IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто Исус бил распнат?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто Исус бил распнат?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 22:53
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


...

Да, точно, само што Муслиманиве тоа го претставуваат како голема лага на Сатаната.


Даре, отелотворението на Милоста БОЖЈА (Исус) ги повикува сите што Го сакаат, да ги љубат сите, дури и непријателите, дури и оние непријатели што го предадоја на крст, дури и оние што и се противат на Волјата БОЖЈА (Исус ХРИСТОС)!

Препушти БОГ да суди а ти сакај ги сите!

поздрав

п.с. Исус е СОВРШЕНИОТ Муслиман и само Неговиот Ислам и џихат се СОВРШЕНИТЕ!



Изменето од spiros - 20.Мај.2009 во 22:54
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 23:20
Џихад не беше света војна?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 23:25
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Џихад не беше света војна?


jeste , da se pojavi prvo MAHDI
posle e lesno

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 23:30
brat,..ti poleka ,.poleka se fati vo,..klopkata,...."sramezlivo",..ama , sigurno stapnuvash na teritorijata "gospodova",..bog neka ti e ,..napomosh !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 23:59
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Џихад не беше света војна?



Шалом алеихем, братче!

Војната и Царството ХРИСТОВО не е како оние војни и царства од неверниот свет! Оној свет кој што до ден денешен, вистински не Го познава ХРИСТОС!


Денот доаѓа, набрзо секое око ќе Го види ... дури и оние што Го разапнаа и оние што Го негираат!


БОГ да ни биде на сите Милостив!

АМИН
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:04
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Ok Anakin.....навистина ќе беше чудно да го сфатиш и мојот пост (откако се испостави дека тешко ги разбираш постовите на верниците ).......а сосема беше добронамерен и имаше алтруистичка димензија......не требаше да те навреди, туку да те поттикне да размислиш за поинакво сфаќање на тие зборови од она на кое си навикнат......

Штета што закоравените срца се гнасат од Вистната, и се потсмеваат, ја омаловажуваат......

Секое добро...
prvo ne se navredivголемо%20гушкањеno navredliva ti e sega ova recenicaголема%20насмевкаsega ti mene mi ja nametnuvas vistinatamislis e covecki nekomu da kazes mojata vistina ja bije tvojata vistina slepce ni eden???



Вистината е една...........нема моја и твоја.......некој може да ја гледа, некој може да не ја гледа..........НЕ ТИ НАМЕТНУВАМ НИШТО........всушност Бог ништо не наметнува, остава слобода на избор........а пак која сум јас да го правам тоа......

Изменето од polzavce - 21.Мај.2009 во 01:04
МИР со сите
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:12
ee,..brate , brate,..ke progledash li i ti ,..nekogash ?тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:14

   Zosto ISUS bese raspnat? Ogdovorot moze da se svede vo eden stih od Biblijata, koi mnogu teolozi go narekuvaat Evangelie vo minijatura:

" Zasto Bog tolku go vozljubi svetot, sto go dade Svojot Edinoroden Sin, ta SEKOJ sto veruva vo Nego, da ne pogine, no da ima ZIVOT VECEN". ( Jovan 3:16).
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:24
Originally posted by brza brza напиша:

ee,..brate , brate,..ke progledash li i ti ,..nekogash ?тага

не се трескај
ја знаеш ова мојава
СТАРО КУЧЕ НЕ МОЖЕ ДА НАУЧИ НОВИ ТРИКОВИ

ПС полжавче точно е дека има само една вистина
но недобро е што мислиш дека вистината е таа што ја знаеш ти
тука е каменот на сопнувањето

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:26
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

ee,..brate , brate,..ke progledash li i ti ,..nekogash ?тага

не се трескај
ја знаеш ова мојава
СТАРО КУЧЕ НЕ МОЖЕ ДА НАУЧИ НОВИ ТРИКОВИ


  znam be brat,..samo ,..i ti sigurno znaesh deka ,..sekoe pravilo,..si ima i iskluchok!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:30
со мене е силата не правилатаголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:30
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by brza brza напиша:

ee,..brate , brate,..ke progledash li i ti ,..nekogash ?тага
не се трескајја знаеш ова мојаваСТАРО КУЧЕ НЕ МОЖЕ ДА НАУЧИ НОВИ ТРИКОВИПС полжавче точно е дека има само една вистинано недобро е што мислиш дека вистината е таа што ја знаеш титука е каменот на сопнувањето


Brate Anakin, koj te zakacuva kazi mi ti mene?

