IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ и односот кон животните
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ и односот кон животните

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 13:35
normalno ... prvin treba da se izvrsi klasifikacija ... koj e covek a koj zivotno ... kaj nas .... zosto momentalno ne tretiraat isto голема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 15:09
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

каков однос кон животните може да се нарече Богопријатен?
Оној однос кој уважува дека животните, гледано од духовен аспект, се наши браќа и сестри. Од тоа произлегува дека правилниот однос кон нив исклучува нивно мачење, убивање, јадење, одгледување за профит и сл.

Бог во својата кратка објава од февруари 2001 година, предупреди дека светската апокалипса ќе продолжи доколку луѓето продолжат да ги колат, јадат животните и ја уништуваат природата.

Originally posted by spiros spiros напиша:

Дали знае некој нешто повеќе за односот на Св. Франциско од Азизи, со животните?

Фрањо Асишки(вистинско име Џовани Бернардоне) е основоположник на римо-католичкиот ред на фрањевци. Живеел во 13 век, поправал цркви и се грижел за лепрозните, проповедал тнр. „евангелско сиромаштво„ но ја прифаќал апсолутната власт на црквата, се тврди дека имал стигми(рани слични на Исусовите) а по смртта, тогашниот папа го прогласува за светец. Бидејќи доста често поминувал во друштво на животните и многу легенди раскажуваат за неговата способност да комуницира со нив(им проповедал на врапчиња, помирувал волци со луѓе и сл.), некои римо-католички еколози го земаат за свој заштитник.


Како може од духовен аспект животните да се наши браќа и сестри, кога Бог јасно одредиол кој е кој во хиерархијата или синџирот на исхрана, ако сакаш.
Па нели кога Ги создаде Адам и Ева, на Адам му даде власт врз животните?
Јасно дека не смеат да се измачуваат животните и дека треба убаво да се однесуваме кон нив, Бог ни ги дал да ни служат, затоа човекот и ги припитомил и да не се потсетуваме сега “Природа и Општество“ од трето одделение каква полза имаме од животните.
Браќа и сестри можеме да бидеме само луѓето меѓусебно, ама со животните?
збунетостИзменето од maria_magdalena - 03.Јуни.2009 во 15:10
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 15:28
Се согласувам со Мариа, човекот како креација е на повисоко создаден од животните. Животните не се создадени по ликот Божји, а човекот е. И како што рече Мариа, Бог му заповеда на човекот да владее (се разбира разумно) над животните.
Од сето ова следува дека тие не се на исто рамниште со него и не можат да му бидат браќа и сестри.


Изменето од EvAngelos - 03.Јуни.2009 во 15:28
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 15:31
Така е.
Прво, генетски немаме никаква врска со нив, значи секоја физичка претпоставка за сличност паѓа во вода, а камо ли духовно.
За да бидеш со некого на иста духовна фреквенција, потребно е двете страни да размислуваат, да имаат свест, што очигледно дека кај животните отсуствува.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 15:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:


Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Spiros da te prasam, zosto se prinesuvale zrtvi na Bog vo minatoto?
Зошто само во минатото? Зарем мислиш дека денес никој веќе не принесува жртви?Pechenite prasinjata za Veligden...


Печените прасиња, јагниња и други мезалаци со кои верниците празнуваат не се жртва за Бог, туку за сопствениот стомак и суетата, кој побогато ќе прослави, да се исполни обичајот и слично.
Кај Христијаните најстрого се забранети крвни жртви, к*рбани и сл. “бидејќи Христос еднаш се принесе за сите нас“.

