IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мажите ќе изумрат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мажите ќе изумрат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мажите ќе изумрат
    Испратена: 27.Мај.2009 во 13:31
На сите им се допагам кога бев неверен, бидејќи им правев многу смеи, сега сум и пуст, нема хумор во мене, сепак се држам до тоа дека човек колку и да е верен и поБожен не може да не прави смеи...
Исус се смеел со учениците, само правилни шеги се оние кој имат некој интересни работи во нив, но немаат пцовки и вулгарни изрази, значи ова го пишувам да не мисли некој дека ние верните сме нажалени луге, озбилни, тврдоглави, мрачни...
Напротив, верниот човек го има плодот на Светиот Дух, а тоа е:Галатјани: 5:22 А плодот на Духот е: љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата.
Јас сум радосен кога некој се шали, но со контрола и без вулгарии.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 13:16
hahah,..dobro e,..seushte e,.."ovozemaljski",..shto ne si ja izgubil smislata za humor,...голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 13:04
Ако изумрат мажите, што не е можно, жените што би правеле...?
Ќе треба да ѕидат, обелуват( окречуват )...Тешко ним...голема%20насмевка
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 08:41
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

   
Chisto negiranje na bibliskiot koncept


Сигурен ли си, Маре?
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:38
Христијаните веруваат при второто доаѓање на Господ Исус Христос, значи дека Тој со слава и сила ќе дојде на Земјата пак, види во книгата во Библијата, Откровение!
Бог нема да дозволи да биде уништен машкиот пол, а тоа се само теории, така нема да бидат последните времиња...За ова најдобро ти е да го прочиташ Откровението, таму си има се убаво напишано!
Кон врв
IzGubEnA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IzGubEnA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:12
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Пред да се случи тоа ќе биде Исусовото враќање по Црквата и луѓето!

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 21:58
Пред да се случи тоа ќе биде Исусовото враќање по Црквата и луѓето!
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 21:17
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Hunter, ponetata ne e kolku e izdrzhana teorijata, tuku pred se e filozovsko - religisko prashanje, koga e postaveno na verski podforum - zanchi od taoj aspekt treba da se trertira.
A kako vtoro vrz osnova na shto tvrdish deka ova e chista glupost...?Мажите ќе изумрат

Австралиски научник тврди дека ако трендот на намалување на генот во хромозомот Y (ипсилон) продолжи, за пет милиони години „посилниот“ пол би можел да изчезне, но нуди и некои пооптимистични сценарија.

- Ако нивните гени се собираат и исчезнуваат, мажите полека изумираат, тврди професорката Џенифер Гревјс.

Во предавањето „Пропаста и исчезнувањето на хромозомот Y и иднината на мажите“, професорката Гревјс расправа за исчезнувањето на хромозомот Y и последиците за човештвото.

Таа, која ги истражува човечките полови хромозоми тврди дека машкиот хромозом Y изумира и оти би можел целосно да исчезне за пет милиони години.

Но професорката Гревјс смета дека мажите би можеле да го следат примерот на некои глодари кои и натаму успеваат да се размножуваат иако немаат витални гени кои го произведуваат хромозомот Y.

Заедно со тоа, Гревјс смета дека во иднината би можело да се појави и нов вид човечки суштества.

Хромозомот Y го има во себе генот SRY, кој влијае на развојот на тестисите и ги „пумпа“ машките хормони кои се заслужни за машките карактеристики.

- Луѓето можат да се размножуваат партеногенетски, како некои гуштери, бидејќи некои витални гени мораат да дојдат од мажите, вели таа.

- Но добрата вест е дека одредени видови глодари го немаат хромозомот Y ниту генот SRY, но и натаму се размножуваат. Некој друг ген ја презел неговата улога и би сакале да знаеме за кој ген се работи, вели Гревјс, професорка од Австралискиот национален универзитет во Канбера.


Eve Marko sk vrz osnova na sto tvrdam....kako sto mozes da vidis, ova e samo nejzina konstatacija koja sto ke ima dosta kritiki (negativni i pozitivni) i se uste ne e potvrdena. Druga rabota e "dobrata vest" , koja sto ne i e jasna na ovaa profesorka.....ne znae kako se razmnozuvaat glodarite, t.e. ne znae koj gen e prisuten kaj niv za razmnozuvanje a sepak ima "dobra vest".....nisto cudno utre da izleze nekoj so tvrdenje deka ke izumrat zenite
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:14
Originally posted by brza brza напиша:

idejata e ,..sjajna!,...ke bide polna so  vakvi teistichki  "biseri":"Sigurno znaete deka na Mesecinata e ispratena edna kniga
koja se vika Biblija(Sveto Pismo), za ako stapeme vo kontakt so druga
civilizacija vomzemjanite
da znaat kako nastanala nasata Planeta Zemja."  
,...iako ne se smeam ,..posmeshno ne moze da bide !,...


Milo mi e sto te nasmeav, neka ti bide prijaten cel den
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:13

Sakam da odgovoram na ova deka, navodno mazite ke isceznat .

Mnogu naucnici predviduvale kakva ke bide idninata.

Ke spomnam nekoi primeri samo:

Pred mnogu decenii, eden strucnjak izjavil deka vo 1984 godina , zemjodelcite ke go oraat morskoto dno so podvodni traktori;

Drug rekol deka vo 1995 godina avtomobilite ke bidat opremeni so kompjuterska oprema koja ke gi spreci sudarite;

Tret , pak, predvidel deka do 2000 godina okolu 50 000 lugje ke ziveat i kje rabotat vo vselenata.

Sigurno, onie sto gi iznele ovie predviduvanja, sega posakuvaat da si molcele.

Eden novinar napisal:" Vremeto e ona sto, povekje od se drugo, pravi i najpametnite lugje vo svetot da izgledaat kako totalni budali".
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:11
mazite kje izumrat koga vagina kje ima zabiголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:09
idejata e ,..sjajna!,...
ke bide polna so  vakvi teistichki  "biseri":

"Sigurno znaete deka na Mesecinata e ispratena edna kniga koja se vika Biblija(Sveto Pismo), za ako stapeme vo kontakt so druga civilizacija vomzemjanite da znaat kako nastanala nasata Planeta Zemja."   ,...iako ne se smeam ,..posmeshno ne moze da bide !,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas rekov deka mozhebi treba se otvori edna tema posvetena samo za verski shegi...Ne ti e losa idejata
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:04
Nekogash segata - vicot zboruva mnogu povekje od kupishta diskusii, referati, knigi i analizi
NEMA PODOBRO ISOHDISHTE ZA MISLENJETO OD SMEATA.
POTRESOT NA DIJAFRAGMATA PREDIZVIKAN OD SMEENJETO SEJKOGASH BIL PODOBAR POTIK ZA MISLENJETO OD TAKANERECHENITE TREPETI NA DUSHATA„

Изменето од Marko sk - 25.Мај.2009 во 19:05
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,171 секунди.