IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ и односот кон животните
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ и односот кон животните

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 01:44
Originally posted by spiros spiros напиша:

Само што ги отворив очите, женами ми даде пинцета во рака со која морав да и вадам еден крлеж, кој со апетит се полнеше од нејзината крв.
   


Ne ti davam komentar na temata, tuku sovet za gadinki kako krlezhite, pijavicite i onie drugite koi znaat da se vdadat vo cicanje krv...

Nekoi od niv ne se vadat lesno so tegnenje... ama zatoa pomaga ogan (cigara, zharche...). Potpechi go od zadi krvopiecot i kje vidish kako vednash kje te pushti za da izbega!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 03:33
Originally posted by spiros spiros напиша:

Само што ги отворив очите, женами ми даде пинцета во рака со која морав да и вадам еден крлеж, кој со апетит се полнеше од нејзината крв. Јас пак баш прошлата недела ја добив првата (од вкупно три) вакцина против FSME, која се добива баш преку заразени крлежи.... и шетајќи ме касна пчела (атентатор самоубица)
Непријатните настани со инсектите на човека секогаш нешто сакаат да му кажат, преку нив дневната енергија може да опоменува.Следното што ќе го кажам немора да се однесува на твоето искуство, и немора нужно да има никаква врска со тебе и твоите блиски: Крвта дава живот - енергија. Крлежите ја цицаат крвта - на некој начин, енергијата. Можна порака е дека дозволува некој да и ја одзема енергијата, или можеби некому тој/таа ја одзема енергијата(време, пари, волја и тн.) поставувајќи барања и очекувања кои некој ближен не може да ги исполни... - повторувам, тоа се само можни причини, јас незнам што тебе или на твојата сопруга тие настани сакале да ти соопштат. Тоа секој поединечно може да си го истражи со Христова помош, одмерувајќи ги работите низ призмата на 10 Божји заповеди и Исусовата Беседа на Гората.

Originally posted by spiros spiros напиша:

Што мислите за експерименталната употреба на животните во научното истражување?
Кој им нанесува болка на животните или истата ја заговара, па така и низ екпсперименти со животни, еден ден и самиот ќе го боли. Што човек сее тоа и ќе жнее.


Лиобани, еден ангел Господов, во својата објава „Ти Животно, Ти Човеку - кој има повисоки вредности?„ во врска експериментите врз животни во научни цели објасни:„Многу животни се држат за истражувачки цели, бидејќи научниците веруваат дека животните не чувствуваат. Тој став има врска со демонските вбризгувања кои имаат намера да го нагрдат создавањето на Создателот. Бесчуствителните научници меѓу другото, со тоа сакаат да влезат во трагата на одредени болести или да ги испробаат врз животните дејствијата на тешко добиени медикаменти - така што утврдуваат како реагираат на нив животните. Под нормални околности секој човек би требало да знае: Ако луѓето реагираат, значи чувствуваат. Ако животните реагираат, значи исто така чувствуваат. Тие слично како и луѓето чувствуваат патење, болка - и исто така страв од неприродното умирање. ...

...Се` додека животните се колат, додека им се земаат делови од телото, им се ампутираат нозете и стапалата и додека животните се искористуваат во истражувачки цели, и самиот човек ќе доаѓа на „месарскиот трупец„ т.е. операционата маса. "


Изменето од Majkl - 19.Јануари.2012 во 14:40
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 03:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мајкл, Бог им ги дал на првите луѓе само растителните плодови за храна, ама по потопот им ги дал и животните. Да ни ти цитирам, си знаеш ти ова.
EvAngelos, јасно ми е на што мислиш, ако сакаш верувај во тоа, но библиските цитати за тоа дека наводно Бог го одобрил јадењето животни нема да ги намалат нивните патила(многумина луѓе не ни имаат информација), ниту ќе го спасат светов од неговиот крај кој се доближува во голем дел токму поради нашиот извитоперен однос кон животните.