Но иако постојано се апелира, никако не им доаѓа памет на некои луѓе, па задолжително при правење куќа на пример принесуваат к*рбан-овен и слично чија глава ја вкопуваат во темелот, и слични работи.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 18:44
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Како може од духовен аспект животните да се наши браќа и сестри,
Затоа што Сите духовни форми имаат еден извор - Бог. Затоа во духовниот свет е се` во единство. А како на Небото така треба да биде и на Земјата.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

кога Бог јасно одредиол кој е кој во хиерархијата или синџирот на исхрана, ако сакаш.
Бог тоа не го одредил, туку човекот и неговата душа низ процесот на отпаѓањето од Бога.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па нели кога Ги создаде Адам и Ева, на Адам му даде власт врз животните?
Каде е тогаш таа власт денес? Бог не ги создал Адам и Ева, туку нивните души. Навистина животните во луѓето гледаат еден вид надредени, но тоа не значи дека нив треба да ги јадеме и деформираме. Напротив, треба да им помагаме соодветно можностите.Но ако веќе се земаат за пример библиските Адам и Ева, тогаш во обѕир треба да се земе дека Бог на првите луѓе им ги дал семињата и плодовите за исхрана, не животните.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јасно дека не смеат да се измачуваат животните и дека треба убаво да се однесуваме кон нив,
Меѓутоа кога на едно животно му се пресекуваат вратните жили или се претепува до смрт(на пр. фоките за крзно) тоа бескрајно многу се мачи. Не може некој со некого убаво да се однесува ако го убива или го протерува од неговиот животен простор и му наметнува навики кои не се својствени на неговиот вид.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Бог ни ги дал да ни служат, затоа човекот и ги припитомил
Зошто не ни ги дал припитомени тогаш? Точно е дека Бог ни ги дал животните да ни служат. При падот, Бог дозволил да ги повлечеме и дел од животинските форми со себе, за да не` потсеќаат на вечната татковина - Небото. На тој начин тие можат да бидат од помош(да му служат) на човека при неговиот равоен духовен пат. Но доколку човек ги убива, тогаш ефектот е обратен. Неговата совест затапува и се оддалечува од Бога - Се`единството. Таквиот човек порано или подоцна, пати.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

и да не се потсетуваме сега “Природа и Општество“ од трето одделение каква полза имаме од животните.


За жал токму поради такви предмети во училиштата, чии пак содржини во еден дел се телепатски диктирани од демоните - божјите противници, децата раснат со погрешни замисли за нашите животински браќа и сестри што остава простор кон истите да се има погрешен однос. Тој погрешен однос меѓутоа секогаш му се враќа на самиот човек во форма на болести, судбински удари и катастрофи, кој потоа во своето незнаење го обвинува Бога или лошата „среќа„.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Браќа и сестри можеме да бидеме само луѓето меѓусебно, ама со животните?збунетост
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... Прво, генетски немаме никаква врска со нив, значи секоја физичка претпоставка за сличност паѓа во вода, а камо ли духовно.
Каква врска има тоа дали сме генетски слични со нив? Воопшто не станува збор за физичка сродност - таман работа - туку за духовна!!!

[QUOTE=maria_magdalena]За да бидеш со некого на иста духовна фреквенција, потребно е двете страни да размислуваат, да имаат свест, што очигледно дека кај животните отсуствува.
Животните имаат свест и чувствуваат, исто како и луѓето, растенијата, минералите... Се` е СВЕСТ! Тоа нема врска со физичките органи како на пр. мозок, ганглии и сл. Разликата е што кај едните свеста е поразвиена кај другите помалце. Колку е свеста поразвиена кај еден животен облик толку тој е послободен во движењето и со поразвиени способности.Повеќе информации во книгата Ти животно, Ти човеку: Кој има повисоки вредности? објавена од духовно-небесниот свет, која содржи скапоцени упатства за внатрешниот живот на животните и правилно постапување со нив со цел заедничка придобивка и за луѓето и за животните.Изменето од Majkl - 19.Јануари.2012 во 14:35
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:01
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Da mislam deka denes nikoj ne prinesuva zrtvi. Sepak ne mi odgovori na prasanjeto.


bounty_hunter, навистина ти велам дека до ден денешен сёуште има култури и поединци коишто принесуваат жртви!

А сега на прашањето.

