IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Изборно гласање од дијаспората
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изборно гласање од дијаспората

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 51525354>
Прашање: Дали дијаспората треба да гласа на македонски избори?
Одговор Гласови Статистика
28 [30,11%]
8 [8,60%]
56 [60,22%]
1 [1,08%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2015 во 21:13
Трите дебилчина во парламентот се анти реклама за дијаспората и доколку порано го подржував гласањето на дијаспорците сега сум најголем противник.
Толку време се во парламентот а еден предлог немаме слушнато од нив.
Тоа се должи на непознавање на јазикот или имаат некоја говорна мана ??
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2015 во 22:54
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

 
...ти може да ја сакаш земјава, да инвестираш во нејзе, да ја посетуваш на регуларна база и да комуницираш со разни луѓе, ама ти никогаш нема да имаш македонска, плата, пензија, осигурување, нема да се лекуваш преку македонско здравство, нема да се образоваш во македонски школи и нема да се вработуваш и работиш во македонски услови, и затоа немаш право да гласаш во македонски избори... 

Ајдеее… уште едно негирање на Уставот, лично интерпретирање на македонските закони и ДАВАЊЕ или ОДЗЕМАЊЕ права на македонските државјани според сопствениот ќеjф!

Со сета почит zabegan, ама оваа констатација воопшто не ти требаше. Ваквите нешта ги апсолвиравме одамна и враќањето на ним не води апсолутно никаде на друго место освен до потполно обезаконување на државата.

А како што гледам, со однесувањето на одредени групи во Македонија, токму тоа се случува, така да не ме зачудуваат и вакви "информирани" тврдења.


P.S. Да нема недоразбирање, ова го коментирам бидејќи во постираното тврдиш дека јас немам право на гласање. Доколку во него напиша оти според твоето мислење сметаш дека не би требало да имам такво право кое сега е гарантирано од Уставот на Р.Македонија тогаш репликава немаше да биде напишана.





















Изменето од Messenger - 23.Септември.2015 во 15:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2015 во 13:48
Originally posted by Popi Popi напиша:





Koe e vasheto mislenje za Makedonskata dijaspora, dali mislite deka treba da im se ovozmozhi <span style="font-family: Verdana;">pravo na glas na sekoe pole</span>, bi se slozhile ama <span style="font-family: Verdana;">samo za pravo na glas za referendum za imeto </span>ili misite deka <span style="font-family: Verdana;">ne treba da bidat vklucheni nikade</span> - bi bilo pozhelno i obazlozhenie na vasheto mislenje.

(poradi projavenite razliki vo mislenjata, se otvori potreba od dopolnuvanje na opciite za pravo na glas i vo svojstvo da se zadovalat site mislenja a pritoa da se dobie pojasna slika za mislenjata od gragjanite na MK, se obnovuva predhodnata tema so opcijata koja nedostasuvashe. <span style="font-family: Verdana;]Gi zamoluvam site</span><span style="font-family: Verdana;] koi veke glasale povtorno da go vnesat svojot glas, sega veke vo soodevetnata opcija





Vekje dolgo vreme se obiduvam da objasnam neshto na temava, a sledniot chekor kje mi bide slika vo Paint. Moze i vo Photoshop ama ne zasluzuva tolku vreme zatoa shto e prosto kako 2+2!



Temava e postavena za da se vidat MISLENjATA na narodot (forumdziite) dali treba ili ne treba da glasa dijasporata na izbori.
Ednash kazav i kje povtoram pak - Temata e postavena vo podforum politikanza da se ispita javnoto mislenje na forumdziite i kje VE MOLAM da se diskutira samo za javnoto mislenje.
Ako na temava sakate da diskutirate za glasanjeto na dijasporata od pravna gledna tochka so povikuvanje na zakoni, ustavi i shto ushte ne, podforumot Pravo ni e komshija pa povelete tamu.




Zakonite se napraveni za da trpat promeni. Ako do pred nekoja godina pedofilite lezea po 3-4 godini, sega lezat po 10, utre moze kje se smeni zakonot i kaznata kje bide 20 godini, ila moze i 5.
Ako do pred nekolku godini glasanjeto od strana na dijasporata ne beshe regulirano so zakon, a denes e, ne znachi deka i po 5 godini kje bide dozvoleno!

Ako se fakjate za najpromenlivite neshta vo zemjava - zakonite (pa i Ustavot) kako slep za stap, togash ovoj podforum ne e mestoto.

