IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Духовден или задушница?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Духовден или задушница?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 12:05

Модераторе и Алдра, назад на темата! Муабетот продолжете си го во посоодветна тема или во општо и неврзано.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 13:07
Ne greshime samo nie obivnite smrtnici. Goran Mihajlovski kako po obicaj so svoeto ostro pero zabeleza neshto mnogu interesno (so zadovolstvo go citam)
По по­вод Ду­хов­ден, Из­врш­ни­от ко­ми­тет на ВМРО-ДПМНЕ вче­ра ги по­ви­ка ме­ди­у­ми­те да за­бе­ле­жат де­ка ќе па­лат све­ќи во Со­бор­ни­от храм во Скоп­је за по­кој на ду­ши­те на бор­ци­те за не­за­вис­на, са­мос­тој­на и сло­бод­на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја.
Од ко­га пуб­ли­ци­тет се пра­ви ко­га се па­ли све­ќа за ду­ша? Од ко­га ста­нав­ме кон­зер­ва­тив­на и мно­гу ре­ли­ги­оз­на зем­ја? Се пра­ват го­ле­ми вер­ни­ци, а не зна­ат де­ка ем ве­ра­та ем за­душ­ни­ца е нај­ли­чен праз­ник и не­ма вр­ска со ка­ме­ри.
Не се ви­нов­ни тие. Не­ма­ле ве­ро­на­у­ка во шко­ло.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 13:21
mamamd, не знам зошто те чуди ова, па ова се случува на сите празници. Православието е побратимено со власта и истото власта го користи за издигнување на својот рејтинг, публицитет, политичка кампања итн. Биди среќна што пародијата со "веронауката" заврши, затоа што истото ќе почнеше да се случува и во тој предмет, меѓу децата. Верувам дека пред политички избори, со предходен договор на архипепископот и премиерот, вероучителите посебно би ги нагласувале "верските" потези на владата и нејзината исклучителна "духовност". Тоа е само моја претпоставка нели, познавајќи го сегашниот однос на владата и водачите на МПЦ.
 
Инаку задушница е православен, но не е и христијански празник, тоа веќе го појаснивме предходно. Исто како што денот пред Божиќ (Бадник) не е христијански празник, така и денот пред Духовден (Задушница) не е христијански празник.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 15:44
Повод утрешниот роденден на Црквата Христова, Оптен, Маран Ата  и јас ве покануваме на торта.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 18:05
Јас колку што знам роденденот на МПЦ е на 17 јули (1967г.). Од кај па сега испадна 7 јуни? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 18:26
Evangelos, штом се буниш, тебе не те викаме.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 19:15
Евангелос, а Духовден? Дали го признаваш за христијански празник?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 19:19

Се разбира мила, прочитај на 2-та страна од оваа тема, првиот коментар.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 19:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I toa e apsolutno vo red.

Ti si imash svoj pat vo zhivotot koj ne mora da bide ist so bilo koj drug.
fala bogu. ne se vodam po pateki za svetec pa da moram da sledam se neli големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 20:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mamamd,


Инаку задушница е православен, но не е и христијански празник, тоа веќе го појаснивме предходно. Исто како што денот пред Божиќ (Бадник) не е христијански празник, така и денот пред Духовден (Задушница) не е христијански празник.Ne mi e jasno koj go pojasnil toa i spored kogo e toa, koj si ti da go delish pravoslavieto od hristijanstvoto, pa ako si ti zabutan vo nekoja tamu crkva ne moze bre za pravoslavnoto hristijanstvo taka da zboruvas....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 20:28
Темплариус еве каде го појаснив тоа зошто Задушница не е христијански празник.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христос се даде Себе си на Голготскиот крст за спасување на секој еден кој верува во Него. Секој што раздава за душата на покојниот (оттаму зборот "задушница") , всушност придодава на Христовата жртва, а со тоа пак ја прогласува за недоволна, затоа што ако е потрено храна да се даде за покој на некоја душа, следува дека Христовата жртва не била доволна за таа душа. Тоа е понижување на скапоцената Христова крв која беше пролеана на крстот.
Затоа, баталете адети, традиции, обичаи, баталете ги и православните свештеници што ве подучуваат да ја понужувате Христовата жртва, и следете го исклучиво учењето на Христос, затоа што еден ден сите ние ќе орговараме пред Христос, а не пред нашите прадедовци, а не пред нашите свештеници, архиепископот или сл.
Sola Scriptura! Sola Christus! Soli Deo Gloria! големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 23:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ligiere znachi povrzuvanje so neshto ( toa e generalna fraza i ne e vazhno so sto e povrzuvanjeto ), a religiere znachi povtorno vrzuvanje, vrakjanje kon izvorot... ili vo sloboden prevod kako sto ti go posochiv prethodno. Vo osnova toa nema nikakva direktna vrska so Boga ili so Petko ili Stanko.


На Духовден преди околу 2000 години, луѓе со најразлично потекло, јазик, светоглед, ... во Името Исусово биле вдаховени со Вечниот ДУХ на ЉУБОВТА!
Кај ними паднале сите догми, предрасуди, стравови, кондиции и биле на чудесен начин повторно повржани во Оној Вечен Дух кој е Темел и Извор на сето постоење. Оној Дух Кој е Татко (и Мајка) на Животот и е пред секој човек, нација, конфесија, филозофија, теологија, ...!

Има ли поголем настан во историјата на човештвото?
   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 23:25
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mamamd,


Инаку задушница е православен, но не е и христијански празник, тоа веќе го појаснивме предходно. Исто како што денот пред Божиќ (Бадник) не е христијански празник, така и денот пред Духовден (Задушница) не е христијански празник.Ne mi e jasno koj go pojasnil toa i spored kogo e toa, koj si ti da go delish pravoslavieto od hristijanstvoto,


Христос јасно кажал како треба да изгледаат и како да Го слават Бог христијаните, а пак Evangelos не го дели православието од христијанството самоиницијативно и според негова некоја желба за да го омаловажи туку тоа го констатирал од Светото Писмо.Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 02:32
se uste ne ste zaminale?
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.