IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ГЛАГОЛИЦА - ПРВА ХРИСТИЈАНСКА АЗБУКА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ГЛАГОЛИЦА - ПРВА ХРИСТИЈАНСКА АЗБУКА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 02:14

Мене ме интересира каква е таа "Христијанска азбука"? Азбука составена од Хрстос? Азбука заповедана од Христос?

Со кое право некој се дрзнал да ја нарече Глаголицата "Христијанска азбука" кога Христос не користел таква азбука? Евангелијата и посланијата кои го опишуваат животот и делото на Исус и апостолите се напишани изворно на коине грчки или евентуално некои на еврејски, така што ако некоја азбука се котира да биде наречена "Христијанска" тоа би била една од овие, но далеку од тоа дека христијаните во првите векови лепели такви етикети на азбуките среќа
Христовата порака е меѓународна и меѓуетничка порака и таа не издвојува ниедна азбука, ниеден народ, ниедна земја и сл. Ахх што нема да измислат некои среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 02:25
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

[QUOTE=DDarko]
 
Сакам да прашам до кога кај нас се користела или поточно кога исчезначла глаголицата?


Мислам дека ние сме земја која најдолго ја користела глаголицата. Имено, кај нас глаголицата се користела дури до дванаесеттиот век ( Охридската книжевна школа ), додека во соседна Бугарија ( која не била под византиска власт ) се користела кирилицата, па затоа некои сметаат дека кирилицата не ја измислил Св. Климент, туку Кирил Константин Преславски-Брегалнички, односно тоа е и причината поради која глаголицата не се користела долго во Преславската школа. Дури се смета дека и една од војните меѓу Византија и Бугарија е токму поради тоа, имено Византија не сакала Бугарија да ја користи глаголицата.
 
 
 
Значи интересен е фактот дека еден од првите кирилични паметници е во науката познтиот БОЛОНСКИ ПСАЛТИР, кој е напишан во с. Рамне во Охрид и е напишан токму за време владеењето Бугарскиот цар Иван Асен II некаде околу 1230 - 1241.
Со тоа сакам да прашам  дали Бугарите тука ја наметнале Кирилицата?


Се смета дека Бугарија успеала да ја наметне кирилицата како попрактична во сите словенски места кои претходно додека биле во Византија користеле глаголица, иако и ова е теорија, меѓутоа најдени се натписи со користењето на глаголицата во Охрид и тоа од дванаесеттиот век ( кога веќе се смета дека глаголицата престанува да се употренбува ), а глаголицата пак е карактеристика на Охридската книжевна школа.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 02:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мене ме интересира каква е таа "Христијанска азбука"? Азбука составена од Хрстос? Азбука заповедана од Христос?

Со кое право некој се дрзнал да ја нарече Глаголицата "Христијанска азбука" кога Христос не користел таква азбука? Евангелијата и посланијата кои го опишуваат животот и делото на Исус и апостолите се напишани изворно на коине грчки или евентуално некои на еврејски, така што ако некоја азбука се котира да биде наречена "Христијанска" тоа би била една од овие, но далеку од тоа дека христијаните во првите векови лепели такви етикети на азбуките среќа
Христовата порака е меѓународна и меѓуетничка порака и таа не издвојува ниедна азбука, ниеден народ, ниедна земја и сл. Ахх што нема да измислат некои среќа
 
Стара љубави!!!
 
Па тука си во право за тоа ...
 
ама ајде не биди тврдоглав па разбери го тоа како “Христијанска азбука од славјанска традиција“ ... како што и всушност е, и како што сите други тоа го разбираат ...


Изменето од Tetratka - 23.Јуни.2009 во 02:49
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 03:07
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Се смета дека Бугарија успеала да ја наметне кирилицата како попрактична во сите словенски места кои претходно додека биле во Византија користеле глаголица, иако и ова е теорија, меѓутоа најдени се натписи со користењето на глаголицата во Охрид и тоа од дванаесеттиот век ( кога веќе се смета дека глаголицата престанува да се употренбува ), а глаголицата пак е карактеристика на Охридската книжевна школа.
 
