IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Општество, традиција и култура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Општество, традиција и култура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 00:06
кантри хоррор

Тој мојон комшја, тој де од мезазимот со својата не баш уба две третина биле со неговиот брат на дводневен излет на кантри. Таму на комшијата мој му падна на ум налудничава идеа, дека можат денот да го поминат во собирање печурки таканаречени габи. Но осим тие жампони од БОНУКС не ги разликуваа ниту тој, ниту брат му, а уше помалку нивните не баш поубави дропки.

Но тој факт не ги одвратил од нивната намера, и така тргнале да ги собираат това печурките. Правите собирачи навистина ги собираат, но мојон комшја со своите компањони ги бараа, оти појма незнаеле каде тие растат. Како и да е, по това пословицата и слепа кокош ќе кљуцне по некое зрно, за некои три четири саати поминати во непозната за нив шума, наполнија збирка на печурки како да прават колекција за во хербариум од сите можни и неможни врсти.

Цели изморени од тоа собирање, да не речам барање, но среќни дека имаат полна кошничка усмислија дека ќе направат омлет печурки со јаја ала франчезе, оти на комшифката моја и е хоби да прави странски кухлинарски специлаитети, кои не можат да се јадат.

Така и бидна, омлетот бил огромен и мирисал, замислете, на јаја и това печурките. Седнале така на маса и почнаа да јадат, заправо не почна,а оти сепак тој мојон комшја од ненормалнио спрат има малку понормален това резом, и се сетил дека некои од нивната колекција печурки можати  да бидат отровни.

На неговиот брат, кој шо живее на нормален спрат со бројче, му текнало спасоносна идеа да причекат со јадењето и луцидно да и даат малку од омлетот на кучката на комшијата, кој шо не бил на кантри овој викенд. Ако отегне папки кучето нема да јадат, ако не, ќе се накркат от това тешко набраниот специлаитет. Кучето било дефинитивно гладно и на три залака го изеде парчето од омлетот и среќно се врати во својата куќичка.

Сега дилема била, колку време треба да се чека, за да се види резултат на нивнио експеримент, но едногласно демократски решија дека еден саат е наврх главе.

По изминатиот сат проверија дека кучето дише, и задоволно се излежава кото клен во куќичката. Тоа бил доволен податок дека омлетот ала франчезе е неконтаминиран со бојните печуркасти отрови и гладни и уморени од чекање го изедоа плодот на нивното макотрпно барање низ шумите.

Поминал еден сат таканаречен час и се‘ било оукеј, се додека кучето не почна да се увија од това болките и да квичи , некако во Амол, ала Ози Озборн.

Шо да ви кажам, сите четворица исплашени со кола право у град во това клиника за токсилокогија и поштено перење стомаци, иако и на неговото пунто му требало перење оти не е испрано од бог знае кога, према познатото правило- Прљаштина до цантим ја штити бојата, а над цантим сама одпаѓа, но тогај колата не им била баш во мислите.

Така се‘ убо се завршило, иако остана уште на неговиот комшија од кантри, да му го платат отруеното куче. Мојот комшија е поштен идиот и отиде после недела дена кај тој, да му се извини за кучето и да му ја надокнади штетата. Се‘ убо му признал , но и се‘ супер се завршило, оти кучето воопшто не било отруено, него кучката се окучила тој ден и тој негов комшија од кантри нема куче мањак него 6 комада вишак и сега не знае шо да им прави.

Сега да ремизирам. Од сето ова произлегува, дека печурките не се бараат, него се собират и не се прави колекција кото за хербариум, и пред да земате кучка за тест возач, проверете да не е пред котење бре.

.


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 13:25
Originally posted by anakin anakin напиша:

СИТЕ СМЕ НАЈПАМЕТНИ, за жалтага
...jas ne sum vo taa tajfa..za zal ненене
 
плазење...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 18:49pravdata e slepa

.

http://www.plus-size-clothes-for-women.com/images/2T_LeatherJacketBlack.jpg

.

Не Ви кажах до сега, тој мојон комшја од мезазимо иако е ваков-онаков едно му признавам пее убо и свири това гитару сите староградски и староселски песни и за новокомбинирани турбо фолк да незборам.

