IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Оштетена коса
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Оштетена коса

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:39
епа најверојатно имаш виткана коса
тие коси се по суви
Кон врв
bla bla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bla bla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:42
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

епа најверојатно имаш виткана коса
тие коси се по суви


не
права ми е...не знам бе, таква си е
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:23
devojce vaka ima nekoi raboti koi sama mozes da si gi napravis eve: lazicka med, lazicka rizinovo ulje i edna zolcka, se obrabotuva se stava na kosata stoi 2 casa i se mie, ovaa maska ti e za suva i ostetena kosa a i za rast na kosata (provereno), druga:mozes pred mienje da ja namackas so majonez, da , da majonez,treta:casa jogurt i edno jajce,se drzi 20 minuti,cetvrta:0,5 dl.maslinovo i 0,5 dl. ricinuvo maslo e ovaa maska se drzi 3 casa,aaaaaaaaaaa od kolekcii jas najveke sum zadovolna od GLISS, se sto e GLISS,ima Ehpress Repair Regenerator od glis za suvi i osteteni vrvovi,probaj go, isto i maskata od Gliss ti e mnogu dobra, toa, poz
Кон врв
bla bla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bla bla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 20:40
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

devojce vaka ima nekoi raboti koi sama mozes da si gi napravis eve: lazicka med, lazicka rizinovo ulje i edna zolcka, se obrabotuva se stava na kosata stoi 2 casa i se mie, ovaa maska ti e za suva i ostetena kosa a i za rast na kosata (provereno), druga:mozes pred mienje da ja namackas so majonez, da , da majonez,treta:casa jogurt i edno jajce,se drzi 20 minuti,cetvrta:0,5 dl.maslinovo i 0,5 dl. ricinuvo maslo e ovaa maska se drzi 3 casa,aaaaaaaaaaa od kolekcii jas najveke sum zadovolna od GLISS, se sto e GLISS,ima Ehpress Repair Regenerator od glis za suvi i osteteni vrvovi,probaj go, isto i maskata od Gliss ti e mnogu dobra, toa, poz


Фала фала за советите
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 21:29
Obicno plavata kosa koja e izlozena na golemi maltretiranja e suva i cesto oshtetena,se farbam skoro deset godini,konecno ja postignav sakanata boja i dolzina,ali so postojani tretmani,maski,kapki i vo posledno vreme so ampuli so placenta,koi gi stavam na sekoe feniranje,efektot e odlicen,,kosa,meka,neguvana,svilenaсреќа
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Dirty cruel bitch Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dirty cruel bitch Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2009 во 00:08
ехх ние девојчињата и нашите оштетени коси....
јас имав виткана коса али со пеглање веке нејке не се витка ко ја измијам ...сакампак да ги вратам тие локнички што ги имав пред да почнам да ја пеглам косата некој да ми помогне ??
фала
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 18:31

спреј регенератор
го пробав добар е
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 23:08
Мојава како метла стана, немилосрдна бев со неа изминативе месеци.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 18:36
Kosata ja neguvam mnogu, duri i premnogu, pocna intezivno da mi paga, sto veke ne staviv, ampuli, maski, si parvev maski, i sega koristam eden sampon od "ROJAL", devojki probajte go nema da zazalete, samponot  e neverojaten, kosata pocna da mi se obnovuva, ne mi paga poveke i sum mnogu epten mnogu zadovolna........
Кон врв
Dina94 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dina94 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2010 во 23:04
Ve molam ako mozete nekako da mi pomognete! imam prilicno sredna kosa no ne znam sto da koristam za da mozam da e odrzavam i da moze da mi porasne kosata bi skala da imam podolga kosa ako imate nekoj sovet ve molam pomognete:)

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 20:19
 
 
 

Оштетената и сува  коса е крута, без сјај, лесно се кине, врвовите на влакната брзо расцветуваат и често наликуваат на слама. Освен тоа сувата коса може да предизвика и првут.

Што ја прави косата сува?
Сувата коса може да биде наследна или да биде резултат од надворешни фактори како силни хемикалии, бојадисување, често исправување или виткање на косата со преса, хлорот во базените, предолго изложување на сонце и сл. Затоа обидете се да ги елиминирате овие штетни влијанија.

Совети за нега на сувата коса

     Не претерувајте со шампонот. Честото миење на косата со шампон може да е причината за тоа што вашата коса е сува. Многу луѓе веруваат дека само премногу чистата коса е здрава и убава и поради тоа ја мијат еднаш или два пати дневно. Но, многу често шампоните содржат силни хемикалии кои што ги одземаат природните масла на косата и премногу го сушат влакното.

    Бидете нежни. Сувата коса е најсклона кон кинење, па затоа треба да бидете внимателни. Додека ја миете со шампон бидете нежни и не ја тргајте силно за да ја расплетете. Не ги употребувајте ноктите додека го миете скалпот. Масирајте го скалпот само со помош на врвовите на прстите. Чешлајте ја косата помалку, затоа што прекумерното чешлање ја прави послаба и полесно се кине.

Употребувајте регенератор. На оштетената  коса очајно и е потребен регенератор. Купувајте производи кои што содржат многу малку или воопшто не содржат алкохол. Алкохолот дополнително ја суши косата и поради тоа треба да се избегнува неговата употреба. Најчесто регенераторите со многу нежна арома или регенераторите без мирис, имаат најмалку алкохол во нивниот состав.

   Чешлајте ја помалку. И покрај тоа што повеќето луѓе сметаат дека колку повеќе ја чешлаат косата таа ќе биде поубава, прекумерното чешлање ја прави косата по слаба и полесно се кине. Секогаш чешлајте ја косата внимателно и никогаш кога е влажна. Изберете си убава четка за коса.

   Правете си масажа на скалпот. Еден од начините да ги стимулирате масните жлезди на скалпот е да го масирате додека ја миете косата со шампон. Масирајте внимателно со врвовите на прстите.

   Избегнувајте го жешкото. Носете капа ако се изложувате подолго на сонце. Исправувањето и виткањето на косата со преса или фигаро дополнително ја суши косата. Избегнувајте ги колку што можете. Сушете ја косата со фен на најниска температура. Држете го фенот на растојание од 15cm од вашата коса. Никогаш не се задржувајте на еден прамен подолго од 15 секунди.

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 01:04
Се решив од оштетената коса...

- Ја скратив доста,
- ја префарбав како што си е мојата природна боја,
- не ја фарбам веќе 5 месеци,
- си ја тинтрам со сите нишани како порано (маски, силиконски капки, ампули, како и природни маски од мајонез, јајца, маслиново и ленено масло итн итн)

Ми се обнови косава, супер е, омекна, не е наелектризирана и сува....

Сфатив една работа: Дур не почнат бели влакна да ми се појавуваат, не ја фарбам веќе никогаш...Е ТАКА...
МИР со сите
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 17:01
Не се пеглам.
Не се сушам со фен.
Ништо од тоа.

А пак ми “цвета“ косата...тага
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 16:14
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Не се пеглам.
Не се сушам со фен.
Ништо од тоа.

А пак ми “цвета“ косата...тага
 
Обично во пубертет знае да цвета коса, докај 18-19 година додека да се стишаат хормоните. Мене до 16 год косата ми цветаше безвезе, после престанасреќа


Изменето од Glenn - 08.Март.2010 во 16:19
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.