IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Мобилни Телефони (Прашања и Одговори)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мобилни Телефони (Прашања и Одговори)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 01:00
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Gonzo, aj vidi go ova SONYERICSSON XPERIA X10 MINI, vo taa klasa e

 
 
 
Ne mi se svidja ama ic...Posebno radi formata...Malo debelo...Doduse i ne e preterano debelo samo odnosot mu e bezveze 83 visina na 50 sirina...Ekranot mu e samo 2.5 inca jas sakam 3+ i specifikaciite na traenje na baterija mu se epten polosi od htc...vidi sporedba na gsmarena....
 
 
A za onoj desire HD od t mobile, za sega e preskap...Za 6 meseci cenata ce mu padne za 20-30 % .... A i bajagi e golem ...Skoro ko PSP ....голема%20насмевка
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 11:08
Гонзо,
според тестовите, x10 мини има подобри оценки, но и двата телефонји имаат високи оценки, но тоа можеби е маркетинг.
Јас во вакви ситуации си гледам мене што ми се допаѓа повеќе.

Пак ќе ти речам ако можеш земи го ова HTC DESIRE HD, покрај ваква макина тие со IPHONE ги пикаат одма по џепчиња.Изменето од Pavaroti - 09.Јануари.2011 во 11:21
Кон врв
baSeh Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
energetic

Регистриран: 14.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај baSeh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 18:32
Ајфон е преценет, HTC е многу поквалитетен и пософистициран телефон од ајфонот.
Кон врв
Nadia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nadia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 21:28
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Gonzo, aj vidi go ova SONYERICSSON XPERIA X10 MINI, vo taa klasa e

 

 

 

Ne mi se svidja ama ic...Posebno radi formata...Malo debelo...Doduse i ne e preterano debelo samo odnosot mu e bezveze 83 visina na 50 sirina...Ekranot mu e samo 2.5 inca jas sakam 3+ i specifikaciite na traenje na baterija mu se epten polosi od htc...vidi sporedba na gsmarena....

 


 

A za onoj desire HD od t mobile, za sega e preskap...Za 6 meseci cenata ce mu padne za 20-30 % .... A i bajagi e golem ...Skoro ko PSP ....голема%20насмевка

da baterijata kratko trae...kamerata e losa...samo simpaticno sto e malo
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 15:31
Некој да ми даде мислење што е подобро ... збунетост
 

Samsung i9000 Galaxy S или IPhone 4

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 21:35
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Некој да ми даде мислење што е подобро ... збунетост
 

<SPAN style="WIDOWS: 2; TEXT-TRANS: none; TEXT-INDENT: 0px; BORDER-COLLAPSE: separate; FONT: medium 'Times New Roman'; WHITE-SPACE: normal; ORPHANS: 2; LETTER-SPACING: normal; COLOR: rgb(0,0,0); WORD-SPACING: 0px; -webkit-border-horizontal-spacing: 0px; -webkit-border-vertical-spacing: 0px; -webkit-text-decorations-in-effect: none; -webkit-text-size-adjust: auto; -webkit-text-stroke-width: 0px" =Apple-style-span><SPAN style="TEXT-ALIGN: center; LINE-HEIGHT: 17px; FONT-FAMILY: Verdana, Geneva, sans-serif; COLOR: rgb(102,102,102); FONT-SIZE: 11px" =Apple-style-span>
<H1 style="-: none; PADDING-BOTTOM: 5px; MARGIN: 0px 0px 20px; PADDING-LEFT: 10px; -: 0% 50%; COLOR: rgb(220,0,0); FONT-SIZE: 14px; FONT-WEIGHT: bold; PADDING-TOP: 0px; -origin: initial; -clip: initial">Samsung i9000 Galaxy S или IPhone 4</SPAN></SPAN></H1>


Citaj:

Galaxy S vs iPhone 4
98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 23:48
Originally posted by Nadia Nadia напиша:

Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Gonzo, aj vidi go ova SONYERICSSON XPERIA X10 MINI, vo taa klasa e

 

 

 

Ne mi se svidja ama ic...Posebno radi formata...Malo debelo...Doduse i ne e preterano debelo samo odnosot mu e bezveze 83 visina na 50 sirina...Ekranot mu e samo 2.5 inca jas sakam 3+ i specifikaciite na traenje na baterija mu se epten polosi od htc...vidi sporedba na gsmarena....