Пред многу години еден негов пријател правел роденеден за детето на неговата жена ( това така го напишах оти детето не личи ич, а нели това хромозомбите би требало да повлијаат малку на тој физиолошкио изглед) и го покани да свири кај него, демек да направи атмосфер лежер. Ма повеќе е атмосфер, а и лежер е покасно кога сите ќе се начукат и личат на мајмуни кога ќе се налапат ферментирани банани.

Така била зима и комшјата земал това гитарата и навлекол една убава кожна јакна, шо ја купил на шопик во Стамбол за 700 марки дојче, тогај вервам дека му стоела убо, не како денес, оти денес личи на тој Денидевито.

Роденденот почна и тој мојот комшја ги забавувал, непознатите за него гости, со странски песни, кои цео свет разуме Утемсомбору, и нашки македонски , кои светот демек не ги разбира и гостите се расположија максималистички. Некаде после полноќ повеќето беја мајмуни на ферментирани банани и се разотидоа дома на мира да се спремат за утрешен това мамурлук и ден на Аспирин.

Така и тој мојон комшја си кинисал дома, уз гранде благодарност на домаќинот, но на закачалка имало кожна јакна комада нула. Значи просто народно кажано, некој од гостите си ја земал према комунистичката парола- СЕКОМУ ПРЕМА ПОТРЕБИТЕ. Мојот комшја не бил некој тип, кој би имал разбирање за комуњарски пароли и марксистички теории и многу се изнервирал. Се скарал со домаќинот, ем музика, ем поебан за марки дојче комада 700 тини. Оно домаќинот му ветил дека ќе го најде арамијата кој крадел во неговиот гостопримлив дом за арамијата, но негостопримлив за мојон комшја.

Како што е обичај за ситни кражби руката на законот е неумољива, за разлика од милионските афери, и така арамијата бил пронајден од организмите за безбедност во ликот на таксивозачот Мице, кои имал обичај на дрпа каде стигне и неговото досије, дебело како на Латас, излегло на виделина.

Поминало година дена и мојот комшја за тоа време бил три пати во општинскиот суд Скопје 2, но од Мицета ни трага и 5 пати не бил оти му се смачело да го гледа само суратот на това судијата.

Едно лепо наутро за многуте Скопјани кои уште џоњат во 5.00 а нелепо за мојот комшја, заѕвони ѕнончето на вратата во мезазимо и лепо мојот комшја убацен со лисици и мечки во марица, однесен во станица битпазар зад решетки. До 9 00 низ главата му поминале сите злодела кои ги направил како малолетен и сите злодела кои не ги направил како полнолетен. Потоа го информисале дека во 10 го чека судење во основен тој суд погоре спомнат.

И така мој лепи криминоген од мезазимот во лисици во придрижба на два организми за ред и безбедност во марица бил пренесен во това судот на трошок на нашата држава. Еден ќар од сето тоа било дека се запознал таму зад решетките со решетките, двајца обијачи на куќи и викендици и еден уште законски недокажан педофил, кој тврдел дека е наместен од опозицијата оти е сипатиџер на позицијата.

Така цел збунето седел во судницата и чекал правдата која е слепа да го стигне и се чувствувал како Финец во Португалија. До него седел орган за безбедност комада еден а другиот чекал надвор за недај боже.

Се‘ му се разјасни кога го видел суратот на судијата и Мицета кој како паун ноншарлатански влегол во судницата. Кога почна судењето и судијата запраша дали сведок за арамиските дела на Мицета е присутен и мојон комшија ги дигнал двете раце, шо не е обичај, но било морално, оти уште ги имал лисиците на рацете и дигање на една рака е практички неизводливо, тогаш на организмот на безбедност му станало нејасно зошо комшијата е во лисици, кои своерачно му ги навлекол према Судскиот налог за приведување. Очигледно назнака дека е приведен како сведок поради 5 пати неприсуствување на судењето, не била поребна ниту неопходна.

Се‘ се разјасни, лисиците му биле симнати, и по нервозната изјава на мојон комшја дека више к*р не го боли за слепата правда и се откажува од секакви тужби против Мицета , направил мојон комшја катастрофална грешка и излетал од салата да си оди дома.

При самото излегување на вториот организам за безбедност, кој не бил запознаен со новите настани, му заличи дека е ова сцена на ПРИЗОН БРЕЈК и мојон комшја е тој Мајкл Сколфилд, го соборил на земја со извежбан удар шо од полициска академија, шо практично од сослушување на виновниците и невините во полициските станици, го налегнал го врзал кото салама.

