IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Општество, традиција и култура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Општество, традиција и култура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 12:31
...тоа при Вас,кај нас има и филм за снимање...ПРЕВРТЕНО,или терсе-не!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 22:50

Денес тој мојон комшја од мезазимо беше лут кото везена пиперка и псуеше како руски кочијаш сред санка у петерзбуг. Прво викнал полиција, демек му го дрпнаја од паркинго пунтото, кое го немал измиено една година, убеден дека прљавшчина има антикородирно дејство, а второ, кога пандурите го убедуваа пола саат дека пунтото му стои на паркинго, пола саат ги убедувал дека не е негово, оти неговото пунто неизгледа вака.

На крај признал дека е негово и почнал да псуе уште повеќе, колнејќи ги копилињата од нашиот влез, кои ноќеска скришно му го измија пунтото со детерџенд, да го насанкаат во октомври и таман денес паднал првио смег на Водно и моит да се санка.

Абе шо нема да им текнит на нашата напредна омладина, за која велат дека тие повеќе седат на това фацебукот, него шо тајно мијат туѓи коли по паркинзите.

Потоа дојде кај мене дома на една жта да се смири и цело време мрчеше-демек ќе појде дома кај тие колиљаци, родителите да преземаат строги педагошки мерки.

По некое време му велам- Абе комшјо, се слушаш ли шо збориш ?, Бива ли да одиш по станови и да зе жалиш, дека малите хулигани ти ја измиле колата????? Поступидна работа до сеа несум чул.

има една добра и една лоша работа во сето ова

1. комшјата не мора сеа една година да го мие пунтото

2. додека не му се испрља колата, ќе живее во удедување дека у моментов пунтото му рѓосује

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 12:42
оној твојон комшија да не се вика Катиљ?

туку,слушај ваму..

се збрале наши "стручњаци" и ќе дискутираат и прават анализа на тема ТУРБО ФОЛК..кај и околу нас.па вика..социологот,дека за се била крива ТВ што бомбастично ги најавувала гостувањата на естрадните ѕвезди од север,северо-исток и од исток..па поради тоа стадионите и салите биле полни,додека при гостувањата на некој уметник од "културната музика" немало ред во салата каде што немало барем по еден посетител.....!!!

за времето кога беше забранета музиката од соседството,koja подоцна олабави тоа па се правеше сендвич од песнарка ..три наши една нивна ..за да денес повторно бувне она...ТУРБОТОООО.....а тоа.."лети човече"..а коса се лепрша..


...традиција порано беше кога ја земаа невестата од дома, да се пее онаа со черешната и нејзините корења..па "за бабата".."за зетот"..за Вида..Неда..за Цвета,за паднатиот прстен..за драконска љубов..а додека денес,ако не се преземат мерки на конта-удар,гарант ќе доживееме нервен слом со оние.."дотакао сам дно живота".."криво је моооорееее".."иди широко ти поле".."гром те убио"...што и те како влијаат на ново печените младенци..за чочеците пред и по свечевиот ручек да не прајме муабет...сето тоа се бања во испотени хип хоп чорапи..маички без ракави..свилени кошули...и танга гаќи закачени на уво на сватовите......

а се свири и класика..онака.....за почеток..додека невестата не почне да игра..да им докаже на присутните гости дека таа е модерна,дека нема појма од северо-источниот фолк,се до првата голтка црвено вино и првиот бакнеж со кумот и деверот..а после...куд кои људи мои...или по нашки..кому иде.
а знае и танцови и ритми,(ги учеше во спец клубовите за таа намена)не да незнае,плус и неколку звуци од некоја таму ариа....само ете,мода си е мода..традиција си е таа.

СЕ ЌЕ БЕШЕ ТЕРСЕНЕ ДЕНЕС, ДОКОЛКУ МОЦАРТ....ПАВАРОТИ.. БАХ....РАХМАЊИНОВ...КАРУЗО(толку жими мене ги знам).. БЕА РОДЕНИ ВО МАРИОВО...СТРУМИЦА...ДРАЧЕВО....ТЕТОВО...

туку,ќе има ли карти плус за Севе?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 15:58
општество...демократско!
култура..според лидерот на ресорот...нај..нај..!
традиција..народна,своја..балканска.ама во ова последново нешто не штима...па испадна да традиционално секоја година ,а кај нас секој месец да се штрајкува и бунтува за нешто и против непто па вика:

месец септемви....незадоволни лозарите со откупната цена на грозјето..блокирани патишта,скапано грозје...скиснато вино и расипана ракија.пари нема,ама реклами има..и тоа дури настранските ТВ.

таман тие(лозарите)ќе се стишат,еве ги тутунарите..и тие бараат пари..лани им даде сега не и криво им е.
со ланските пари си дадоа учество за кредитот за станот или колата сега немаат пари да платат рата.што не бива не бива..не е ферски бре...кило цигари е којзнае колку..а кило тутун 100 банки.