Не сакам никому да контрирам, навистина ми е жал што многумина немаат разбирање за ова.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 08:12


Пред некој ден во блиската шума сретнав едно малечки лисиче. ТОа ми беше толку симпатично затоа што воопшто не се плашеше од мене дури кога јас дојдов до 1 метар близина. Малечко, симпатично, слатко, ... што да ти кажувам. Штета што немав апарат со мене!

Но тогаш тоа малку се мрдна и поднего згриза со забите една птица (којашто најверојатно била предтоа убиена).

Во мене се подигна едно чувство на одбојност. Како ѕвер ми се виде тоа (дотогаш) “слатко“ лисиче. За среќа додека ја јадов (понеделникот) кокошката, воопшто не размислував за тоа !

Мајкл, што мислиш за луѓе, заедници и битија кои повеќе љубат животни одколку луѓе?
Луѓе кои животните не ги обвинуваат за злосторство затоа што јадат други недолжни животни и растенија а луѓето ги обвинуваат за истото?

Поздрав

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 22:17
Originally posted by spiros spiros напиша:

Пред некој ден во блиската шума сретнав едно малечки лисиче. ТОа ми беше толку симпатично затоа што воопшто не се плашеше од мене дури кога јас дојдов до 1 метар близина. Малечко, симпатично, слатко, ... што да ти кажувам. Штета што немав апарат со мене!

Но тогаш тоа малку се мрдна и поднего згриза со забите една птица (којашто најверојатно била предтоа убиена).

Во мене се подигна едно чувство на одбојност. Како ѕвер ми се виде тоа (дотогаш) “слатко“ лисиче. За среќа додека ја јадов (понеделникот) кокошката, воопшто не размислував за тоа !
Навистина една интересна случка!

Милоста божја на разни начини не` допира за да се препознаеме себе си, па така и преку животните, кои понекогаш, како и луѓето, можат да ни бидат добро огледало. Но никако за да се навредиме, туку за да го промислиме нашето постапување кое може нам самите да ни донесе непријатности, проблеми со здравјето и сл.
Originally posted by spiros spiros напиша:

Мајкл, што мислиш за луѓе, заедници и битија кои повеќе љубат животни одколку луѓе?
А кои се тие заедници по име?
Originally posted by spiros spiros напиша:

Луѓе кои животните не ги обвинуваат за злосторство затоа што јадат други недолжни животни и растенија а луѓето ги обвинуваат за истото?
На првиот дел од прашањето на 13.02.2009 год. доби одговор тука

Во некој од натамошните постови ќе објаснам зошто некои животни јадат други животни и како дошло до тоа(има врска со луѓето и паднатите души), бидејќи тоа не било и не е во Божјиот план.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 23:07
Ако синџирот на исхрана не бил Божји план, и доколку животните не би се “јаделе“ еден со друг, почнувајќи од најмалите, тогаш со што би се хранеле?
По таа логика, и растителниот свет е жив свет, диши, па уште и произведува, па не би требало и нив да ги јадеме зашто на пример јадејќи јаболко, ние му ја јадеме зимницата, т.е. резервната храна на растѕението складирана во плодот...
Што тогаш да се јаде?МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 01:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Во некој од натамошните постови ќе објаснам зошто некои животни јадат други животни и како дошло до тоа(има врска со луѓето и паднатите души), бидејќи тоа не било и не е во Божјиот план.

Човекот стана ловец а животните ја чувствуваа намерата на човекот и тие почнаа да се плашат. Исто така животните го чувствуваа нарушеното единство помеѓу природата и човекот и во еден дел и кај нив се наруши единството. Кај некои животни тој страв се претвори во агресија, и подучени од примерот Човек некои од нив почнаа исто така да ги ловат и јадат другите животни. Со тек на време тоа се одрази и на нивниот организам и генетски материјал.

Но животните немаат слободна волја како што имаат луѓето, тие се тнр. делумни-души кои ги превзеле негативните програми од луѓето, некогашните паднати битија. Поради тоа тие неможат да се теретат за начинот на својата исхрана. За разлика од нив, човечкото тело физиолошки гледано, е погодно за растителна исхрана, не месна.