На крај и овој призон брејк се разјасни од првиот пандур, кој за среќа не бил како тие другите од вицовите и мојон комшја бил во моментов фри мен.

Ако има се‘ тоа некој закључок, тоа би бил:

Кога ќе одите случајно поканет на роденден, облечете нешо шо утре ќе биде прогласено НЕ Е ЗА УПОТРЕБА. со назнака ЗА ЃУБРЕ.

.

.

. знам бре дека е дугашко фак

.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 13:32
si se najdoa dvajca pametni  i si dadoa za zadaca da sozdadat drzava.
pojdoa kaj administratotorot i dostavija predlog za idnata vlada...
 
premier-neoimperator
negoviot kum-prokulator
minister za nadvoresni-predator
minister za vnatresni-terminator
minister za odbrana-eliminator
minister za kultura-devijator
minister za zdravstvo-simulator
minister za pravda-restavrator
minister za obrazovanie-kultivator
minister za verski zaednici-asimilator
minister za ekonomija-lustrator
minister za sport-gladijator
minister za finansii-devalvator
minister za zivotna sredina-konzervator
 kako i 2 ministeri bez resor-elevator i imitator
so dvajca zamenici ministri -komutator i k*rator
za portparol na Vladata bese predlozen-imitator i kompenzator
 
 
..i bi vlada bez senka!
izmena na ministrite ,nivnite zamenici i porparoli,mozete i Vie da gi izvrsite no samo so migracija od edno vo drugo....MINISTERSTVOнамигнување
 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 13:03
SeЌerzalijada...
 
 
   ..ja zafati Makedonija ovaa napast, ta TORTILIJADATA ke padne godinava vo senka..тага
interesen nekoj narod sme,pusti mu sapunica namesto bubacka i ke si ibe vekot..na se ke zaboravi...duri i izbori da ima..a i zosto se rodil.
tuku,gledam snosti majkata,ubavina bilo toa serijata...sto i kusur epizodi,ima da se iznagledame ..iznaplaceme..a sto e i najvazno,emisijata e nameneta za cela populacija..gi nema onie brojcinjata vo agolot ta moze i sami da si gledame ,sto bi se reklo bez strav i drustvo...
dodeka se prikazuva serijata,na prvata ni nacionalna programa(onaa sto sekogas na noviot televizor i vo sekoja kuka-stan e na kanal br.1)se prikazuva "besplatno emituvanje",sto bi se reklo"besplatna kampanja"..op,reklama...kako ova se napravilo,kako sme dostignale razvoj nesekojdneven,kako ke bide bolje koga ke bide...i tn..ama se e dzabe..nikoj ne gleda,samo pari frleni ...sto bi sekol Hadzi Burhan..
...a serijata pocnuva na zakazaniot kanal na koncesionerot A1,vo tocno vreme ,no so malo zadocnuvanje od 15-20mIn,radi  nagradnata igra so SMS..prati ..i dobij..ako dobies nie ke ti se javime..poraka 75 den + ddv18%..ti cekaj vo mir i spokoj..sekoj dobiva...i uste covekon ne se iskazal sto treba da storime...koga odednas trgnuva serijata...srca lupat,za novi momenti..creva se prevrtuvaat,se gasnat sveki i sijalici..stama..molk..mrak ja zafaka makedonija..toa tie repriziraat pola stara epizoda..pcuj vikaj..toa e..
eve trgnuva na krajot,poleka ama sigurno..samo sto ne trgnalo i pocnaa 20 sekundi..op..reklama..ajdeee,opet pauza za cigara..reklama ,tri-cetiri minuti...nesvest ne faka....i opet pocetok...
pocnuva sekvenci od serijata i taman onaa na Kerem ,indijankata rece nepokorlivo DA,Kerem  potvrdi ,i gotovo..bidna brakot..cestitki ,baknezi..poljubci...od site no i od najuspesnite..kako miluva da kaze onaa ...od konk*rencijata de SITEL...,i na pola ekran se pojavuva cestitki do mladencite od sponzorot....prvoklasen mebel na 72 rati bez kamata i bez ziranti ..i trae pola minuta,koga onie od serijata..zavrsile so cestitkite..prasuvam,amori ej,onaa Seќerzada go baci Kerem?...jas ne vidov..koga toa stvarno..ne si cestitale..ostavile mesto za drugpat...taka vikala komsikana preku plot...se sakale uste...ako ovaa se omazila..i toj se ozenil...
i taka...i taka...i vecer ..i utre i vo cetvrtok..a repriza ..cela sabota, plus nedela..
neka gi...GOLEMIOT BRAT gi gleda...ke pustime direkt vo 20.30..pa ke vidi SeЌerzad togas..намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 00:28


turbo folk nije shala

.

