IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали самозадоволувањето е грев?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали самозадоволувањето е грев?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sekoj ima slobodna volja i svoj izbor... da se sledi sebe si ili da sledi nekoj drug.

Ako saka da se izmachuva, togash neka se izmachuva... nema da bide ni prv ni posleden. Ako saka neka si naogja i opravduvanja za toa izmachuvanje...

Sekoj si go nosi svojot krst...


i ti si vo pravo

aj caos od mene vo ova tema
me ubedi na brzaka

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:12
Палестинец, znam deka "mnogu se plashish", ama dolzhnost mi e da te opomenam po vtor pat...

Bog prostuva do tri pati, a jas ne sum tolku sovrshen. Na tretiot pat baniram.

blueprayer i anakin, izvinete za izbrishanite repliki, ama "moralno beshe".
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:13
budra odluka Mesi..samo vrsi si ja rabotata ti...голема%20насмевка
Dare ako ne d.. na suvo brat ti ne si normalen...


u sklop na temata-spored mene ne  e grev. pa ne ubivas coek m m e..
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:13
ma jas sum naviknat za brisenje
potocno vakcinisan.... od posledni 300 mi ostanaa odvaj 60
hahahahaha
neka ide i ova

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:19
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

budra odluka Mesi..samo vrsi si ja rabotata ti...голема%20насмевка
Dare ako ne d.. na suvo brat ti ne si normalen...


u sklop na temata-spored mene ne  e grev. pa ne ubivas coek m m e..

Ништо не сватив од ова.

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:24
Originally posted by DDarko

Фала на сите, по ова и јас заземав свој став- грев е.

И да погледнеме од друга страна, нели е грев да си ги фрламе така децата и тоа еден милион...
Даре беизненадувањеизненадувањеизненадувањемилион деца????
и кој те лаже дека тоа се деца бе?
абе попаметно е многу да не се распрашуваш...природата ќе си го направи своето...
и не,не е грев...тоа само твоето тело се буди.

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:28

Мастурбацијата е само носталгија за телесно единство, а телесното соединување пак е носталгија за Сёопфатното Духовно единство!

Самозадоволувањето неможе да донесе вистински мир и задоволство, бидејќи самото е една врста неуротична реакција . Затоа е многу важно енергијата и емоциите да се вперат во правилниот правец, бидејќи трансформирањето на сексуалната енергија во креативна е можно!

Со таа намера и го замолив Макариос да ни презентира неколку техники од православната ризница, со кои се трансформира таа енергија.

Во надеж дека некој ќе го стори тоа, ве поздравувам љубезно!




Изменето од spiros - 24.Мај.2009 во 23:31
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:32
spiros sampion si
a ti veruvas vo toa sto si go napisal????
izgleda da
ne bi se foliral tuka

pa kje ti kazam, se toa sto si go kazal e luk i magla

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:35
Ова остана мистерија, хаха, едно 14 годишно дете ви донесува таков наслов на тема што остава белези.голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:36
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

budra odluka Mesi..samo vrsi si ja rabotata ti...голема%20насмевка
Dare ako ne d.. na suvo brat ti ne si normalen...


u sklop na temata-spored mene ne  e grev. pa ne ubivas coek m m e..

Ништо не сватив од ова.

da se samozadovoluvase ke me razberese намигнување
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:38
Не убиваш човек, но доживуваш чувство слично на сексуалното...
Се плашиш дека не си му угоден на Бога...
Се плашиш дека Бог ќе си спомне за тоа на судениот ден и ќе ти се суди заради тоа...
Тоа ти ствара завистност.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:42
Pri ejakulacija se isfrlaat okolu 300-400 milioni spermatozoidi. Ako kako sto veli Darko toa e ubistvo, mnogu gresi. Toa e genocid . No, spermatozoidot da se oplodi, treba da se spoi so jajce kletka koja se naoga vo zenata. Taka nastanuva covek.

Segata nastrana, decko ne se sekiraj premnogu, masturbacijata ne e smrten grev. No sepak e necista navika, posebno za lugeto koi ziveat sami bez bracen partner, moze da im stane navika i da im gi odvratuva mislite od duhovnoto.

So samoto toa sto masturbacijata ne se spomnuva kako zbor vo Biblijata , Bog znae deka toa e edna od rabotite koi covekot najmalku moze da gi kontrolira, zaradi svojata nesovrsenost. Koga bi bile so sovrseni tela, bi imale potpolna kontrola vrz naseto telo, misli i emocii i bi se vozbuduvale samo koga nie sakame...

Bog e milostiv, Toj znae sto mozeme da nosime a sto ne, Toj ne znae podobro od samite nas, taka Dare,zatoa masturbacijata ne e direktno spomnata vo Biblijata. Procitaj go mojot prv post na ovaa tema i ke vidis deka ovaa navika poteknuva uste od pocetokot na gresnoto covestvo, a Bog ne kazuva nikade deka koj ke masturbira ke odi vo pekolot. Ako e taka, site od forumot ke bideme tamu, a i cel svet. Ke nema ziteli vo rajot .

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:43
Originally posted by anakin anakin напиша:

spiros sampion sia ti veruvas vo toa sto si go napisal????izgleda dane bi se foliral tukapa kje ti kazam, se toa sto si go kazal e luk i magla


Сексуалната енергија е една од најсилните кај човекот а и не само кај него.

Целиот удар на таа енергија го познавам (свесно) од моето најрано детство и од лично искуство знам дека има духовни техники со кои може да се стиши таа бура!

Мастурбацијата е како кога прежеднатиот човек пие солена вода!




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:46
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

spiros sampion sia ti veruvas vo toa sto si go napisal????izgleda dane bi se foliral tukapa kje ti kazam, se toa sto si go kazal e luk i magla


Сексуалната енергија е една од најсилните кај човекот а и не само кај него.

Целиот удар на таа енергија го познавам (свесно) од моето најрано детство и од лично искуство знам дека има духовни техники со кои може да се стиши таа бура!

Мастурбацијата е како кога прежеднатиот човек пие солена вода!





Што се однесува до таа бура и кој може да ја стиши ќе ти кажам една поговорка...
ПОНЕКОГАШ БОГ ЈА СМИРУВА БУРАТА, НО НЕКОГАШ БОГ ТЕ СМИРУВА ТЕБЕ ЗА ДА ЈА ИЗДРЖИШ БУРАТА!големо%20гушкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.