IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Нашите штркови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нашите штркови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
igorcence Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igorcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 14:23
A sto nasive da ne se cveke za mirisanje(posteni)
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 16:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Колку некој да се навредува од темава ако ја сватиме нејзината ’’сериозност’’ можеме малку повеке да расчистиме некои работи, иако и без нашето расчистување работите си имаат свој тек.голема%20насмевка
Има една голема вистина во ова што го спомна Билјана бидејки нашите моми кога се мажат од тука за странец некако очекуваат да им го дадат чегмечето во рака и тие да командаат со туѓо и со години стакнато богатство. Не се криви момите- кај нас тука дома уште од мали се воспитуваат како да се заштитат од злото ’’свекрва’’, како ’’старите’’ да им дадат куќата, спрат од куќата, стан и да испарат, едноставно да ги однема, да станат невидливи, за да младите уживаат во младоста без никој да им се меша.
Е кај поголемиот број европејци, па и другите странци тоа го нема- ке си спечалиш сестро па ке уживаш.
Втора вистина која ги погодува и страите и машките на старите е- законите за заштита на жената кој кај нас нема да види виделина уште стотина години оти ние се си се вадиме на ’’пусто турско’’

Наиме- на запад куќата, станот од бракот по автоматизам и припаѓаат на жената, а бога ми ако не работи ке си и плаќа и алиментација ( ама не како кај нас од 20-50 евра за децата) туку асално. И згора таа може да си има и нов дечко и тој може да се храни со парите кој ’’нашинецот’’ ги плаќаголема%20насмевка
Тука при нас е многу јасно и 50 год, да е во брак и д аработела и да придонела со чување стари, деца нема право на дел (законски има ама дур да дојде до законска разврска кај нас се се препишало на браѓа, сестри, внуци, само таа ’’кучка’’ да не добие имањето) Па згора може и малку рачно да биде обработена ( обично завршуваат на клиника со скршени раце, нозе, заби та и цела вилица) и избркани од дома.
Не за џабе е актуелен вицот со нашинецот што само што слетале на аеродром у Скопје почнал да ја тепа жената. Кога го прашале зошто едноставно си кажал дека и го збирал 10тина години ама таму не смеел да ја удри оти ке оди затвор. Тука смее.
Има уште многу такви ситуации- разлики на функционирање заради кои нашинците сакаат нашинки и обратно.
 
Уште еден мит за животот на запад. За западна Европа не знам, но за Канада и САД знам дека воопшто не е забавно да си разведена со (мали) деца. Кај го има тоа имот да припаѓа по автоматизам? Најверојатно што ќе се случи е куќата да мораат да ја продадат, и ако нешто им остане на двајцата кога ќе и се оддолжат на банката, тоа ќе го потрошат на адвокати (300 долари на саат во канцеларија, 1000-3000 долари на саат во судница, па ти сега есапи). И тоа со „новиот дечко“ е сомнително. Точно е, алиментација се плаќа, но сумите се многу релативни - рачунај стандардот во Канада во просек е едно 10 пати повисок од македонскиот, слично е и со трошоците. И доколку дотичната не ги троши парите наменски (на децата), таткото може да поведе парница и да и го одземе старателството, па таа може да заврши со плаќање алиментација. А тука судовите се многу ригорозни и побрзи од македонските.
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 11:46
Ajde de......kaj nas demek nema brakorazvodni parnici i sudovite se glupi.Netresi
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 15:21
Originally posted by zambija zambija напиша:

Ajde de......kaj nas demek nema brakorazvodni parnici i sudovite se glupi.Netresi
 
Мечката зборува за Канада, за „митот за западот“, а воопшто не ја спомна МК...
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 21:53
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

[QUOTE=zambija]Ova leto nasive pepel se napravija od mazenje i zenenje niz avstralite i germanite....ah pusta ljubov.......za Avstralija

 

 

Според зајадливиот тон на насловот на „темата“ и на твоите постови, ми се чини дека ти им завидуваш на иселениците. Ќе се мажат и женат со кого сакаат, тебе сигурно нема да те прашаат. Get a life, mind your own business!

 

И наместо модераторите да бришат постови, треба да ги бришат темите како оваа, кои навредуваат цели сегменти од учесниците на форумов. На пример ислениците или емигрантите се нарекуваат погрдно гастарбајтери или печалбари. Јас не познавам ниту еден гастарбајтер ниту пак печалбар. Сите иселници што го знам немаат намера да се вратат во Македонија, значи зборот „гост“ е малициозно употребен. Канада е моја земја и втора татковина, и никој нема право да ме нарекува гостин во мојата земја.

 

Ваквите безобразни теми не се основа за никаков асален муабет.

