IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - А2- дебата Паско и Љубчо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

А2- дебата Паско и Љубчо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 18>
Автор
Порака
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 01:39
Дали има емисјата на иван мирчевски интерет стран или блог? или е-маил? зашто би требало да направи ако нема бидејќи не можат сите да се јават на телефон а ваак преку нет ќе си ги постават прашањата кои сакаат или ќе си ги изјаснат своите ставови.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 08:56
Originally posted by ZOTE ZOTE напиша:

Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by ZOTE ZOTE напиша:

Со агресивниот одговор на владините мерки за почитување на македонското античко минато, од одредени поранешни и сегашни политички структури и медиуми, спонтано влегува бугарската пропаганда во Македонија.

целиот текст овде

http://www.taratur.com/node/9738


Се` што напишал Костадин Стојаноски, дипломиран историчар - архивист, е вистинито, само пропуштил да каже некои основни работи. Да наведам две.
1. Самите Македонци се нарекувале Бугари и се чувствувале дел од еден поголем бугарски народ, преродбениците работеле (како што вели Мисирков) под маската на бугарштината.
2. Многумина од т. нар. МАКЕДОНИСТИ, го сметале Александар Македонски за Словен.Абе можете што сакате д аправите и да асимилирате, но како прво тогаш немало интернет па човек волку бргу да комуницира и да види слики дека бугарите се етноним за турко монголи. Значи доволно е да се погледне човек во огледало ида види дека и припаѓа на белата раса и да свати дека поимот бугари е политички наметнат кога вештачк ие формирана државата бугарија за руските интереси.


Abe 1000 godini se toa. Ne mu naogjale maana na imeto (chitaj Misirkov).
Za zholtata rasa, dojdi na ISTORIJA pa go argumentiraj toa tvrdenje.

A deka Aleksandar bil Sloven?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 17:26
Originally posted by да     бе да бе напиша:

па и вие доста пари потрошохте за споменнци, енциклопедии, восочни фигури и сега чекаме ако ако

Zar i ti sine Brute?збунетост
Ima li nekoj koj od istocnata strana koj ne e protiv Makedoncite?збунетост
Inaku Pasko vo svojot demant ne kaza nisto novo, samo se trudese da se opravda za ona sto ne mu se sprotivstavi na Ljubco, odnosno kaza deka Makedoncite ne se samo anyicki, odnosno ne se samo Sloveni tuku se meshavina.

збунетост
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 17:30
и jас ли Цезарезбунетост
Кон врв
Siuxi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Siuxi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 17:40
ja go gledav debatot so zadovolstvo i sakam da vi kazem ke Ljupco napravo go sasipa Pasko.Zasto Pasko bese so 3 saatnika na racete. sakam da popitam,prosto tako ,nebrezno?Normalen covek ke turi li 3 satnika?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 06:35
Pasko Kuzman e istaknat arheolog i tuka nikoj toa ne moze da go negira. Shpekulaciite deka e staven vo film na dnevnata politika nikoj ne moze da gi dokaze. Mora samiot sebesi da si go odgovori toa- e ili ne e makedonski Indijana Dzons, ja stavi ili ne arheologijata vo dnevno-politicki celi?
Паско Кузман
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 08:48
Една работа во тезата на лоповот-предавник-бугарин воопшто не држи - а Паско заборави да ја оспори.

Имено, лоповот-бугарин-предавник вели: Во 5-от век кога дошле словенските племиња, домицилното население (значи старите македонци) се повлекле во поголемите градови - па немало мешање. Значи сегашното население во Македонија кое зборува македонски (словенски дијалект) нема врска со античките македонци.

Каде е грешката на оваа теза?
Во лингвистиката, постои едно правило кое вели: Кога се измешале два народи (еден народ освојува друг), во услови кога посилниот народ го наметнува својот јазик - домицилното население го прифаќа новиот јазик ама го видоизменува и тој во јазик се воведуваат членови, а падежите се губат. Докази за издржаноста на таа теза има многу: Англискиот јазик има членови (зборчето the ) по влијанието на саксите и нормандите кога го освоиле островот, Норвешкиот јазик - од силното влијание на данска и данското кралство кое им го наметнало јазикот (букмол го викаат), модерниот грчки јазик после влијанието на арапските племиња кои завладејале и ги покориле старите елини и многу други. Од тој аспект - единствени словенски јазици кои имаат членови а не падежи се македонскиот и бугарскиот јазик.

