IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)
    Испратена: 25.Мај.2009 во 17:06
Termodinamika pakla

Na Univerzitetu u Va?ingtonu profesor je na ispitu dao i neobi?no dodatno pitanje. Odgovor jednog studenta je bio toliko ma?tovit, da profesor nije odoleo isku?enju da ga prosledi svojim kolegama i prijateljima.
Bonus pitanje: Da li je pakao egzoterman (odaje toplotu), ili je endoterman (upija toplotu)?

Ve?ina studenata odgovorila je na pitanje pozivaju?i se na Bojlov zakon (gas se prilikom ?irenja hladi, a zagreva se ako mu se zapremina smanjuje) ili sli?no.

Jedan student je napisao slede?e:
Prvo, treba da znamo kako se masa pakla menja sa vremenom. Dakle, treba nam stopa rasta broja du?a koje u pakao ulaze i onih koje iz njega izlaze. Smatram da mo?emo sa sigurno??u pretpostaviti da du?a koja jednom u?e u pakao, vi?e iz njega ne izlazi. Prema tome - ni jedna du?a ne izlazi.

?to se ti?e broja du?a koje ulaze u pakao, neke religije tvrde da ako niste pripadnik njihove religije, onda ?ete i?i u pakao. Po?to postoji vise od jedne ovakve religije i ljudi ne mogu biti pristalice vi?e od jedne religije, mo?emo pretpostaviti da neke du?e idu u pakao.

Obzirom na procentualno stanje broja ro?enih i umrlih, mo?emo o?ekivati eksponencijalni prira?taj broja du?a koje odlaze u pakao.
Sada obratimo pa?nju na promenu zapremine pakla jer, prema Bojlovom zakonu, da bi temperatura i pritisak u paklu ostali konstantni, zapremina pakla mora da se pove?a proporcionalno broju dodatih du?a.

Ovo nam daje dve mogu?nosti:

1. Ako pakao ekspandira sa manjom stopom rasta od stope porasta broja prido?lih du?a, onda ?e temperatura i pritisak rasti, dok ne do?e do eksplozije pakla.
2. Ako se se pakao ?iri br?e nego ?to raste broj du?a u njemu, onda ?e pritisak i temperatura opadati dok se pakao ne zaledi.

Pa, koja je mogu?nost ispravna?

Ako prihvatimo postulat koji mi je dala koleginica iz grupe - Tereza, i to jo? dok sam bio bruco?, i koji glasi: "... pre ?e osvanuti hladan dan u paklu nego ?to ?u ja spavati sa tobom" i ako pri tom uzmemo u obzir nesumnjivu ?injenicu da ja jo? nisam imao seksualni odnos sa njom, dolazimo do zaklju?ka da mogu?nost broj 2 ne mo?e biti ta?na, ?ime dokazujem da je pakao egzoterman i da se ne?e zalediti.
Student je ocenjen jedinom odli?nom ocenom u tom roku.


MAessenger: Samo go popraviv naslovot na temata.

Изменето од Messenger - 28.Мај.2009 во 16:33
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 18:45


Chist ateistichki analitichki pristap ba religiozna tema!

Dobra shega Marko. Ova me stava na mislenje dali da otvorime edna shegobijna tema...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 18:48
mesi.. za dobro druzenje treba da ima segobijna tema
kade kje si pravime karikaturi edni na drugi bez ljutis
големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 18:55
Човече неверојатно добро одговорче,алал да му е на судентот
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Chist ateistichki analitichki pristap ba religiozna tema!

Dobra shega Marko. Ova me stava na mislenje dali da otvorime edna shegobijna tema...

Eden ostroumen vic ili osvrt mozhe da bide poznachaen od plitkostite shto se naogjaat megju koricite na mnogubrojni knigi.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:13
Se slozhuvam.