Tuka se diskutira DALI i ZOShTO narodot (ne)saka da postoi izbornoto glasanje od dijasporata.

Znachi shto misli narodot, a ne shto kazuva Izborniot zakonik (koj shto patem e mnogu konfuzen)!

P.S Ne zameruvajte za citatov, polovina chas se obiduvam da go sredam ama od tablet ne mi ide nikako.
A morav da go stavam za da potenciram za koja namena bila otvorena temava!

Изменето од evangeline - 23.Септември.2015 во 14:15
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2015 во 18:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

 
...ти може да ја сакаш земјава, да инвестираш во нејзе, да ја посетуваш на регуларна база и да комуницираш со разни луѓе, ама ти никогаш нема да имаш македонска, плата, пензија, осигурување, нема да се лекуваш преку македонско здравство, нема да се образоваш во македонски школи и нема да се вработуваш и работиш во македонски услови, и затоа немаш право да гласаш во македонски избори... 

Ајдеее… уште едно негирање на Уставот, лично интерпретирање на македонските закони и ДАВАЊЕ или ОДЗЕМАЊЕ права на македонските државјани според сопствениот ќеjф!

Со сета почит zabegan, ама оваа констатација воопшто не ти требаше. Ваквите нешта ги апсолвиравме одамна и враќањето на ним не води апсолутно никаде на друго место освен до потполно обезаконување на државата.

А како што гледам, со однесувањето на одредени групи во Македонија, токму тоа се случува, така да не ме зачудуваат и вакви "информирани" тврдења.


P.S. Да нема недоразбирање, ова го коментирам бидејќи во постираното тврдиш дека јас немам право на гласање. Доколку во него напиша оти според твоето мислење сметаш дека не би требало да имам такво право кое сега е гарантирано од Уставот на Р.Македонија тогаш репликава немаше да биде напишана.



















ти реков дека не ме интересира како е составен уставот или кои се демократските правила за гласање... ти кажувам дека немаш право да се мешаш во одлуки кои не се наменети за тебе и за просторот во кој живееш... ако основната суштина на проблемот не можеш да ја разбереш, џабе ќе се објаснуваме... ова ти е објаснувано многу пати, мислам дека најдобро ти го објасни уште одамна Анастеа, ама џабе човече, ко на дрво да збориш...
реално, единствени избори на кои може јас и ти заеднички да гласаме, се оние кои ќе се однесуваат на глобално прашање... само тоа е хумано
има хиерархија и поделба на заедници која мора да се почитува

туку уставот остај го, кажи ми дали со тој устав ќе го прифатиш и останатото што ми е наведено во пасусот од постов што си го исекол, па после ќе се договараме за гласање...

уствери што ќе се објаснувам, прочитај ја пак првата страна на темава, и види што имаат пишано сите... 


Изменето од zabegan - 23.Септември.2015 во 19:12
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2015 во 19:52
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

 

туку уставот остај го, кажи ми дали со тој устав ќе го прифатиш и останатото што ми е наведено во пасусот од постов што си го исекол, па после ќе се договараме за гласање...

Штом ти си го наместил умот и ми велиш немам право да гласам, оксиморон е да велиш дека доколку со уставот го прифатам оноа што го велиш во остатаокот на твојот коментар ќе се договараме за гласање. голема насмевка

Ама аjде, да ти удоволам на желбата и барањето. Ова е остатокот од твојот коментар:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

 татковинава може ни е заедничка бе меси, ама демократијата не, кога ќе го разбереш тоа?... ако доаѓаш на гости и ми позајмуваш пари, не значи цимери дека сме и дека треба да ти препишам половина стан на тебе... затоа ти го давам примерот со куќни совети... во нив си одлучуваат и гласаат тамошните станари... тој што се иселил од таму нема веќе право да учествува кога не живее таму.
исто како што јас не можам како скопјанец да гласам за друга општина и никој не ме прашува како што се чувствувам... или како да ти доловам поинаку... можам да гласам за општина Аеродром, ама не и за Центар, можам да гласам за Скопје, ама не и за Охрид (а и Охриѓани и Скопјани се Македонци нели?), може да гласам за македонија, ама не за грција... или можда можам да гласам за заеднички европски проблеми, ама не и за Америчките... јасни ли ти се овие множества?
никогаш не е на прашање националност
не е тука прашање, како се чувствуваш, колку си патриот и каде мислиш дека припаѓаш, туку каде живееш и каде се твоите основни приходи за живот за кои ти треба да бираш свои претставници и директни промени преку референдуми...

