IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516>
Автор
Порака
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:39
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Така и Тесла работеше,без пресметка.
За НИКОЛА ТЕСЛА и за неговите пронајдоци секоја чест.Еден иноватор со своите пронајдоци може да опфати по мое 3-4 области во зависност од желбата и личниот капацитет на резонирање на работите. За движење на турбините НИКОЛА ТЕСЛА го користел хидро потенцијалот на водите.Како и да е јас го имам разработено и откриено покретачот што ќе ги движи иновациите на НИКОЛА ТЕСЛА.

Изменето од Војо Ушевски - 05.Јуни.2014 во 21:41
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:50
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Војо ...се плашат бидејки ќе настане револуција во Енергетиката.
Точно.
Ќе ги начекам бидејќи сите држави се презадолжени а на некој ќе му пукне филмот да рече стоп.За утре требе да дојдат кај мене некои луѓе од Урошевац за машината па незнам дали ќее сигурно но како што разбрав и они имале страв.Правеле муабет со некој од МЕПСО и ќе дошле заедно па ќе видиме.

Изменето од Војо Ушевски - 05.Јуни.2014 во 21:53
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:50
Sefe,dzirni u podrum,da ne imas nekoja masina za vrakanje u minatoto...
da se vratam u Pizdu materinu...
Boze,boze...jebem te radoznalog...
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 22:44
Не можам овој линк да го постирам тука па ако сака некој нека го постира место мене
http://www.youtube.com/watch?v=QRl_EjeDypI
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 23:00
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 10:22
Море Војо среќа , не дека немаш право да си правиш што си сакаш, да си контактираш со разни институции, да пријавуваш разни твои „изуми“ или да си пишуваш по форуми, ама навистина ме вчудоневидуваш (ај да не те навредам ако речам засмејувашплазење ).
Од една страна самиот велиш дека немаш никакво научно теоретско предзнаење, дека немаш читано стручна литература, дури и дека незнаеш најелементарни закони т.е. формули, кога велиш дека незнаеш да вметнеш линк ...
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... Но јас немам прочитано никаква стручна литература или некакви закони или па формули ...

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Не можам овој линк да го постирам тука па ако сака некој нека го постира место мене http://www.youtube.com/watch?v=QRl_EjeDypI

... а од друга страна сакаш луѓево да те ценат и твоите изуми да ги земаат за сериозни!
Ако на ова се додаде твојот конфузен и неразбирлив начин на објаснување, па уште ако се вметнат и некои други твои поситни карактеристики ...
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... .Афторско право поседувам...

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... е сега измеѓу таа цефка ... ... со по големо фи на цефка ...

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

  не мора да го промениш сопственоит стаф , ...

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

...,ама супер се за театар и тоа бес платно да гледаш ...

... ќе се добие целосен увид  за каков „иноватор“ станува збор.
Не сакам да те разочарам, ама навистина, како човек да те сфати сериозно?

Колку за споредба, колку смешно изгледа сето ова што го зборуваш, овој случај би го презентирал со еден пример.
Како би изгледало сега јас да почнам да зборувам дека знам да свирам на виолина?
А од музичкото образование ги знам само како се викаат нотите и, тоа ако сакам да дознаам како се вика нотата на Фтората линија (или помеѓу трета и четврта линија) секогаш морам да почнам да си ги кажувам од „до“глупчо
И поради таа моја цврста убеденост дека знам да свирам виолина, да кукам зошто не ми даваат термин во некоја сала да одржам концерт, зошто не ме ценат како концерт мајстор!
Единствено место каде би можел да држам концерт, а луѓето да ме слушаат, е во - авион.