Vprochem zatoa prosvetlenite lugje se sluzhele so paraboli (sto ne se shegi, no ja koristat so istata paralela).
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:47
zanimlivoголема%20насмевка
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 21:04
edna zena pocina vo bolnica i koga otide kaj sveti petar
toj i vika
abe so dojde, ti vrati se pod itno kje zivees uste 30 godini
i taka taa se razbudila i si rece
som kje ziveam tolku a sum vekje vo bolnica da se doteram
si napravi Lifntinzi, novi cicki operacija na nos usni kukovi i site saltanati
izleguvajki od bolnica ja zgazi kolata
i taa pak kaj sveti petar
abe petre neli kje ziveev uste 30 godini????
IZVINI NE TE PREPOZNAV
плазење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:09
Да му одговорам на спирос во врска со ракоблудот.

Реков од претходно, дека според учењето на Светите Отци, ракоблудот претставува страст. Зборот страст води црковнословенско потекло, и преведено на македонски значи страдање. Значи, тоа што дарко напиша самозадоболување и не е далеку од вистиниата, затоа што секоја страст претставува болка на душата, затоа што наместо да се очистува, просветлува и обожува, таа се валка и приземјува.

Прашањето на спирос е всушност, како да се ослободиме од страстите. Светите Отци велат, дека патот на ослободување од страстите е нивно преобразување. Кога сеуште сме заробени од страстите подвигот на очистување од нив изгледа тежок и невозможен, што доста често може да не` одведе и во очајание. Но, и покрај се, ние треба да пристапуваме со вера дека Бог ќе ни помогне и присилувајќи се. Тоа подразбира и призивање на Бога, односно да се молиме колку што можеме почесто (исто така присилувајќи се), иако многупати таквата молитва ни се чини празна, неуслишана, а во моменти на очајание ја сметаме и за излишна и непотребна.

Страстите ни пречат да изградиме правилен однос кон Бога, Неговите дарови и луѓето, зашто се острастуваме кон нив и ги гледаме со заболен, искривен духовен вид. Затоа Авва Исак вели: „Светот - тоа се нашите страсти“.

Добро е, да си одбереме духовен патеводител, и да се смируваме пред него и да му бидеме послушни. Постојано да ги исповедаме нашите мисли и желби пред него, и да веруваме на неговиот суд и неговите зборови.

Потребно е исто така, колку е можно поредовно да остваруваме и соборна заедница со Бога - односно да одиме на Литургија и со благослов на нашиот духовник да се причестуваме.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:21
Јас се извинувам, сум ја утнал темата. Постот сакав да го ставам во Општо и неврзано.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:34
откако Господ го створил светот решил да направи  човекпрво направил маж...го врти од сите страни...го гледа...нема маани...му вика-ајде терај,супер излезесега решил да му направи друшка,да не шета мажов сампочнал да ја прави женатаоткако ја направил ја разгледува...од лево...од десно...ја погледнал тажно и и вика - е ... ceга ќе мораш да се шминкашне%20знам

Изменето од Messenger - 25.Мај.2009 во 23:45
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:36
Некој окорел швалер додека рутински си ја вршел работата звони некој на влезната врата се крева паника сопругот порано иде дома и нема каде да се бега останува надворешната страна од прозорот како привремено да се надмине кризата НО се лизнува и почнува да паѓа од некоа средна висина околу пет-шест спрата и додека лета надоле се моли на Бога дека ќе престане со сите богохулни активности во својот живот , моли за прошка и ветува дека ќе се смени до корен и доека така БАМ во отоворен камион со ѓубре .
Станува се подзачистува и си вика...ха мала криза и одма гомна јадам
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:38
газење%20од%20смеење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
IzGubEnA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IzGubEnA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:49
Četiri starije gospođe katolkinje sjede i piju kavu.
Prva kaže svojim prijateljicama: "Moj je sin svećenik. Kadgod uđe u neku prostoriju, svi ga zovu 'Oče'…"
Druga gospođa veli: "Moj je sin biskup…kad on uđe u neku prostoriju, ljudi mu govore 'Vaša Milosti'. "
Treća kaže s ponosom: "Moj je sin kardinal…kad on uđe u prostoriju, ljudi ga zovu ' Vaša Eminencijo'. "
Četvrta…pijucka tiho svoju kavu, a ove tri je suptilno upitaju: " I…? "
"Ehhh…moj je sin predivan, 190 visok, čvrsto isklesanog tijela, stripper…Kad on uđe u prostoriju,
ljudi kažu ' O Bože…' "

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.