таман овие ќе засипнат викајќи,ете ти ги сточарите ама не било кои,туку тие со јаганцата...и ете прилози..македонското јагне го нема на трпезите во Италија..Германија..македонското јагне 100 банки кило..а појди на пазар, за некое од Танушевци и Бразда..200 банки по кило..како е можно ова?
...па што ако,зарем ние немаме трпези за печено јагнешко,или ние немаме заби за џвакање?

следуваат потоа сите заедно,здружно...бараат да им се исплати ланската субвенција,пошто им била ветена на ситенена поединци..и така до пролет,кога ќе се дигне ..снегот,и че почне сеидбата..па нема нафта ,нема пари за ѓубриво..нема семенски материјал...па жетвата не е платена..се до млекарите..оти нема откуп,оти нема пари...
и така во круг..традиционално секоја година едно исто од исти луѓе во исто место ...Македонија....zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 08:03

Народните носии во Македонија

 

Во долготрајниот процес на оформување на народните носии во Македонија учествува сиот македонски народ - творец и создавач на народните носии.

Народните носии се дел од материјалната култура на македонскиот народ и претставуваат значајна гранка од народното уметничко творештво. Создавани како колективна придобивка на сиот македонски народ, тие во долга низа години се пренесувале од поколение на поколение и во својот развоен пат во себе вклопиле многу елементи од разните културни влијанија што се вкрстувале на овој дел од Балканот.

Освен културно - историските прилики и творечкиот дух на народот, во оформувањето и обликувањето на народните носии во Македонија од значење се и географско - природните услови. Високите планински масиви, ритчестите падини и питомите котлини, со кои се одликува релјефот на Македонија, давале одредени услови за стопанисување, кое од своја страна нашло одраз во животот и културата на населението. Со посебни специфични форми, како во материјалната, така и во духовната култура, се издвојува културата на планинците, кои, главно, се занимаваат со сточарство, од културата на рамничарите, кои главно се ориентирани кон земјоделството.

Народната облека, освен својата основна  функција да го заштити човечкото  тело во различните климатски услови, како и да го украси, од дамнешни времиња има и други многустрани значења и пораки. Покрај одредените магиско - обредни функции, преку облеката се покажува територијалната припадност, семејната положба, како и меѓусебните општествени односи на генерациите од различни возрасти.

На  територијата на Македонија се среќаваат голем број разновидни носии, кои имале издвоени специфични одлики. Секој регион, секоја етничка и пределска целина во Македонија имала своја посебна носија која се разликувала од носијата на соседниот регион по своите стилски, фунционални и естетски карактеристики.

Во Македонија со оглед на нивните основни типски одлики во глобална смисла можат да се групираат во два основни типа:

Западномакедонски тип (Горни бели клашнени облеки, со богата декорација од гајтански апликации (црни, црвени, срмени), украси со срмен терзиски вез, со апликација од чоја, со волнени рески и сл.; Бели платнени кошули од типот на централнобалканските кошули, богато украсени со специфична полихромна декорација во геометриски дух, поретко и со бел вез; Разновидни појаси и појасчиња најразлично украсени; Скутини женски во разни димензии со специфична геометриска орнаментална декорација, со дополнителни украсни елементи рески или без нив; Специфични женски покривала за на глава (сокај, гајтан, корпа, дарпна, марама) со богато везена декорација дополнета со рески; Богат и масивен женски накит со разни форми на китење и украсување).

Источномакедонски тип (Горни облеки во потемен колорит (од црн, темносин или во сура боја шајак), облеки од пругаста лито ткаена волнена ткаенина алаџа и антерија).

  За  разлика од западномакедонскиот  тип украсувањето е во поскромен  обем, главно со волнени гајтански  апликации, индустриски ленти, ширити и др; Горни женски платнени облеки саи, главно бели, како и сино бојосани; Долни облеки од коноп, лен, памук или од платно во пруги со кенари.

  Во декорацијата на женските кошули и саи важно место има вткаената орнаментална декорација ткаена во техника пребир – шар на разбој или вез на разбој; украсувањето со вез по карактер и везачки техники значително отстапува од геометрискиот дух карактеристичен за везената декорација кај облеките од западномакедонскиот тип; на места отсуството на везена декорација е заменето со украсување од рачно плетени полихромни тантели во турско – ориентален дух; Женските скутини, за разлика од западномакедонскиот тип се со поскромна вткаена декорација; во некои пределски целини се застапени скутини со вткаени каро комбинации; застапеност на машките скутини; Во голем број случаи машките чорапи се карактеризираат со вплетена орнаментална декорација со карактеристични геометриски мотиви; Во китењето и украсувањето доминантно место има монистрениот накит; кај одделни носии тој е придружен и со маркантен накит како што се на пример пафтите.

  При обликувањето на народните носии главото место го имала жената – селанка, бидејќи целокупната активност речиси ја имала самата таа почнувајќи од предавањето на суровините, бојосувањето на преѓата, изработката на ткаенините, конструкцијата на кројот, шиењето до украсувањето и китењето.