Heheh , dobar si ti , samo polzavceto ne te razbira bas

Pozdrav do tebe polzavce , i ne se karajte i ne odete off topic

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:41
Jovanovata misla mnogu ubavo zvuchi.

Bog gi isfrla Adam i Eva od Rajskata gradina, gi prokolnuva, potoa odbira eden svoj narod (kako drugite bozhji cheda da se tugji) koj poteknuva tokmu od niv dvajcata, go tera vo krvavi osvojuvachki vojni za terotorii (kako da ne mozhe da im podari kako semozhen Kreator na svetov nekoi ubavi nenaseleni prostori), potoa im dava naredbi koi ovie ne gi sledat i postojano mu greshat, Toj neprikinato gi kaznuva, pa na krajot apokalipticharskite profeti deklariraat deka doznale od Nego oti sledi definitivno unishtuvanje na onoa sto povekje ne mozhe da postoi ponatamu...

... koga odnenadezh, razgneveniot Bog, koj krena race od se i koj se kaeshe sto go sozdade chovekot, tolku go vozljubi toj ist chovek, sto se pokaja ushte povekje otkolku sto se pokaja koga go sozdade, pa za da go iskupi go prakja svojot ednoroden sin (koj e vsushnost Negova lichna manifestacija) so svojata smrt (zarem ne mozhe Bog ednostavno da reche deka prostuva vmesto da se podnesuva kako zhrtva na samiot sebe si ?) da gi iskupi grevovite na lugjeto prema Nego i taka da ne umiraat povekje, tuku da imaat vechen zhivot dokolku poveruvaat vo seto ova sto Toj na krajot go pravi za niv.

Koga bev mal mislata na Jovan mi izgledashe mnogu doblesna, no kako sto stareev i kako sto se zapoznavav so Biblijata mi zvucheshe se povekje i povekje samo kako edna dobra zhelba kazhana od eden dobar chovek...

Se razbira, toa e samo moj vpechatok i ne znachi deka ne treba da se veruva vo neshto taka ubavo srocheno.

Изменето од Messenger - 21.Мај.2009 во 01:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 01:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jovanovata misla mnogu ubavo zvuchi.

Bog gi isfrla Adam i Eva od Rajskata gradina, gi prokolnuva, potoa odbira eden svoj narod (kako drugite bozhji cheda da se tugji) koj poteknuva tokmu od niv dvajcata, go tera vo krvavi osvojuvachki vojni za terotorii (kako da ne mozhe da im podari kako semozhen Kreator na svetov nekoi ubavi nenaseleni prostori), potoa im dava naredbi koi ovie ne gi sledat i postojano mu greshat, Toj neprikinato gi kaznuva, pa na krajot apokalipticharskite profeti delklariraat deka doznalo od Nego oti sledi definitivno unishtuvanje na onoa sto povekje ne mozhe da postoi ponatamu...

... koga odnenadezh, razgneveniot Bog, koj krena race od se i koj se kaeshe sto go sozdade chovekot, tolku go vozljubi toj ist chovek, sto se pokaja ushte povekje otkolku sto se pokaja koga go sozdade, pa za da go iskupi go prakja svojot ednoroden sin (koj e vsushnost Negova lichna manifestacija) so svojata smrt (zarem ne mozhe Bog ednostavno da reche deka prostuva vmesto da se podnesuva kako zhrtva na samiot sebe si ?) da gi iskupi grevovite na lugjeto prema Nego i taka da ne umiraat povekje, tuku da imaat vechen zhivot dokolku poveruvaat vo seto ova sto Toj na krajot go pravi za niv.

Koga bev mal mislata na Jovan mi izgledashe mnogu doblesna, no kako sto stareev i kako sto se zapoznavav so Biblijata mi zvucheshe se povekje i povekje samo kako edna dobra zhelba kazhana od eden dobar chovek...

Se razbira, toa e samo moj vpechatok i ne znachi deka ne treba da se veruva vo neshto taka ubavo srocheno.


Brate messi, tebe ne ti se dopaga Bogot na Biblijata pa si izmisluvas nekoj svoj,sto ke ti odgovara?

Bas me interesira od koi knigi citas pa imas takvo mislenje. Imam mnogu procitano knigi protiv ISUS i protiv BOG, taka da bas me interesira koi se tvoite izvori
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,357 секунди.