IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Минимализам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Минимализам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 21:40
баш напротив , јас го сакам , преку глава ми е од триста дрангулии околу мене.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:16
Минимализмот значи сведеност на основниот облик и драстично избегнување на било какво украсување . На повеќето луѓе им делува голо , ладно и аскетски .
Фактот дека од нај раното доба човечкиот род тежнеел да ја украси околината , тоа спаѓало во должност на жената во првобитната поделба на трудот .
Малку украсување не смета , проблем е само кога ќе се претера .
ПОголемиот број на архитекти сметаат дека времето на минимализмот е во изминување . Нај новите тенденции покажуваат оддалечување од минимализмот затоа што наводно се претерало и овој стил завршува во "дехуманитивизам"
 
Познати уметници од овој облик на уредување :
 
Carl Andre
Donald Judd
Kelly Ellsworth
Robert Morris
Ad Reinhardt
Robert Smithson
Frank Stella
Sol Lewitt
Walter De Maria
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 17:23
Minimalizmot mi se cini znaci i poveke prakticnost, ili sum greshka.збунетост
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 19:48
mislam deka ne si.......mene mi se dopaga.
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
fiore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 20:38
Mene mi se dopagja.
Nesakam mebel natrupan so razni i bezbrojni ukrasi...
Na nekoi kaj mene doma im lici deka e prazno...ama mene mi e ok...tuka mi e se sto mi treba
i uzivam vo prostorot....nenatrupan
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 11:28
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:


не го сакам минимализмот...некако ми е без душа...празно...недовршено...
 
 
 
mene ova mi lici na cekalna pred nekoja ordinacija
ili pred kancelarija na nekoj BIG BOSS
ama nikako na dom
apce
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 12:07
kolku lugje,..tolku vkusovi ,..nekoj uziva pa, vo,..prenatrupanost!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 13:23

Не пренатрупаност,меѓутоа да не биде ни празно.Нешто помеѓу тие две екстремности - златна средина.Кога е празно делува во одредени сегменти доста ладно.
Што се однесува до апстракните односи помеѓу различните елементи и присуство на апстрактни слики во просторот е нешто што мене лично не ми се допаѓа.Под тоа подразбирам секојдневно будење и гледање во апстракција (нешто нејасно).Зошто би гледала во нешто нејасно,кога може да биде убаво и јасно.Животот понекогаш ни носи апстрактни моменти,кои сакале или не мораме да ги решиме,но зошто во домот секојдневно да се има присуство на апстракција.Значи,освен од естетски карактер елементите според мене треба да имаат и содржаен карактер.
Застапеноста на модерни елементи е преголема,што исто така ја намалува топлината во домот.Мислам дека е потребно да се вметнат елементи,материјали,дезени,форми од Истокот за да се избалансира.
Прочитав дека боите во минимализмот не се користат за изразување чувства,туку исклучиво за ограничување на просторот.Не би се сложила,бидејки боите манифестираат енергија.
Во минимализмот ми се допаѓа сјајот,чистотата и естетиката.


~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 12:38
Originally posted by fiore fiore напиша:

Mene mi se dopagja.
Nesakam mebel natrupan so razni i bezbrojni ukrasi...
Na nekoi kaj mene doma im lici deka e prazno...ama mene mi e ok...tuka mi e se sto mi treba
i uzivam vo prostorot....nenatrupan

se soglasuvam vo celost...sita sum od nie kicerajski i nekvalitetni predmeti
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 17:05
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 03:51
go obozuvam ovoj stil,ednostaven, i prakticen
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 10:05
Ова е непозната работа кај нас дома... голема%20насмевка размислување
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 15:26


Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 10:03
Практично,функционално и убаво.
Ми се допаѓа!
Пренатрупаност и кич не поднесувам,такви амбиенти ме гушат.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.