Тоа сакам и јас да кажам - значи во Охрид и околината глаголица се употребувала точно до периодот кога Охрид е дел од ромејската империја, бидејќи Болонскието псалтир е прв кириличен документ од Охридската книжовна школа (1230-1241) кога Охрид и околината е дел од една словено-ромејска традиција.
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 09:48
GLAGOLICA

Glagolica is the oldest alphabet of the Slav people. 7 Gospels writen in glagolica are preserved and they all have Macedonian origin. None of the manysccripts today can be found in Macedonia.
Later, Glagolica is suppressed by Cyrilic alphabet. Glagolica signs have there own deep structure and symbolic. Glagolica lines also carrys strict individual peculiaritys which can be found in the beginning of any other litteracy.
Some think that in big part of glagolica prints are engraved some ancient codes of older alphabet.
However, beside many studys, big part of this alphabet stays covered with veil of secret-the secret of European litteracy, symbolic, message, imaginative code. And you can dive in to depth of the secret alphabet and the 7 secret books written in glagolica, which parts are spread all over the litterature metropolas all over the world.

http://www.tajnatakniga.com.mk/UK-Intro.html

PS.Linkov e navistina dosta instesnaten i seriozen, na primer postojat izvori koi ukazhuvaat deka Glagolicata se zadrzhala na teritorijata na deneshna Hrvatska duri i do 18 vek....

Mary's gospel

-different from the previous 6 pages that have incontestably macedonian provinience according to the language characteristics,this gospel ,beside the opinion that the text is macedonian,there is opinion that it comes from the teritory of Stokov(for information in Croatia texts in glagolic were created even in XVIII century)it contains 174 pages,by contents is fourgospel,it is found in the Monastery “The Birth of Mother of God Maria” in Sveta Gora from whom it was named Marins gospel;it is kept in Moscow except for the first 2 pages that are in Viena;

-it is published by V.Jagik : V. Jagi~, Quattuor evangeliorum versionis palaeoslovenicae Codex Marianus glagoliticus. Petrograd, 1883.

tekstov i slikava se od posocheniot link


Изменето од Marko sk - 23.Јуни.2009 во 10:09
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 10:25
Ajde maldi momci i devojki, preveduvajte i postirajte po i-netov za nashiot civilizaciski i versko- hristijanski doprinos, razvivajte debati i diskusii vo kontekst na istaknuvanje i valoriziranje na toj nash doprinos koj taka jasno se gleda preku glagolicata - azbuka koja bila sozdadena za shirenje na hristijanskata vera... eve ushte ednen tekst od istiot link:

The gospel of Aseman
- One of the most valuable and most beautifful keeped old-Slavonic manuscript,adexceptionally important for macedonian literary cultural-historic heritage; it comes from the XI century;it contains 158 pages;by contents is elective aprakos-gospel; its name comes from Josif Asemanija who discovered it in 1736 in Jerusalim;today it is keeped in the Vaticans Library in Roma;because of its imporatnce it is published for four times;

- Edition with facsimile J. Vajs I J. k*rz, Evangeliorum Assemani.Prag, I t. 1929, i II t. 1955.(according to G.Pop Atanasov ,an copy of the edition of the Gospel of Aseman it is kept in NUB ,in the section for old manuscripts ,in the office of Mihajlo Georgievski ;the gospel is very good kept and richly ornamented)Изменето од Marko sk - 23.Јуни.2009 во 10:35
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 12:25
[QUOTE=Marko sk]Ajde maldi momci i devojki, preveduvajte i postirajte po i-netov za nashiot civilizaciski i versko- hristijanski doprinos, razvivajte debati i diskusii vo kontekst na istaknuvanje i valoriziranje na toj nash doprinos koj taka jasno se gleda preku glagolicata - azbuka koja bila sozdadena za shirenje na hristijanskata vera...

Многу убава тема, вредна да се развива и понатаму со интересни дискусии, (иако не знам зошто Марко ги повикува само младите момци и девојки, jас ги охрабрувам ситеголема%20насмевка).
големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 12:38
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 15:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


[QUOTE=Marko sk]Ajde maldi momci i devojki, preveduvajte i postirajte po i-netov za nashiot civilizaciski i versko- hristijanski doprinos, razvivajte debati i diskusii vo kontekst na istaknuvanje i valoriziranje na toj nash doprinos koj taka jasno se gleda preku glagolicata - azbuka koja bila sozdadena za shirenje na hristijanskata vera... Многу убава тема, вредна да се развива и понатаму со интересни дискусии, (иако не знам зошто Марко ги повикува само младите момци и девојки, jас ги охрабрувам ситеголема%20насмевка).големо%20гушкање

Sekako site se povikani, mislata mi beshe - koga posochiv do mladive - deka sepak tie se nekako povichni so kucanje, imaat pozdravi ochi da surfaat i istrazhuvaat po inetov, da preveduvaat i t.n...

Изменето од Marko sk - 23.Јуни.2009 во 17:21
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 17:58
Полека Марко, јас само ти дадов пофалба за темата и постовите, и малку се нашалив.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.