IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Министерство за внатрешни работи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Министерство за внатрешни работи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 10:36
Во право си Месинџер.
Во самиот увод, покрај веста има една реченица од авторот која го одредува правецот на дискусија:

Ме интересира, што мислите, кои се добрите а кои лошите страни на нашата Полиција....

Понекогаш е потребно постирање вести за збогатување на дискусијата и поттикнување разговор на темата, но за да не ја претвориме темава во дневен весник, апелирам до членовите да ја збогатиме со дискусии со наши ставови и мислења, впрочем што е и целта на форумот.

Не само оваа туку и сите други теми.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 12:10
За да коментираме и за МВР и за законот кој е донесен не би можеле без реалната слика со која нашите полицајци катадневно се среќаваат во нивниот работен ден, како и со злоупотребите пак од одредени структури и во полицијата и односот кон народот. Значи едното е врзано со другото.
За да бараме од полицијата коректност не можеме да замижеме пред вистината- локалните моќници појаки од полицајците. Токму затоа се изнесуваат тука случувањата.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 15:59
Togash vaka ostavenata tema otvara prostor za objavuvanje na sekakvi pretpostavki, neprovereni ili nedokazhani neshta, insinuacii, nabeduvanja, ogovaranja i t.n. Ne velam deka avtorot na temata go pravi toa, no velam deka temava, kako sto e postavena, pretstavuva otoreno i neogranicheno pole za sekakvi manipulacii so informacii i dezinformacii vo vrska so policijata - pochuvajki od sekojdnevni sluchki, zavrshuvajki so privatniot zhivot na policajcite i nagovestuvanje drzhavni tajni.

Koj zema odgovornost za javno postiranje na vakvi neshta?

Mozham da si zamislam podocnezhno javuvanje na slichna tema za makedonskata vojska kade shto kje se objavuvaat intimnosti od vojnichkiot zhivot, kritiziraat oficerite, nagovestuvaat vojni tajni i t.n. Ne gledam zoshto ne bi se pojavila blogerski temi za pozharnikarite, lekarite, prosvetnite rabotnici, sluzbata za gradska chistota, sopstvenicite na kafulinja i t.n.

Ne znam, mozhebi kako zhitel na edna druga zemja jas na ovaa rabota gledam so podrugi ochi, so podrugo razbiranje i so edna podruga gragjanska i chovechka odgovornost.

Se razbira, ova e samo moe privatno mislenje i ne bi sakal nikoj da se najde lichno pogoden od moite zborovi. Zboruvam za edni sogleduvanja koi mozhebi se strani za makedonskoto podnebje, mentalitet i sentiment.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 18:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash vaka ostavenata tema otvara prostor za objavuvanje na sekakvi pretpostavki, neprovereni ili nedokazhani neshta, insinuacii, nabeduvanja, ogovaranja i t.n. Ne velam deka avtorot na temata go pravi toa, no velam deka temava, kako sto e postavena, pretstavuva otoreno i neogranicheno pole za sekakvi manipulacii so informacii i dezinformacii vo vrska so policijata - pochuvajki od sekojdnevni sluchki, zavrshuvajki so privatniot zhivot na policajcite i nagovestuvanje drzhavni tajni.

Koj zema odgovornost za javno postiranje na vakvi neshta?

Mozham da si zamislam podocnezhno javuvanje na slichna tema za makedonskata vojska kade shto kje se objavuvaat intimnosti od vojnichkiot zhivot, kritiziraat oficerite, nagovestuvaat vojni tajni i t.n. Ne gledam zoshto ne bi se pojavila blogerski temi za pozharnikarite, lekarite, prosvetnite rabotnici, sluzbata za gradska chistota, sopstvenicite na kafulinja i t.n.

Ne znam, mozhebi kako zhitel na edna druga zemja jas na ovaa rabota gledam so podrugi ochi, so podrugo razbiranje i so edna podruga gragjanska i chovechka odgovornost.

Se razbira, ova e samo moe privatno mislenje i ne bi sakal nikoj da se najde lichno pogoden od moite zborovi. Zboruvam za edni sogleduvanja koi mozhebi se strani za makedonskoto podnebje, mentalitet i sentiment.