 


 

A za onoj desire HD od t mobile, za sega e preskap...Za 6 meseci cenata ce mu padne za 20-30 % .... A i bajagi e golem ...Skoro ko PSP ....голема%20насмевка

da baterijata kratko trae...kamerata e losa...samo simpaticno sto e malo

Neznam za vas ama jas cekam denovive da mi go donesat . Za kamera ako se prica priznavam samo kamera na "K800"
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 15:35
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Некој да ми даде мислење што е подобро ... збунетост
 

<SPAN style="WIDOWS: 2; TEXT-TRANS: none; TEXT-INDENT: 0px; BORDER-COLLAPSE: separate; FONT: medium 'Times New Roman'; WHITE-SPACE: normal; ORPHANS: 2; LETTER-SPACING: normal; COLOR: rgb(0,0,0); WORD-SPACING: 0px; -webkit-border-horizontal-spacing: 0px; -webkit-border-vertical-spacing: 0px; -webkit-text-decorations-in-effect: none; -webkit-text-size-adjust: auto; -webkit-text-stroke-width: 0px" =Apple-style-span><SPAN style="TEXT-ALIGN: center; LINE-HEIGHT: 17px; FONT-FAMILY: Verdana, Geneva, sans-serif; COLOR: rgb(102,102,102); FONT-SIZE: 11px" =Apple-style-span>
<H1 style="-: none; PADDING-BOTTOM: 5px; MARGIN: 0px 0px 20px; PADDING-LEFT: 10px; -: 0% 50%; COLOR: rgb(220,0,0); FONT-SIZE: 14px; FONT-WEIGHT: bold; PADDING-TOP: 0px; -origin: initial; -clip: initial">Samsung i9000 Galaxy S или IPhone 4</SPAN></SPAN></H1>


Moe licno mislenje e Galaxy S, samo ako slikas mnogu so telefonot zemi iPhone, bidejki ima 5mp kamera, no i BLIC!
98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 18:24

Штетноста на мобтелот ...

Ај признајте колку го држите тоа мало парче  од мобилка до вашето уше секој ден ?? а?? една минута , пет , дваесет, пола саат…..со сатиии??? аа?? е па сега …не е лошо уште утре да си купите или ако ги имате да си користите слушалки за мобилен…зашто?? како зашто?? ете затоа…читај…

http://thevibe.socialvibe.com/wp-content/uploads/2009/12/cell-phone-brain-tumor-713.jpg http://www.sync-blog.com/wp-content/uploads/2010/02/pong-anti-radiation-cellphone-case-2.jpg  http://farm3.static.flickr.com/2654/3769521316_7d8185ebe0.jpg     http://www.taratur.com/data/26.10mobilni4.jpg

Мобилните телефони се како радио… тие емитираат ниски нивоа на микробранова радиофреквентна енергија во моментот кога се користат… емитираат и кога се на стенд бај, но со уште помала јачина…користењето на мобилен телефон го приближува изворот на зрачење до мозокот и ова може да доведе до апсорпција ја релативно големи количества на електромагнетна енергија…честото користење на мобилниот во текот на денот велиме повеќе од 10 минути дневно доаѓа до поголем ризик за појава на шум во ушите или медицински кажано tinitus…

http://www.examiner.com/images/blog/wysiwyg/image/cellphone%283%29.jpg

или после 10 год често користење на мобилниот доаѓа до ппојава на тумор кој го поврзува увото и мозокот наречен медицински akustik neurom како и зголемен ризик на појава на паратиноиден тумор… појава на заборавеност , непамтење , како и попотенцирање дејство врз тие луѓе кои консумират седативи и алкохол…сега …како технологија нели, како новитет е добродојден , но ова баш не ни треба иако производителите не уверуваат во неопасноста и неделувањето сепак мора да се размисли за користење на мобилен телефон со помош на слушалки со што самата антена на мобилка ќе биде подалеку од мозокот...доколку сакате да го намалите зрачењето, мобилните да не ги бирате според големината на меморијата или бојата, туку задолжително меѓу техничките податоци да го побарате терминот САР… тој покажува колкава енергија од електромагнетните бранови се апсорбира во човечкиот организам. .. и секако ќе го одберете оној мобилен чиј САР има помали вредности…мобилните најмногу зрачат во моментот на воспоставувањето на врската -позивот… тогаш немојте апаратот веднаш да го ставате на увото, почекајте, погледнете на екранот, и кога на него ќе видите дека врската е воспоставена и кога ќе го чуете звукот, дури тогаш доближете го мобилниот до уво…

http://www.vest.com.mk/WBStorage/Articles/7A3DBD4C0F848F4CB131FE832AFE09C8.jpg  http://kirilica.com.mk/userfiles/image/25.09.2008/decamobilen---vo.jpg  http://www.ereporter.com.mk/Content_Data/Images/2010042209104310.jpg http://images.idividi.com.mk/images/trudna_mobile22.jpg