Освен тоа месната исхрана вибрацијски негативно влијае на човековото здравје и судбина бидејќи месото е обележано со вибрацијата на смртта и стравот. Тие вибрации(треперења) не можат да се отстранат ниту со готвење, миење, хемијски или со ритуали.

Кога Бог опоменувал и опоменува да не се убиваат и јадат животните, тоа го прави со цел, не само да ги спаси животните, туку да го заштити човекот и неговата душа од патила кои човекот самиот себе со тоа би си ги предизвикал. Сепак, Тој не се вмешува во неговата слободна волја, па оттаму секој може да се храни како што сака.

На прашањата на Марија Магдалена ќе одговорам подоцна малце...


Изменето од Majkl - 05.Јуни.2009 во 01:21
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 02:48
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ако синџирот на исхрана не бил Божји план, и доколку животните не би се “јаделе“ еден со друг, почнувајќи од најмалите, тогаш со што би се хранеле?
Со растенија и етеричните сили.

Во Христовото царство на мирот, животните нема повеќе да се напаѓаат и јадат бидејќи и човекот нема да ги напаѓа нив ниту ќе ги јаде, и тоа интензивно зрачење на мир ќе ја проткае целата природа.

Човековиот опстанок и здравје во голема мера зависат од етеричните сили(силите на Духот), растителната храна е најбогата со овие сили(особено при соодветно одгледување и берење), а животинската најсиромашна.

Небесните битија живеат исклучиво од етеричните сили и вдишувањето на Божјата светлина.

Подетално за етеричните сили и нивната духовно-законска употреба е објаснето во откровението: „Спознај се и лечи се со силата на Духот„ која ја презентирав тука
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

По таа логика, и растителниот свет е жив свет, диши, па уште и произведува, па не би требало и нив да ги јадеме зашто на пример јадејќи јаболко, ние му ја јадеме зимницата, т.е. резервната храна на растѕението складирана во плодот...
Внимавајте! По таа логика најкомотно можеме и луѓето да ги јадеме.

Потребата за физичка храна, потребата за спиење и многу други потреби, не постоеле отсекогаш. Тие настапиле постепено при настанувањето на човечкото тело и згуснувањето на материјата кое било последица на се` поголемото отпаѓање од Бога.

Еве малце (непозната) историја од објавата(примена 1981год.) на херувимот на божествената Мудрост, брат Емануел, преку божјата пророчица за денешно време:

„Храната на првите луѓе беше мошне оскудна и скромна. Неколку листови или трева која едноставно ја џвакаа, ги задоволуваа дневните потреби. Дури со натамошното одвраќање од Бога се повиши потребата од енергија за нивните тела, и беа принудени да земаат поголеми количества храна. Поради тоа, човековото тело стана еден вид согорувачки „мотор„ кој имаше потреба од се поголеми количества на гориво. Човекот се повлече од единството со природата и повеќе не живееше со неа, туку си ја зеде во посед. Тој повеќе не си ја подредуваше земјата во љубов и хармонија, туку почна да ја обесчестува.„

Но последните неколку милениуми таму сме каде што сме, потполно материјални сме и имаме потреба од материјална храна. Растенијата доброволно ни се ставаат на располагање како храна бидејќи на тој начин служат и нивните колективни души одат во понатамошен развој, но тоа не е случајот со животните. Затоа Бог и дозволил да ги јадеме растенијата.

Но многу работи не се во ред во денешното(а и некогашното) земјоделие, па така ни откинувањето на плодовите пред тие да бидат самите подготвени да се даруваат. Теранците(вид вегетаријанци) некои растенија воопшто не ги ни јадат(незнам точно кои) а практикантите на мирољубивото земјоделие на пр. поставуваат мрежи под јаболкниците во кои јаболките паѓаат откога дрвото според законите на природата ќе реши да ги даде, а медот од пчелите се собира дури во рана пролет како не би им се одзела храната што самите си ја спремиле.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Што тогаш да се јаде?
Многу едноставно и разновидно: се` што не е убиено животно! За наше добро...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 08:08
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

...Што тогаш да се јаде?


