IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 39>
Автор
Порака
mia111 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 597
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mia111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали би се вратиле во Македонија?
    Испратена: 01.Ноември.2005 во 09:34
DEFINITIVNIO BI SE VRATILA.
NEMOZAM DA ZAMISLAM DA ZIVEAM I DA RABOTAM NADVOR.
MOZEBI BI GO PROSIRILA BIZNISOT SO LUGE MOI PRETSTAVNICI
DA JA PRETSTAVUVAAT MOJATA FIRMA KADE I DA E NO JAS BI OSTANALA TUKA DA JA KOORDINIRAM RABOTATA,PA OVA E NASA ZEMJA TREBA DA PRIDONESUVAME DA SE RAZVIVA EKONOMSKI ,NIE STO SM\NE OD OVDE AKO NE PRIDONESIME ZA TOA ZEMJATA DA ODI NAPRED VO TOJ POGLED PA KOJ SKATE DA GO NAPRAVI TOA.

Originally posted by magnolija magnolija напиша:

Дали размислувате за враќање назад засекогаш во Македонија? Од што зависи?

На пример кога Македонија би влега во ЕУ, кога би имале можност за свој бизнис, или никогаш не би се вратиле?


Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2005 во 11:56
Па ако имам куќа во Монако како да се вратам? Нема резон!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2005 во 12:37
Мојата работа често дозволува патувања.Некогаш и размислував за ова,но сепак не се донесува така лесно одлука.Јас сум многу поврзана емотивно за моето семејство,можеби затоа што сум единица па ова донекаде и влијаело врз мојата одлука да не ја напуштам Македонија.
Но кога би заминала сепак тоа би било на кратко време и би се вратила назад.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
angelce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2005
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 316
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2005 во 12:43

jas poveke pati sum se selela  so moite niz mnogu drzavii veruvajte  toa e najtesko.Toa e kako da si sekade i na kraj nikade

Tesko mi e  i sakam da sum vo MK ama ovoj pat najverojatno nema da se vratam za sekogas da ziveam,ama neznam sto ke mi donese zivotot,mobezi i toa ke se sluci

was ist los?
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2005 во 13:23
Со оние што веќе се заминати надвор од МК имам разговарано и никој од нив не помислува за враќање назад.Многумина од нив е се школуваат тамо,ја прифатиле нивната култура, начин на живот, нови познанства...па така што не ни помислуваат за МК.Велат и одморот ако им е подолг од две недели во МК им здосадувал.Им се допаѓал само ноќнот живот кај нас, но останатото не.Поинаку се живее во Европа,поиндивидуално,без дружење често, но ете на нив им одговара овој начин на живот.Можеби добрата работа и сигурната заработувачка која им удоволува добар жибот.

Изменето од maja
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2005 во 00:35

jas gi poddrzuvam maja, zaso stvrano e taka, imam rodnini niz cela evropa... i oni tocno mi kazuvaat...

    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
Barbika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 860
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barbika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2005 во 14:19
Малкумина се вратиле,но повеќето не ни помислуваат за назад.Животот станува навика,пушташ корени и тешко се одлучуваш за назад!
Имам многу роднини и добри пријатели во странство со добра живеачка!Технологијава не поврзува ,а со тоа им ја намалува носталгијата!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2005 во 11:01
iskreno, ne bi se vratila vo mk da ziveam ,samo preku leto idam da se vidam so rodninite....nisto poveke

pozdrav do site makedonci
Кон врв
rebeka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јуни.2005
Локација: Austria
Статус: Офлајн
Поени: 347
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rebeka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2005 во 23:57
NIKOGAS NE BI SE VRATILA.ZIVOTOT E POINAKOV.NACINOT NA KOJ RAZMISLUVATE E POINAKOV. FORUMOT VI E POINAKOV.KOJ STO DA RECE SE FAKATE NA ZBOR.BALKANSKI MENTALITET.UCESTVUVAM NA STRANSKI FORUM TOJ E PORELAKSIRAN.OVDE OCI VADITE.STE FORMIRALE GRUPA I SEA UDRI PO NEKOJ KOJ VI SMETA.EDNAS MESECNO VE SLEDAM AMA DA VI KAZAM NE MI SE DOPAGATE,MOZAM DA IZBROJAM OD ONA STO CITAM SAMO DVE DEVOJKI I TROJCA DECKOVCI.DA NE IMENUVAM.ALI I FORUMOT KE VI E TRUL KAO DRZAVATA AKO NASTAVITE VAKA.