.

ма има нешто суптилно, сликовито и поучно во тој турбо фолк
.

например
сузама сам лепио тапетеееее, кад си однела детеееееее
е сега јас можам да замислам која бујица солзи морал типов да извади од себе, тапетите да држат
ептен типов бил за жалење и од друга страна бил икономичен па споил чувствителното со потребното, и ем жалел, ем реновирал стан

е сега зошто го реновирал??? па во надеж дека ќе се врати, и повраток да биде пропратено со нешто ново, како соба, што е персонификација на живот, нов живот

и уште бе жали по детето, значи дека е фамилијарен човек кој правел грешки и сега се кае
.

.

.
у саксију лупам мала, љубав није шалаааааааааа

типов, знае да се разбесни, како прав мушкарац, но исто има гордост и е џентлмен и не удара жена, шо од гордоста шо од љубов према нејзе, и ќе искрши шо ќе му падне у руке, саксијата е на првото место, а да неговата сакана сфати дека не е материјалиста, и работите не му значат ништо, му значи само она, башка во тој афект ќе примени аудио ефект кој добро влијае на смирување на напнатоста… врло поучно

.

.

.
на крај
танга танга танга розе
недај други да те возееееееееееее

симболиката е јасна и врло сензуална, тангата како минимум на нејзе, значи нема големи очекувања, и доста му е минимум од нејзе во замена за ветување дека тангата нема да ја соблече пред некој друг камионџија и розе дека е тоа нежна боја на која се познава и мала флека од моторното масло, така да не си игра со животот, оти веднаш ќе примети и нема да биде розево

розе розе розе танга

слаѓа си од зрелог мага

не верувам дека типов воопшто знае каков вкус има манго и уше зрело, но во това е и пораката, дека сексот има за него секогаш непознат вкус со неја, и дека таа до прави сексуален дегустатор

.

.

.

ЗАПРАВО НЕ Е ВАЖНО ДАЛИ Е ТУРБОФОЛК ИЛИ ТУРБО ФОЛК, НЕГО ВАЖНО Е, ДА Е ТУРБО

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 10:25
Makedonija zemja na transformatori..
 
Da ,da ,za da se dobie ovaa referenca treba godini i godini makotrpna rabota,a ne preku nok.
procesot koj se narekuva transformacija se izvrsuva vo "ured "vikan transformator ,koj spored namenata moze da e izraboten od razlicen materijal i razlicna forma...moze da zafaka povrsina kolku edna drzava...nema nacelo ili pravilo nekoe.
e sega ,koga vleguvas vo toa transformatorot ili si veke vo nego ,te zafaka strujata koja nekoi ja narekuvaat i tranzicija sto bi trebalo da znaci nekoe dvizenje i ...ednostavno so tek na vreme ,dodeka odis, spies, se dvizis,,,,ti se transformiras...a potoa nasproti zelbite ...se stabiliziras.
tuka i toa e edinstveniot nedostatok na vaa masina,cij izumitel e nasinec.ne moze nesto da se transformira, a da ima nestabilna struktura..obraten proces vodi kon propast..zatoa i vakvi sme ,zaostanati so toa takvoto ....
sto ke izleze od tebe,zavisi vo koj del  ili etapa si vlegol vo tranformacija..vo koja grupa i sektor si se nasol.....ma od se se zavisi,a najmalku od tvojata volja i zelba...
vo transformatorot inakov si...nadvor sprotiven ke bides.
 
toa e edinstvena namena na aparatot,koja i den denes se koristi i e vo upotreba,se do denot koga namesto vo transformator i transformacija ke vlezeme vo ....e u pm,kako se vikase toa...размислување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 13:29
Originally posted by zagor zagor напиша:

MAKEDONCETO ODI NA ODMOR
 ...istorija na proleterijatot,eden star naslov odamna zaboraven.

so noviot zakon za rabotni odnosi sekoj mora da go koristi godisniot odmor.arno ama,ne samo sto ke go koristi ,treba i da odleta nekade...da se izgubi edno nedela -dve..site odat na odmor ke mora i toj!....a kade ke odi u PM..?...nema pari za nadaleku,posto piperot i patlidzanot ke se rasipat do tamu...zejtinot ke protece,ocetot ke prekisne...lubenicata dziger ke se stori..i.t.d. a skapo e tamu...izgor ceni.

