite malce podlaboko ke vidis deka familijata e samo tenka fasada za da se sokrie mizerijata vo kojasto zivee covek kojsto e zavisen od nesto i od nekogo (citaj naviknat na nesto i nekogo).

Ne fala
Кон врв
rebeka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јуни.2005
Локација: Austria
Статус: Офлајн
Поени: 347
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rebeka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2006 во 13:40
NEMAM FAMILIJA KOJA ME POVRZUVA NITU MENE NO NE BI SE VRATILA NAZAD NIKAD.

SEKOJ KOJ IMA SANSA NEKA JA ISKORISTI, EVROPA NUDI MNOGU POVISE ZA MLADI DO 30 GODINI.

mnjkl
Кон врв
angelce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2005
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 316
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2006 во 15:22
nema da se vrakam nazad (za zal ili za sreka-seuste ne znam)
was ist los?
Кон врв
la_luna Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la_luna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2006 во 05:45

VE CITAM I NE MI SE VERUVA. AJ TIE STO SE RODENI NADVOR GI RAZBIRAM, AMA NEKOI OD VAS STO SE RODENI TUKA I OTIDENI NA PECALBA NEMATE AMA BAS NIKAKVO PRAVO DA JA POTCENUVATE MAKEDONIJA.

AKO VI E UBAVO TAMU SEDETE SI I NIKOGAS NE SE VRAKAJTE BIDEJKI NE JA ZASLUZUVATE MAKEDONIJA.

TOA E TOA MAKEDONCE VIDELO POUBAVO I ODMA SE OTKAZUVA OD SVOETO, ZALNO AMA VISTINITO.

MOMENTALNO SUM VO MKD NA RASPUST I UZIVAM, A DOAGJAM VO ZIMA I VO LETO BIDEJKI MAKEDONIJA E PREKRASNA ZEMJA ZA ONIE KOI JA POZNAVAAT, A DEFINITIVNO SE VRAKAM VO MK POSLE MAGISTRATURA.

 

Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2006 во 18:48
Овака: Јас сум 27 години, почнав приватно да работам САМ.. со почетни 17.000 денари, тоа не се ни 300 евра... работам легално, и сега имам капитал од некаде 15- 20.000 еу, е сеа... не дека јас сум нешто посебно, него вас не ве бива... Признавам убо е надвор од Мк, ама да имаш муда тука да направиш нешто... и + тоа КОЈ ПИЕ КАФЕ СЕКОЈ ДЕН со другарите, пријателите и најблиските ... ама СЕКОЈ РАБОТЕН ДЕН  пази  !!!! јас мислам дека НИКОЈ надвор од МК не го прави тоа...Џабе и пари да имаш ко немаш со кого и немаш време за тоа... па ако сакаш и на дизниленд работи...пак ќе ти здосади....
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2006 во 19:09
Ко прво не зборував за те*е Викторија btw-убаво именце (истото го носам) ,ако сакав за те*е да зборувам ќе те цитирав,Ко второ, ако не примети мене тука ми е СУПЕР ( во Мк ) ако сакав до сега ќе бев надвор од Мк-лесна работа е барем тоа. Ко трето, треба да видиш тука како е да имаш МНОГУ пријатели МНОГУ хармонија, забава дружење и се што го имам-е тука,тешко е со 200 евра, ама со 500 и над 500 евра нема подобро од МК...Но имаш проблем што не си го осетила тоа тука, а и да си го осетила не сакаш да признаеш затоа што не си тука...многу нормално. Четврто...размислувај подлабоко и не се задоволувај со едно капучино неделно ( макар да кафето беше метафорично кажано ) колку да ја сватат ситуацијата тие што не ја сватиле....ако сакаш примери за кафиња,дружења и слично.. можам да ти напишам повеќе од 5-6 страни, додека ти не би можела ни една да ми напишеш...
Кон врв
kokomoko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1363
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokomoko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2006 во 19:16

Постои само една реченица помеѓу исселениците - Дома си е дома - е сега кога некои фактори не дозволуваат да во Македонија просечната плата биде околу 500 евра , па да видите како нашите надуени исселеници ќе раскажуваат надалеку за убавината што ја нуди животот во Македонија . Ова е за вас исселеници мои

 

......
Кон врв
kokomoko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1363
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokomoko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2006 во 19:17

брмм се согласуваш со мене ???

 

......
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2006 во 19:24
уффф па дали, секако дека се согласувам, то и им го кажувам ама очигледно дека треба да се осети, а не однадвор само да се зборува....Не дека не го оправдувам и тоа што се иселеници, ок е , си нашле начин надвор, ама барем да не кажуваат нешто што не ни го почуствувале а не па да го осетат...
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2006 во 21:10

Кој за што е , тоа е битно...Прво зборував општо, ти ме нападна и мене и Мк малку погрубо и тоа ме иритираше, убаво е и надвор од Мк и во Мк. Но пр. јас мразам ладни луѓе ( се разбираме кој се ладни да не објаснуваме пак), а тука оговарањето пример порано беше, но сега драстично е намалено, јас сум од Велес ..барем за Велес е така, не знам за Струмица што значи и дека тука оладуваме како горе, но не сме толку оладени сеуште..е тоа ми се свиѓа, не се оговара како порано а сепак е потопло него горе.. А јас денес ако не пијам кафе со пријателите, другарите или некој што ми е мил поблизок или подалечен... е не сум жив, а знам дека надвор од Мк тоа не се прави... ( не зборам за те*е ) но општо кажано не сакам да сум робот..да работам за пари а парите за еден одмор од 20 дена годишно и кола од 40.000 еу и толку.Сакам да сум слободен, да станувам во 11ч, да станам сонлив да одам на кафе со некој, да зирнам што има на работа, да си отидам дома да ручам и пак да излезам вечерта...до 2-3-4 часот ноќеска, и пак така... секој ден, мене то ми се свиѓа, зато реков кој за што е...

п.с.

Ништо лично

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.