mnjkl
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2005 во 00:12
Originally posted by rebeka rebeka напиша:

NIKOGAS NE BI SE VRATILA.ZIVOTOT E POINAKOV.NACINOT NA KOJ RAZMISLUVATE E POINAKOV. FORUMOT VI E POINAKOV.KOJ STO DA RECE SE FAKATE NA ZBOR.BALKANSKI MENTALITET.UCESTVUVAM NA STRANSKI FORUM TOJ E PORELAKSIRAN.OVDE OCI VADITE.STE FORMIRALE GRUPA I SEA UDRI PO NEKOJ KOJ VI SMETA.EDNAS MESECNO VE SLEDAM AMA DA VI KAZAM NE MI SE DOPAGATE,MOZAM DA IZBROJAM OD ONA STO CITAM SAMO DVE DEVOJKI I TROJCA DECKOVCI.DA NE IMENUVAM.ALI I FORUMOT KE VI E TRUL KAO DRZAVATA AKO NASTAVITE VAKA.


pa i vo pravo si tuka nekade,samo nemoj mnogu da nevreduvas
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2005 во 19:05
jas definitivno bi se vratil.mnogu si ja sakam Makedonija.ednostavno samo tamu si se custvuvam ko doma.mozda zaradi to so mnogu mal period sum nadvor,a mozda i ke ostanit taka.mnogu sakam da patuvam(iako temava pocvit deka nekoj mrazel tipci so velele taka)a posle nekoe vreme da imam kaj da se vratam i da i recam:"e sega sum doma".
sepak moe mislenje so ne morat da e i na drugite
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 23:04

Originally posted by rebeka rebeka напиша:

NIKOGAS NE BI SE VRATILA.ZIVOTOT E POINAKOV.NACINOT NA KOJ RAZMISLUVATE E POINAKOV. FORUMOT VI E POINAKOV.KOJ STO DA RECE SE FAKATE NA ZBOR.BALKANSKI MENTALITET.UCESTVUVAM NA STRANSKI FORUM TOJ E PORELAKSIRAN.OVDE OCI VADITE.STE FORMIRALE GRUPA I SEA UDRI PO NEKOJ KOJ VI SMETA.EDNAS MESECNO VE SLEDAM AMA DA VI KAZAM NE MI SE DOPAGATE,MOZAM DA IZBROJAM OD ONA STO CITAM SAMO DVE DEVOJKI I TROJCA DECKOVCI.DA NE IMENUVAM.ALI I FORUMOT KE VI E TRUL KAO DRZAVATA AKO NASTAVITE VAKA.

rebeka! alal da ti e za ova sto go kaza.....

 

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 23:53
Бидејки подолго време сум надвор од МК и гледајќи го овде сето она што успеав да го реализирам за непол месец дена,почнав да размислувам и за мое останување овде.Е сега треба да си решен за ваков чекор, добро да се размисли.Не е баш сеедно, но гледам дека работата ме исполнива, можам повеќе да успејам овде,имам свои пријатели кои поинаку гледаат на се околу нив,одлично комуницираме,се дружиме и како да станувам дел од овој нов би рекла свет околу мене.Ми се допаѓа сето ова.Па би рекла само здравје.Другото нека дојди само по се*е,
Ги разбирам сега сите оние кои ја напуштиле МК, но секој сака за се*е подобра иднина.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
ugro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ugro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2005 во 00:01
taka e
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.