 како да ти објаснам појасно, не знам, понатаму може да ми негираш само чисто од патриотски замаглен инает…

ако припаѓаме на иста националност и корени, не значи дека треба да ја делиме истата демократија и системи... држава и националност се скроз различи термини

затоа и ти кажувам дека не е проблемот во тоа какви политички гледишта имаме, ниту се плашам дали ќе донесеш некаков погрешен избор... едноставно не е прифатливо ја и ти да делиме исто право на глас затоа што светов функционира на скроз друг начин...


Не знам од каде да почнам за да ти докажам дека твојот став е погрешен и од некои причини не можаш да го согледаш тоа, па затоа ќе појдам од почетокот бидејќи случајно зафаќаш фундаментални основи. Поентите ти ги имам болдирано за да можеме полесно да се пратиме во дискусијава.


Како прво, тaтковината ни е заедничка и затоа сите наши интереси и чувства ни се заеднички, како твоите, така и моите и тука НЕМА  никаква разлика. Во тоа не менува нути местото на живеење, ниту далечината. Многу добро знаеме дека има најголеми непријатели на татковината кои ти се комшии и најголеми патриоти кои се на другиот крај на светот (јас не сум тој голема насмевка). Поентата е дека татковинството не се пресметува со местото на живеење.

Како второ, демократија е демократија. Не знам за кави различни демократии зборуваш во контекст со темава? Или државјаните имаат право да решаваат за својата држава или немаат. Не постои во демократијата подржавјани и понедржавјани, како во Орвеловата 1984 - сите сме исти, ама некои се поисти од другите.

Како трето, јас НЕ ТИ ПОЗАЈМУВАМ пари. Од каде таа идеја дека јас ти позaјмувам било што ??? Јас, како државјанин на Р.Македонија вложувам во мојата татковина, не позaјмувам ништо. Позaјмување може да прави некоја интернационална банка која ќе си ја бара својата позaјмица назад со некоја камата. Јас тоа не го правам. Јас и многумина како мене вложуваат во Македонија веројатно повеќе од многумина кои своето трајно живеалиште го имаат во Р.Македонија.

Затоа твојата паралела со иселување од зграда и куќнит совети нема никаква смисла. Оноа што не можаш да го разбереш, иако неколку пати ти го посочувам, е дека јас и ти не припаѓаме на иста зграда, но на иста татковина. Мене не ме интересира кој ќе ти биде член во куќниот совет, а кој претседател, но ме интересира кој и кaкo ја води татковината. Јас директно вложувам во татковината, а не во твојот куќен совет, иако индиректно моите вложување одат и таму (не знам зошто не можеш да го разбереш тоа).

И нa крајот, не сум јас кој постојано го истакнува патриотизмот и зато не сметам дека тој, како некаков параметар, треба да се зема во обзир кога се говори за гласањето на дијаспората. За патриотизмот говорам само кога некој ќе го посочи во темава. Не мешам националност и држава како што можеби ти го сфаќаш тоа, туку секогаш потенцирам една работа - ДРЖАВА И ДРЖАВЈАНСТВО.

И токму затоа постои ова, верувам чисто политички наметнат проблем, околу гласањето на македонските државјани. Во светот функционира токму ова: ДРЖАВЈАНИТЕ НА ЕДНА ДРЖАВА СПОДЕЛУВААТ ЕДНА ИСТАТА ДЕМОКРАТИЈА СО ИСТИ ПРАВА И ДОЛЖНОСТИ.

Мене само тоа ме интересира. Воопшто не ме интерсира кој за кого ќе гласа. Тоа е лична определба, мислење ии убедување. Тоа е СЛОБОДЕН избор кој е исто така дел од гаранциите кои ги носи демократијата на државноста. 

Ако разбра - разбра.

Ако не разбра - нема да разбереш и да дискутираме уште 100 години. 
















Изменето од Messenger - 23.Септември.2015 во 20:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2015 во 20:44
меси, татковина, држава... факинг различни работи...

