IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 55>
Автор
Порака Обратен редослед
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Сон
    Испратена: 29.Декември.2017 во 19:30
back to the future love GIF
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2017 во 14:51
Поврзана слика
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2016 во 19:04
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 10:53
SON retrospektiva na realnosta vo poinakva forma.....kako e mozno - no mozno e ?!
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2011 во 11:23
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by pHp pHp напиша:

Lucid Dreaming
.... најдобриот сон што може да се доживее



Тоа мислиш после џоинт одма спиење и lucid dreams ? плазење



Еден џоинт не ти врши работа, барем 3 за да влезеш во phase состојба
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2011 во 08:20
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

Пред 8 месеци почина мајка ми....сонувам како ја среќавам на улица,као на лекар била,ја прашувам што направила и она почна да ми вади нешто од торбата, ама гласот не и го слушав.
Јас тогаш почнав да ја гушкам, така како вистински да ја гушкам.Знам дека нечини она да ме гушка....а јас, незнам дали има некое значење.


Среќа , успех на некој план (потфат , на работа), безгрижност , здравје
Ако е точно би требало досега се тоа да ти се случило среќа 
Да се сонува починатата мајка се толкува како долг живот 
 
...annaja ... koga majka ti pocinala , te ostavila bez odgovor na mnogu prasanja ,
mozebi ne sakala da te zagrizuva. Ne e bas ubavo da se guskas so pocinat covek тага
no bi sakala da e vaka kako sto napisal Santijago ...!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2011 во 03:24
Originally posted by annaja annaja напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

Пред 8 месеци почина мајка ми....сонувам како ја среќавам на улица,као на лекар била,ја прашувам што направила и она почна да ми вади нешто од торбата, ама гласот не и го слушав.
Јас тогаш почнав да ја гушкам, така како вистински да ја гушкам.Знам дека нечини она да ме гушка....а јас, незнам дали има некое значење.


Среќа , успех на некој план (потфат , на работа), безгрижност , здравје
Ако е точно би требало досега се тоа да ти се случило среќа 
Да се сонува починатата мајка се толкува како долг живот 
Дај Боже да е така.....мајка и кога е ТАМО мисли на добро за своето дете.
Е сега незнам дали е така,ама мислам дека сакаше да ме извести за нешто што го очекував,имено тој ден дојде девер ми,после 20 год. (ова до тогаш беше нешто што е невозможно)

Соновите секогаш се поврзани со она што ни се случува во секојдневието, понекогаш немаат значење а понекогаш веќе сме го доживеале тоа што сме го сонувале или пак се случуваат ситници наредниот ден.Повеќето соновите се исполнуваат за краток период од 2-3 дена.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2011 во 19:05
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

Пред 8 месеци почина мајка ми....сонувам како ја среќавам на улица,као на лекар била,ја прашувам што направила и она почна да ми вади нешто од торбата, ама гласот не и го слушав.
Јас тогаш почнав да ја гушкам, така како вистински да ја гушкам.Знам дека нечини она да ме гушка....а јас, незнам дали има некое значење.


Среќа , успех на некој план (потфат , на работа), безгрижност , здравје
Ако е точно би требало досега се тоа да ти се случило среќа 
Да се сонува починатата мајка се толкува како долг живот 
Дај Боже да е така.....мајка и кога е ТАМО мисли на добро за своето дете.
Е сега незнам дали е така,ама мислам дека сакаше да ме извести за нешто што го очекував,имено тој ден дојде девер ми,после 20 год. (ова до тогаш беше нешто што е невозможно)
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 22:24
Originally posted by pHp pHp напиша:

Lucid Dreaming
.... најдобриот сон што може да се доживее


Тоа мислиш после џоинт одма спиење и lucid dreams ? плазење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 22:23
Originally posted by annaja annaja напиша:

Пред 8 месеци почина мајка ми....сонувам како ја среќавам на улица,као на лекар била,ја прашувам што направила и она почна да ми вади нешто од торбата, ама гласот не и го слушав.
Јас тогаш почнав да ја гушкам, така како вистински да ја гушкам.Знам дека нечини она да ме гушка....а јас, незнам дали има некое значење.


