IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 16>
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:55
tocno. dali moze nekoj koj so ja ima analizirano masinata, vo kratki crti da go opise principot na rabota? ne vojo, nego nekoj drug
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 02:04
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

tocno. dali moze nekoj koj so ja ima analizirano masinata, vo kratki crti da go opise principot na rabota? ne vojo, nego nekoj drugmasinata ima sposobnost da pri nejzinoto vrtenje oskite na statorot i rotorot, vo osvetleniot horizont, gi secat covekovite ideali

sega ti e jasno????


Изменето од anakin - 22.Јуни.2009 во 02:05
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 02:21
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
голема%20насмевка
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 10:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

ако на едно буре му направиш кружни скали и ти само ќе газиш по степениците а оно се ќе се врти но тоа го прави водата а испуштаме колку сакаме а примаме исто.

 

Но газење по кружните скали кои би го вртеле бурето е проследено со дотур на надворешна енергија - тоа е храната која човекот ја јаде. Храната ги храни нашите мускули за да можат да се качуваат по скалите на бурето.
Очигледно е дека не се разбираме,ако е веќе таа вода храна уште по добро,но секогаш со истата и каде е проблемот или што уште требе.Види ја досегашната потрошувачка на сегашните производствени капацитети и кој е есапот.Па сега што се планираат тие пари да се вложат во Енергетски капацитети,сиромаштијата тие тука до гуша а другите проблеми се башка и каде е есапот на ФИЗИКАТА.А сега ако нашите иновации од Р.М.за вас се ЕНИГМА тоа е нешто друго.Ако некој од Р.М.,иноватор ви рекол некогаш дека од лулањето на водата во морето и со помош на машина со клипови ќе се произведува Е.Е.верувам дека ќе сте го направиле од Г.... по доле, а утре кога се реализираат моите машини, ќе речеме извини,затоа ви препорачувам бидете инвентивни и на нај малото сознание посветете му внимание оти не знаеш каде може да те одведе..Така резултати и оправија нема.Согледајте ги малку по широко работите и донесете свој заклучок.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 10:31
The%20image%20“http://img36.imageshack.us/img36/3305/japanf.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 11:32
Originally posted by anakin anakin напиша:

The%20image%20“http://img36.imageshack.us/img36/3305/japanf.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
На слика да а составот во внатрешноста на што е еднакво ако се употребува како храна,но еве ќе речеме добро е и стварно.Гледаш проста или едноставна работа но провокативна.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 13:33
...jas mislam deka ova cudo ke raboti,samo treba da go preispitam!mora da se podvrgne na detalni analizi i ispituvanja.
....inaku stojam na raspolaganje ova da pocne da se ...vrti.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 18:25
Originally posted by zagor zagor напиша:

...jas mislam deka ova cudo ke raboti,samo treba da go preispitam!mora da se podvrgne na detalni analizi i ispituvanja.
....inaku stojam na raspolaganje ova da pocne da se ...vrti.
Помеѓу двете взаемни стапала што ги врзува цивка што поминува водата што се испумпува од едно во друго стапало,е сега измеѓу таа цефка -значи се оддвојува но е споена меѓу себно со по големо фи на цефка а во внатрешноста има клапна или лесно топче да не дозволи на водата да се врати назад кога се птетура гравитационно а кога веќе стапалото ја заврши работата топчето или клапната го затвара другиуо взаемен отвор од цефката.Други детали нема,е сега стапалата се на зглобови и се движат лево и десно а за во круг без влечни ствари ќе се користи посебен дел испод стапалото во вид на столб но истата ќе биде подложна на до усовршување дури и до песни да ти пее.

Изменето од Војо Ушевски - 22.Јуни.2009 во 18:27
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 10:51

И покрај сето тоа, машината нема да мрдне, а доколку ја турнете, таа ќе направи 3-4 круга (зависно од силата со која сте ја турнале и од триењето) и пак ќе застане. Перпетууммобилето останува сеуште во фантазијата на научниците и евентуално во филмовите.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 11:11
MAKEDONIJA..bibliska zemja.i gnezdo na naukata...задоволство
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 18:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И покрај сето тоа, машината нема да мрдне, а доколку ја турнете, таа ќе направи 3-4 круга (зависно од силата со која сте ја турнале и од триењето) и пак ќе застане. Перпетууммобилето останува сеуште во фантазијата на научниците и евентуално во филмовите.

Ајде мисли уште некој ден па јави се со реален заклучок за машината но и не мора да го промениш сопственоит стаф ,а ако триењето го сметаш како главен пред услов,ти си во голема заблуда.Ај убаво разгледај ја на сликата и ќе се увериш дека не си ја видел и разгледал убаво и кажи ми што нај ново си приметил кај неа.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 21:43
ве молам да дискутирате на темата.за меѓусебни разговори имате ПП.
воздржувајте се од навреди и провокации,возрасни сме нели?
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 21:49
Јас секогаш зборувам во добро намерни цели,е сега може некогаш и некој збор да ми се испушти,но луѓе сме,а ако нема провокативни муабети не можеме да продолжиме на темата.А морам за некои работи да ви признаам ,впрочем многу сте по далеку од мене,ќе сте живееле на друга планета ,еве сте се здружиле со НАСА па и плацеви ќе си купувате преку неа,а гледам и вече ги имате ставено и своите имиња т.с.што ги читам на ФОРУМОТ.Само едно да знаете ,сами си го заслужуваме камшикот.Тоа нее песни да пејам и со некој да го делам ќарот,тоа се ПАТЕНТИ бре пријателе одма ти ја зема сопственоста и после со истото ќе ти биде инвеститор на своја земја ,па ќе ти дојде да пукнеш или ќе се вртам и мртов а ако било речено таквите пронајдоци ќе излегле во друга земја.Но полека полека ќе ве оправам,бидејќи гледам дебело сте скршнале од опипливото и реалното.Ако беше за пари одамна ќе завршев работа со моите проекти,но се ближи денот кога ќе тропнат на МАКЕДОНСКИТЕ порти ама сегашната лекција изгледа нема да ја заборават

Изменето од Andjelina - 23.Јуни.2009 во 21:56
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 23:00
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И покрај сето тоа, машината нема да мрдне, а доколку ја турнете, таа ќе направи 3-4 круга (зависно од силата со која сте ја турнале и од триењето) и пак ќе застане. Перпетууммобилето останува сеуште во фантазијата на научниците и евентуално во филмовите.

Ајде мисли уште некој ден па јави се со реален заклучок за машината но и не мора да го промениш сопственоит стаф ,а ако триењето го сметаш како главен пред услов,ти си во голема заблуда.Ај убаво разгледај ја на сликата и ќе се увериш дека не си ја видел и разгледал убаво и кажи ми што нај ново си приметил кај неа.
 
Војо, јa разгледав одлично вашата машина и реално заклучив дека таа не може да произведува енергија и дека енергијата која би ја вложиле за истата да се врти, набрзо ќе премине во триење и ќе запре после краток број на вртежи. Затоа, како таква таа не може да се користи за производство на енергија од едноставна причина што таа не може да произведува енергија, туку само може да троши енергија за своето вртење.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.