IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Посебноста на нациите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посебноста на нациите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 34>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:14
Originally posted by tanas _ _ _ tanas _ _ _ напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:



Eпа имало некои, никој не вели дека немало воопшто кои се нарекувале Бугари, меѓутоа нормално, Македонците, оние кои си биле Македонци и така си се чувствувале си биле посебни.


За целиот свет сте били бугари! За тоа сега немате многу успех со грците за името штото западните правителства не читат бугарска или грцка историа а читат собствените си архиви а тамо вие сте Бугари!
Немаше и 200 професори да пишуват на Обама за античното минато наднешниот македонец ако бевте во право!
Сите читаме македонска преса и секоj ден има статиа за тоа како античността е полна глупост!
Се пак има луге дето мислат трезво во Македониа и макар не признават бугарски корени не сметат вообшто дека са антични!
Денес сте одделна нациа ова го признавам!


Танасе, еве една интересна мапа, која е грчка, каде Македонците се посебни.


Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:19
Другарот Ивановски сам себе си сака да убеди дека во 1934 г. има посебна македонска нација.

Пишува дека освен македонската нација живејаат и инородни националности - Грци, Срби, Власи, Албанци, Цигани... Ама според него во Македонија нема никакви Бугари. Каде се испариле Бугарите од Македонија?

Според мене со таа реченица сам признава дека посебната македонска нација се создава врз основите на Бугарите од Македонија.




Изменето од macedon_alex - 25.Јуни.2009 во 00:16
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:23
Македон, грешка си! Оваа карта е сигурно од перодот после 2.балканска војна, бидејќи ние сме представени под Србија, а на Бугарија и недостасува Добруџа. На легендата на картата за зелената боја пишува Mahomedans т.е. мухамедани, муслимани. Погледни, и Мала Азија е со зелена боја!

Изменето од Владо - 23.Јуни.2009 во 15:24
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:25
Originally posted by cercetator cercetator напиша:


 




Другарот Ивановски сам себе си сака да убеди дека во 1934 г. има посебна македонска нација.

Пишува дека освен македонската нација живејаат и инородни националности - Грци, Срби, Власи, Албанци, Цигани... Ама според него во Македонија нема никакви Бугари. Каде се испариле Бугарите од Македонија?

Според мене со таа реченица сам признава дека посебната македонска нација се создава врз основите на Бугарите од Македонија.




Со тебе човек пак никако нема да се разбере. Другарот Ивановски не е сам, многу други го велат тоа, Сотеријадис, Дивијар и други

Еве, книгата од Дивијар, кој ги прашувал Македонците какви се.



“Србин ли си? Бугарин ли си? Грк или Албанец? На оваа серија прашања, МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, ДЕНЕС КАКО И ВЧЕРА, го дава истиот одговор - ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ“.


Изменето од macedon_alex - 23.Јуни.2009 во 15:26
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:26
А , јас cум грешка, сега видов дека има Macedonian Slavs

Изменето од Владо - 23.Јуни.2009 во 15:28
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:29
Originally posted by Владо Владо напиша:

А , јас cум грешка, сега видов дека има Macedonian Slavs


Токму така, затоа што во тоа време веќе грчката пропаганда смета дека античките Македонци се чисти Грци, па за да ги оддели Македонците од нив, ги нарекува Македонски Славјани, слично како и денес.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:41
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:




Со тебе човек пак никако нема да се разбере. Другарот Ивановски не е сам, многу други го велат тоа, Сотеријадис, Дивијар и другиЕве, книгата од Дивијар, кој ги прашувал Македонците какви се


“Србин
ли си? Бугарин ли си? Грк или Албанец? На оваа серија прашања,
МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, ДЕНЕС КАКО И ВЧЕРА, го дава истиот одговор - ЈАС
СУМ МАКЕДОНЕЦ“.


Со мене секој многу лесно ќе се разбере, зошто јас кога видам дека не сум во право ќе признам. Нема да се инаетам на своето.

Нема зошто да го прашам јас Дивијар. Ниту професорот Цвијиќ, ниту Сотериадис. Ти пак прашај го тогаш Анте Павелиќ, кој бил адвокат во студентскиот процес.

Најдобро да ги прашаме самите Македонци.
Прашај го Димитар Влахов примерно.
Прашај го Крсте Мисирков. Прашај ја македонската емиграција во Бугарија и во светот. Тогаш се` уште Македонец и Бугарин од Македонија биле синоними.


Те молам како модератор да објасниш на Попи зошто така се вика темата, јас никако не можам, мене не ме разбира.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:46
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:




Со тебе човек пак никако нема да се разбере. Другарот Ивановски не е сам, многу други го велат тоа, Сотеријадис, Дивијар и другиЕве, книгата од Дивијар, кој ги прашувал Македонците какви се


“Србин
ли си? Бугарин ли си? Грк или Албанец? На оваа серија прашања,
МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, ДЕНЕС КАКО И ВЧЕРА, го дава истиот одговор - ЈАС
СУМ МАКЕДОНЕЦ“.


Со мене секој многу лесно ќе се разбере, зошто јас кога видам дека не сум во право ќе признам. Нема да се инаетам на своето.

Нема зошто да го прашам јас Дивијар. Ниту професорот Цвијиќ, ниту Сотериадис. Ти пак прашај го тогаш Анте Павелиќ, кој бил адвокат во студентскиот процес.

Најдобро да ги прашаме самите Македонци.
Прашај го Димитар Влахов примерно.
Прашај го Крсте Мисирков. Прашај ја македонската емиграција во Бугарија и во светот. Тогаш се` уште Македонец и Бугарин од Македонија биле синоними.


Те молам како модератор да објасниш на Попи зошто така се вика темата, јас никако не можам, мене не ме разбира.