Членовите настанеле затоа што словенските племиња кога дошле на овие балкански простори и кога го наметнале старо-словенскиот јазик кој обилува со падежи - МЕШАЈЌИ СЕ СО ДОМИЦИЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ, се создал јазик во кој падежите се заменети со членови.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 08:59
Originally posted by Siuxi Siuxi напиша:

ja go gledav debatot so zadovolstvo i sakam da vi kazem ke Ljupco napravo go sasipa Pasko.Zasto Pasko bese so 3 saatnika na racete. sakam da popitam,prosto tako ,nebrezno?Normalen covek ke turi li 3 satnika?
 
Љубчо (твој) го „растурил„ Паско-та (кого лично го познавам)...ами с`с ГУЉАМИ глупости..бреј букарче
А трите саата на рака ..му се ...само како рамнотежа (еколошка и душевна) , наспрема разгоропадениот и тазе (о[не]свестен) блгарин...и кој (сеуште си) лае на светатата македонска почва..
намигнување


Изменето од novace - 24.Јуни.2009 во 09:00
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
antropos Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antropos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 10:21
Originally posted by Siuxi Siuxi напиша:

ja go gledav debatot so zadovolstvo i sakam da vi kazem ke Ljupco napravo go sasipa Pasko.Zasto Pasko bese so 3 saatnika na racete. sakam da popitam,prosto tako ,nebrezno?Normalen covek ke turi li 3 satnika?Ej sosed....
Znaes sto, znaes deka imame najhubava Coca Cola na svet!?
Ama za tebe imame Skopsko pivo... te staklence od skopsko da zemis! I da strugnes malku!
sol invictus
Кон врв
пивце Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај пивце Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 11:11
Originally posted by DameMak DameMak напиша:

Една работа во тезата на лоповот-предавник-бугарин воопшто не држи - а Паско заборави да ја оспори.

Имено, лоповот-бугарин-предавник вели: Во 5-от век кога дошле словенските племиња, домицилното население (значи старите македонци) се повлекле во поголемите градови - па немало мешање. Значи сегашното население во Македонија кое зборува македонски (словенски дијалект) нема врска со античките македонци.

Каде е грешката на оваа теза?
Во лингвистиката, постои едно правило кое вели: Кога се измешале два народи (еден народ освојува друг), во услови кога посилниот народ го наметнува својот јазик - домицилното население го прифаќа новиот јазик ама го видоизменува и тој во јазик се воведуваат членови, а падежите се губат. Докази за издржаноста на таа теза има многу: Англискиот јазик има членови (зборчето the ) по влијанието на саксите и нормандите кога го освоиле островот, Норвешкиот јазик - од силното влијание на данска и данското кралство кое им го наметнало јазикот (букмол го викаат), модерниот грчки јазик после влијанието на арапските племиња кои завладејале и ги покориле старите елини и многу други. Од тој аспект - единствени словенски јазици кои имаат членови а не падежи се македонскиот и бугарскиот јазик.

Членовите настанеле затоа што словенските племиња кога дошле на овие балкански простори и кога го наметнале старо-словенскиот јазик кој обилува со падежи - МЕШАЈЌИ СЕ СО ДОМИЦИЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ, се создал јазик во кој падежите се заменети со членови.

Прво, лошо си го разбрал лоповот-предавник-бугарин (се слагам за титулава): Тој не вели дека домициларно население на територијата на денешна Р.М.била древните Македонци, и е сосема во право за тоа. ФАКТ
Не знам од каде го изнајде ова правило во лингвистиката за губење на падежи, ама веројатно ти си единствената личност на светов која го знае. Или, можеби го знаат и некои други "лингисти" од типот на Бошевски и Тентов.
Но, ај да речеме, дека го прифаќамк ова "правило" како точно.
Да го проследиме развојот на денешниот македонски јазик:

Македонски јазик во 9. век (овде пишува словенски)
Делото се вика "О писменех". Значи, во IX век во Македонија се говорел словенски јазик и се користеле падежи.

