IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Општество, традиција и култура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Општество, традиција и култура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака Обратен редослед
matej29 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај matej29 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 10:05
Originally posted by vickast vickast напиша:

матеј ако не си добар ке те кажам на мајкати


mama matej vika ne problem zena denes bide takva
mama matej vika denes zena problem seksualna frustracija
ako denes zena ne seksualno frustrirana, ne problem bide takva
znaci problem ne zenite nego mazite
Кон врв
matej29 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај matej29 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 09:48


Komentarot e nepotreben
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 19:28
NASETO OPSTESTVO ZA RAZLIKA OD MNOGUTE OPSTESTVA
prvo slavi tova Nova godina, potoa bozik i pak Nova godina, demek nekoja stara .. malju izvrteno no so e toa e nase e.

pa za nova godina tie koi imaat tive bioloski pasosi, mozebi kje odat da mrznat na kejovite vo venecija oti nema mesto po kafulinja oti zabarite si gi taksaa pred vreme, ili kje skoknat vo atina da ja pominat novata godina vo avtobus kako prethodnata i bez bioloskiot pasos

poumnite kje skoknat na borovec da se kacat na markudzik i da vrsat rabota NULA  to jest prvo kje sovladat visina do 2700m pa kje izvrsat rabota
A=80kg *1000m ( od hotel rila se razbira) =800000 J
i potoa kje se spustat dole i rabotata pak kje bide cista NULA
znaci odat na borovec da ne pravat nisto ( viz post podole)

tie so nemaat bioloski pasos kje si sedat doma ili na plostadka kje gledaat koncerti so super grupi i kje si pominat nezaboravno

no toa e samo uvertira oti BOZIK TEK DOLAZI
a tek stara nova godinaaaaaaaaaaaaaaaaaaa EEEEEEEEEEEEEEEEJ




Изменето од anakin - 31.Декември.2009 во 11:01
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 19:59
jeste
zatoa e patrijarhalno prijatelstvo VS matrijarhalna konk*rencija

jasno koto shlakanica

inaku pet godini se cudam...ZOSTO NIKOJ NE MOzE DA GO CITIRA MOJOT POST
OD POVEKJE OD DVE REcENICI bez da se zaebeизненадување texot

 


Изменето од anakin - 26.Декември.2009 во 00:17
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 19:56
Originally posted by anakin anakin напиша:

во нашето општество постои патријархално пријателство<h3 ="verdana" style=""> Кој на кого му е пријател?</h3><h3 ="verdana" style=""> <span ="Apple-style-span" style="font-weight: normal;">Прва
приказна: Една ноќ милата му сопруга на мажот не дошла дома на спиење.
ја чека ,ја чека ја нема. Нејсе!? Утрината ја прашува каде беше кај
спиеше? Таа вели кај другарка ми.А он така љут телефонот и ги повикува
сите нејзини најдобри другарки една по една и сите велат дека не спиела
кај нив. Ха.</span></h3><h3 ="verdana" style=""> В<span ="Apple-style-span" style="font-weight: normal;">тора
приказна само обратна: Една ноќ сопругот не доаѓа дома на спиење ете го
сабајле. Кај беше бе ти ноќеска каде спиеше. Он се смешка и и вели кај
неговиот најдобар пријател. Ке ти кажам јас тебе пријател. Го зема
мобилниот и врти кај сите негови десет најдобри пријатели. </span>Осум од нив веднаш и потврдија дека кај нив ја преспал ноќта а двајца од нив тврдеа дека е уште тука и дека спие!</h3>


наравоучение: меѓу мажите постои другарство, а меѓу жените - конк*ренција   
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 19:34
vo naseto opstestvo izmisluvame novi termini koi vazat samo kaj nas
taka da se pojavija

ANTIKVIZACIJA
BUKEFALIZACIJA
RAMKOVEN DOGOVOR
POZITIVNA DISKRIMINACIJA
SOROSOIDI
VMROIDI
RAZUMEN KOMPROMIS
смеење....toj mi e favorit

ako vi tekne uste nekoj... navedete go da bide pokomletno

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2009 во 00:22
во нашето општество постои патријархално пријателство




 Кој на кого му е пријател?

