IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Духовден или задушница?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Духовден или задушница?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 13:22
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Паганска работа тоа со јадењето на гробишта, ИЛИ НЕ Е?
Има длабока симболика секако, а знае некој што се споменува во Библијата конкретно за Слегувањето на Светиот Дух и вистинската симболика?
 
Паганска е.
За вистинскиот Духовден можеш да прочиташ во Библијата, Дела на Апостолите 2 поглевје.
 

Духовден

(Дела на апостолите, 2 поглавје)

  • Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата.

  • На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на Светиот Дух (Духот на Вистината, Утешителот, Силата одозгора, ветувањето на Таткото) што Христос им го даде заповедувајќи им на апостолите да не се одалечуваат од Ерусалим додека тоа не се случи.

  • На овој ден Христовите апостоли беа облечени со силата на Светиот Дух и комплетно оспособени да бидат Христовото тело на Земјата.

  • На овој ден апостолите, од здружение на граѓани, откако го примија Светиот Дух беа трансформирани во Христова Црква.

  • На овој ден апостолите беа трансформирани од едни збунети и уплашени Христови ученици, во вешти, до смрт лојални и храбри Христови проповедници со исклучителна јасност и длабоко разбирање на Христовата евангелска порака.

  • На овој ден, по Петровата проповед, се крстија околу 3000 души и славно беше формирана првата Христијанска Црква.

Затоа овој ден со право е наречен: Роденденот на Христовата Црква.

До ден денес, оваа прва заедница на христијани, останува ненадмината во своите доблести и доследност на Христовото учење и како таква за нас претставува одличен пример за тоа што значи да се биде Христова Црква (Дела 2:42-47)

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 13:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
А зошто на гробишта да ја земе? Зошто да не ја земе од некоја народна кујна? Или пак мислиш дека гробиштата отвараат поголем апетит кај гладните?
среќа

Па и свештеникот си кажа, подобро е таа храна да се даде во народна кујна, а на гробишта да се носи само она што е потребно за да се изврши помен.


 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аха, демек Мујо правел добрини, Хасо ќе оди во рајот хаха. Не мило, така не учи Светото Писмо. Светото Писмо, пак ќе кажам: ако е некаков авторитет за православните, учи дека секој ќе си одговара за своите дела или недела, за своите гревови или добрини, нема тука тато мама давајте храна за да ги искупите моите гревови, нема тука колење јагне за гревовите. Такво нешто имаше во Стариот Завет, таму се принесуваат жртви за покривање на гревови, но во Новиот Завет единствена жртва е Исус Христос кој се даде за покој на сите души што веруваат во Него, а не лебот, а не пченицата, а не свеќата, ниту било што друго што сега принесувате за "покојот на душите".


Евангелос, мислам дека сме дискутирале за тоа, за тебе знам дека молитвите за покојните се грешни, мислам дека никогаш нема да се сложиме по тоа прашање, така да не знам зошто би се објаснувале сега. За тебе молитвите спомнати во книгите на Макавеите немаат значење како што имаат за Православните Христијани.


Изменето од macedon_alex - 05.Јуни.2009 во 13:43
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 13:47
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Па и свештеникот си кажа, подобро е таа храна да се даде во народна кујна, а на гробишта да се носи само она што е потребно за да се изврши помен.
 
Па јас токму за таа втора храна зборувам тука, која е нејзината потреба? Која е нејзината улога во тој православниот ритуал "помен"? Или народно кажано: "шо мајќа бара таа храна по гробишчана"? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 13:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Па јас токму за таа втора храна зборувам тука, која е нејзината потреба? Која е нејзината улога во тој православниот ритуал "помен"? Или народно кажано: "шо мајќа бара таа храна по гробишчана"? среќаЌе објаснам колку што знам.

Пченицата е симбол на секое зрно кое мора да умре за да оживее, да не ги цитирам сега деловите од Светото Писмо, знам дека знаеш каде се наоѓа.
Виното е крвта на нашиот Господ којашто е пролеана за сите нас, значи и за умрените и за живите.
Така барем јас знам. Ако грешам, нека ме поправи некој.


Изменето од macedon_alex - 05.Јуни.2009 во 13:55
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:11
И шо ако се е симбол? Па и жртвеното јагне беше симбол за жртвата на Исус Христос и шо треба сега кyрбани да праиме по гробишчана?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И шо ако се е симбол? Па и жртвеното јагне беше симбол за жртвата на Исус Христос и шо треба сега кyрбани да праиме по гробишчана?


Христос еднаш се жртвува зар не?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 15:19
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

На покојните им се потребни помени со свеќи, цвеќе, пченица, лепче и
малку вино...Ovaa rechenica od citiraniot tekst e za nezaborav...

