IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ, психозите и неурозите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ, психозите и неурозите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 02:06
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

izvoren, sega gi shirish rabotite von kontekst.

Darko citirashe neshto sosem konkretno sto Bog vo Stariot Zavet im go porachuva na evreite, a ne na site lugje na svetov.

Sega ako sakash mozhesh da go zameshah i Noviot Zavet i Svetite Otci i sveti pisanija... i da ja pretstavish rabotata kako sto miluvash.

No poentata e deka Bozhjite zborovi vo konkretniot sluchaj se upateni do evreite. Toa e Bozhjata relacija so niv i toa e nivnata istorija.


Мислам дека не треба така круто да ги гледаме работите кога се работи за библиски записи.Зашто има моменти кога Христос например му се обрака на некој од апостолите, и сега ние по твојата логика треба да кажеме дека тоа за нас не важи бидејки не ни се обратил Христос директно.


Jas ne gi gledam kruto rabotite, tuku fokusirano, onaka kako sto se dadeni. I ne zboruvam za momenti koga Hristos se obrakja do apostolite ili do lugjeto sto go slushaat, nitu pak za propovedite na Pavle i t.n.

Jas samo svrtiv vnimanie deka Bog vo navedenite citati im se obrakja konkretno na Negovite odbrani lugje - evreite.

Изменето од Messenger - 10.Јуни.2009 во 02:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 15:17
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:
Brate spiros, za bezmilosnite psiholozi i psihijatri ne smeat da bidat aktivni , dokolku se dokaze deka go narusuvaat kodeksot na svojata profesija.

Mene mi e interesno kako Skientolozite gledaat na ovaa tema, i donekade se vo pravo koga velat deka apcinjata sto gi davaat psihijatrite ne go resavaat problemot, tuku samo go stavaat pod tepih.Imeno, tie smetaat deka apcinjata za smiruvanje, antidepresivite i drugite lekarstva se droga i deluva stetno na teloto.

Dobar psihijatar ili psiholog treba da gi lekuva pricinite za bolestite, a ne samo posledicite.

Sepak, ima sovesni i strucni psihijatri i psiholozi koi se posveteni na svojata rabota i zasluzuvaat pocit, sepak i niv ne im e lesno cel zivot da se zanimavaat so luge so "cudno odnesuvanje"...


Брате Давиде, јас потполно се сложувам и со тебе и со психијатрите кога во одредени моменти, во одредени состојби, на одредени личности им препишуваат и даваат одредени хемиски средства, со цел да им помогнат.
Но, проблемот - според мое потполно уверување - е во фактот дека книжничкиот, безмилосниот, ладниот, самобендисаниот, антихристијанскиот пристап на терапеутот кон болниот и болеста, е најдеструктивниот фактор што најпојќе му штети на пациентот и му пречи да ја осознае суштинската порака на болеста!Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...Darko citirashe neshto sosem konkretno sto Bog vo Stariot Zavet im go porachuva na evreite, a ne na site lugje na svetov.

...


Месинџер, сите случки пред создавањето на народот Израеле и после него не се случајно пишани во Писмото туку за поука на сите а посебно на оние што веруваат!

Тоа Писмо сведочи дека Милоста БОЖЈА се отелотворила во еден човек, човек чијашто близина - за разлика од кондиционираните умови - ги лечела луѓето од нивните духовни и телесни маки.

Што мислиш ти, дали психијатријата и психијатрите во односот со пациентите, треба да земе урнек од овој Исус за кого сведочат Апостолите и Писмото?

Многу би ме интересирал и ставот на твојата ценета сестра!

поздрав
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 15:32
И мене ме интересира ставот на ценетата сестра на Месинџер по однос на ова прашање. Верувам дека е многу зафатена, но кога би ја кандисал да ни се обрати со еден пост....намигнување

Инаку јас мислам дека убаво е да има еден духовен спој помеѓу медицинскиот третман, хемијата, и духовниот пристап, пред се затоа што човекот е био-психо-социјален-духовен феномен.

