IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Albancite ne vodat poteklo od kralot Ilja (ilirij)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Albancite ne vodat poteklo od kralot Ilja (ilirij)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 19:35
Originally posted by Picasso` Picasso` напиша:

Јас сум чул дека имало Албанија и на Алпите. Но исто така сум чул дека има Албанија(Албион) и во Шкотска. Инвазиите на Келтите на Балканскиот полуостров во 4 п.н.е.

Јазичната врска на денешните албанци и Келтите(Шкотите, Ирците и Велшаните), барем дел од нив ќе можеш да ги видиш на видеото што следи

http://www.youtube.com/watch?v=ZCq3FGPAJTs&feature=channel_page

Истото може да се потврди и во генетиката на албанците која имплицира 15% R1b, за кого се смета дека е маркер ознака на Келтите.

Исто има еден мозаик во Пела, двајца војници се претставени, со црвена коса. Црвена коса немале ни Македонците, ни Траките, ни Грците, туку се знае кој, Келтите.

Во право си за тоа ние сите сме антички, или потомци на античките, особено народите кои живеат на јужен балкан. Но агитирав на темава, бидејќи некој друг а не ти, постираше фрагменти од Ден Браун и Паоло Коељо.

Peace bro...:)


Интересно би било и прашањето, ако Филип II не е Грк тогаш би било прашањето што е?
Дали античките македонци имаат тракијско-илирско потекло?
Оваа тема ке ја продолжам додека најдам извори каде што се поставува истата теза за Филип и секако Александар велики...


Characteristics
In the 19th and early 20th century, archaeologists associated the Illyrians with the Hallstatt culture, an Iron Age people noted for production of iron and bronze swords with winged-shaped handles (Ha C) and for horse breeding. Nowadays, the equation of material culture with linguistic and political groups is seen as problematic, as neither the rate of culture change nor of linguistic change is well known.

The area had initially been settled by two groups that would later be known as the Pannonians and the Dalmatians in Roman Empire times, but modern ideologies of racial nationalism tend to minimize the amount of tribal mixing that has taken place over the last three millennia.

The Illyrians carried on commerce and warfare with their neighbors. The ancient Macedonians probably had some Illyrian roots, but under Philip of Macedon their ruling class adopted Greek cultural characteristics. The Illyrians also mingled with the Thracians in adjoining lands on the east. In the south and along the Adriatic coast, the Illyrians were heavily influenced by the Greeks, who founded trading colonies there. The present-day city of Durr�s evolved from a Greek colony known as Epidamnos, which was founded at the end of the 7th century BC Another famous Greek colony, Apollonia, arose between Durr�s and the port city of Vlor�.

The Illyrians produced and traded cattle, horses, agricultural goods, and wares fashioned from locally-mined copper and iron. Feuds and warfare were constant facts of life for the Illyrian tribes, and Illyrian pirates plagued shipping on the Adriatic Sea. Councils of elders chose the chieftains who headed each of the numerous Illyrian tribes.

From time to time, local chieftains extended their rule over other tribes and formed short-lived kingdoms. During the 5th century BC, a well-developed Illyrian population center existed as far north as the upper Sava River valley in what is now Slovenia. Illyrian friezes discovered near the present-day Slovenian city of Ljubljana depict ritual sacrifices, feasts, battles, sporting events, and other activities.

At various times, groups of Illyrians migrated over land and sea into Italy.Изменето од Buggyman - 26.Јуни.2009 во 19:52
Кон врв
Picasso` Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Picasso` Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 20:29
Пробај и со генетика, многу помага.:)

http://community.haplozone.net/index.php?topic=1452.0

ДНА форум каде дискутираат, руси, американци, британци, албанци, баш за тема ПОТЕКЛО НА АЛБАНЦИТЕ и V13 хаплогрупа, каде носители се албанците во најголем процент.

http://community.haplozone.net/index.php?topic=1449.0

Исто така, за потомците на фароните, и хаплогрупа на античките македонци, илири, траки... Исто тука се разговара за Албанците.

Авторот е овој http://aklyosov.home.comcast.net/~aklyosov/

Објавено тука
http://stores.lulu.com/temosh

Артиклот се наоѓа тука:

http://precedings.nature.com/documents/2733/version/1.
http://www.worldacademy.org/files/DNA_genealogy_Part_1.pdf
http://www.worldacademy.org/files/DNA_Genealogy_Part_2.pdfИзменето од Picasso` - 26.Јуни.2009 во 20:37
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 20:36
a-hmmm...

Albancite bile propratno pleme na keltskite pleminja, koi koga proagjale niz Balkanot (4 vek pne) se oddelile od niv i se naselile na denesnata teritorija.
Do tuka tocno. Samo ne naogjaj vrska megju "Albion" i "Albanija"...
Albanija denesnoto ime go dobila od Italija, vo vremeto posle prvata svetska vojna, koja dobila instrukcii od golemite sili da napravi od nea normalna drzava so cel Srbija da ne gi zazeme tie teritorii a preku nea Rusija da ne ispadne na Sredozemno More... Imam vpecatok deka mnoooooooogu tesko im bilo da go izgovorat vistinskoto ime na Albanija, t.e. Squiperia, pa zatoa im dale svoe...
DeepBlue
Кон врв
Picasso` Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Picasso` Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 20:42
Види, келтите партиципираат во генетиката на албанците со 15%, и не се келти значи.
Името Албанија, е референца исто како и БЈРМ.
Вековното име на Албанците е Арбан или Арбон.

Ар-значи нива, Бан/Бон(зависи кој дијалект) значи прај, работи.
Како неолитски доселеници, значи ново камено време, со нив ги носат сите градинарски култури, исто така и начинот на преработка на нивите.

Италијанците не можејќи да изговорат аРбан, мењаваат на аЛбан.

Затоа не барајте на Кафказ!
Кон врв
Picasso` Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Picasso` Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 21:02
Не ги менувај зборовите, и за мајтап мислам дека има други подфоруми.

АРБАН, е вековно име на албанците!

А за автохтоноста, има премногу елементи кои ја егзалтираат таквата слика!
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 21:19
Originally posted by Picasso` Picasso` напиша:


Името Албанија, е референца исто како и БЈРМ.
Вековното име на Албанците е Арбан или Арбон.


Италијанците не можејќи да изговорат аРбан, мењаваат на аЛбан.


Сакаш да кажеш дека Албанија и Албанци се навредливи референци за вас?! Значи ништо од поврзаноста со Алба Лонга тогаш...Туку, зошто тогаш инсистирате на тоа да ве ословуваме со Албанци, а се лутите кога ве ословуваме онака како што се ословувате вие самите себе
Кон врв
Picasso` Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Picasso` Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 01:04
Не се лутиме, но се лутиме коа некој си игра дрн-дупка, со се што е поврзано за албанците, исто како што и Македонците се лутат коа некој го прави истото со нив.
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 13:01
tocno e deka albancite se poranesni ilirici i vodat poteklo od kralot ilirij taka nie ucime po istorija mora da e to4no nastavni4kata barem ne e nezdrava
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.