IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мажите ќе изумрат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мажите ќе изумрат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мажите ќе изумрат
    Испратена: 25.Мај.2009 во 15:06
Aj belja rabopta, shto kje pravat zheinve bez nas, a najinteresantno e da gi slushneme tolkuvachite na Bilujata, kako ova kje go objasnat...Ianku zheni ne guibete vreme povekje, zashto ( vidi podle boldiranoto) maf ni e rabotava, ima so nekoi novi sushtestva da se sparuvate...:))))

Мажите ќе изумрат

Австралиски научник тврди дека ако трендот на намалување на генот во хромозомот Y (ипсилон) продолжи, за пет милиони години „посилниот“ пол би можел да изчезне, но нуди и некои пооптимистични сценарија.

- Ако нивните гени се собираат и исчезнуваат, мажите полека изумираат, тврди професорката Џенифер Гревјс.

Во предавањето „Пропаста и исчезнувањето на хромозомот Y и иднината на мажите“, професорката Гревјс расправа за исчезнувањето на хромозомот Y и последиците за човештвото.

Таа, која ги истражува човечките полови хромозоми тврди дека машкиот хромозом Y изумира и оти би можел целосно да исчезне за пет милиони години.

Но професорката Гревјс смета дека мажите би можеле да го следат примерот на некои глодари кои и натаму успеваат да се размножуваат иако немаат витални гени кои го произведуваат хромозомот Y.

Заедно со тоа, Гревјс смета дека во иднината би можело да се појави и нов вид човечки суштества.

Хромозомот Y го има во себе генот SRY, кој влијае на развојот на тестисите и ги „пумпа“ машките хормони кои се заслужни за машките карактеристики.

- Луѓето можат да се размножуваат партеногенетски, како некои гуштери, бидејќи некои витални гени мораат да дојдат од мажите, вели таа.

- Но добрата вест е дека одредени видови глодари го немаат хромозомот Y ниту генот SRY, но и натаму се размножуваат. Некој друг ген ја презел неговата улога и би сакале да знаеме за кој ген се работи, вели Гревјс, професорка од Австралискиот национален универзитет во Канбера.

http://www.idividi.com.mk/Futurama/Nauka/529653/index.html


Изменето од Marko sk - 25.Мај.2009 во 15:10
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:10
Od ova pogolema glupost nemam slusnato....ovaa profesorkava da odi da se proveri nekade dali e se vo red so nea изненадување
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:17
Hunter, ponetata ne e kolku e izdrzhana teorijata, tuku pred se e filozovsko - religisko prashanje, koga e postaveno na verski podforum - zanchi od taoj aspekt treba da se trertira.
A kako vtoro vrz osnova na shto tvrdish deka ova e chista glupost...?
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:21
така и им треба!ај, да видиме после на кој ке му се качуваат на ...........глевите!намигнување
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:36
Таа, која ги истражува човечките полови хромозоми тврди дека машкиот хромозом Y изумира и оти би можел целосно да исчезне за пет милиони години.
пет милиони годиниизненадувањеизненадувањеизненадување
абе кој да чека толкугазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
IzGubEnA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IzGubEnA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:39
nema da docekam da go vidam toa

Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:39
можеби за + - милионче.........биди стрплива само .намигнување
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:40
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

a najinteresantno e da gi slushneme tolkuvachite na Bilujata, kako ova kje go objasnat...
 
Што е тоа Билуја?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
IzGubEnA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IzGubEnA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:42
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

можеби за + - милионче.........биди стрплива само .намигнување

da de sto e milionce

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:42
Biblija, greshka, ok,
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:43
ne se sekirajte, kje letnat brzo....tuku koj kje ve gleda kako kje ne opevate, kje ne glorificirate, kje vi se javuvaat prividenija- zashto sepak od nas poteknuvate, od mashkoto rebro.....ustvari, kje se snajdete vie :)))
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:43
А шо има ово врска со Библијата? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А шо има ово врска со Библијата? збунетост

Chisto negiranje na bibliskiot koncept
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А шо има ово врска со Библијата? збунетост

е како шо има врскаголема%20насмевка
тоа дека потекнуваме од реброто на Адам
а Адам ќе го снемасмеење


Изменето од Andjelina - 25.Мај.2009 во 15:53
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.