примерот со станари ти го кажувам, затоа што ти до утре можеш да ми збориш за демократски системи и за тоа кој како според државјанство има право да гласа, ама пред системот на просторни заедници и тоа како тие не се мешаат замижуваш... каков проклет граѓанин си ти на земјава ако живееш на милијарда факинг километри од тука??? тоа е граѓанин? 
што е толку бесмислено во примерот со куќни совети, дај објасни ми... збориме за простор на постојано живеење
поради истите причини, јас не можам да гласам за локални избори за општина Охрид на пример... затоа што не живеам во проклетиот Охрид, и немам право да ... а и јас и Охриѓани од иста татковина сме нели? епа и парламентарни избори се истото, само на ниво на држава... 
и пак, ми реплицираш на све, освен тоа што е најбитно... да не ти повторувам како да е нешто лично, врати се на прва страна на темава и прочутај уште зенмастер што има пишано... ако сакаш слободно гласај, ама дојди барем четири години на свој грб истрпи ги ако ништо друго... 
...и тоа што мислиш ти и твоите комшии, дека е нешто благородно да гласаш за својата татковина... не ти текнува ни барем малце да помислиш за каква политичка злоупотреба се работи... ама ај тоа нема да го дискутираме

има многу различни видови на гласање, не може се да ставиме во ист кош, ќе се најдат многу прашања на кои ќе може заеднички да гласаме... ама ве молам ти и остатокот од дијаспората, држете се настрана од парламентарните и локалните избори, и референдуми на внатрешни прашања од кои директно зависи квалитетот на живот на тукашното население, оставете не сами да си одлучуваме за сопствената животна средина, па макар и не довелот тоа до пропаст

и мене само ова ме интересира, и не ме интересира кој за кого ќе гласа, затоа и кажувам дека не би имал различно мислење на темава, дури и да имавме потполно идентични политички ставови, едноставно не е во ред... мора гласачите да ги добиваат своите права, според обемот на просторот кој го опфаќа прашањето за кое се гласа... и кажувам што е хумано, а не што е политички коректно
...во правилата на денешните демократии, држави, политички и гласачки системи, на кои обично би се потпрел, има толку дупки кои треба да се поправаат

и уште нешто, околу инвестирањето... во земјава може да инвестира и да плаќа даноци и Џони од југоисточна Алјаска, и Пингјонг од северозападна Кина, ама тие треба ли да гласаат на парламентарни избори? ...ете ти колку контрадикции се раѓаат по твојава логика и муабетите за државјаство и татковини паѓаат во вода...
ако сакаме да се гласа според придонес, тогаш светов би требало да има многу поглобализирана политика... засега, остај да си ги испочитуваме поделбите, без разлика дали се најстого локални, на ниво на куќен совет, или општина, или држава, или сојуз, или регион, или континент... затоа што ова се заедници со комплетно различни лидери, политички системи, проблеми и средства, и немаат апсолутно ништо заедничко

ако разбра, разбра, ако не, нема да се разбереме ни за сто години
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2015 во 20:48
Мој роднина буквално е милионер,никогаш
и никаде нема кажано дека некому давал пари.
Никогаш и никаде нема речено дека има пари.
Пред некоја година ми рече...Богат човек е лесно да се стане,
ама ако тоа мора да го кажиш ти си роб на своето богатство.
Ја дигна чашката,во стилот на хер Жика
ме погледна во очи се чукнавме и ми рече
мило ми е што со еден од најбогатите сега седам.
По ниедно нема интерес да гласа,јас сум сведок на
поголема сума што ја даде и сакаше да остане анонимен.
Јас тука ќе ја дигнам чашката(фигуративно)оти некој лесно заклучоци
за у активни приказни си вади...И ќе посакам еден ден оваа земја да има
барем неколку богати луѓе.Ако години наназад сите движења во Македонија доаѓаа токму од дијаспората,живееме во време кога дијаспората стана
инструмент на нечии амбиции за растурање на единството во Македонија.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2015 во 21:20
плус, вие од дијаспората сами си создавате слика дека ова го правите од инает и од љубомора, а не од некоја благородна цел... нешто како у стил, ако они гласаат, зошто не и ја? и тука се расправаме како мали деца...
нешто слично како хомосексуалците што напнуваат да го имаат секое проклето прави што го имаат хетеросексуалците... демек ако може да се венчаат црно на бело, тоа им прави нешто голема разлика и им го подобрува животот, а тоа уствари од инает да ти било и од желба по секоја цена да се биде еднаков, и покрај тоа што нема смисла и полезност од тоа...
вас не ви е битно каков ќе биде резултатот од гласот, битно ви е само да го дадете својот глас под кавер дека задоволувате некакво сопствено право и дека сте еднакви, само нејќете прво на себе да си го признаете тоа, а после и на нас... ова е дури и посебично отколку некој да не ви го дозволи гласот...