 
[/QU
Najprvo,sekoj vo nasava zemja Makedonija ima pravo da kazuva sto saka,a tvoite kompleksi deka nie ti zaviduvame tebe,amal na kapitalistickite bogati sinovi se lazis.Da dade gospod uste 10 generaci tvoi da ostanat vo "tvojata" tatkovina Kanada,da rabotata za tvojata sakana Kanada.Takvite kako tebe gi ima  niz svetot,sto se cukat v gradi za Makedonija,a koga stanvat na sabajle mu se tresat nozete da ne se bolni da ne izgubat nekoj den od rabota,oti ke nema dolarcinja,a i mozi da letnat od rabota,pa koj ke mu ja plaka ratata za kukata.
Site gasterbajteri sto gi poznavam,a bev kratko i jas vo niv,od petni zili sakat da se pokazat koga ke dojdat vo Makedonijava,deka niv ne mu e tesko i deka tie tamu niz svetot "ziveat" zivot,cunki polni se dolari i neznat sto da mu pravat na parite,a vo stvarnost site gasterbajteri pukat od crncenje za nekoi gazdi i si ja karat majkata sto nikoj ne gi eba ni 2%,odnosno si znaat deka se 3 klasa na luge vo tie drzavi.I taka sega razocarani deka nikoj ne gi delka za nisto,si doagat vo "svoite" drzavi i si barat "siromasni" mazi ili zeni,demek da se znae koj e gazda koga ke se ispomazat i ispozenat. Ama nasive prepeceni niz ova pusta zedna zemja,pa tamu odma mu go krojat planot,gi legnuvat kako bebenca i pokasno se vrakat na setanje ovde pa da vidat kolku se srekni vo brakovite.
Prvite si velat,more zedov nasinec,Makedonec,gordost do oblaci,a drugite si velat go stutkav ovaj ke zaminam na Zapad,odma ke se zbogatam,pa poslem ke mu kazvam na drugarite koj sum jas.
A vo stvarnost ni ednite ,ni drugite ne dobile sto sakale.Prvie vidoja kakva lepota ima niz svetot,ama nedostapna za niv,a vtorive nemozat da svata deka nemozat da bidat gazdi na cuzdi pari.Pa taka si se lazat i ednite i drugite,odnosno,pardon,srekni se i ednite i drugite.
A ovaj kutriot si ja narekol Kanada deka e negova,aj ke pomislime deka covekot se zeza,ili e podnapijan,ili mozi lapsus napravi,pa ke pokjutime i premolcime.Ama ke go prasam samo za koj ke glasa na slednite izbori vo Kanada,za protestantite,katolicite ili adventistite?Ako glasa za eden od niv,realno e da si ja smeni i verata i imeto,pa i jazikot i so gordost da kaze deka Kanada e negova,zatoa sto ako glasa za drugi samo dokazuva deka e amal i gasterbajter prav.

Изменето од chuchuliga - 24.Август.2009 во 22:53
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 23:04
 
Што се однесува до соджината на претходниот пост: можеби твоите искуства се такви, и факт е дека има И такви луѓе како тие што ги опишуваш, но, не само такви, не се сите исти и нема поента сите да се ставаат во ист кош. Генерализирањето е мрзливост на мислењето и имање личен проблем со конкретната тематика.
 
Ниту се сите иселеници вакви, ниту се сите македонци во МК онакви.
 
И уште нешто : да се престане под итно со навреди и провокации. Секој си има право на свое мислење, но треба да најде начин тоа културно и воспитано да го изрази (тоа се учи во основно школо), без вреѓања и простотилаци.
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 21:15
ok,nema vreganje i provokaci se dodeka komantarite se zacuvani kako sto se,orginalni za da se sfati sodrzinata,toa se uci od doma
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 14:40
slabo gasterbajteri na temava,sfatija seriozno se........ili rmbat negde po zapadot
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 23:46
Nema veze oa sto kaza,site se tamu preseleni za vek,pa neka si zemat zeni od tamu.......
A nasite begat za pari od ovde,taka da ni ednite ni drugete ne se vo relacija,pa taka si turkaat se dodeka ima dolari.
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 09:52
i ma4kica i zambija ste vo pravo, dzabe se tepate голема%20насмевка. Ima nekoi raboti sto gi izostavivte (malku ste mi ¨iskompleksirani¨ голема%20насмевка), ama vo sushtina toa e (i dvajcata sto velite).
Edniot navistina ¨pojma nema¨ kako e vo stranstvo  ili ne saka da gleda, a drugata pa ne znae deka ¨i ne e taka razlichno stranstvoto¨.
 
Samo treba da sednime malku i da RAZMISLIME (rabota sto teshko ni odi vo MK, zatoa sto sme drzava sto ne saka da misli tuku se cheka od nadvor da i smislat - kakov narod takva i drzavata). Rabotete so OTVOREN UM.
Прилепчанка
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 21:16
BIDEJKI MI GI BRISAT KOMENTARITE NEPISAM POVEKE
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 06:59
 
На општо задоволство ...
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 02:19
Originally posted by chuchuliga 
<DIV><FONT face=Georgia, Times New Roman, Times, serif size=4><strong>За постови со навредливa содржина, тука на форумов  нема место. Елементарно ниво на комуникација е неопходно и се што е под тоа ниво не се објавува. </strong></FONT></DIV>
<DIV><FONT face=Georgia, Times New Roman, Times, serif size=4><strong>Дајте престанете со провокации и паѓање на истите.</strong> </FONT></DIV>[/QUOTE chuchuliga
За постови со навредливa содржина, тука на форумов  нема место. Елементарно ниво на комуникација е неопходно и се што е под тоа ниво не се објавува.
Дајте престанете со провокации и паѓање на истите.
[/QUOTE напиша:
Изменето од chuchuliga - 13.Декември.2009 во 02:20
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 20:18
Covek nemozi da se iskazi od vas,odnosno ve boli vistinata
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.