...sto e i docna za odmor ,docna e..godisnata maicka ke treba i dogodina da ja nosi ,i ke bide lanska veke..a da si otidese vo maj-juni,celo leto Gospod ga go vidi..i vo novo ruvo i isoncan bez pari..Vaka,go obral bostanot,dogodina ke treba da plaka rati ..

Ohrid,iako e premija za nekogo, ama komsijata bese tamu a i ovoj drugiot ke bide,pa ako se sretnat...ne odi nekako..!...vo soba tri-cetvorica ,spalnata od svadba, od dedoto podarok,so banja za cela kuka i kujna na 50 metri od sobite,plus stara baba ili ded kao vampiri po studijata......samo aluvacki ke e..!ama cena kako u Grcija...plus..biser  na MK...

Bugarija,daleku e za nas,a i platata ne e legnata na smetka...!plus,sekoj vtori ,veke bil ..taka da ne ke moze da se pofali na nesto novo...

Grcija,nase more....neprezalena misla....nostalgija kon nisto moe...!problem vizi ...ime...kola so mK....

Albanija...poln pogodok.Pola nasi se tamu..se jade i svinsko bez problem,novogradba..site sme STRANCI vo nokta..pa koj moze..

Vo Evropa i Azija plus Amerika bez Afrika ne odime...!tamu fatil crven vetar typ II i opasno e..!od ic nisto mozes da si naebes..

Pamet matat planinite nasi..ubavo,ama zarem vo planina da se odi na ova vreme..!boja nema bronzena..pari frleni vo veter..spored normite za zivot i leten odmor vo RM,clen dva..alineja tri.

kako doma nikade ne e..ova vazi za docek na  Nova Godina,no ne i za leto-vo...

 

 

 
аиииии.....доцнам 6 дена.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2010 во 00:33

Мојон комшја, од мезазимо, после година дена си ја измил колата, сега прашината не може да му ја штити бојата од Сонцето, ама може да тргне на море.

Проверил се‘ тиве билкометриските пасоши, за кој не требит да биде визионер, зелениот картон, да биде осигурен тој гркон кој ќе го плесне, како по обичај, и меѓународна возачка дозвола, која никогаш никој жив не му ја побарал.

Неговата не баш поубава тричетвртина го наполнила гепекот со храна, небаре ќе ја мажат ќерката, таму, за некој грк и свадбата ќе ја прават во Лептокарија и сватовите и гостите ќе ги угостат со гулаш конзерви, шпагети и шопска салата.

Ќерка му пак, ко демек си ги заборавила, ланските купачи и ќе мора да си купи таму нови демек грчки од Кина со подобар квалитет од тие наши од Кина, со горен дел, иако јас појма незнам шо ќе и е.

Комшјата се напрај паметен и ги спакувал во својот куфер 10 пара нејзини купаќи од 2009, 2008,2007 ај да не го тупам, но џабе ќе му е, само ќе ги носи таму десете пара и ќе врати 11 а можеби и 12, за да не и настинат това јајниците. Човекот не е од тие индивидуи, шо учи на своите грешки, или пак е е непоправлив оптимиста и верува дека со години жените созреват во тоа умо.

Синот не правел нишо, седнал у тревњакот и секоја минута прашувал, -татоооооо кога бе ќе тргнеме а комшјата секоја минута одговарал – сега!

На крај тргнаа, ме поздравија, ама јас не мрднав ни со малиот прст оти знаев дека за три минути ќе се вратат, да проверат дали шпоретов е исклучен, вратата заклучена и дали папагалот е сеуште цркнат.

Кога се вратиле по енти пат, овој пат да проверат дали на паркинго не останала некоја торба, знаев дека е последен нивен камбек и им мафнав и им посакав тој грк шо ќе го плеснат да преживее, сепак за човек се зборује не?

Кога ќе се вратат за десет дена ќе ми раскажат како било мене а можеби јас пак вам.