и после се чудите зошто ве осеќаме како натрапници, а не како сограѓани...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2015 во 21:46
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

меси, татковина, држава... факинг различни работи...

примерот со станари ти го кажувам, затоа што ти до утре можеш да ми збориш за демократски системи и за тоа кој како според државјанство има право да гласа, ама пред системот на просторни заедници и тоа како тие не се мешаат замижуваш... каков проклет граѓанин си ти на земјава ако живееш на милијарда факинг километри од тука??? тоа е граѓанин? 
што е толку бесмислено во примерот со куќни совети, дај објасни ми... збориме за простор на постојано живеење
поради истите причини, јас не можам да гласам за локални избори за општина Охрид на пример... затоа што не живеам во проклетиот Охрид, и немам право да ... а и јас и Охриѓани од иста татковина сме нели? епа и парламентарни избори се истото, само на ниво на држава... 
и пак, ми реплицираш на све, освен тоа што е најбитно... да не ти повторувам како да е нешто лично, врати се на прва страна на темава и прочутај уште зенмастер што има пишано... ако сакаш слободно гласај, ама дојди барем четири години на свој грб истрпи ги ако ништо друго... 
...и тоа што мислиш ти и твоите комшии, дека е нешто благородно да гласаш за својата татковина... не ти текнува ни барем малце да помислиш за каква политичка злоупотреба се работи... ама ај тоа нема да го дискутираме

има многу различни видови на гласање, не може се да ставиме во ист кош, ќе се најдат многу прашања на кои ќе може заеднички да гласаме... ама ве молам ти и остатокот од дијаспората, држете се настрана од парламентарните и локалните избори, и референдуми на внатрешни прашања од кои директно зависи квалитетот на живот на тукашното население, оставете не сами да си одлучуваме за сопствената животна средина, па макар и не довелот тоа до пропаст

и мене само ова ме интересира, и не ме интересира кој за кого ќе гласа, затоа и кажувам дека не би имал различно мислење на темава, дури и да имавме потполно идентични политички ставови, едноставно не е во ред... мора гласачите да ги добиваат своите права, според обемот на просторот кој го опфаќа прашањето за кое се гласа... и кажувам што е хумано, а не што е политички коректно
...во правилата на денешните демократии, држави, политички и гласачки системи, на кои обично би се потпрел, има толку дупки кои треба да се поправаат

и уште нешто, околу инвестирањето... во земјава може да инвестира и да плаќа даноци и Џони од југоисточна Алјаска, и Пингјонг од северозападна Кина, ама тие треба ли да гласаат на парламентарни избори? ...ете ти колку контрадикции се раѓаат по твојава логика и муабетите за државјаство и татковини паѓаат во вода...
ако сакаме да се гласа според придонес, тогаш светов би требало да има многу поглобализирана политика... засега, остај да си ги испочитуваме поделбите, без разлика дали се најстого локални, на ниво на куќен совет, или општина, или држава, или сојуз, или регион, или континент... затоа што ова се заедници со комплетно различни лидери, политички системи, проблеми и средства, и немаат апсолутно ништо заедничко

ако разбра, разбра, ако не, нема да се разбереме ни за сто години


Убаво реков дека за 100 години нема да се разбереме, не за друго, туку затоа што сега гледам оти не се дискутира од став на демократија, туку од партиски интереси.

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

не ти текнува ни барем малце да помислиш за каква политичка злоупотреба се работи



Ова ќе биде мое последно реплицирање на твоиве коментари не затоа што не се разбира што објаснувам туку затоа што очебијно не сакаш да го прифатиш оноа што е самоевидентно.


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

каков проклет граѓанин си ти на земјава ако живееш на милијарда факинг километри од тука??? тоа е граѓанин? 

Мешаш баби и жаби.

Граѓанин според начинот како што сега се употребува тој збор означува оноа што некогаш поправилно го нарекувавме ДРЖАВJАНИН. Терминот граѓанин е буквален ревод од англискиот citizen кој ни го наметнаа странскиве душегрижници, а ВМРО-вците само го аминуваа.

