IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Референдум за името-како би гласале?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Референдум за името-како би гласале?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 34>
Прашање: Како би гласале на референдум за промена на името???
Одговор Гласови Статистика
72 [62,07%]
44 [37,93%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 16:56
nikoj ne osporuva deka MAKEDONIJA kako teritorija postoela a podocna i eden period duri i kako drzava .... no , izgleda deka so samo povremeni citanja za diskusiite tuka ne moze da se stekne vistinskata slika za mnogu drugi raboti ...........
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 17:17
Ako nikoj ne osporuva deka Makedonija i makedonskiot narod odsekogash postoele, togash spored tebe sto se osporuva?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 17:22
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

У право си Мирославе намигнување 
Култузин од кај знаеш дека одиме во ист правец , јас сум за лево ти за десно....ако не остај ме ќе пешачам од тука


Кога е во прашање името не би требало да има лево или десно...сите треба да одиме во еден правец...
Затоа велам оние што забегуваат од правецот место да ги оставиме да лутаат ние ќе ги земеме со нас па макер и на грб...
И тоа е многу социјална мерка според мене..
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 17:47
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

У право си Мирославе намигнување 
Култузин од кај знаеш дека одиме во ист правец , јас сум за лево ти за десно....ако не остај ме ќе пешачам од тука


Кога е во прашање името не би требало да има лево или десно...сите треба да одиме во еден правец...
Затоа велам оние што забегуваат од правецот место да ги оставиме да лутаат ние ќе ги земеме со нас па макер и на грб...
И тоа е многу социјална мерка според мене..

Ако дојде до гласање јасно е дека 90 % од граѓаните на Македонија ке гласаат за зачувување на името Македонија, но стравот е голем како ке стои во референдумското ливче.
Како ќе се гласа ако не е ставено, или ако се стави нешто двосмислено.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 17:55
Мој личен став е дека воопшто не треба да дојде до референдум , но ако дојде мислам дека народот јасно и недвосмислено треба да се изјасни против промена на името...
Е сега точно е дека ќе има заплашувања , но заплашувањата ни станаа секојдневие така да прашање е колку ќе успеат со закани да го исплашат народот...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:02
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Мој личен став е дека воопшто не треба да дојде до референдум , но ако дојде мислам дека народот јасно и недвосмислено треба да се изјасни против промена на името...
Е сега точно е дека ќе има заплашувања , но заплашувањата ни станаа секојдневие така да прашање е колку ќе успеат со закани да го исплашат народот...

Овој став до дели 90% од научните и експертските кругови и самиоте граѓани на република Македонија. И токму тоа (јас и негде другде спомнав) стравот е голем од манџите што ќе се зготват во партиските кујни.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:04
gi zaboravi onie приближно 200 000 останати ............
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:04
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Ако дојде до гласање јасно е дека 90 % од граѓаните на Македонија ке гласаат за зачувување на името Македонија, но стравот е голем како ке стои во референдумското ливче.


А да видиме како би гласало населението во Македонија...
1 300 000 Македонци
510 000 Албанци
приближно 200 000 останати...

ако сите албанци гласаат ЗА промена... (што е многу веројатно)...
гајле им е нив за нас..ги интересира Европа...
ако половина од другите -останати-гласаат ЗА и половина ПРОТИВ...

и ако...
нормално...
половина Македонци гласаат ЗА...
половина Македонци гласаат ПРОТИВ...
кога ќе се собере се'...
колку ќе бидат против промена на името...???