Полицијата како имституција е непотребно да се коментира, и тука мораме да ги одвоиме работите. Полициските службеници ке е соодветна тема за полемика.

Во многу случаеви има злоупотреба на службените овластувања, мислејќи дека самата униформа која не е лична туку државна, некој од нив ја зоупотребуваат моќта на истата институција, дали во кршење на некои основни права па се до помагање на криминалот која е зачестена појава кај службените лица.
Кршејки ги основните начела не нанесуваат зло само на своите граѓани туку и на целото општество, системот и демократијата, само поради свои лични интереси.

Самиот имав случка каде службеното лице (според Охридскиот договор имаме кадар) немаше никакво професионално однесување кон мене, иако јас лично побарав полициска помош поради Х причина. Многумина добија полициски униформи со к*рс од траење од 6 месеци (иако знам и други лица кој добија униформи многу години порано, а имаа “ситни“ досиеа) и од нив не можеме да очекуваме да имаат некаков психолошки пристап кон граѓанинот бидејки се чуствувааат “храбри“ поради униформата.

Колку закони да се сменат, се додека не се вработат луѓе кој делуно ја познаваат психологијата на луѓето, се е само бројка која минусира од буџетот на Македонија.
Homo homini lupus est...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 18:46
Razbiram da se otvaraat temi vo koi argumentirano bi se diskutiralo za konkretni nepravilnosti vo rabotata na policiskite organi, no ne razbiram da se potcenuvaat ili ismevaat kako "sluchajot" so kokoshkite, tepachkata megju chuvarite na pretsedatelot ili da se izvestuva za soobrakjajni nesrekji samo zatoa sto vo niv imalo policajci...

Treba da se postavat kriterijumi za toa sto ima osnova za diskutiranje od poshirok opshtestven interes i za sto nema, sto pretstavuva dokumentiran osvrt na nekoj sluchaj, a sto e ogovaranje, pretpostavki i shirenje poluvistini ili lagi, sto e obid za dobronamerna kritika, a sto e obid za kritizerstvo i igranje majtap po partijska linija ili zatoa sto lichno nekomu ne mu dopagja nekoj minister ili pretpostaven oficer.

Na primer, nikoj vo mojot del na svetot nema da kritizira ministerstvo ili chovek postaven na odgovorna pozicija bez dokazi i argumenti, tuku samo na "rekla-kazala" ili na nekakvi pretpostavki. Nikoj nema da bide kritiziran na osnova na partijska opredelba ili poradi zasegnati lichni interesi, tuku samo od aspekt na seopshtite interesi na opshetstvoto i vo odbrana na drzhavnite zakoni i ustavot na zemjata.

Demokratija ne e sloboda na zborenje na s'e i seshto, bez nikakva odgovornost za posledicite shto mozhat da nastanat od takvoto ogovaranje.

Demokratija e prakticiranje na slobodata na mislenjeto i govorot, potkrepena so argumenti, fakti i dokazi, prifakjkji ja potpolnata odgovornost za takvata postapka.

I povtorno kje recham, zboruvam za edni sogleduvanja koi mozhebi se strani za makedonskoto podnebje, mentalitet i sentiment. Zatoa ne go sfakjajte ova moe komentiranje kako lichen napad na nikogo od vas, tuku kako perspektiva na sogleduvanje nadvor od granicite na makedonskite prostori.     

Vo sekoj sluchaj, onoa sto sakav da akcentiram so mojot komentar vo vrska so temava zavrshuva tuka i nemam namera da prodolzhuvam ponatamu.

Mu se se izvinuvam na avtorot na temava, kako i na moderatorite i administratorite sto si dadov sloboda da odam off-topic so moite zabeleshki.