Е сега, кога го разјаснивме тоа, според никакви светски и белосветки демократски норми не постои класирање на државјанствата според местото на живеење. Можеш да бидеш државјанин на некоја земја и да живееш било каде на оваа земјина топка.

А граѓанин, онака како што ти го разбираш и употребуваш, важи како термин кој локализира место (град) на живеење без обзир на ДРЖАВЈАНСТВОТО. Можеш да бидеш граѓанин во било кој град, а да не бидеш државјанин на државата во која што постои тој град.


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

јас не можам да гласам за локални избори за општина Охрид на пример... затоа што не живеам во проклетиот Охрид, и немам право да ... а и јас и Охриѓани од иста татковина сме нели? епа и парламентарни избори се истото, само на ниво на држава... 

Е ајде прочитај се уште еднаш што пишуваш.

ТОА е оноа што велам и јас.

Ти не се мешаш во куќниот совет на оној во Охрид, како што тој не ти се меша тебе... и ти не им се мешаш во градските проблеми на Охрид како што тие не ти се мешаат тебе (како што не ви се мешам ниту јас вам во тие работи), но СИТЕ ВИЕ СЕ МЕШАТЕ КОГА СЕ РАБОТИ ЗА ЗАЕДНИЧКАТА ТАТКОВИНА (ДРЖАВА). Оти нема некоја друга татковина за твојот куќен совет и твојот град како што нема за оној куќен совет од Охрид. Таа е ЗАЕДНИЧКА ЗА СИТЕ ДРЖАВЈАНИ. И кога се работи за државните работи, наспроти општинските или градските, тогаш СИТЕ државјани се внесени во нив.

ТОА е ТОА што ти го објаснувам цело време. Oва во целост фрла светлина онаму каде до сега се трупаше темнина. 

Сето натамошно диcкутирање не можам да го разберам како ништо друго, туку само како бранење ситни политички интереси. Очигледно е дека од Демократија не се разбира ниту Д :

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

вас не ви е битно каков ќе биде резултатот од гласот, битно ви е само да го дадете својот глас под кавер дека задоволувате некакво сопствено право и дека сте еднакви, само нејќете прво на себе да си го признаете тоа, а после и на нас... ова е дури и посебично отколку некој да не ви го дозволи гласот...
и после се чудите зошто ве осеќаме како натрапници, а не како сограѓани...




P.S. 

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

во земјава може да инвестира и да плаќа даноци и Џони од југоисточна Алјаска, и Пингјонг од северозападна Кина, ама тие треба ли да гласаат на парламентарни избори? ...ете ти колку контрадикции се раѓаат по твојава логика и муабетите за државјаство и татковини паѓаат во вода...

zabegan, со ова ептен забега. Правото на гласање имаат оние кои се ДРЖАВЈАНИ, а не инвеститори во државата. Во ниту една држава на светот не се добива право на гласање со инвестиции, токму онака како што не се добива ниту во Р.Македонија. 



















Изменето од Messenger - 23.Септември.2015 во 22:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2015 во 03:31
меси, државата во која живеам јас, не живееш ти... како сакаш, сеедно, само ќе ти напоменам по 100-ти пат, и толку:
ако сакаш да гласаш, тогаш дојди заеднички да ги споделиме и истрпиме последиците од тоа гласање, позитивни или негативни сеедно, онака како што тврдиш дека заеднички може да гласаме... вака гласај колку сакаш... во спротивно, освен име, ја и ти немаме ништо заедничко за да глсаме заедно, на прашање што ме засега само мене, а не и тебе, колку и да мислиш и да фантазираш дека нешто ти имаш учество во сето ова...

и можам слободно да кажам дека настапуваш себично и од инает на еднаквост, повеќе од се друго, а за тоа сам си придонесуваш затоа што во сите овие 53 страни на темава, се повикуваш на права и слободи, ама нигде не се потруди да објасниш која е поентата, целта и суштината на твоето гласање, освен дека тоа е твое лично право како „државјанин“
не знам зошто се убедуваме на толку едноставно прашање... јас ти реков, прво дојди да работиш за македонска плата, во македонска фирма, со македонско осигурување, со македонски сметки и трошоци, со македонско здравство и школување и еден куп други услуги и „благодети“ на земјава... дојди заедно да ги уживаме, базирано на тоа дека твојот глас има учество и директно влијае на сето тоа... за ова ќутиш така? и кога ќе ти го спомен некој се повикуваш на истата расипана лента за тоа како си државјанин и какви права имаш базирано на тоа...
државјанин на 500 држави одеднаш не можеш да бидеш и на две места одеднаш не можеш да живееш, едноставно не можеш, освен на хартија, а хартијата не постои за ништо друго освен за политичка злоупотреба, без разлика кај и да е во светот... огромна дупка на таканаречениот демократски свет е тоа... да беше до мене, ќе постоеше закон според кој за да можеш да добиеш државјанство при преселба, да мораш да се откажеш од другото... ти националноста можеш и сам да си одредиш и тоа е лично чувство на припадност кон нешто, ама државјанството е само една голема превара...

