IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 16>
Автор
Порака Обратен редослед
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
    Испратена: 12.Февруари.2019 во 20:17
Вака еднаш у годината ќе прочитаме по нешто.
Ај до година дај Боже од бели свет некаде и
за реализација на проектот да ни кажеш.Оти овде
тиа срум'чанецо ни за чушки нема да ти даде.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2019 во 20:29
   Еве го трејлерот од филомот што се снима за машината.               https://www.youtube.com/watch?v=gkHwo9X-R-s&fbclid=IwAR2J-lkHOBHaE8C2yZRWwc4eqZ7FgEto0Jm-4PSElKyISkwqTgxyhIeP8O0

Изменето од Војо Ушевски - 08.Февруари.2019 во 20:43
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2018 во 19:13
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2014 во 10:07
Војо, незнам дали го прочита мојот претходен пост од 14 Јуни во 09:24 ?
Еве, уште еднаш би те замолил, пред да го разгледаме материјалот од овој клип што сега го нудиш ... :
Originally posted by Војо
 Ушевски Војо Ушевски напиша:

Преслушајте го овој клип што кажува многу работи. .... http://www.youtube.com/watch?v=D9QyDwsowiU&list=PL9C61DDE9F805ADC2&index=2

погледни само еден пост погоре од твојот, прочитај го и дај ми одговор на тоа што таму те прашувам.
Сакам постепено да ни’ објаснуваш за да полека расчистуваме некои наши нејаснотии. Материјава што ја обработуваш е премногу сложена за обичен човек (а не пак за некој како менеглупчо) да може да ја разбере со само едно гледање на некој клип.
Ќе дојдеме и до овој линк што сега го даваш (иако се сомневам дека во него би имало нешто различно од сите други ... ) но, „О том - потом“ што и рекле србите.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2014 во 18:53
Преслушајте го овој клип што кажува многу работи.Ако не отвара клпот нека го постира некој член на Форумот.

....
http://www.youtube.com/watch?v=D9QyDwsowiU&list=PL9C61DDE9F805ADC2&index=2

Изменето од Војо Ушевски - 21.Јуни.2014 во 19:19
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2014 во 09:24
Целта ми е низ неколку едноставни прашања да му се овозможи на нашиот колега Војо да ни’ го објасни принципот на работа на неговиот изум т.е. перпетуумот.
Токму затоа почнав од (мислам) нај основното:
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... „ Принципот на движењето на земјината топка во просторот сум го ставил на маса.“
... за кое движење на Земјата мислиш?
Дали за:
1. Ротација
2. Револуција
3. Прецесија
4. Нутација
...
n+1. или мислиш на некое сосема друго движење?

...  и второ, како твоево откритие го искористува тоа движење? ...
Земјата околу својата замислена оска за време од 24 часа се завртува еднаш или еден круг. ...

Аха, значи се работи за ротација! ОК!да
Ете, тргнавме чекор напред!

Би било добро сега да ни’ го објасниш вториот дел од моето прашање, како твојов изум го искористува тоа движење, однсно таа земјина ротација?
Впрочем, дали воопшто се работи за искористување на силата на земјината ротација?
Не е ваљда земјината ротација да ја спомнуваш само како пример за процес на кружно движење (вртење)! Ако е ова во прашање, тогаш мислам дека не кажуваш ништо ново, бидејќи тој принцип досега се искористува на милион начини (воденично тркало, ветерница, ротор на некој мотор ...)
Се надевам дека ќе дадеш објаснување за тоа!
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Значи станува збор за споро движење на земјата . ...

„Споро движење“?!збунетост
За тебе ротацијата на Земјата со аглова брзина од 500 m/s (или цирка 1670 km/h) е споро?изненадување
Да, ако споредуваш со брзината на светлината - во право си, бавно е!
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... Така и мојата машина ќе се движи или спора ротација околу својата замислена оска или во зависност од дијаметарот на тркалото.По мои пресметки тркало од 24метри дијаметар ќе прави еден круг во една минута. ...

И, која е врската на брзината на земјината ротација, со брзината на вртењето од 4,5 km/h на твоето тркало од 24m?
Apropo, ова е приближна брзина на просечно човечко движење. Дали затоа ја спомна анатомијата на човекот?
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

...Но такви детали не се потребни за дискусија.

Е како не се?
Ами ако не кажеш како функционира, како ќе не’ убедиш во исправноста на твојот изум? Белким не се плашиш дека некој од нас ќе те копира, дека ќе ти го зеде изумот! Па нели ти е регистриран како патент?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2014 во 16:40

Можеби требало да бидеш упоренсмеење
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2014 во 16:36
Како мал размислував...
дали можам...
да ставам едно тенџере на глава...
и потоа, да се фатам со рацете за двете рачки...
и да се подигам...
нагоре-надоле-нагоре-надоле...