Туку, за да не биде бадијала твојот труд, нешто друго да ти предложам.
Бидејќи имам неколку сандаци со пчели, добро би ми дошле летвичките од онаа твоја турбина (или што ѓавол е, незнам). Би испаднале добри рамки. Секако, нема да биде за џабе. Плаќам во натура со мед. Барем некоја корист да имаш и ти.танцување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:02
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:Море Војо среќа
, не дека немаш право да си правиш што си сакаш, да си контактираш со
разни институции, да пријавуваш разни твои „изуми“ или да си пишуваш по
форуми, ама навистина ме вчудоневидуваш (ај да не те навредам ако речам
засмејувашплазење
).
Од една страна самиот велиш дека немаш никакво научно теоретско предзнаење, дека
немаш читано стручна литература, дури и дека незнаеш најелементарни
закони т.е. формули, кога велиш дека незнаеш да вметнеш линк ...
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... Но јас немам прочитано никаква стручна литература или некакви закони или па формули ...


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Не можам овој линк да го постирам тука па ако
сака некој нека го постира место мене
http://www.youtube.com/watch?v=QRl_EjeDypI

... а од друга страна сакаш луѓево да те ценат и твоите изуми да ги земаат за сериозни!
Ако на ова се додаде твојот конфузен и неразбирлив начин на објаснување, па уште ако се вметнат и некои други твои поситни карактеристики ...
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... .Афторско право поседувам...


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... е сега измеѓу таа цефка ... ... со по големо фи на цефка ...


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

  не мора да го промениш сопственоит стаф , ...


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

...,ама супер се за театар и тоа бес платно да гледаш ...


... ќе се добие целосен увид  за каков „иноватор“ станува збор.
Не сакам да те разочарам, ама навистина, како човек да те сфати сериозно?

Колку за споредба, колку смешно изгледа сето ова што го зборуваш, овој случај би го презентирал со еден пример.
Како би изгледало сега јас да почнам да зборувам дека знам да свирам на виолина?
А
од музичкото образование ги знам само како се викаат нотите и, тоа ако сакам да
дознаам како се вика нотата на Фтората линија (или помеѓу трета и четврта линија) секогаш морам да почнам да си ги кажувам од
„до“глупчо
И поради таа моја цврста убеденост дека знам да свирам виолина, да кукам зошто не ми даваат термин во некоја сала да одржам концерт, зошто не ме ценат како концерт мајстор!
Единствено место каде би можел да држам концерт, а луѓето да ме слушаат, е во - авион.

Туку, за да не биде бадијала твојот труд, нешто друго да ти предложам.
Бидејќи имам неколку сандаци со пчели, добро би ми дошле летвичките од онаа твоја турбина (или што ѓавол е, незнам). Би испаднале добри рамки. Секако, нема да биде за џабе. Плаќам во натура со мед. Барем некоја корист да имаш и ти.танцување
Како да ти одговорам - .Или што викаат старите - на стапката можеш да ми згазнеш ама на среќата не можеш-.Е сега требе голем труд да вложиш и во иноваторството за да постигнеш резултат и не мора да си стручно подготвен за да иновираш нешто бидејќи во новата состојба на техниката претставен со цртеж , се бара опис со зборови на новитетот и никој не ти бара бројки или формули.Или го предлагаш како принцип а Државниот завод ако утврди дека не постои таков принцип со извршен површински преглед на пронајдоците во целиот свет и требе да биде новото решение сватливо и за нај слабиот стручнак во дадената област каде би припаѓал новитетот и ако е тоа во ред ти ја признаваат иновацијата со Патентна исправа.А јас не ги подготвувам пријавите бидејќи требе стручно да се опиша а за тоа во државата има застапници и тоа се плаќа .Ама како што те гледам и на тебе ти фаќа кликерот и одма од тоа сакаш да направиш сандаци за чување пчели А за линкот што не можев да го постирам сигурно компјутерот ја нема таа опција бидејки некои линкови можам да ги постирам а некои не можам но многу и не ме интересира околу тоа.

Изменето од Војо Ушевски - 07.Јуни.2014 во 17:36
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2014 во 20:48
Сакам и овој клип да ви го постирам ако е по стара снимка.

http://www.tvplayvideos.com/70,xO5ipdFM3UE/perpetuum/Vojo-Ushevski

Ако не отвара нека го внесе нокој член на Форумот.Однапред му благодарам

Изменето од Војо Ушевски - 08.Јуни.2014 во 21:32
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2014 во 22:48
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

........................
Е сега требе голем труд да вложиш и во иноваторството за да постигнеш резултат и не мора да си стручно подготвен за да иновираш нешто бидејќи во новата состојба на техниката претставен со цртеж , се бара опис со зборови на новитетот и никој не ти бара бројки или формули.
............