   мавровска носија
   
   западномакедонска носија
   
   
   
  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2012 во 14:40
  сите сме учесници на  еден голем...масовен маскенбал.
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  емил Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  зависник идивидовски

  Регистриран: 11.Август.2009
  Статус: Офлајн
  Поени: 85164
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2012 во 14:52
  балот ќе заврши ,но некој од нив ќе си останат во шемата на балот...
  Кон врв
  *moon* Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 27.Јануари.2008
  Статус: Офлајн
  Поени: 7657
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2012 во 00:34
  НАЈДОБАР ПРОМОТОР НА МАКЕДОНИЈА 

  ИНСТАЛАЦИЈА


  Бучно од Лешниковска во Амстердам


  Инсталација на режисерката Анета Лешниковска ќе биде дел од промовирањето на новиот објект на Холандскиот филмски институт ЕYЕ во Амстердам, кој свечено ќе го отвори кралицата Беатрикс. Како што информира Акафилм", инсталацијата на Лешниковска Или Или (Бучно) е дел од мултимедијалниот проект Бучно" и е во форма на слушен апарат.

  "Алудира на времето кога минијатуризацијата и високата технологија беа непознати. Кој ќе застане меѓу школките се изолира/исклучува од непосредната околина и ги слуша звуците од другата страна на реката Амстел... Или / или (Бучно) овозможува да го слушаме она што не го гледаме во нашата непосредна средина и креира една аудио-медитативна состојба", велат од "Акафилм".

  Инсталацијата е финансиски поддржана од амстердамскиот фонд за уметности, а ќе биде поставена до 21 април. 

  Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2012 во 00:25
  ..по традиција,и оваа година македонските граѓани одат на море.Значи традиционално...со години игодини наназад.
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  anakin Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Unidentified Flying Object

  Регистриран: 08.Август.2005
  Локација: Machku Pichku
  Статус: Офлајн
  Поени: 18535
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2012 во 10:12
  nekogas imase non stop 12-13 forumdzii na forumov i znaeshe da bide top atmoisfer lezer, so pauzi za prepukuvanje i moderatorite si davaa na vaznost i treniraa kamsici, koi vo zivotot gi nemaa i izgleda nit kje gi imaat,
  i beshe sekako zabavno
  sega ova e jada i beda sto malku nalikuva na forum
  znaci
  FORUM NIT E TRADICIJA NIT KJE BIDE KULTURA NA NASITE GRAGJANI, KOI SEKAKO KJE ZAMINAT NA MORE U GRCHKA. OD EDINSTVENA PRICINA, DEKA E BLISKU I NE IM SE PATUVA ILI LETA DALEKU
  A GRCITE SI GI RACUNAT ZA NUZNO ZLO, KOE treba da se ignorira

  bashka u grcka nema ezevi vo moreto taka da nema da si upikaat go 20 bocki u prosek za edna nedela na kvadrat
  Изменето од anakin - 04.Август.2012 во 10:13
  SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2013 во 19:16

  http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=22567  

  tradicionalno ne se grizime za toa bogatstvo i od navek istoriskite fakti se kradat i iznesuvaat od drzavata.

  Ustavri,ima pa "dignale"...sto ne e ograben muzejot na edna partija?.голема насмевка  Изменето од zagor - 13.Ноември.2013 во 19:16
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2014 во 23:41

  8-ми септември 2014 лето 

  Голема раздвиженост проследена со нетрпение и во исчекување но и пријатен амбиент кај нашиот јужен сосед пред престојниот 8 Септември,Денот на Македонската НЕЗАВИСНОСТ,кој како и изминативе години ќе биде заеднички прославен со нашите традиционално верни соседи,ширум Грција, За миг ќе бидат запрени сите преговори и договори,медијаторски конференции и семинари..нешто слично како пред илјадници години кога поради Олимписките игри биле запрени сите походи на велико-грчката војска ширум светот..Имено,како што ни е познато и оваа година прославата традиционално ќе трае три плус еден ден(3+1) на бреговите на Егејското Море и тоа на сите острови и сите краци.Од организаторот на оваа прослава Агенцијата за грчко-антички туризам ни посочија дека и оваа година интересот на мк-туристот е голема и велат дека десетици илјади про-славј-анти се веќе со чекирани билети за југ,а за останатите предупредуваат дека имаат само уште 5 работни дена да ги средат документите околу слободните денови боледувањата и разните допусти и попусти ,,и потсетуваат дека и покрај се,да не заборават да си го понесат и фрижидерчето (нормално наполнето со намирници за неколку дена..домати ,ајвар,месни конзервирани производи..но не и сецкан свински врат кој е забранет оваа година поради веќе познати причини) ,пешкир за на плажа,фото-апартот и непроѕирна селотејп-трака.

  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
   Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
    Сподели тема   

  Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

  Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
  Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

  Страницата е генерирана за 0,172 секунди.