Среќа , успех на некој план (потфат , на работа), безгрижност , здравје
Ако е точно би требало досега се тоа да ти се случило среќа 
Да се сонува починатата мајка се толкува како долг живот 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 16:36
Lucid Dreaming
.... најдобриот сон што може да се доживее
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 23:38
Пред 8 месеци почина мајка ми....сонувам како ја среќавам на улица,као на лекар била,ја прашувам што направила и она почна да ми вади нешто од торбата, ама гласот не и го слушав.
Јас тогаш почнав да ја гушкам, така како вистински да ја гушкам.Знам дека нечини она да ме гушка....а јас, незнам дали има некое значење.
Кон врв
makss Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 20:52
Од Calipso "Освен страшното име, ноќните мори имаат и многу лошо влијание на нашето здравје па така, не само што ни го нарушуваат сонот, туку може и да ни го загрозат животот."

Ова констатација е сосема погрешена!!!
Ноќните мори имаат сосема друга улога при спиењето. Да не се тие не би имало жив човек на земјава.
Нивната функција е да го разбудат човекот кога има ноќни здраствени проблеми, како престанок на дишење (апнеа), или прекини во работата на срцето. Со извлекување на нашите подсвесни фобии мозокот прави сценарио за кратки филмчиња (ноќни мори)со цел да произведе страв, кој страв го буди човекот кој спие.

makss,
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 01:28

Занимливи факти за вашите сонови


Сите сонуваме. Никогаш нема да се открие мистиката околу соновите и нивното помнење. Ви одвоивме некои факти што сигурно ќе ве интересираат.

Слепите луѓе и соновите

Луѓето кои ослепеле по раѓањето гледаат слики во соништата. Додека луѓето кои се родени слепи не гледаат слики, но имаат многу живи сонови што ги вклучуваат сите останати сетила. Звук, мирис, допир, чувства. Воопшто, тешко е за личноста да замисли како изгледа, а потребата на телото за сон е толку силна што ги надминува сите физички пречки за да се оствари.

Заборавате 90 проценти од соновите

Првите пет минути по будењето луѓето забораваат 50 проценти од соновите. За десет минути ги забораваме 90 проценти од соновите. Семјуел Тејлор Колриџ, познатиот писател од 18 век, се разбудил едно утро и сфатил дека сонувал фантастичен сон што веднаш го преточил во песна што понатаму ќе стане една од најпознатите англиски песни - „Кублај Хан“. Среде пишување некој го прекинал, поточно на напишани 54 стиха. Кога пробал да продолжи, не се сеќавал веќе на сонот и песната никогаш не била завршена.

Роберт Луис Стивенсон, писателот на „Доктор Џекил и мистер Хајд“ и Мери Шели, писателката на „Франкенштајн“, тврдат дека нивните идеи произлегле од сништата. Ете, некогаш е добро да имате и кошмари.

Сите сонуваат

Сите луѓе сонуваат, но мажите и жените сонуваат различни сонови. Мажите имаат тенденција да сонуваат машки лица (пријатели, роднини...), додека жените подеднакво сонуваат мажи и жени. Исто така, и жените и мажите доживуваат сексуално физички реакции во соновите, без оглед дали се работи за сексуален сон или не. Мажите добиваат ерекција, додека кај жените се зголемува лачењето на вагиналните течности.

Соновите ја спречуваат психозата

Во новите истражувања за соновите, научниците експериментирале на студенти, така што ги буделе секогаш кога ќе почнеле да сонуваат и потоа им давале да си ги отспијат своите осум часа. Веќе по три дена, испитуваните студенти потешко се концентрирале, имале халуцинации и добиваат први знаци на психоза. Потоа, ги пуштиле нормално да сонуваат и нивната РЕМ-фаза во значителна мера се зголемила, што се објаснува како потреба на умот да го надополни пропуштеното.

Го сонуваме само она што ни е познато

Понекогаш во соновите ни се случува да ни се појават странци кои никогаш не сме ги виделе. Меѓутоа, вашиот ум не размислува за тие луѓе. Тие се само личности кои случајно сте ги запознале во текот на животот и подоцна сте ги заборавале. Тогаш човекот кој работел на оваа листа вели: „Убиецот од вашиот сон може да биде дури и момчето од бензинската пумпа кој ставал гориво во автомобилот кога сте имале пет години“. Во текот на животот запознаваме стотина илјади лица, така што мозокот има солидна резерва на ликови да ги распореди во сите ситуациите.
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,672 секунди.