И така еднаш, као ние треба да одиме на свадба...
и другарчето задолженода купи поклон...
го прашувам, што купи...?
-вика апарат за варење јајца...
не заебавај, викам, тенџерче а..?
-не бе, сероизно ми одвраќа, апарат за варење јајца....збунетост

искрено ни го видов апаратот, ни па прашав што е тоа...
ама знаев...
мора тоа да било нешто посебно, надвор од  перцепцијата на просечен човек...намигнување

затоа, само напред Војо...

П.С. На Макинова еднаш видов и...
апарат за печење црвени пиперки...
и не...
не беше она што ние, обичниот народ, го викаме...
ќумбе...намигнувањеКон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2014 во 06:14
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Сакам и овој клип да ви го постирам ако е по стара снимка.

http://www.tvplayvideos.com/70,xO5ipdFM3UE/perpetuum/Vojo-Ushevski

Ако не отвара нека го внесе нокој член на Форумот.Однапред му благодарам
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2014 во 07:03
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Војо ...се плашат бидејки ќе настане револуција во Енергетиката.
Точно.
Ќе ги начекам бидејќи сите држави се презадолжени а на некој ќе му пукне филмот да рече стоп.За утре требе да дојдат кај мене некои луѓе од Урошевац за машината па незнам дали ќее сигурно но како што разбрав и они имале страв.Правеле муабет со некој од МЕПСО и ќе дошле заедно па ќе видиме.

Војо, дали имаш прототип на твојата машина кој работи ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2014 во 09:09
,,,,Vojo aj malku spushti topkata,,ako ti se namerachat ke te skinat ,,im mrsish konci na golemite,,raboti vo kjutenkata,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2014 во 11:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Војо ...се плашат бидејки ќе настане револуција во Енергетиката.
Точно.
Ќе ги начекам бидејќи сите држави се презадолжени а на некој ќе му пукне филмот да рече стоп.За утре требе да дојдат кај мене некои луѓе од Урошевац за машината па незнам дали ќее сигурно но како што разбрав и они имале страв.Правеле муабет со некој од МЕПСО и ќе дошле заедно па ќе видиме.


Војо, дали имаш прототип на твојата машина кој работи ?

Имам еден прототип на централна осовина но производството на струја е со 20%по добро од сегашното и е различен принципот кај мене но тоа нее доволно за мене а за тоа зборувам на клипот на ТВ СОНЦЕ.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2014 во 11:24
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

........................
Е сега требе голем труд да вложиш и во иноваторството за да постигнеш резултат и не мора да си стручно подготвен за да иновираш нешто бидејќи во новата состојба на техниката претставен со цртеж , се бара опис со зборови на новитетот и никој не ти бара бројки или формули.
............

И така еднаш, као ние треба да одиме на свадба...
и другарчето задолженода купи поклон...
го прашувам, што купи...?
-вика апарат за варење јајца...
не заебавај, викам, тенџерче а..?
-не бе, сероизно ми одвраќа, апарат за варење јајца....збунетост

искрено ни го видов апаратот, ни па прашав што е тоа...
ама знаев...
мора тоа да било нешто посебно, надвор од  перцепцијата на просечен човек...намигнување

затоа, само напред Војо...

П.С. На Макинова еднаш видов и...
апарат за печење црвени пиперки...
и не...
не беше она што ние, обичниот народ, го викаме...
ќумбе...намигнување
Се сеќавам и јас на човекот што презентираше по совршено печење на пиперки и стварно ми беше и на мене интересно но никиј не ги реализира таквите идеи а човекот кој е од Ѓорче Петров - СКОПЈЕ има околу 70 нови решенија а знак прашање е и дали се заведени тие негови идеи за да може некој во иднина да ги реализира.


   
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.