IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - "ФАЛА БОГУ ШТО СУМ АТЕИСТ"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"ФАЛА БОГУ ШТО СУМ АТЕИСТ"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 19:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 20:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 21:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ова е како себе да сум се слушнал како зборам... ако се цитирам што се имам кажано за нашиот бог, сигурно ќе ми биде избришан постот... а не сум ни атеист, барем не гностичен
...а некој друг ќе ми каже дека децата се раѓале болни, дека наследувале гревови...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2015 во 15:14

Originally posted by zabegan zabegan напиша:



...а некој друг ќе ми каже дека децата се раѓале болни, дека наследувале гревови...


Ништо не е случајно пријателе!

Моето дете беше 9 дена после раѓањето (1999 г.) оперирано на срце, од човекот кој што беше избран за личност на годината 2009, во земјата каде што се изврши операцијата. Изборот беше само 9 дена (значи на 9ти јануар) после истекот на годината за која што беше тој избран!


Приметуваш нешто?


Дева Марија (како и секоја друга жена под нормални услови) девет месеци Го носеше Прачистото Слово Божје под своето верно срце.

Девет (9) се Блаженствата за кои што зборува Инкарнацијата на Словото Божје во беседата на гората.

Плодот на Светиот Дух БОЖЈИ се состои во следниве 9 нешта:


А плодот на Духот е:
(1)љубовта, (2)радоста, (3)мирот, (4)долготрпеливоста,
(5)добротата, (6)милосрдноста, (7)верноста, (8)кротоста,
(9)воздржливоста (самоконтролата).
Против такви нема закон!

(Еп.Галат. 5:22)


Пријателе, Мудроста (Милоста) Божја чиста е безкрајно поголема од секоја теистичката и атеистичката гноза, ум, разум, филозофија ... без која не би постоело нити едно живо суштество, а баш Таа - за спасение на сите - стана човек во Исуса Христа.

Ние може и натаму во својата сујета да се занесуваме, мудруваме, филозофираме, ... или пак Нему со детско срце да му веруваме и благодарни по Неговите стапки да врвиме.


Поздрав


п.с. Знаеш ли дека после француската револуција, од страна на културите и нациите кои биле водени од антихристијански водачи и светогледи се направени најгрозоморните злодела, дури поголеми од оние на (теистичките) крвавите крстоносци и исламисти, кои засигурно не го следеле учењето и праксата на Исус Христос?

п.п.с. Знаеш ли дека холокаустот кој што до ден денешен трае и се врши врз најслабите (имено, неродените) деца, е најголемиот холокауст воопшто?




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2015 во 15:50
приметувам само дека ти си нешто како многу посветен верник и следач на правила и учења, ама ете, твоето новороденче се родило со срцево заболување, и имало огромна шанса и да почине, а без наводно никаков грев нели? а ете, токму за тоа збори човеков во видеава погоре...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2015 во 22:43
...па добро,во светов полн со вакви и онакви верници(тука се и атеистите) најтешко е да се биде неверник
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2015 во 22:44
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

приметувам само дека ти си нешто како многу посветен верник и следач на правила и учења, ама ете, твоето новороденче се родило со срцево заболување, и имало огромна шанса и да почине, а без наводно никаков грев нели? а ете, токму за тоа збори човеков во видеава погоре...




Има катастрофи кои што водат во Најголемата Среќа,
но, има и “среќа“ која што води во најголемата катастрофа!



Пријателе, мојата, твојата, нашата, вашата, ... вера, посветеност, просветленост, љубов, светлина ... е релативна ствар. Но затоа Верата, Светлината, Љубовта, ... на нашиот Отец Небесен е абсолутно одлучувачка.

Кога ги прашав специјалистите (уште пред раѓање) што би можело да биде причината на оваа деформација - бидејќи никој во фамилија немал нешто со срцето -, тие ми рекоја дека не можат да кажат со сигурност, но се сомневаат дека би можело да е деформација на хромозомот 22, позната исто така под името на истоимената антивоена новела на Јозеф Хелер Catch-22.

Во минатиот пост не споменав дека операцијата беше баш на 50тиот роденден на мојот татко, кој истовремено беше денот на кој што започна втората голема “битка“ за косово.

На 22 декември 2009 - значи најкраткиот (темниот) ден на годината за која што хирургот кој што го оперираше син ми беше избран како човек на годината - таткоми беше дијагностициран со рак на левата плуќа. Кога ги прашав специјалистите каде точно се наоѓа карциномот, тие ми го опишаа местото во непосредна близина на делот од срцето каде што беше опериран синот ми.

Покрај тоа што мојот татко, зедно со мојата баба (Бог да и' душа прости) на времето ја принудиле мајками да абортира 2 здрави и живи мои помалечки (неродени) братчиња, Бог сепак му се смилува на мојот татко и неговата операција беше успешна, со што му даде можност да се освести, да се покае и уште некое време да им се порадува на живите и здравите деца и внуци што ги има.



Пријателе, те молам погледај го ова видео барем до 25минути и 55секунди!