децата до осум години никако не смеат да користат мобилен , а од 8-14 не се препорачува ради штетноста…бремените жени кои долго разговараат на мобилен телефон  ги изложуваат своите бебиња на поголема опасност седум години по раѓањето да доживеат одредени пореметувања во однесувањето…
 http://www.ereporter.com.mk/Content_Data/Images/2010102521141514.jpg                   http://i2.squidoocdn.com/resize/squidoo_images/-1/lens5144862_1244343097Cell-phone-pocket-radiation.jpg            http://www.taratur.com/data/26.10mobilni3.jpg

мобилните телефони се најголема закана за машката плодност…а и воопшто за оние органи во која близина го чувате… во џебот од кошулата?? баш на страната на срцето?? како ланец околу врат така да седи како украс на градите?? а?? или така странично како пиштол на појас?? што ќе кажат бубрезите?цц ццц… мобилките во футрола и во ташна или прирачно кесе друго ништо не е оправдано за ваша безбедност оти и кога е во стен бај да не речам кога не звони сепак тоа зрачи…мажите не би смееле мобилните телефони да ги чуваат во џебовите од пантолоните… чаре?? е па без мобилка не може да се замислиме нели ?? тогаш слушалки на уво и искривите капа...

http://reklami.com.mk/adpics/4c5811d8723813fec3c0e72c3.jpgмhttp://msnbcmedia4.msn.com/j/msnbc/Components/Photos/040913/040913_jawbone_vmed.grid-4x2.jpg http://www.w-cellphones.com/wp-content/uploads/2010/07/cell-phone-head-sets.jpg http://e-cellphone-accessories.com/wp-content/uploads/2009/10/bluetooth-cell-phone-headsets-297x300.jpg

или како го викат поинаку мобилен сет за глава…cell phone headset….за вас не знам…ама од утре bijonse1 ќе биде дисциплинирано и мобилка само со слушалки … давам збор !да

http://www.thepulseblog.com/wp-content/uploads/cc/wireless_cell_phone_headset1.jpg  http://thumbs.dreamstime.com/thumblarge_391/12403661231bQ3G4.jpg  http://www.mdusd.k12.ca.us/concord/no_cell_phone.jpg   http://blogs.sfweekly.com/thesnitch/RadiationCell.jpg

Изменето од bijonse1 - 28.Февруари.2011 во 18:28
Кон врв
bobanppmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobanppmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2011 во 12:12
Здраво, Имам еден проблем и едно прашање до вас.
Имам Qtek 9000 Pocket Pc но со скршен дисплеј, каде можам да најдам дисплеј за овој телефон/компјутерче..
Или пак да го поврзам на монитор некако дали може? - VGA порт нема, има само назад за USB кабел, тоа за полнач, и уште едно за слушалки портче. Софтвер (Windows Mobile)
Еве и слики од Qtek-от:„Во средината на тешкотијата, лежи можноста“.
- Алберт Ајнштајн
Кон врв
prilepcanec_14 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај prilepcanec_14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 21:09
Decki sakam da kupuvam Iphone 4,e sega vase mislenje za telefonot,negativni strani koi se,i koi drug tel vo toj rang bi mozel da go zemam za tie pari znaci okolu 400evra.Pozdrav
Кон врв
kumanovac007 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovac007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 17:04
zdravo dali nekoj moze da mi pomogne okolu problemot sto go imam
imam htc wildfire s so android e
simnuvav aplikacii od marketot sto e instaliran so samiot telefon no sega povece nemozam neznam sto e problemot imam dosta memorija slobodna pocnuva da se simnuva i prekinuva
odnapred fala
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 05:18
Originally posted by kumanovac007 kumanovac007 напиша:

zdravo dali nekoj moze da mi pomogne okolu problemot sto go imam
imam htc wildfire s so android e
simnuvav aplikacii od marketot sto e instaliran so samiot telefon no sega povece nemozam neznam sto e problemot imam dosta memorija slobodna pocnuva da se simnuva i prekinuva
odnapred fala

Ако се уште не си му направил update на софтверот на 2.3.5 (стандардно е 2.3.3), направи му веднаш... Го решава проблемот со инсталација на апликации кај Wildfire S, а ова ти го кажувам од лично искуство. Плус има и други подобрувања, ќе видиш самиот

Поздрав
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 23:29
Еднаш сум прашала пред повеќе од година....ај пакголема насмевка
Тогаш ми излегоа некои други работи...
Овој пат малку понапредните верзии....на моите миленичињацрвенеење


Ако има некој да ми каже.... ќе го бакнеж..трепкање.....плазење


IPhone 4S

Samsung Galaxy S2


Или да не си давам џабе пари па да си земам само Samsung Galaxy Ace S5830 ?

Значи....телефонот не ми треба за сликање ниту за видео. Земав една од подобрите камери пред некое време...


Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,155 секунди.