 Прва приказна: Една ноќ милата му сопруга на мажот не дошла дома на спиење. ја чека ,ја чека ја нема. Нејсе!? Утрината ја прашува каде беше кај спиеше? Таа вели кај другарка ми.А он така љут телефонот и ги повикува сите нејзини најдобри другарки една по една и сите велат дека не спиела кај нив. Ха.

 Втора приказна само обратна: Една ноќ сопругот не доаѓа дома на спиење ете го сабајле. Кај беше бе ти ноќеска каде спиеше. Он се смешка и и вели кај неговиот најдобар пријател. Ке ти кажам јас тебе пријател. Го зема мобилниот и врти кај сите негови десет најдобри пријатели. Осум од нив веднаш и потврдија дека кај нив ја преспал ноќта а двајца од нив тврдеа дека е уште тука и дека спие!


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 22:54
НАшЕТО ОПШТЕСТВО СЕ ДЕЛИ НА

словенски македонци   антички македонци
на ВМРОВЦИ и СДСМОВЦИ
на интелектуалци и сороцоиди
на скопјани и провинцијалци
на тие шо сакаат да го сменат името и тие шо не сакаат
но едно имаме заедничко

СИТЕ СМЕ НАЈПАМЕТНИ....................ЗА ЖАЛ


Изменето од anakin - 15.Декември.2009 во 22:54
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 11:14
opstestvo...trulo kako jasika!
...bosanskiot granit,loso postaven i nareden na dve-na tri...na gradskiot plostad, ke se menja so novi kocki od kamen,t.n.kaldrma(prevod od turskata Sheherezad i Gjumus..z.a.)!starite bea potroseni..truli,ama im se najdoa na glagorodnicite vo Italija i gi krasat nivnite dvorci...doduse i kaj nasite ima..ama tie se tuku-taka..malku..тага
prilepskiot mermer,se sekam ne bese dobar,iako e prisuten i vo belata kuka.ovoj bosanskiot..moraa da go tegnat duri od Bosna ..!breee,makedonska rabota.збунетост
tradicija...nova snaa ,nov kilim vo dnevnata.nemoj nekoj po nekoja slucajnost da ja smeni ovaa tradicija,opisana vo prethodniot tekst....лутина
kultura....meur od spanska sapunica.sad je vidis,sad je ne vidis!!!..kako toa..takvoto..za onadenje..
 
prijaten den..nerode makedonski ..na Makedonija..naravno!големо%20гушкање
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 12:51

ВАН СЕЗОНСКИ ВИРУС у сред сезона

Оној мојон комшја, тој од мемазимов опнал това ембаго на свињско месо, од кога чул на ТВ приемнику за вирусов.Го гледам макне само некој зеленичук од пазаро. Шо бе комшјо, си станал вегетаританец? Шо да ти кажам?  Телешко не јадиме од времето на полудените крави, кокошки од лани кога беше тој грип а од денес ни свињско. Така да ми останује да таманам само зеленичук.

Па јади риби, демек го советувам, како тој изнутриционист. Све, море, шо дише вода не јадам, ми вели. А знам од каде това потекнује. За све се криви тие Холандези, да им иде бизнисов со семките. Си чул некогаш да има портокалов или карфијолов грип? Го пуштат вирусов во ентерот и семките за садење им идит како алва и омега.

Глупости збориш, му велам, Тоа го пуштат тие шо продават ТАМАНИФЛУ дење ноќе, милијарди бре се во питање. кај си видел некој да се збогати од семки, ти текнује? Појма незнам, ама едно знам . до в година ќе излезит кучешки грип, јас не му мислам, нека му мислат миљарда кинези.

Ај да не се задржавам одам во карантин во мезазим.

Море, си велам во право е, таму е безбеден, Шо знае вирус каде е мезазим.