   



п.с. Немој да мислиш дека се чуствувам или сметам себеси како подобар и попосветен од било кого, бидејќи мојата вера потполно се покажа каква е, кога пренатално ми кажаа за дијагнозата на синот, а јас им реков (некаде околу 5ти месец) хирушки да го извадат и да го остават ...





Изменето од spiros - 10.Февруари.2015 во 22:53
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2015 во 22:54
...ај можеби генетскиов инжинеринг ќе го најде никулецот на потребата кај човекот да верува во нешто па ќе го исфрли од употреба

...си се прашувам така...ЗОШТО БОГ НИ ГИ ПУШТИ ПРОРОЦИТЕ(БЕ ДА СТАВАМ НИВНИ ИМИЊА) НА ЗЕМЈАЅА ВО ЧОВЕЧКИ ОБЛИК КОГА МОЖЕЛ СЕКАКВИ ЧУДА ДА ПРАВИ САМ И ТАКА?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2015 во 23:12
Зошто бог би дозволувал покосување на два невини цвета за да му даде шанса на косачот да се кае и уште повеќе, да му помогне со болеста за да може да живее подолго ???

Зошто му дозволил на Хитлер да убие милиони луѓе за да може подоцна да се кае? 

Зарем уништените невини божји чеда се помалу вредни од нивните ѓаволски егзекутери?

И на крајот, зошто бог дозволува бомбашот самоубиец да oтепа десетици луѓе и да си го одземе својот живот, кога така нема шанса ниту тој да се покае?









Изменето од Messenger - 10.Февруари.2015 во 23:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2015 во 23:22
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

...ај можеби генетскиов инжинеринг ќе го најде никулецот на потребата кај човекот да верува во нешто па ќе го исфрли од употреба





Ма се обидуваат со најразлични техники да Му дојдат до трага, но трансцедентното било, ѐ и ќе остане безкрајно поголемо од се' во иманентното.





Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

...
...си се прашувам така...ЗОШТО БОГ НИ ГИ ПУШТИ ПРОРОЦИТЕ...






Сите вистински пророци упатуваат на Светлината Совршено чиста, за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа!

Таа е безкрајно поголема од секој човеков ум, разум, сознание, ...




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2015 во 23:25
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

...ај можеби генетскиов инжинеринг ќе го најде никулецот на потребата кај човекот да верува во нешто па ќе го исфрли од употреба





Ма се обидуваат со најразлични техники да Му дојдат до трага, но трансцедентното било, ѐ и ќе остане безкрајно поголемо од се' во иманентното.





Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

...
...си се прашувам така...ЗОШТО БОГ НИ ГИ ПУШТИ ПРОРОЦИТЕ...






Сите вистински пророци упатуваат на Светлината Совршено чиста, за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа!

Таа е безкрајно поголема од секој човеков ум, разум, сознание, ...






....а да не ми го цепкаш прашањето и конкретно да ми одговориш
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2015 во 14:02
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:


....а да не ми го цепкаш прашањето и конкретно да ми одговориш


Значи, кога некој ти го сече прашањето те боли, нели? А кога ти посакуваш, се надеваш (и всушност потајно повикуваш) генетскиот инжињеринг да го пронајде и исфрли (ампутира) никулецот на копнежта кон трансцедентното, тоа воопшто не боли?!

Е море Joshua_Tree, кога тој никулец - во кој што е сокриена тајната и клучот на животот - ќе исчезне, исчезнува не само мистиката, музиката, ... туку и креативноста воопшто, а човекот дефинитивно постанува нешто многу полошо од животното.

Таа иста енергија во тебе, во мене, ... и сите нас, која што сака да го ампутира и исфрли никулецот, таа иста енергија е слепа и глува за Вечното Евангелие, чија Инкарнација тааа Ја закова на голготскиот Крст. Таа иста енергија ги прави злосторствата во светот, почнувајќи со братоубиството на Каин врз Авел, па се до холокаустите врз евреите и неевреите. Холокаусти кои што до ден денешен траат, посебно над најслабите и неродените, чии причинители се и евреи, и неевреи, и таткоми, и бабами (зборувам телесно), ... но и јас самиот, иако само поради Милоста Божја тоа вистински не го имам сторено.

Дали сега знаеш зошто и поради Кого Отецот (Творецот) ги прати вистинските пророци, кои сите укажуваа на истото “нешто“.

Разбудисе за никулецот на Чедото Божје во тебе, и не трудисе повторно да Го уништиш, бидејќи Христос во нас е единствениот вистински спас!




Еп. Ефесјани 5:14



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2015 во 21:08
...ах спиросе,ќе пробам да го сублимирам мојот одговор во неколку реченици(оти имам голем проблем да пишувам и читам километарски постови)...
...животот ме научи да учам од резултатот на нештата
...тоа што е за некого исправно не значи дека МОРА да биде и за мене
...СЕ пред и после Христа што се чепна од човека се расипа

...а тоа не ме прави поголем или помал верник од тебе


Изменето од Joshua_Tree - 18.Февруари.2015 во 21:09
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2015 во 23:41
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:


...СЕ пред и после Христа што се чепна од човека се расипа
 

Ова е најконцизниот и најдобриот заклучок што го имам прочитано до сега. да
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.