и ќе ти повторам има можеби многу прашања на кои може заедно да одлучуваме и гласаме... дури и дијаспората може да си изгради разни органи преку кои ќе влијае врз политиката на земјава, ама државните институции кои директно влијаат на мојот квалитет на живот, не ми ги пипај... мајка бараш да бираш некој на кој што јас треба да му верувам и да му се доверам, а не ти

инаку, вака, пребегани у п.м. па дојдени на гости, сите може паметни да се правиме...


Изменето од zabegan - 24.Септември.2015 во 03:33
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2015 во 17:07



Aлбанските политички партии биле против гласањето на дијаспората, а СДСМ испорачувале нереални барања чија единствена цел била дијаспората да нема свои претставници во македонското Собрание. Нашите извори велат дека преговарачкиот тим на СДСМ побарал пратеник од дијаспората да може да стане само оној кандидат кој ќе освои 85% од гласовите на кандидатите кои стануваат пратеници во македонските изборни единици. Познавачите на состојбите велат дека со овој цензус СДСМ сака да се осигура дека дијаспората нема да добие свој претставник во Македонија, а од опозициската партија не биле расположени ниту да ги прифатат предлозите на ВМРО-ДПМНЕ, да се отворат повеќе избирачки места во трите изборни единици надвор од нашата земја како и цензусот за избор на пратеник да се покачува постепено, од еден во друг изборен циклус.


Изменето од Messenger - 05.Октомври.2015 во 17:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2015 во 11:40
Ова со дијаспорава може ќе стане народна поговорка....Барајќи дваесет, останаа и без тие тројца...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2015 во 14:07
Се надевам ќе им дојде умот...Не колку
на блиските им значат.Но колку политичарите ги ценат.
На тезга и пошто зашто за спасување на личните задници.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2015 во 19:08

Eдна споредба со другите земји во Европа кои имаат сличен или ист модел на гласање во дијаспората со директни претставници во парламентот:


Хрватска
Просечен број на гласови по мандат во матичната земја е 16954 наспроти 7033 во дијаспората или 1:2,41

Франција
Просечен број на гласови по мандат во матичната земја е 46194 наспроти 20286 во дијаспората или 1:2,28

Романија 
Просечен број на гласови по мандат во матичната земја е 19729 наспроти 15220 во дијаспората или 1:1,29

Македонија
Просечен број на гласови по мандат во матичната земја е 9340 наспроти 3814 во дијаспората или 1:2,45

Според оваа меѓународна статистика, паѓа во вода валидноста на барањето на опозицијата за некаков друг сооднос меѓу просечниот број на гласови во татковината и дијаспората (на страна што веќе неколку пати aргументиравме дека за било каков сооднос треба да се стави и соодветен однос на бројот на бирачките места во татковината и дијаспората).


А што се работи за активноста на пратениците од дијаспората како репер за тоа дали треба или не да се укине правото на глас за иселенците…  aко ce земе извештајот од "Мојот Пратеник"  јануари-јуни 2015та година ќе ce види дека 58 други пратеници исто така говореле еднаш или ниту еднаш на пленарните седници и на сединиците на комисиите. И сега ќе им го одземеме правото на глас на сите оние кои гласале за нив?


За жал, во сета оваа ујдурма со гласањето очебијно е дека не се работи за некаква правдина или барање рамноправни критеријуми, туку за партиски интереси.

Јасно е дека опозицијата се плаши од македонскиот глас во дијаспората и сака по секоја цена македoнците да ги оневозможи во нивното Уставно гарантирано право на глас. Тука паѓаат и нејзините тврдења за рамноравност на македонските граѓани, бројката од 300.000 емигрирани македонци последниве години...










Изменето од Messenger - 08.Октомври.2015 во 19:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 51525354>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.