IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Нашето судство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нашето судство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Прашање: Колку сте задоволни од работата на нашето судство?
Одговор Гласови Статистика
2 [9,09%]
5 [22,73%]
0 [0,00%]
1 [4,55%]
0 [0,00%]
13 [59,09%]
1 [4,55%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Нашето судство
    Испратена: 13.Јуни.2009 во 07:35
Една интересна случка во центарот на градот, односно протест против неажурноста на судството ми даде идеаја з атемава и анкетава. Да ги изнесеме своите размислувања и искуства со нашата судска власт.Лично чувал Бог немам ни позитивно ни негативно искуство.

Сака да им суди на судиитеАлександар МИШКОВ

Секој ден, претпладне од 9 до 10 часот и попладне од 12 до 15 часот, Атанас Ѓорѓиевски со табла на која пишува „Барам правда“, се шета од Министерство за правда, преку „Жена парк“ до зградата на ССМ за да ги информира граѓаните за неговата иницијатива. За да може да ја носи таблата, тој пријавил во полиција.
- Треба да се подигне свеста на македонскиот народ за да ја покаже храброста дека судиите ги донесовме ние за да судат правилно и фер - вели тој.
Причина за неговата акција е личното искуство. По 11 години шетање низ судовите, му прекипело. Тој првпат поднел жалба во 1997 година. Пресудата што ја донел Основниот суд на 4 јануари 2008 година, тој ја добил дури во октомври. Потоа се жалел во Апелацискиот, и таа жалба е се уште активна. Вели дека граѓаните нема каде да си ги бараат своите права, бидејќи, според него, во 98 отсто од случаите, по одлуката на Основниот суд, Апелацискиот само ја потврдува, а потоа нема каде. Атанас се обратил за помош и кај Народниот правобранител и кај министерот за правда. Од Народниот правобранител добил одговор дека ова е Македонија и дека тука нема да ги добие правата, па да проба да се жали во Стразбур. Министерот, пак, „културно“ му одговорил дека е премногу зафатен и не прима секого.
- Мака ми е зошто некој што не ми го познава јазикот да ми донесе пресуда. Не е поентата за се и сешто да се жалиме во Стразбур, туку да го подобриме нашето судство за тоа да биде поефикасно - вели Ѓорѓиевски.
Решен да промени нешто, тој ќе организира граѓанска акција за собирање потписи на плоштадот Македонија од 27 до 30 јуни, се со цел да може да поднесе барање за измени во законите за парнична постапка и за облигации. Тој предлага „судиите да се удрат каде што најмногу ќе ги боли, по џебот“.
- Резултатите ќе бидат брзо и ефикасно судство, правилна пресуда со гласот на народот, а тоа ќе влијае врз имиџот на правна држава во светот. Доста судот му судеше на народот, време е народот да му пресуди на судот - вели Атанас.
Граѓаните што го сретнаа на неговата маршрута, најчесто од сопствено искуство се согласуваа со иницијативата, но вистинскиот став како да беше содржан во одговорот на еден пензионер: „Убаво што бараш правда, но од кого?“


Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 16:09
Време е за целосна департизација , и не само на судството...

Рак рана на нашето општество....

Квалитет пред партиски книшки...
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 22:28
Толку многу е добро што сите виновни се на слобода. Со исклучок на некои се разбира. Упс, невини сакав да кажам.
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 14:05
ako sakas da si go preispitas karakterot, istrajnosta i silinata na licnosta i parite - poveli vo nasto sudstvo!!
za kratko vreme ke si vidis dali si istrajna licnost
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 20:41
naseto sudstvo e berbat situacija .... pocnuvajki od ministerot ... ama od licni pricini, ne smeam da zboruvam loso не%20зборувам
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 21:37
Да бе...кај има кај нив, сам да се предложиш за Претседател на судски совет...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 21:38
normalno TAK ... sirotinja od sudstvo голема%20насмевка
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 21:45
И замисли си, будали Европјани....на секој суд имаат претседател...и го менуваат на неколку години...
Кај нас убавини...еднаш претседател-засекогаш претседател....ако отидеш во пензија, тераш уште неколку години... па после ти ставаат ВД претседател
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 06:34
 Ne e strashno ako se ogreshi nekoj vo sudstvoto, ke si prekjuti deka se ogreshil, ke si aplicira za druga funkcija i kje si bide izbran. ni luk jal ni luk mirisal
Разрешен судија станал обвинител
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 07:12
Симпатични забелешки за нашето ’’иновирано, реноврано и збогатено’’ судство. Нови времиња, нови судии, нови навики и стандардзбунетост
Без џип судија не бидува


