IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Автор
Порака Обратен редослед
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:50
Sefe,dzirni u podrum,da ne imas nekoja masina za vrakanje u minatoto...
da se vratam u Pizdu materinu...
Boze,boze...jebem te radoznalog...
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:50
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Војо ...се плашат бидејки ќе настане револуција во Енергетиката.
Точно.
Ќе ги начекам бидејќи сите држави се презадолжени а на некој ќе му пукне филмот да рече стоп.За утре требе да дојдат кај мене некои луѓе од Урошевац за машината па незнам дали ќее сигурно но како што разбрав и они имале страв.Правеле муабет со некој од МЕПСО и ќе дошле заедно па ќе видиме.

Изменето од Војо Ушевски - 05.Јуни.2014 во 21:53
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:39
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Така и Тесла работеше,без пресметка.
За НИКОЛА ТЕСЛА и за неговите пронајдоци секоја чест.Еден иноватор со своите пронајдоци може да опфати по мое 3-4 области во зависност од желбата и личниот капацитет на резонирање на работите. За движење на турбините НИКОЛА ТЕСЛА го користел хидро потенцијалот на водите.Како и да е јас го имам разработено и откриено покретачот што ќе ги движи иновациите на НИКОЛА ТЕСЛА.

Изменето од Војо Ушевски - 05.Јуни.2014 во 21:41
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:37
Војо ...се плашат бидејки ќе настане револуција во Енергетиката.
Точно.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 20:38
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Убаво е одвреме-навреме да се потсетиме на некои работи.
Еве, ова е првата порака на нашиот форумски колега Војо кој иако (според сопственото кажување дека незнае физика, незнае формули ...) е технички неписмен*, со голем огромен ентузијазам ни’ навести еден енергетски бум кој ќе произлезе од нашава земја, поточно од него:
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

ЗДРАВО НА СИТЕ-Имам голема чест да ве известам дека ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА.Истата ЕНЕРГИЈА ќе биде произведена со нај нов алтернативен принцип на производство.Предноста е во тоа што не користи ветер,сонце или некаков вид или никаков вид на согорливи енергенси и истите да не ви ги набројувам,а атомските и нуклеарните централи први ќе затворат а после другите согорливи енергенси ќе ги отфрлам една по една и тоа за време од неколку години а помалку од една деценија.Уште малку ќе ги оставам ЕНЕРГЕТИЧАРИТЕ и стручнаците да завлезат уште по длабоко за по убаво да се засрамат пред самите себе и пред Народот бидејки моите проекти за производство на секаков вид ЕНЕРГИЈА не сакаат да ги прифатат а истите се многу реални или па нека ми кажат ако несе реални. ...

Е па пријателе Војо, еве, поминаа точно 5 години од најавата за твојот
бум во енергетиката, но не гледам ништо ново! Никаква промена, никаква
примена на твоиве изуми. Никаков пројавен интерес од нашиве или
надворешни институции. Што е работава? Сеуште ли луѓево не ја разбираат
твојава „наука“? Или од љубомора, намерно те избегаваат, те поттурнуваат
настрана, несакајќи ти да бидеш тој кој ќе ги понесе ловориките на новиот енергетски бум на човештвото?
Или, да почекаме уште едно 3-4 години, а ?!
Дали тогаш некој ќе се засрами?
А, што се однесува до твоето испраќање писма до соодветни институции:
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... А плус и имам документ што сум ги известил за моите проекти уште во 2005година...

Пред едно 20-тина години Стеван Пеев од Велес издаде една книга во која
(накратко речено) тврдеше дека ја побива ајнштајновата теорија на
релативитет. Меѓу другото, човеков се обраќал и до НАСА. Лично јас ги имам читано и
книгата и писмото од НАСА. За книгата не би сакал овде да зборувам, туку
за писмото од НАСА. Во него се вели (парафразирам):„ ... Ве поддржуваме
во вашите напори кон остварување на вашата интересна идеја и се надеваме
дека во периодот кој следи ќе успеете ... “ За него ова беше крунски доказ и, со тој лист мавташе пред сите дека е во право!

* - Судејќи според стилот и начинот на изразување, што на многумина од нас ни ги доведе под сомнеж сопствените интелектуални капацитети, се сомневам дека не ќе да е само техничката наобразба твоја слаба страна!