P.S. mamamd, replikava ne e upatena do tebe, tuku do onoj sto go rekol citiranoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 18:32
Sekoja religija si ima svoj nacin na iskazuvanje pocit kon mrtvite, komu nekomu da mu izgleda nedoveteno, nerazbirlivo.
Pravoslavnite vernici ovoj den go odbelezuvaat na toj nacin, so cveke (go ureduvaat grobot, ne dozvoluvaat da bide obrasnat so treva, znak deka umreniot ima potomstvo, ima koj da se grizi za negovoto vecno pocivalishte), sveki, vino i lepce. Site nie koi barem malku sme gi sledele ovie obredi, tradicija vo semejstvoto sme naucile deka toa se razdava ma ovoj den. Nekoi clenovi na semejstvata na ovoj den razdavaat i hrana koja umreniot ja sakal, mu bila omilena sakajki na toj den da se prisetat, da si spomnat na pocinatiot so ljubov, so vnimanie.
Nekoi pak sakajki da ja pokazat svojata blagosostojba od Zadushnica napravija piknik.
Neosporno e deka malku povekje se zabeguva i zatoa natpisot e so edna cel  da se potsetime, prvo da gi pocituvame zivite,za  lugjeto da se grizime dodeka se zivi, a od kako ke umrat dostojno da se prisetuvame na niv katadnevno niz spomnuvanje i vo denovite koi nashata pravoslavna vera gi slavi vo toa ime.
I malku vo konteks na  ova i  vistinitoголема%20насмевка- Deneska na grobishta zena doagja da ni  razdava nam iako na semejniot grob imashe 4-5 dushi. Tivko placeshe i niz solzi kaza deka ne saka da i podade na svojata snaa koja na svekrvata (majkata na zenva) dodeka bila  ziva ne i podala ni casha voda, ama sega na Zadushnica na grobishta donela od pile mleko. Donela i jagodi, koj pokojnata ne gi jadela bidejki od niv se isfrlala, odnosno bila alergicna na jagodi- tragicomicnoтага
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 18:42
Што ќе кажете за коментар од свештеник кој е повикан да отпее на гроб-НЕ СУМ ЈАС,КОЛЕГАТА Е НА ОВОЈ РЕОНизненадувањелутина
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 18:49
Поделба на реоните на интерес.
Не ги сфаќам луѓево, ако сакаат песна на гробот, зошто не си викнат профи пејач, зошто мораат поп да викаат?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

блу, ако ти прва отидеш јас ке те ранам, ако јас прв отидам ти мене, диал? голема%20насмевка


Deal. голема%20насмевка I nemoj meso da mi nosis ke te otepam. I samo sokovi so sugar free љубовголема%20насмевка A ako ti otides pred mene piroski ke ti nosam znam deka gi sakas трепкање

Moabetot mi bese, bev preska na grobista, i primetiv edna stvar. Mozam da ti namestam se ko so treba za nepolni 10 min тага Ocajno zvuci. Baegi iskustvo iam vise i za parastosi i za onaka....тага
Inace preska zborev so svestenikot, me interesirase za grankite od orev so se nosat sto znacat, pa mi napomena deka vo nedela ne se odelo. Nedela bilo za slavenje a ne za grobista. Ah so ovaa majka mi kolku ne mozam da se razubedam ej. Tolku veruva vo nekoj gluposti koj gi praat po selana po grobista, ne glea sto nalaga crkvata tuku so vikat seljacine od palanka so ke recat kako praele лутина
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:01
Inace okolu hranata. Uste edna glupost sto nasiot narod ja praj. Zapravo koga se dava hrana ne se dava na rodnini, prijateli i sl, tuku na onie sto nemaat, siromasnite. I ne se dava samo za pogreb ili parastos, tuku sekogas se dava na toj sto nema.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:04
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И шо ако се е симбол? Па и жртвеното јагне беше симбол за жртвата на Исус Христос и шо треба сега кyрбани да праиме по гробишчана?


Христос еднаш се жртвува зар не?
Isto i za ova se imam pobuneto. Koga vadevme na baba mi 6 meseci. Koga zapna majka mi ke sme kolele jagne zrtva se davalo. VRSKA NEMA! Se dava jagnesko meso no ne mora krv u dvor da ti se prolee i da go maltretiras jagneto niz pazari pa doma da go ranis nekolku dena (dobro da mu prajs) pa posle nozot da mu go udris (loso da mu prajs posle dobro, kaj otide svetov boze gospode). Ednostavno moes da si kupis od mesarnica meso a ne tuka ko seriski ubiec u dvor masakri da prajs. Do pcuenje majki sajki stignavme za ovaa rabota so moite doma, duri mi rekoa nepismena fakultet ne moese da zavrsis голема%20насмевка...na kraj duri 3 svesteni lica im rekoa deka e kako sto jas velam, pa im dojde um.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:07
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    На празникот Духовден треба да го прославуваме Светиот Дух!

   Зошто православните на овој ден одат на гробишта и со разни јадења им оддаваат почит на умрените?


Не одат сите православни... на гробишта......некои одат и во Црква.....тие што навистина разбираат што значи овој празник...
МИР со сите
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.