Жртвите што се правеле во минатото (а како што погоре кажавме и се прават дури во денешницата) се сенки кои упатуваат кон СВЕТЛИНАТА и нејзината СОВРШЕНА ЖРТВА, која на херојски начин ни покажа како треба да се жртвува животонепријатнот индивидуален и колективен егоизам!

Јас за жал постојано се “фаќам“ на дело, како сум многу далеку од СОВРШЕНАТА СВЕТЛИНА!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:31

Ima mnogu religii vo koi se prinesuvaat zivotinski zrtvi,kako sto se Judaizmot za vreme na praznikot Pasha, Islamot za vreme na k*rban Bajram.

Site tie zrtvi se za prostuvanje na grevovite .

Vo Hristijanstvoto ne se pravat takvi zrtvi zatoa sto nasata "Pashalna zrtva" e ISUS HRISTOS, koj dobrovolno si go dade svojot zivot kako zrtva za grevovite na site luge vo svetot.

No za zal, gledame deka ponekogas i vo Hristijanstvoto na nasite prostori prinesuvaat K*rbani, za vreme na nekoi praznici, osobeno na Mitrovden, sto za zal e sprotivno na smislata i ucenjata na Biblijata , i so toa se omaluvazuva najgolemoto delo sto go napravil nasiot Spasitel, ISUS HRISTOS...

Изменето од KINGDAVID - 03.Јуни.2009 во 23:32
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:39
Денот - значи вторникот - на кој што ја отворив темата, беше интересен ден.

Само што ги отворив очите, женами ми даде пинцета во рака со која морав да и вадам еден крлеж, кој со апетит се полнеше од нејзината крв. Јас пак баш прошлата недела ја добив првата (од вкупно три) вакцина против FSME, која се добива баш преку заразени крлежи.

Не помина можеби нити еден час, одеднаш во нашиот двор “нашата“ мачка “свити“, која со месеци не сум ја видел во нашиот двор а секогаш во посебни моменти туку ќе се појави.

Уште предпладнето со мојот внук се решивме да одиме на една прошетка и шетајќи ме касна пчела (атентатор самоубица)

Сега си седам со потечена и поцрвенета наога во која ме касна пчелата и се чудам на Чудесата БОЖЈА! Баш на таа нога и на тоа место на која бев пред неколку години оперисана и доден денеска (одвреме навреме) имам болки.

Луѓето велат дека бодежот на пчелата е добар против болки, се разбира ако неси алергичен

Што мислите вие, дали човекот смее да употребува животински продукти како би ги ублажил своите тегоби.

Што мислите за експерименталната употреба на животните во научното истражување?

Поздрав до сите     

   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:47
Човекот отсекогаш ги употребувал животинските производи за ублажување на тегоби. Го спомна пчелиниот отров кој е стар и докажан за лекување реума. Змиин отров-исто така има примена. Мед-како животински продукт-нема коментар. Дури и бактериски токсин од клостридиум ботулинус кој дава тровање-се ползува нашироко во вид на БОТОКС.
Пијавици-прабаба ми си купувала (во тоа време а и сега во земји каде се пртактикуѕва овој вид исцелување се наоѓаат) против висок притисок.
Што има лошо во сето тоа?

За експериментална употреба на животни која подразбира измачување на животните навистина сум против, иако за жал за таа цел се користат и луѓе.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:59
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Пијавици-прабаба ми си купувала (во тоа време а и сега во земји каде се пртактикуѕва овој вид исцелување се наоѓаат) против висок притисок.
Што има лошо во сето тоа?
 
Пијавици кувала??? изненадување Што има лошо во тоа???? изненадување Сеа ке дознаеш коа ке ти рипне братот на пијавиците голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 00:02
Не кувала бе Евангелос.
Се ставале на врат-да попијат крв, и притисокот паѓал. Се купувале од локален бакал, во тегли си ги продавале.
намигнување

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 00:04
http://www.pbs.org/wnet/nature/bloodysuckers/leech.html

Leech Therapy 1 | 2

They bite, slither, and slide -- and they save fingers and lives.