.Изменето од anakin - 07.Август.2010 во 00:36
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14250
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 09:40
...Ај нека ни стане ..Традиција.... и не само во  Скопјево ...намигнување.......голема%20насмевка
 
 
Скопјани изнајмиле 507 велосипеди

За само една недела 507 скопјани возеле велосипед изнајмен за 10 денари на час. Најголем број изнајмувања на велосипеди, дури 305, имало на пунктот на плоштадот „Македонија“, а потоа следува пунктот кај ТЦ „Бисер“ со 134, додека најмалку, 68, се подигнати од оној кај „Треска“. Некои од граѓаните ја искористеле можноста да изнајмат велосипед на еден пункт, а да го вратат на друг, па според тоа најмногу се возело на релација од плоштадот до населба Аеродром. 
Од Град Скопје информираат дека во моментов проектот ги опфаќа само овие три локации, но се очекува со зголемување на интересот на граѓаните да се зголемува и бројот на пунктовите за изнајмување велосипеди.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 19:25

Мојон комшја тој од мезазимо со неговата генијална фамилија конечно се вратил од одмор од убавото наше море во грчка. Прво шо видов кога пристигнал е дека ни носи порака од таму испишано на неговата кола дека сме гомна, се разбира на инглиски со некој чуден грчки акцент да не речам нагласок.

Инаку како шо рабрах после од него е дека повеќе го секира како ќе ја симне бојата, него сознание дека сме становници на скептички јами.

Кога стигнал во лептокарија се сместил кај Јоргос, добар тип, кој постојано му тепал малакас а на неговата не баш поубава тричетвртина путана. Прво се обидувал да го разубеди Јоргоса, дека греши и дека тоа не се нивни имиња, ама после 5 дена кога дознал точно значење на тие појми, прекинал во намерата да го просветли во убаините на нашите македонски имиња.

Јоргос заправо бил супер типче со ситни мани, и осим што постојано им гасел сијалици во 9 навечер, и само кај него имало светло против комарци и сами комарници, дека многу бил икономичен и  бојлерите биле на далечинско палење и наместрени на 25 степени това цвелзиусови и ги броел зрнцата од песокот кои ги најде во ходникот на скалите, други поголеми мани немал, а да осим што мразел цел свет и највеќе таа неговата лејди ин блек.

Не ви кажав мојот комшја е луд по тие загатки а секој ден идејќи на плажа думал зошто стои натпис ПАГОТО 1 купче .. 1 ЕУРО, 2 купчиња…..2ЕУРО на тој снадак за сладоледите, но до ден денешен не го одгатнал шо мислел тој Аристотелес шо го истакнал ценовникот.

Плажа ко плажа, македонци, срби и еден пољак шо постојано на сопругата и викал к*рво ти њемаш хонору и неговата ќерка постојано се жалеше дека овие два пара нови грчки купаќи од Кина не се со најдобар квалитет и дека ја жуљат и се скрозираат, ко да има на таа сушка нешо да се види.

Тричетвртинката цело време думала, шо ќе се јаде денес, шпагети или гулаш од конзерва, ко да има нешо за думање бре, ако вчера имале шпагети денес е гулаш, со што ќерката не се согласувала и тврдела дека шпагетите треба да имаат коефициент 2 дури и 3 на гостински терен.

Синот не правеше ништо осим шо седел на камењата за кои Лептокаристите тврдат дека е песок, и секои 10 секунди прашувал – Кога ќе се бањаме?. а комшјата му одговарал- сега!

Ова шо ви го кажав им бил еден ден, а наредните биле индиго. осим вториот ден кога комшјата изгорел и го тепал денот мачкајќи се јогурт – грекос 2.2 ЕУРО од ЛИДЛ, каде е само флаширана вода ефтина 0.22 еуро во пакет се разбира.

Денес не верувам дека ќе јадат гулаш, денес ќе одмараат од одморот и ќе земат  скара на кило, оти заборавиле каков вкус има месо шо не е во конзерва.

ОДМОР КАКО ОДМОР, ДУРИ И НА КОМШЈАТА МОЖЕ ДА МУ СЕ ПОГОДИ, како на слепата кокош во силос.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 12:08
..ма не ми изгледа дека е до толку штом успеал да се врати дома на време...јебеш га,има свакакви.
за комшијата де...од мезазимо...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 12:13
zar postoi ova tema seuste?изненадување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 12:27
kaj nas ne e kultirno da se sedi so glavata na dole vo opshtestvoto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.