Р.Ѕ. Но, и покрај сите критики упатени од мене (и другите), а во согласност со мојот принцип изразен во мојот потпис подолу, те охрабрувам во остварувањето на твојата заблуда. Можеби еден ден ние ќе се срамиме од нашава сегашна заблуда!
Знам дека веќе сум ви и досаден со моето презентирање на моите пронајдоци но сакам да сте во тек за идното време на живеење или производството на Енергија.Што се однесува до реализацијата на истите не сум во можност финансиски.Е сега по мое сите институции во државата па и големите фирми или уште кој ли не слушнал за моите машини и никој уште до сега не ми нашол забелешка а плус и на саем одам секоја година и тамо стално ги презентирам моите пронајдоци но никој не влегува во реализација.По мое сигурно се плашат бидејки ќе настане револуција во Енергетиката и можно е првиот ред од инвеститорите па и мене лично да не збришаат.А никој не ми прави проблем што зборувам јавно но ќе видиме што ќе се случи кога се направи првата машина.Се надевам на самото време со поплави и други природни катастрофи да ја побара а човештвото да нема друга алтернатива во областа на Енергијата а и самата криза што го тресе светот.Се надевам на фондот што ќе почне да функционира од оваа година.Важно е за мене кога дојде рет да се изготви реален проект да нема двосмисленот од моја страна околу принципите на кои би работеле машините а може да ги направат и без мене но со комплет документи.Или не сте свесни колку точност се бара од мене кога се подготвува пријавата за пред заводот или не смее да се посомневаат ни во еден нај ситен детал а плус во пријавата не се бара под кој код да се признае мачината туку заводот го одредува и ги ставаат моите машини во групата на ПМ.Барем така беше со последниот Патент.Вие мислите така лесно и едноставно се добива Патентна Исправа.А за чалам да дигам на мене не ми се потребни никакви документи и Патенти што не би можеле да бидат од корист бидејќи си имам своја пензија и можам ама ич да не се замарам.Но во тоа што сум сигурен дека е така и не му попуштам на никого бидејќи во машинството со надвикување не се решава ништо туку на маса го седнувам било кој и му држам добро предавање и кога ја научи лекцијата не знае на која стана да оди бидејки ја слушнал вистината бидејќи тогаш се побудуваат и човековите чувства дека има и по добри работи од досегашните барем во областа на производството на Енергија без никакво загадување или никаква штета за природата и за човештвото.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 16:52
Стара вистина е дека незнаењето е блаженo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 16:31
Една работа кај Војо ја ценам...
он...
верува во тоа што го кажува...
и тоа што го прави...
кој знае...
можеби еден ден навистина ќе се докаже дека...
принципите за кои Војо се залага се вистинити, иако можебо тој е најмалку...
свесен за тоа...

светот...
е чудно место за живеење...

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 09:32
Убаво е одвреме-навреме да се потсетиме на некои работи.
Еве, ова е првата порака на нашиот форумски колега Војо кој иако (според сопственото кажување дека незнае физика, незнае формули ...) е технички неписмен*, со голем огромен ентузијазам ни’ навести еден енергетски бум кој ќе произлезе од нашава земја, поточно од него:
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

ЗДРАВО НА СИТЕ-Имам голема чест да ве известам дека ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА.Истата ЕНЕРГИЈА ќе биде произведена со нај нов алтернативен принцип на производство.Предноста е во тоа што не користи ветер,сонце или некаков вид или никаков вид на согорливи енергенси и истите да не ви ги набројувам,а атомските и нуклеарните централи први ќе затворат а после другите согорливи енергенси ќе ги отфрлам една по една и тоа за време од неколку години а помалку од една деценија.Уште малку ќе ги оставам ЕНЕРГЕТИЧАРИТЕ и стручнаците да завлезат уште по длабоко за по убаво да се засрамат пред самите себе и пред Народот бидејки моите проекти за производство на секаков вид ЕНЕРГИЈА не сакаат да ги прифатат а истите се многу реални или па нека ми кажат ако несе реални. ...

Е па пријателе Војо, еве, поминаа точно 5 години од најавата за твојот бум во енергетиката, но не гледам ништо ново! Никаква промена, никаква примена на твоиве изуми. Никаков пројавен интерес од нашиве или надворешни институции. Што е работава? Сеуште ли луѓево не ја разбираат твојава „наука“? Или од љубомора, намерно те избегаваат, те поттурнуваат настрана, несакајќи ти да бидеш тој кој ќе ги понесе ловориките на новиот енергетски бум на човештвото?
Или, да почекаме уште едно 3-4 години, а ?!
Дали тогаш некој ќе се засрами?
А, што се однесува до твоето испраќање писма до соодветни институции:
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... А плус и имам документ што сум ги известил за моите проекти уште во 2005година...