АКО ГО ПРЕЖИВЕЕТЕ НАРОДЕ ОВОГОДИШНИОТ СВИНСКИ НЕ  СЕ СЕКИРАЈТЕ, ДО ВГОДИНА ИДИТ ТОЈ ВИРУС ПРОТИВ КИНЕЗИТЕ. 

 

 

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 10:32

ЗА МАКЕДОНЦКИТЕ РАБОТИ....saral nekoj porano..mnogu porano...uste pred da se sozdade mitot za mene.

...arno ama,ne bilo bas taka.covekot pisval i pravel uste togas kako sto sakal..prosetan nekoj tip,vrski i poznanstva i nadvor od zemjata kade sto ziveel...krov i zasolniste vo skoro sekoj grad,diplomatski vrski,nekolku jazici(valjda i tolku pasosi..togasni..m.z.)...bravo.nekoj kazuva deka moral!..aj neka bide taka,ke mu veruvame i ke go slavime negovoto delo i ime.ke pojdeme po evropskite gradovi da zirneme od muzejskata postavka od tloto na Makedonija,ke procitame nekoj pisan zbor za nasata zemja vo tie biblioteki i ke slavime..ke se raduvame..ke sozdavame kult i mitski predanija kon nekogo ,i ke si ziveeme srekno i VECNO...vo zemjata na apostol Pavle...задоволство
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:05
 kako bese....????размислување.
...aaaa,da!!!..nejzinoto oko denes ne e istoto od  vcera.toa utrinava pogledna vo idninata...
zelenoto oko  pogledna niz prstenot..go vide NEGO!niz glavata i proleta zvukot na tapanot i zurlata...
drugarkite od vcerasnoto detstvo,lubomorno go gledaa princot na beliot konj..izgledase sreken...oblecen vo pamucna ajta izvezena okolu rakavot i jakata so svilen i zlaten  konec...  pantaloni od prvoklasen konop..novi..neobleceno dotogas..stegnat so polumetarski pojas okolu polovinata..istkaen vo razni boi ,isaran... javase kon nea...
...aber samo sto stigna preku planini i reki...zvucese kako povik kon nepoznatoto..za nea nesto sveto..
skina pranga,zauzda vranja konja..i MU kidna ...go zaeba!!!M.M.E(mame mamino da i *e*am)....zab.na avtorot na tekstov.
..otide vo beliot svet..daleku od selskiot kamen ,cesmata sred selo ...i opinokot pozadi vratata..
dostigna uspeh!...se kaci i zastana na kamenot na "vistinskata ljubov"..se prosvetli..svinskiot opinok go zameni so nike patiki...volnenite gaki so svilena tanga...konopnoto zdolniste so dzins...stana "covek" ..za mig!
taka e od pamtivek..tradicijata e vo prasanje..a so nea nema igracka!
"zagriza" od ljubovnoto jabolko...!!!
..tkaenjeto na stariot razboj go zameni so cetkickata za mrsni boi...namesto saren kilim za vo odajata, sega slikase evtini pejsazi...
svetot i bese na dlanka..raskos i ubavini vo praznoto srce..samo ne sakase da priznae...iako znaese deka nema da trae VECNO....
zaplovi vo nepoznatite vodi i se izgubi vo nemirnite vodi...
 
 
....makedonska saga!
....makedonska povest!
...makedonska tradicija!
...makedonska kultura(vospitanje)
...makedonsko opstestvo!
 
vazno e samo...MAKEDONIJA da e... VECNA!
 
 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 09:49
samo kaj nas NE-vladinite organizacii se bez kompas...slucajnost ili sudbina..ne znam.
vika:..-na prestojnite protesti za pravata na homoseksualcite ,skoro site "nevladini organizacii "ke gi podrzat vo nivnite baranja..
stvarno ne bev siguren deka posle "onie od vrvot" ,i kaj ovie bil nadfrlen limitot.
sekade gi ima bre...kako zuti mravi se!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 22:51
Ако е облеката порака, што ли порачува овој?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.