IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Нашето судство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нашето судство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Прашање: Колку сте задоволни од работата на нашето судство?
Одговор Гласови Статистика
2 [9,09%]
5 [22,73%]
0 [0,00%]
1 [4,55%]
0 [0,00%]
13 [59,09%]
1 [4,55%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Нашето судство
    Испратена: 20.Мај.2012 во 01:57
Па добро нели на 120.000 денари беше?

И измени го текстот, веќе те поправив на едно место!
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
elektroalf1969 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elektroalf1969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 01:37
Па и да ти речам во право си :( Ч(
За жал кај нас е така ....ако ти "најдат" нсјмала вина, нешто што ке ги поттикне да веруваат дека си виновен тогаш "ПРАВДАТА " ја спроведуваат експресно во кратко рокови. Ако се појави колизија помегу 2 закони тогаш одма применуваат членоби од УСТАВОТ на РМ Ама кога ти ја докажуваш правдата или невиноста пред судските, органи е тогаш си ја УТНАЛ работата. Да да да како е можно да докажеш дека ТИ си во право???? Тогаш судството би ссе покажало како неефикасно, тогаш би требало да ти плакаат одтштета, нееееее "вака е најубаво" И ВОЛКОТ СИТ И ОВЦИТЕ НА БРОЈ тие ке си ја применуваат долгогодишната пракса ОБВИНЕТИОТ Е ОСУДЕН САМО СЕ ЧЕКА НА ЕДНА НЕФОРМАЛНА РАБОТА........................ДА СЕ ДОКАЖЕ ВИНАТА.
Пример : Еве ја пред десетина години бев "OBVINET I OSUDEN NA 10 MESECI Z" I + 140.000 ден кривични трошоци,. Е сега пошто немам пари да ги платам тие пари ( социјален случај ) 10г не можам да си ја подигнам патната исправа. Ме тераат да си ги платам парите и покрај тоа што сум веке на работ на егзистенција .... Каде е тука правдата ???????????
   Сеуште ги трпам последиците од таа правна работа која е завршена пред 10г   Доставив до судот дописи до Јавно правобранителство и сеусте немам одговори веке повеке години ............... И што да правам сега ?????????????????????????Па и да ти речам во право си :( Ч( За жал кај нас е така ....ако ти "најдат" нсјмала вина, нешто што ке ги поттикне да веруваат дека си виновен тогаш "ПРАВДАТА " ја спроведуваат експресно во кратко рокови. Ако се појави колизија помегу 2 закони тогаш одма применуваат членоби од УСТАВОТ на РМ Ама кога ти ја докажуваш правдата или невиноста пред судските, органи е тогаш си ја УТНАЛ работата. Да да да како е можно да докажеш дека ТИ си во право???? Тогаш судството би ссе покажало како неефикасно, тогаш би требало да ти плакаат одтштета, нееееее "вака е најубаво" И ВОЛКОТ СИТ И ОВЦИТЕ НА БРОЈ тие ке си ја применуваат долгогодишната пракса ОБВИНЕТИОТ Е ОСУДЕН САМО СЕ ЧЕКА НА ЕДНА НЕФОРМАЛНА РАБОТА........................ДА СЕ ДОКАЖЕ ВИНАТА. Пример : Еве ја пред десетина години бев "OBVINET I OSUDEN NA 10 MESECI Z" I + 140.000 ден кривични трошоци,. Е сега пошто немам пари да ги платам тие пари ( социјален случај ) 10г не можам да си ја подигнам патната исправа. Ме тераат да си ги платам парите и покрај тоа што сум веке на работ на егзистенција .... Каде е тука правдата ???????????    Сеуште ги трпам последиците од таа правна работа која е завршена пред 10г   Доставив до судот дописи до Јавно правобранителство и сеусте немам одговори веке повеке години ............... И што да правам сега ?????????????????????????
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2011 во 00:46
...nezavisni?збунетост...mozebi od drzavata,...a i toa kojznae koga,

...ama , barem si priznavaat (a ,pochnaa, ete i da se reklamiraat, gledam),изненадување

....i toa,shto se tiche za  nivnite ''mushterii''...edinstven nachin za da dojdat do pravdata'' ,...t.e...kluchot za neakaj niv  e vo...dolarite,...t.e....vo parite!да
............
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 14:56
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2011 во 13:39
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2011 во 22:39
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 15:54
Обвинителка натепана во судница

Се прашувам, каде ли била судската полиција?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 02:30
Судијка под истрага за злоупотреба

--------------------------

Жална порака се испраќа кога, лице, кое е одговорно за правораздавањето е под истрага за сторено казнено дело.

Изменето од Македон - 21.Февруари.2011 во 02:33
Кон врв
silvice Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај silvice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 00:33
grcev cekase i doceka...kaza nesto vistinito no poeketo go premolci..... sigurno dovolno se nagleda vo sovetot pa saka da prozivee oste nekolku godini..so svojata familija.ne veruvam deka ima eden clen vo sovetot sto spie mirno....koj od griza na soves koj od griza za svoeto semejstvo.A inace mislam deka Manevski e samo eg
zekutorot,naredbite se od "bosot"pogolem grev e da osudis nevin otkolku da oslobodis kriminalec
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 12:43
Originally posted by FeaR FeaR напиша:

zborite za arhitektot Grchev?Не, станува збор за претседателот на судскиот совет.
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 21:19
zborite za arhitektot Grchev?
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 17:39
Грчев си го кажа тоа како што е.
Можеби судството ни е бледо и сиво но далеку е од најцрните варијанти како што сакаат некои да го престават,посебно некои чиновничиња од ЕВ,на кои мислам дека ама ич не им е гајле за нас.

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 17:35
ДАЛИ ДО СЕГА ШТО НЕ ПРОГОВОРИЛ НА ОВАА ТЕМА НЕ ГО КОНСУЛТИРАЛЕ ИЛИ.....
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 17:34
- Ние во нашата фела имаме, нека ми простат судиите, многу мал број судии кои верувајте не заслужиле да бидат ни чистачи, а камоли судии. изјави Васил Грчев, претседател на Судски совет.

Но, Грчев застана зад судиите кои чесно си ја вршеле работата и ги охрабри јавно да проговорат за политичките влијанија. Тој не се согласува дека се е црно во судството.

- Мене не ме загрижува, да бидам искрен, ни мислењето на извршната власт за судството, ниту мислењето на законодавната власт, а да бидам искрен и без да навлезам во политички води, ниту мислењето на меѓународната заедница. Тврдам дека состојбата во македонското судство е многу подобро од состојбата во судството што е во некои земји, членки на Европската Унија, вели Грчев.

ШТО МУ Е ГАЈЛЕ НЕГО ЗА ДРУГИТЕ?! изнервираност
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,326 секунди.