Во нашиот двор има доста цвеќиња што мојата женичка ги засадила, а има и такви што самите никнале.

Покрај трендафилот и багремот, каранфилот е цвеќето што најмногу го сакам. Понесен од слични такви мисли какви што проповеда Мајкл, јас не сакав да скинам нити каранфилов цвет како би уживал во неговиот прекрасен мирис. Утринава гледам дека и првите цветови почнале да венат и скапуваат на корен. Тажна глетка!
Затоа сабајлево си скинав пет убави цвета, внимавајќи да не скинам и неразцветани пупки со ними!
Додека го пишувам ова во левата рака ги држам и се восхитувам на БОГА како прекрасни ги создал!
Но не само каранфилите туку и сите цвеќиња се создадени за мене и моите браќа и сестри. Не само цвеќињата туку и сите растенија, сите животни, сите минерали, планини, ѕвезди ... Сё! Едноставно сё БОГ создал за мене и моите сестри и браќа!

О каква чудесна Љубов! О каква голема обврска!


п.с. Марија, имаше период во мојот живот кога мислев дека немам право да газам на трева, бидејќи и нанесувам бол! Човекот може во сё да претера! Сё смее да се јаде што БОГ благословил ако тоа го чини во благодарност и одговорност!Изменето од spiros - 05.Јуни.2009 во 08:12
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 15:45
Прекрасно кажано, нема за што навистина да не се ужива умерено во се што ни е предадено во наши раце.
Убави се каранфилите во дворот, но тажно е да се чека да овенат и да попаѓаат, не е лошо малку да им се восхитуваме и во вазата со вода во собата, каде нивниот мирис уште посилно ќе дојде до израз.

Љубовта навистина значи и голема одговорност.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 15:49
Мајкл, Исус јадел риби, јадел и плодови и тоа не кога ќе паднат од дрво полускапани туку сети се дека посегнал по смоква,при чудото со проколнувањето на смоквиното дрво. 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 17:57
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мајкл, Исус јадел риби, јадел и плодови и тоа не кога ќе паднат од дрво полускапани
Pa ako taka gledame, Isus bil raspnat i na krst fizicki... Inaku, jabolkata ne padjaat poluskapani vo mrezite, tuku sozreani.

Isus i umnozuval ribi, a jadel i jagnesko no kako sto povekje pati bese objasneto, toa ne bil negoviot nacin na ishrana. Toj bil vegetarijanec kako i apostolite. Za da ne pisuvam vece po neznam koj pat na ovaa tema, koj saka moze da procita sto samiot Hristos kazuva za toa vo negovoto otkrovenie "Ova e Mojata Rec: Alfa i Omega" vo poglavieto Nahranuvanjeto na 5000 ludje.

Inaku i jas jadam plodovi otkinuvajci gi od drvo ili kupuvajci gi takvi na pazar. Sakav samo da ukazam deka postoi i takov odnos kon prirodata, koj seuste ne ni e na site mozen, a preku koj mozeme da primame daleku povekje energija koga bi bilo toa nase sekojdnevie(momentalno ne e).

Ni od mesoto covek(dokolku ima apetit za istoto) ne treba da se otkazuva preku noc. Hristos predupredi vo spomnatoto otkrovenie: "...svako naglo prekidanje starih navika fanatizam. Ko naprečac ostavlja stare navike, u njemu će doći do prekida, a ne do promene. U prekidu leži klica ponovnog vraćanja starim, potisnutim navikama, koje se onda, pod određenim okolnostima, još tvrdoglavije ispoljavaju i teže se mogu otkloniti nego pre vremena odricanja."