Македонски јазик во 10.-11. век
Познатата битолска плоча, пишувана на словенски јазик и со користење на падежи
Пнатаму има уште многу записи, претежно црковни, сите со падежи.
да се префрлиме во 19. век:

Значи, ова е македонскиот јазик во 19. век
Делото се вика "Повест ради страшнаго и Втораго пришествија Христова" од Јоаким Крчовски. Со падежи

Уште еден пример за македонски јазик во 19. век
Ова е насловната страница на книгата "Утешение грешним".Како што гледаш-со падежи.
Значи, јазикот си ги задржал падежите во активна употреба цело време. Да те потсетам, во сите наречја во Македонија активно се кроистат падежи, пред 60-70 години уште поактивно.
Ова немање (или недоволно имање) на падежи е настанато од сосема други причини, а не од некакво мешање на народите. КАко тшо гледаме од примерите, падежите се изгубиле "вчера". И се поставува прашањето: Зарем античко македонскиот народ опстојувал до 20. век, па дури тогаш се измешал со словенското население и затоа словенскиот јазик изгубил падежи? Ќе се согласиш, одговорот на ова прашање е НЕ.
Како што видовме, иако ја прифатив твојата "лингвистичка" теорија како точна за почеток, сепак нејзиниот падеж остана без "еж"
Навигатор Цветко
Кон врв
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 13:16
Eve sto eden vrven lingvist Mario Alinei misli za Slovenskata etnogeneza (i za Makedoncite i Trakijcite) a posebno za Balkanot (pocnuva od strana 23 na PDF fajlot, golem e ama vredi da se procita).

http://www.continuitas.com/interdisciplinary.pdf PDF 1,23 MB

http://www.continuitas.com/index.html

Eve link za jazikot na Lidijcite i Etrurcite (Etruscite) so natpisipa videte na koj jazik se napisani (5Vek PNE)

Kniga za jazikot na Frigijcite od Mala Azija (5Vek PNE) za koi se smeta deka se po poteklo od Makedonskite Brigi, so mnogu prevodi na natpisi

"GORDIAN KNOT UNBOUND"

http://www.prah.net/europaveneta/gordian/garumna.htm

http://www.carantha.net/anthony_ambrozic.htm(poglednete gi i drugite knigi)

Jas ja procitav ""GORDIAN KNOT UNBOUND" i jazikot na Frigijcite e PROTO-SLOVENSKI!

Vo "Ilijadata" ima okolu 1500 "slovenski" (makedonski) zborovi. Kako zalutale tamu koga "Slovenite" neli dosle od 5 Vek nagore? Na koj volseben nacin uspeal Homer (ili nekoj drug pred nego) da gi doznae tie 1500 zborovi???

Mene mi e mnogu jasno zasto go zboruvame jazikot sto go zboruvame a isto mi e jasno na koj jazici zboruvale Makedoncite i Trakijcite. Toa se jazici sto se koristele na ovie prostori vo kontinuitet do denes (megu narodot).Zatoa Makedoncite i Bugarite zboruvaat "slovenski" jazici.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 13:32
Originally posted by ZOTE ZOTE напиша:

Mene mi e mnogu jasno zasto go zboruvame jazikot sto go zboruvame a isto mi e jasno na koj jazici zboruvale Makedoncite i Trakijcite. Toa se jazici sto se koristele na ovie prostori vo kontinuitet do denes (megu narodot).Zatoa Makedoncite i Bugarite zboruvaat "slovenski" jazici.


a ukraincite, belorusite i rusite zashto go zboruvat "slovenskiot jazik"
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 14:02
Дискутирајте на темата А2- дебата Паско и Љубчо.
И без офтопици! 
Кон врв
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 14:48
Originally posted by да          бе да          бе напиша:


Originally posted by ZOTE ZOTE напиша:

Mene mi e mnogu jasno zasto go zboruvame jazikot sto go zboruvame a isto mi e jasno na koj jazici zboruvale Makedoncite i Trakijcite. Toa se jazici sto se koristele na ovie prostori vo kontinuitet do denes (megu narodot).Zatoa Makedoncite i Bugarite zboruvaat "slovenski" jazici.
a ukraincite, belorusite i rusite zashto go zboruvat "slovenskiot jazik"Епа зашто преселбата на словените прво започнала од овде ко нрусија и украина. Толку ли ви е тешко тоа да го сватите?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.