Пред едно 20-тина години Стеван Пеев од Велес издаде една книга во која (накратко речено) тврдеше дека ја побива ајнштајновата теорија на релативитет. Меѓу другото, човеков се обраќал и до НАСА. Лично јас ги имам читано и книгата и писмото од НАСА. За книгата не би сакал овде да зборувам, туку за писмото од НАСА. Во него се вели (парафразирам):„ ... Ве поддржуваме во вашите напори кон остварување на вашата интересна идеја и се надеваме дека во периодот кој следи ќе успеете ... “ За него ова беше крунски доказ и, со тој лист мавташе пред сите дека е во право!

* - Судејќи според стилот и начинот на изразување, што на многумина од нас ни ги доведе под сомнеж сопствените интелектуални капацитети, се сомневам дека не ќе да е само техничката наобразба твоја слаба страна!

Р.Ѕ. Но, и покрај сите критики упатени од мене (и другите), а во согласност со мојот принцип изразен во мојот потпис подолу, те охрабрувам во остварувањето на твојата заблуда. Можеби еден ден ние ќе се срамиме од нашава сегашна заблуда!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2014 во 21:39
..mislam ako ima od tie masini na pretek,ne e loso i za izvoz da ima..primer,vo "bratska" Ukraina.Da im se pomogne sega koga im e najtesko.Se seЧate na 2001..koj gi vozese aeroplanite? ..a?.
I se nadevam ke im ja zatneme ustata na ovie od RK i ELEM...neka propadnat za inat..dosta go mУzat narodot. 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2014 во 10:56
На вести слушнав дека ЕУ го стопирала јужниот крак од РУСИЈА што требеше да ја снабдува Р.М. со гас.Јас лично ја поздравувам оваа одлука на Е.У. бидејќи одамна беше тоа и моја желба да Р.М. да не се приклучува со гасот од РУСИЈА бидејки без потребно ќе се изложува на трошкови а тоа го препорачувам и на другите Балкански и Европски Држави да се откажат од овој проект бидејќи за иднината ќе следува многи по ефтина и по сигурно производство на Електрична Енергија.Уште еднаш фала многу на Е.У. за нивната одлука.Е.У.и нејзиниот претседател БАРОСО одамна од моја страна се запознаени со моите пронајдоци а сигурно они преку ВИПО ги провериле моите пронајдоци па затоа ми се обратија со повратно писмо и ми изразија голема благодарност за моите пронајдоци и ми оддадоа подршка за истите.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 22:35
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

De be Ushe ...neli gledas deka ovoj ni sam ne znae koj si e A ne pa za perpetuum mobile ...ali arno mu objasni среќа...sega moze I ke te prasa dali se pisuva so dve U I dve M плазење
Таквите не можат да поверуваат дека токму јас од МАКЕДОНИЈА сум творецот на оваа нај моќна машина што ќе направи голем пресврт во сите свери во општествата а требало да биде некој од некоја странска држава и тогаш немаше да зборува или да зборуваат за него така.
Teraj si be ....ti teknuva kako bese ...plukni po naseto z`s ti ne mozes голема насмевка
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 22:33
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

De be Ushe ...neli gledas deka ovoj ni sam ne znae koj si e A ne pa za perpetuum mobile ...ali arno mu objasni среќа...sega moze I ke te prasa dali se pisuva so dve U I dve M плазење
Таквите не можат да поверуваат дека токму јас од МАКЕДОНИЈА сум творецот на оваа нај моќна машина што ќе направи голем пресврт во сите свери во општествата а требало да биде некој од некоја странска држава и тогаш немаше да зборува или да зборуваат за него така.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 22:24
De be Ushe ...neli gledas deka ovoj ni sam ne znae koj si e A ne pa za perpetuum mobile ...ali arno mu objasni среќа...sega moze I ke te prasa dali se pisuva so dve U I dve M плазење
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 22:15
ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ е машина која со еднаш вложена Енергија движењето го изведува бес конечно.И истата не смее да прима додатна енергија од надворешноста. А на МАКЕДОНСКИ јазик ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ е машина со вечен принцип на ротирање.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.