Изменето од Messenger - 04.Август.2009 во 02:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gerasim Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gerasim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 18:18
се планираат нови срамковни вработувања..... праење шприцер 70/30
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 18:20
добро ќе биде доколку се заврши со 70 - 30 ...... да не биде на џимс голема%20насмевка
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 22:06
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:Веќе извесно време во медиумите и во јавноста се слуша за новиот Предлог Закон за внатрешни работи. Истиот во два наврати се става и се трга од дневниот ред на Собранието.
Според властите, измените во Законот се според "европски" терк и води кон професионализација на МВР, според опозицијата, се наметнува нова и целосна "партизација" на полицијата и давање поголеми овластувања на тајните служби, а според експертите од таа област, кои патем воопшто и не се консултирани, овој предлог Закон е само шминка и сите досегашни аномалии во работата на МВР, повторно ќе останат неизменети.
Тука се мисли на : Отсуството на контрола во работењето, вработувањето на лица кои не ги исполнуваат условите за работа (криминалци, несоодветно образование и сл),дискреционите права на Министерот (во поглед на вработувањата), нееднаквоста на дисциплинските санкции, системот на вертикално напредување во службата и неколку други анмалии, кои не само што нема да ги променат туку ќе можат да ги влошат односите и професионалниста на МВР...
Во изминатиов период МВР покажа дека кога се сака, може да се бори и против криминалот и против насилството и да спроведе добра превенциска програма. Меѓутоа, после извесно време се покажува дека тоа всушност е само декларативна политика на Министерството, што била потикната од разни дневно-политички случувања на кои сите бевме сведоци на разните ТВ канали (приведувања, апсења, акции и сл)...
Ме интересира, што мислите, кои се добрите а кои лошите страни на нашата Полиција....Tesko deka mozje vo redovite na partiziranoto MVR mozje da se zboruva za dobri raboti. No NEPOTIZMOT i DESPOTIZMOT kako devijantni pojavi se e pochesti zbidnuvanja.
Nemam zborovi.
No toa ne e samo so ovaa politichka postavenost na vlast. Toa se sluchuvashe i kje se sluchuva i so drugite politichki postavenosti i ne samo vo MVR nego i vo site institucii na vlasta.
Kade e moto koe vo sekoja kampanja site politichki opcii go vetuvaat ,,ZGRIZJUVANJE NA SEKOE SEMEJSTVO, so vrabotuvanje na bar po eden chlen od semejstvoto,,.
Sekoja politichka opcija ako edno semejstvo ima tri chglena isite rabotat od toa semejstvo se vrabotuva i najmaliot nezavrshen i maloleten chlen. Pari na tie semejstva im trebat, a na onie koi se na ulica ne im treba- tie i onaka se na ulica imaat kondicija, kje izdrzjat. Ama do koga?????лутина

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 14:25
Нови апсења од МВР, меѓу уапсените пак вработени во самото министрество.
Јанкуловска ако продолжи со ова темпо, ќе треба да ја прошетаат по малку низ сите министерства, да ги прочисти и излуфтира од штеточинките...Уапсен претседателот на Комората на РМ за обезбедување лица и имот и детективски услуги
Кривични пријави за претседателот на Комората на Република Македонија за обезбедување лица и имот и детективски услуги и за уште 15 други вработени во МВР и во Армијата за тоа што му помогнале да измами над илјада лица.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 16:19
Малку е нејасно....никаде не се споменати лицата, односно вработените во МВР кои беа дел од таа испитна комисија (секој што полагал за лиценца,  знае за нив)....
Се работи за неколку функционери на висока позиција во МВР кај кои се полага завршниот дел од полагањето....размислување
 
Нивните иницијали никаде не фигурираат во пријавата....не%20зборувам
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 16:24
Таму пишува дека истрагата е отворена и има повик до сите оштетени (или кои знаат нешто) да пријават во МВР...
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 16:25
Многумина знаат....некој не сака, некој се плаши, некој не смее....намигнување
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 16:34
Е да... тогаш и ќе си остане како што е, од пусти страв...тага
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 16:40
Само не ми е јасно, што се чекало досега....
Мислам дека речиси три години првопријавениот А.Ј. е претседател на комората...и исто толку време функционира издавањето на лиценци.
Илјадници граѓани работат на основа на таа добиена лиценца....и што сега со нив...зошто некој го толерирал тоа досега...збунетост
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.