Изменето од којсумјас - 19.Јуни.2009 во 18:10
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

У право си Мирославе намигнување 
Култузин од кај знаеш дека одиме во ист правец , јас сум за лево ти за десно....ако не остај ме ќе пешачам од тука


Кога е во прашање името не би требало да има лево или десно...сите треба да одиме во еден правец...
Затоа велам оние што забегуваат од правецот место да ги оставиме да лутаат ние ќе ги земеме со нас па макер и на грб...
И тоа е многу социјална мерка според мене..
Ако дојде до гласање јасно е дека 90 % од граѓаните на Македонија ке гласаат за зачувување на името Македонија, но стравот е голем како ке стои во референдумското ливче.Како ќе се гласа ако не е ставено, или ако се стави нешто двосмислено.Ne prifakjajte nikakov referendum bidejki toa kje bide stapica!

Vladata e svesna deka narodot NE SAKA nikakva promena so imeto, pa spored toa sto e ponetata od donesuvanje na referendum??? Da se ubedi narodot vo onoa sto vekje znae ???

Ili kje ve uveruvaat deka toa go pravat za da gi ubedat "nadvoreshnite faktori" za nashata zhelba ???

Na "nadvoreshnite faktori" faktori odamna im e poznat nashiot stav, pa tokmu zatoa pritiskaat i politiziraat site ovie godini!

Sekoe postavuvanje na referendum e iluzija so koja kje go protnat "zakonski" onoa sto inaku ne mozhea da go napravat do sega so pregovori, politiki i propagandi.

Prashanjeto na referendumot kje bide postaveno dvosmisleno, kako onoa za oddeluvajeto na Makedonija od Jugoslavija, so verbalno ubeduvanje na narodot deka neprifatlivata dvosmislenost e samo da se "izmamat" grcite (kje gi "lazheme" javno govorejki megju nas za toa ) i deka seta rabota e samo privremena, dodeka vlezeme vo NATO i EU, a potoa kje napravime presvrt i so nov referendum kje si go vratime nasheto originalno ime (se sekjavate na Kirovite zborovi i vetuvanja za privremenoto ime FYROM? )

Toa kje bide referendumot.

A podocna... ke velat, pa site glasavme taka, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:05
Тој референдум не треба да успее....
Треба да се бојкотира
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:06
Amin!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:09
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Тој референдум не треба да успее....
Треба да се бојкотира
 
 
pa onoj koj se pravi pameten i saka da raspise takov da donese odluka soglasno zakonskite ovlastuvanja koi gi ima poradi absolutnoto mnozinstvo vo parlament dobieno tokmu poradi tie stavovi koi gi imase vo predizborieto a sega ednostavno saka da si gi zacuva racete pa vreliot kosten saka da go vrati nazad vo racete na onoj od kogo e dobi vlasta poradi toa sto go vetuvase ..... AMIN ............... ne treba referendum a uste pomalku da se dade pravo nekomu koj ne zivee tuka da glasa na toj i takov sramen referendum .. AMIN ... pak ................


Изменето од miroslav_g8 - 19.Јуни.2009 во 18:10
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:13
Не е ни важно која е задната намера на Груевски, дали е тоа перење раце од одговорноста или вистинска желба народот да биде вклучен....
Крајниот ефект е ист....народот е тој што треба да го спречи менувањето на името, а тоа најдобро ќе успее со бојкот на референдумот...
Бидејќи знаеме дека Премиерот не е толку голем му*оња,за да го смени сам , бидејќи се плаши од непопуларноста на потегот, тогаш ни останува да го спречиме на тој начин, што нема да му помогнеме во тоа...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 18:18
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Не е ни важно која е задната намера на Груевски, дали е тоа перење раце од одговорноста или вистинска желба народот да биде вклучен....
Крајниот ефект е ист....народот е тој што треба да го спречи менувањето на името, а тоа најдобро ќе успее со бојкот на референдумот...
Бидејќи знаеме дека Премиерот не е толку голем му*оња,за да го смени сам , бидејќи се плаши од непопуларноста на потегот, тогаш ни останува да го спречиме на тој начин, што нема да му помогнеме во тоа...Треба да се работи да не дојде до референдум...
А знаеме што се случи кога последниот пат го бојкотиравме референдумот за територијална организација...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.