No biten e stavot i zelbata da mu se dopadneme na Boga, koj pak proizleguva od ljubovta kon Nego, a taa go vklucuva i nasiot odnos kon zivotnite.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

сети се дека посегнал по смоква,при чудото со проколнувањето на смоквиното дрво.
Isus ne ja prokolnal smokvata tuku Petar. Za taa slucka vo apokrifnoto Evangelie Isusovo(Evangelieto na dvanaesetminata) se veli:
"1. Beše upravo svanulo kad stigoše iz Vitanije, i Petar koji beše ogladneo ugleda izdaleka jednu smokvu s listovima i potrča onamo k njoj pun radosne nade da će naći koji plod. No, ne nađe ništa do samo lišće, jer vreme smokvama još beše daleko.

2. I rasrdi se Petar i reče: "Prokleto drvo, da više nikada čovek ne okusi plodova tvojih!"; a čuše ovo i neki od učenika.

3. A sutradan, kad prolažaše onuda Isus sa učenicima Svojim, reče Petar Isusu: "Učitelju, pogledaj onu smokvu koju sam ja prokleo, a gle, ona se zeleni i cvate. Zašto se reč moja ne ispuni?"

4. Isus odgovori: "Ti ne znaš od čijeg si duha. Zašto proklinješ ono što Bog ne proklinje?" A Petar reče: "Eto, Gospode, ogladneh, i kad ne nađoh plodova već samo lišće, rasrdih se i prokleh drvo ono."

5. A Isus reče: "Sine Jonin, zar ne znaš da još nije vreme smokvama? Pogledaj žito u polju, kako raste po redu svome - najpre zeleni izdanak, pa stabljika, pa klas; da li bi se rasrdio da dođeš u vreme nežnih izdanaka ili stabljika i ne nađeš nijedno zrno u klasu? A ti hoćeš da prokuneš drvo koje je puno pupoljaka i cvata ali još ne donosi zreo plod?"


Koj saka na prethodnite stihovi od ova staro evangelie da vidi tolkuvanje primeno od Hristos za denesno vreme moze da moze da procita tuka.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 18:25
Ајдеее ептен измешавте сега баби и жаби. Мајкл мораш да не разбереш (а и ние тебе) дека ние не веруваме во откровенијата на вашата ткн. пророчица Габриеле и во тоа дека Исус сега дава некои дополнителни објави преку неа. Ние веруваме во Библијата, а во неа пишува дека Исус јадел риба, во една прилика им помогнал на апостолите да фатат 153 риби, веруваме дека Исус јадел и смокви и дека Тој, а не Петар, ја проколнал смоквата како што кажа Мариа.
Понатаму веруваме дека Бог после потопот им ги дал на луѓето и животните за храна. Веруваме дека Божјите луѓе му жртвувале животински жртви во Стариот Завет и дека тоа му било угодно на Бог.
Сето тоа си има длабока и есенцијална смисла во целокупната порака на Библијата. Тоа е христијанската вера, прифати или остави среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 18:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајдеее ептен измешавте сега баби и жаби. Мајкл мораш да не разбереш (а и ние тебе) дека ние не веруваме во откровенијата на вашата ткн. пророчица Габриеле и во тоа дека Исус сега дава некои дополнителни објави преку неа. Ние веруваме во Библијата, а во неа пишува дека Исус јадел риба, во една прилика им помогнал на апостолите да фатат 153 риби, веруваме дека Исус јадел и смокви и дека Тој, а не Петар, ја проколнал смоквата како што кажа Мариа.
Понатаму веруваме дека Бог после потопот им ги дал на луѓето и животните за храна. Веруваме дека Божјите луѓе му жртвувале животински жртви во Стариот Завет и дека тоа му било угодно на Бог.

Сето тоа си има длабока и есенцијална смисла во целокупната порака на Библијата. Тоа е христијанската вера, прифати или остави среќа

Ostaviv, odamna...

Jas nemam protiv tvoeto ubeduvanje EvAngelos, duri ovoj posledniov odgovor moram da recam deka e izvonreden.

Jas najprvin se vkluciv vo temata so svoite stavovi i ubeduvanja, a potoa samo odgovoriv na komemntarite na Marija upateni kon mene.

Изменето од Majkl - 05.Јуни.2009 во 18:32
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.