While the sight of a wriggling, blood-sucking leech may make many people feel queasy, the spineless worms can also help people feel better -- as NATURE's BLOODY SUCKERS shows. The ancient physician's art of using leeches has made a modern medical come*ack: the worms help doctors do everything from reattach severed fingers to treat potentially fatal circulation disorders.


Leeches have been used by physicians since ancient times.
Leeches -- which are found all over the world, living mostly in fresh water -- have long had a place in the doctor's medical kit. Five thousand years ago, Egyptian medics believed that letting a leech sip a sick patient's blood could help cure everything from fevers to flatulence. And in medieval Europe, leeches were so closely associated with doctors that physicians were called "leeches" -- and they used millions of the parasites annually to treat patients.

In the 20th century, however, most doctors turned away from the worms, which in nature feed on everything from frogs to alligators. A few physicians, however, saw that leeches might play a special role in certain kinds of surgery, by helping promote blood flow to damaged tissue. That's because when leeches bite a victim, their unique saliva causes blood flow to increase and prevents clotting. As a result, once bitten, victims can bleed for hours, allowing oxygenated blood to enter the wound area until veins re-grow and regain circulation.

The leech is invaluable in microsurgery when faced with the difficulties of reattaching minute veins. Ears have such tiny veins that, in the past, no one was able to successfully reattach them. Then, in 1985, a Harvard physician was having great difficulty in reattaching the ear of a five-year-old child; the tiny veins kept clotting. He decided to use leeches and the ear was saved. This success established leeches in the modern medical world. Since then, leeches have saved lives and limbs, reducing severe and dangerous venous engorgement post-surgery in fingers, toes, ear, and scalp reattachments; limb transplants; skin flap surgery; and breast reconstruction.


erhaps the best known advocate of medical leeches is Roy Sawyer, an American researcher. Several decades ago, he recognized the potential benefits of "leech therapy" and started one of the world's first modern leech farms. Today, the company -- Biopharm, based in Britain -- provides tens of thousands of leeches every year to hospitals in dozens of countries. Two species are commonly used in leech therapy, which can last for up to 10 days.


Leeches can help promote blood flow to damaged tissue.
Leeches do have their downsides. Sometimes, they slip off patients and reattach themselves in unwanted places. And no matter how helpful, some patients simply can't stomach the thought of a blood-sucking parasite burrowing into their skin. So some scientists have developed a "mechanical leech" that can perform some of the same duties -- without the gross-out factor.

"In the case of the leech in medicine, we think we can improve on nature," says Nadine Connor, a University of Wisconsin at Madison scientist who in 2001 helped develop the mechanical leech. The device, which looks a little like a small bottle attached to a suction cup, delivers an anti-clotting drug to damaged tissue and then gently sucks out as much blood as needed. And, unlike real leeches, the mechanical version is insatiable and can remove as much blood as doctors think is necessary (real leeches drop off when engorged with blood).

"But perhaps the mechanical device's biggest advantage is that it is not a leech," says Connor. "People don't want this disgusting organism hanging on their body. This added psychological stress for both patient and family members compounds an already difficult situation."

Other physicians, however, still swear by the natural wrigglers. Leeches, they say, are a nearly perfect -- and self-reproducing -- surgical tool. And the leech's bite, they add, isn't nearly as bad as its reputation.


Умна беше мојата прабаба, а и долго поживеа, 100 години. До 90 и кусур ми читаше Библија....
Изменето од maria_magdalena - 04.Јуни.2009 во 00:06
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 00:18
купувала - кувалаа, малку ги побркав поимите, изгледа ми фали малку сон голема%20насмевка
Мајкл, Бог им ги дал на првите луѓе само растителните плодови за храна, ама по потопот им ги дал и животните. Да ни ти цитирам, си знаеш ти ова.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,164 секунди.