IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > MaxARENA Gaming
  Активни теми Активни теми RSS - Проблеми/багови на MAX серверите,објаснувајте ОВДЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблеми/багови на MAX серверите,објаснувајте ОВДЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
PeDRo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PeDRo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2010 во 17:30
Вака значи играм на публик 4 админ беше мони манијачка и почнува партија идам на врата на азтек1 и бушам и убивам двајца на срека заврсхува партијата и долу читам мони кој ти даде админ не знаеш ништо и следно добив бан од 100 мин за тоа што немав никаков чит и слично сакам сево ова да се види . Фала од напред
Кон врв
Michael Westen Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Michael Westen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 14:27
Здраво, јас сум нов на MAX серверите.

Зошто на MAX СЕРВЕРИТЕ имам лаг?? над 100 и ме кикнува автоматски, како да го намалан ?? (само на МАКС СЕРВЕРИТЕ имам)..
Ај помош и поздрав.
Кон врв
JohnWaYne Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JohnWaYne Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 14:38
a da si zemis internet od t-home :) poveke od 20 lag nikogas nema da imas :).

a inace za toa sto imas lag od se moze da zavisi. mapa/internet/kompjuterot/itn . pozdrav.
[pwned] JohnWaYne
Кон врв
ProToCooL Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ProToCooL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2011 во 11:54
Вака сега последно време активноста на читерите стана максимално голема, со ова сакам да кажам дека на секој сервер има по еден или двајца читери, а админи скоро нема.
Само што искочив од Макс Аим серверот ради читер.
Еве го првиот:3 "|HeAdShOoT|" 170 STEAM_0:0:1687195559 24 02:55   37    1
Вториот се исклучи пред да удрам статус.
Мора нешто да превземете во врска со читериве стварно веке нема смисла секој ден мора некој да се стаи и да те извади од такт.
Кон врв
Zoran24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2012 во 14:11
AKO NEKOJ VOOPSTO GO PROCITA OVA SAKAM DA PRIJAVAM VEROJATNO NEPRISTOJNO ODNESUVANE NA NEKOJ OD ADMINITE NA GUNGAME TEAMPLAY SERVEROT POSTOJANO NE VRAKASE NAZAD AKO BESE ADMIN NE ZNAM DODEKA TERORISTITE NAPREDUVAA NIE KOGA I DA MRDNEVME ZA ORUZJE POGORE PAK NE VRAKASE NAZAD SE DO POCETOKOT NE ZNAM KAKO SE PROVERUVA KOJ E ADMIN VO DADENIOT MOMENT NO DOKOLKU IMATE MOZNOST DATATA 06.02.2012 14:01 CASOT PA VIE VIDETE KOJ BIL STO SE GLUPIRAL I ZOSTO SE GLUPIRAL KAZNETE GO NE E PRVPAT VAKVO ODNESUVANE NA NEODGOVORNI ADMINI
Кон врв
Figgy Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Figgy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2012 во 19:11
Зоран, ќе биде проверено и доколку се утврди несоодветно однесување админот ќе биде соодветно санкциониран.

Поздрав.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 01:02
Како беше тоа подесување на конфиг на графичка за да нема лаг ... смалување рејтови ... или нема везе тоа на послаб пц ?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Figgy Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Figgy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 01:23
Да не те редиректирам кон другиот (сроден) форум, ќе пастирам. :)

Ова се неколку совети кои би можеле да ви помогнат да добиете помала латенција на серверите. Не секогаш успеваат, али добро е да се применуваат...

1. Користете секогаш 'чист' кантер страјк клиент преземен од cs.insomnia.mk или пак оргинален STEAM кој е секогаш најубавата опција!

2. Осигурајте се дека немате во позадина програм (torrent, firefox, windows update...) кој активно презема фајлови додека играте. (Паралелното преземање од интернет и играњето секогаш резултира со пораст на латенцијата!)

3. Се препорачува освен вклучен кантер страјк клиент да не се вклучуваат дополнителни апликации (mozilla, torrent итн..) Може да дојде до пораст на латенција или пак гушење (choke), независно од тоа колку добри перформанси има вашиот компјутер!

4. *Неопходно е вашиот интернет да биде стабилен, пакет со 8 Mbps/download и 768 Kbps/upload е доволен.

5. Не се препорачува да играте преку Wireless, има преголем loss на пакети и со самото тоа сте изложени на сецкање додека играте. Доколку сте во можност поврзете се со ethernet кабел!

6. Upload брзината игра исто важна улога за помала латенција, секогаш тестирајте ја брзината преку speedtest.net, премногу мала брзина може да влијае на латенцијата!

7. Проверувајте ги секогаш рејтовите, некои сервери откако ќе се конектирате на нив, тие сами ви ги менуваат без да знаете, затоа секогаш проверувајте ги откако ќе се конектирате на Макс арена. Ние ги препорачуваме следниве подесувања: rate 25000, cl_updaterate 100, cl_cmdrate 100

* Се препорачува интернет пакет од T-Home, поради малата дистанца од корисникот до серверите. За повеќе информации за интернет пакетите на T-Home посетете ја следната страна: www.t-home.mk
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2013 во 16:43
1 , 2 , и 3 така си е ... 4тото е тоа не е кај мене толку , Преку WiFi не сум ни помислил , за брзината ќе си проверам , а на тие рејтови латенси ми е толку бедно што на рафал само 2 куршуми ми пука плазење Понекад  на 6000  rate со 60 на другите 2 иде добро , но само привремено
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Figgy Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Figgy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2013 во 17:19
Слаба конфигурација дефинитивно :) Интегрирана графичка така? :)


Изменето од Figgy - 05.Декември.2013 во 17:19
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 16:11
Интегрирана да 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,047 секунди.