пробав...
не бива...тагаКон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2014 во 23:30
Originally posted by Орка Орка напиша:

Мене само ме радува чичко Војо што се придржува на својата девиза во потписот.
Фактот оти тука си е со име и презиме обврзува и со почит да се гледа на него...
Па како и секој еден иноватор кој минувал низ трнлив пат,му посакувам еден ден гордо и на пиедесталот да застане,награден за своите успеси.
Потписот е многу јак ако добро се образложи.Јас ниту се срамам ниту бегам од моите технички решенија кои ги предлагам бидејќи се многу реални и изводливи за градба.Однапред знаев дека патот ќе ми биде тежок но јас сум многу упорен бидејќи ја презентирам вистината.Е сега некогаш употребувам нешто и по мој јазик но сум разбирлив што тоа и нее страшно а пријавите ми се се стручно опишани.

Изменето од Војо Ушевски - 11.Јуни.2014 во 23:35
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2014 во 23:19
Originally posted by zagor zagor напиша:

ja ne znam sto go "gnjavite" covekot so prasanja i cekate odgovori,koi mozebi i toj samiot ne moze da vi objasni.
Jas znam deka mozebi najgolemite otkritija i inovacii dosega samiot izumitel ne mozel matematicki ili so pomos na fizikata da ja dokaze (oti ne bil ni edno ni drugo tuku "samouk")ama sepak toa si teklo ili se vrtelo ..taka i ova..covekov vo ovoj slucaj go izmislil "cudoto od korita" i sega toa treba da se vrti ili ne..tretto nema!!!..ke pravi struja ili ne..treto nema!!!..a samiot izum moze-bi i na son da mu se sonilo...i ete bi cudo.Taka li Vojo?намигнување
Секоја иновација мора да се пресметува по формула за да биде реална.Но ниедна иновација отпрвин не се осознава по формула туку се осознава како принцип како би можела да функционира а од после се пресметува по формула но сон нема за да дојдеш до решение на таква иновација туку нешто како да те влече напред и ти требе со многу работа требе да правиш многу комбинации а нај ефикасното решение самиот мозок ја меморира и така се до крајното решение и тогаш се осеќаш сигурен дека тоа е тоа но пак ќе речам за такви иновации требе да трагаш со години а кога се начне една материја од после е по лесно да направиш и други иновации со мала разлика да е една од друга.Или ако таа една иновација нее иновација ако не дозволува да се изведе и на по друг начин.

Изменето од Војо Ушевски - 11.Јуни.2014 во 23:21
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2014 во 23:18
Мене само ме радува чичко Војо што се придржува на својата девиза во потписот.
Фактот оти тука си е со име и презиме обврзува и со почит да се гледа на него...
Па како и секој еден иноватор кој минувал низ трнлив пат,му посакувам еден ден гордо и на пиедесталот да застане,награден за своите успеси.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2014 во 23:06
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Војо, во првиот дел од линков кој го даде:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

http://www.tvplayvideos.com/70,xO5ipdFM3UE/perpetuum/Vojo-Ushevski

во последните десетина секунди велиш, цитирам: „ Принципот на движењето на земјината топка во просторот сум го ставил на маса.“
Па, за да продолжам со гледање на вториот дел, би сакал прво да ми се разјасни оваа непознаница, како тоа твојава маКина го користи принципот на движење на земјината топка?
Поточно, за кое движење на Земјата мислиш?
Дали за:
1. Ротација
2. Револуција
3. Прецесија
4. Нутација
...
n+1. или мислиш на некое сосема друго движење?

Значи уште еднаш да повторам, за да биде појасно:
Прво, за кое движење на Земјата станува збор и второ, како твоево откритие го искористува тоа движење?
Откога ќе ми го објасниш ова, би можел да одам да го гледам вториот (и другите) дел од твоето интервју. Оти нели, џабе ќе ми биде секое твое понатамошно зборување т.е. стручно образложение, ако ова почетново не ми е јасно!

Р.Ѕ. Во истиот клип, во тајмингот 03:15 - 03:30 велиш, цитирам: : „ ... тоа е значи сигурно се запишуваш некаде, те гурнува некој да се запишеш на некои странични тоа факултети ли се испити ли се ... “
Иако ми е „малку“ нејасно што сака писателот да каже, сепак, мислам дека тоа се колокфиуми! голема насмевка
Земјата околу својата замислена оска за време од 24 часа се завртува еднаш или еден круг.Значи станува збор за споро движење на земјата .Така и мојата машина ќе се движи или спора ротација околу својата замислена оска или во зависност од дијаметарот на тркалото.По мои пресметки тркало од 24метри дијаметар ќе прави еден круг во една минута.Но такви детали не се потребни за дискусија.Анатомијата на човековиот организам е не разоткриен па да се опиша зошто на еден му оди едно а на некој друго.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2014 во 21:33
ja ne znam sto go "gnjavite" covekot so prasanja i cekate odgovori,koi mozebi i toj samiot ne moze da vi objasni.
Jas znam deka mozebi najgolemite otkritija i inovacii dosega samiot izumitel ne mozel matematicki ili so pomos na fizikata da ja dokaze (oti ne bil ni edno ni drugo tuku "samouk")ama sepak toa si teklo ili se vrtelo ..taka i ova..covekov vo ovoj slucaj go izmislil "cudoto od korita" i sega toa treba da se vrti ili ne..tretto nema!!!..ke pravi struja ili ne..treto nema!!!..a samiot izum moze-bi i na son da mu se sonilo...i ete bi cudo.Taka li Vojo?намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2014 во 20:48
Е да! да

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.