Кристина Мачкиќ

Моќни џипови од марките „тојота“, „хонда“ и „сузуки“, се само мал дел од атрактивниот возен парк на судиите. Иако луѓето во тоги постојано се жалат дека се недоволно платени - а во таквите поплаки и барања за зголемување на платите не го поддржаа понискиот ешалон вработени во судовите - не може да не се забележат скапите автомобил со кои доаѓаат на работа. На тоа се гневни пониски судски службеници, кои побараа да останат анонимни.
Интересно е што новите и скапи џипови ги возат судии со многу мал судиски стаж, од само неколку години. На паркинзите околу скопските судови, старите автомобили, меѓу кои има и „фиќовци“ стари по 30 години, се на постарите судии и на службениците, коментираат луѓето што се жалат на прекумерното збогатување. Мириса на корупција, велат „заднинците“ во судовите.
Додека судиите се луксузираат со џиповите и со други скапи автомобили, нивните колеги без кои тие не можат да работат, се на работ на егзистенцијата. Дактилографка во суд просечно зема 15.000 денари плата со сите додатоци, а доставувач во скопски суд со вишо образование зема околу 7.000 денари.
Оваа група работници, неколкупати досега штрајкуваше за да си ја обезбеди егзистенцијата за себе и за своите деца. Ниту еднаш јавно не беа поддржани од судиите, кои земаат и до четирипати поголема плата од нив. Затоа и понатаму се возат со автобуси.

И само како дополнување- додека дактилографка во суд со средно образование зема 15 000 учителка со високо образование зема 18 000 плататага
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 22:20
Пари, пари и на крај, колку пари имаш. Тоа е важно, другото ќе се среди.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 06:34
ccc.. i nie vo neshto prvi...ubavo..ama da se bara prosek i za patenik..i za premier..Koja li umna glava go bara ova koga se znae kaj nas kako se dobivaat ocenki? Sto prajme ako studentot na praven dobie 2 do 3  shestki od profesorite koi site gi znaeme deka se procueni po kutkanje i pishuvanje shestkiзбунетост Pa pa paa...otvori se zemjo...
Судија и јавен обвинител само со просек 8
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 16:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

ccc.. i nie vo neshto prvi...ubavo..ama da se bara prosek i za patenik..i za premier..Koja li umna glava go bara ova koga se znae kaj nas kako se dobivaat ocenki? Sto prajme ako studentot na praven dobie 2 do 3  shestki od profesorite koi site gi znaeme deka se procueni po kutkanje i pishuvanje shestkiзбунетост Pa pa paa...otvori se zemjo...
Судија и јавен обвинител само со просек 8


Оваа промена внесена е откако се извршени истражувања, што на крајот покажале дека речиси сите судии во Македонија имаат просек малку повеќе од шест. Проблемот е што оваа измена важи за сите, како за оние на почетокот на образованието, така и за оние кои се веќе на крајот. Првите ќе имаат можност за корегирање при евентуални грешки, вторите нема да имаат. Да не говориме за оние кои веќе и го завршиле своето образование, а ќе бидат засегнати од оваа промена.

Разбирам дека навистина се создава лош впечаток тоа што судиите имаат просек малку поголем од шест, но секогаш мора да се напомене дека и просекот не е секогаш мерило за знаењето. Истотака треба да се гледа за каков судија станува збор при вакви анализи. Зошто судија кој суди во кривичен суд и кој се специјализирал за казнено право би морал да ги знае сите институти на граѓанското право. Секако, би требало да ги познава основите, но сепак, неговата специјализација е казненото право. Нему му е потребно да ги познава само казнените закони содржани во КЗМ, ЗКП, ЗИС и во други закони. Нема потреба да има детални познавања од граѓанскоправните норми содржани во морето од закони на граѓанското право.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 15:06
Како пошла работава ВМРО-ДПМНЕ= судство+обвинителство ( во целост).
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,186 секунди.