Секако дека нема Дивијар да го прашаш или било кој затоа што не ти одговара, ама Дивијар ништо не кажал сам од себе, туку самите Македонци што ги прашувал си кажале, ама и тоа знам дека не ти одговара. Во однос на Анте Павелиќ, јас го имам говорот на Анте Павелиќ дома во една книга, мене не ми треба од некого за тоа да чекам!

Бидејќи толку многу ми ги зборуваше Димитар Влахов, на саемот на книгата специјално тоа и го купив, значи ги имам сите негови мемоари јас дома сега, па ќе ги прочитам.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:54
Модераторе, мемуарите на Влахов се од почетокот на 50те. Пре да ги напише, Влахов имал и многу други дела.

Пример ти е и уставот на ВМРО (об).

Видов во весникот на ОМО „Народна волја“ има една стенограма од 40те каде дури Сматракалев не зборува за македонска нација отсекогаш.



Изменето од macedon_alex - 23.Јуни.2009 во 16:20
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 17:51
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

... а Гйорче Петров изхождащ сѫщо от тези среди, стана идеолог на организацията.

Той навремето още написа книгата «Географията на Македония» и духа на сепаративната идея.

    Натиска на великобѫлгарската пропаганда, обаче, екзархията и вѫрховистите. се указа толкопа силен, че задуши пѫпроса за самостоятслна нация и успе да втѫлпи в сѫзнанието на много македонци убеждеснието, че те са бѫлгари. Това бе сѫпроводено с спирането на в. «Лоза», излизащ в София, с изгонването от Македония на епископ Теодоси и на народните учители, които не се подчиняваха на екзархията, с недопущане книгата на Гйорче Петров, която се намира и днес като рѫкопис в архивата на бѫлгарското военно министерство.                                    
....


Модераторе, дали знаеш нешто повеќе за таа книга?

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 14:23
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by cercetator cercetator напиша:

... а Гйорче Петров изхождащ сѫщо от тези среди, стана идеолог на организацията.

Той навремето още написа книгата «Географията на Македония» и духа на сепаративната идея.

    Натиска на великобѫлгарската пропаганда, обаче, екзархията и вѫрховистите. се указа толкопа силен, че задуши пѫпроса за самостоятслна нация и успе да втѫлпи в сѫзнанието на много македонци убеждеснието, че те са бѫлгари. Това бе сѫпроводено с спирането на в. «Лоза», излизащ в София, с изгонването от Македония на епископ Теодоси и на народните учители, които не се подчиняваха на екзархията, с недопущане книгата на Гйорче Петров, която се намира и днес като рѫкопис в архивата на бѫлгарското военно министерство.                                    
....


Модераторе, дали знаеш нешто повеќе за таа книга?



Не, првпат слушам за таа книга!
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 14:44
Велико бѫлгарските шовинисти много оби­чат да приказват за «единно бѫлгарско племе», отождествявайки го с бѫлгарската нация. Те крият историческия факт, че последната се сѫз­даде без онази малка част бѫлгари, които ос­танаха в Македония, и без македонските слав­яни. Бѫлгарската нация се сѫздаде в предели­те на днешната централна и северна Бѫлгария, източна Румелия и Добруджа, Главната причи­на за това лежи й економиката. Както вече ка­захме, в Македония капитализма възникна и се разви по-късно независимо от капитализма в Бѫлгария, без да има солидни економически врѫзки между тия две страни.Бѫлгарското националреволюционно движение, което се бо­реше за освобожднието на бѫлгарския народ от игото на абсолютна и бейска Турция, не включваше Македония в обекта на своята революционна дейност. Това достатъчно показва, че създаването на бѫлгарската нация и нейно­то пробуждане за самостоятелен дѫржавен живот се извърши без македонските славяни.


Од овој дел е јасно дека Авторот има некакво друго (комунистичко) разбирање за тоа што представува нацијата.
Значи за него едно е ЕТНОС, друго е НАЦИЈА.


Изменето од cercetator - 24.Јуни.2009 во 14:45
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 14:54
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Велико бѫлгарските шовинисти много оби­чат да приказват за «единно бѫлгарско племе», отождествявайки го с бѫлгарската нация. Те крият историческия факт, че последната се сѫз­даде без онази малка част бѫлгари, които ос­танаха в Македония, и без македонските слав­яни. Бѫлгарската нация се сѫздаде в предели­те на днешната централна и северна Бѫлгария, източна Румелия и Добруджа, Главната причи­на за това лежи й економиката. Както вече ка­захме, в Македония капитализма възникна и се разви по-късно независимо от капитализма в Бѫлгария, без да има солидни економически врѫзки между тия две страни.Бѫлгарското националреволюционно движение, което се бо­реше за освобожднието на бѫлгарския народ от игото на абсолютна и бейска Турция, не включваше Македония в обекта на своята революционна дейност. Това достатъчно показва, че създаването на бѫлгарската нация и нейно­то пробуждане за самостоятелен дѫржавен живот се извърши без македонските славяни.


Од овој дел е јасно дека Авторот има некакво друго (комунистичко) разбирање за тоа што представува нацијата.
Значи за него едно е ЕТНОС, друго е НАЦИЈА.


Тоа затоа што тебе така ти одговара.
Јас ти дадов кристално сјаен, ако сакаш наречи го и капиталистички доказ, како Македонците му одговарале на Дивирај, ДЕНЕС И ВЧЕРА, сега ти можеш што сакаш да кажуваш, ама фактите да ги смениш не можеш, ти проба да го искоментираш, ама на тоа остана.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 15:04
Ти знаеш на еден како одговарале по негови тврдења.
Јас за почеток ќе те прашам КАКО ОДГОВАРАЛЕ НА ЛУДВИК КУБА И НА ХЕРМАН ВЕНДЕЛ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.