Кога Исус исцелувал, тој ја користел својата сила но и духовност (“Оди, верата те излекува“-се зборови кои често ги употребувал). На многу места каде Исус исцелува од демони можеби се работи за епилепсија-не така ретка болест, што гледаме по симптомите опипшани во Библијата (болниот се прпелка, мафта, му излегува пена на уста).
Исус при тоа ја користи својата моќ (која евидентно ја поседува, нели, на пр. жената со крвотечение во толпата се допира до Него а Он прашува “Кој се допре, осдетив сила излезе од мене“) и духовност, која кај него е се разбира уникатна.

Но она што денешните лекари, психијатри би можеле да го сторат е да покрај медикаментите, да го имаат предвид интегритетот на личноста од која духовната компонента е неразделна. За тоа можеби и самиот лекар треба да работи на себе.
(Ми се допаѓа пристапот на Скот Пек-наука и духовност).
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 16:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga beshe sestra mi na specijalizacija za psihijatrija, go prashaa profesorot sto da pravat so onie normalnite lugje ?

Odgovorot bil:

- Ako pronajdete nekoj takov, togash lechete go!

Za zhal zhiveme tokmu vo takvi ophtestva. Bog go sozdava sekoe bebe normalno i sovrsheno, a potoa komunata go "lechi"... lugjeto sozdale dovolno neurozi za sekoe Bozhje chedo, vo site mozhni vrsti, formi i dimenzii... kapitalizam, komunizam, nacionalizam, ateizam, teizam, relativizam...Ова ме потсеќа на ,,ко овде не полуди... тај није нормалан’’
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 23:13
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga beshe sestra mi na specijalizacija za psihijatrija, go prashaa profesorot sto da pravat so onie normalnite lugje ?

Odgovorot bil:

- Ako pronajdete nekoj takov, togash lechete go!

Za zhal zhiveme tokmu vo takvi ophtestva. Bog go sozdava sekoe bebe normalno i sovrsheno, a potoa komunata go "lechi"... lugjeto sozdale dovolno neurozi za sekoe Bozhje chedo, vo site mozhni vrsti, formi i dimenzii... kapitalizam, komunizam, nacionalizam, ateizam, teizam, relativizam...Ова ме потсеќа на ,,ко овде не полуди... тај није нормалан’’


                    
Ima golema vistina vo ovie zborovi...
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 11:12
Hristos e lekar na dusite i telata. Toa za eden vernik bi bil logicniot odgovor na ovaa tema. No, ne smeeme da zaboravime deka i psihozata i neurozata se mozocni bolesti, pa upotrebata na medikamenti za nivno lecenje e neminovna. "Filozofskoto ubeduvanje" ne moze da ja otstrani ovaa patologija. Taa moze da i pomogne na licnosta otkako prethodno bioloski i fizioloski ke bide stabilizirana. Spored toa psihoterapijata e vtorata faza vo rehabilitacijata, a ne obratno. Kaj nas, za zal, mnogu lugje so psihicki problemi, najprvo baraat pomos kaj bajaci i gataci, pa otkako dobro ke "zaglavat", duri togas go pobeduvaat sramot i baraat strucna psihijatriska pomos.
tre, tri, tra
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 22:57
И во тоа има вистина - драг карамазов - но едно нешто многу важно ти си заборавил да напоменеш исто како што заборва и школската медицина. Имено, успешни “психијатри и психотерапеути“ имало многу поодамна од создавањето на школската медицина!

За среќа денес има современи психијатри, психоаналитичари, психотерапевти кои се доволно нормални и не патат толку многу од својата суета за да можат да признаат дека: во народот има надарени луѓе кои поефикасно и поуспешно им помагаат на луѓето со душевни тегоби дури и од современата медицина!


Поздрав

п.с. Кој лечи - тој има право!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 11:22
Originally posted by spiros spiros напиша:

И во тоа има вистина - драг карамазов - но едно нешто многу важно ти си заборавил да напоменеш исто како што заборва и школската медицина. Имено, успешни “психијатри и психотерапеути“ имало многу поодамна од создавањето на школската медицина!

За среќа денес има современи психијатри, психоаналитичари, психотерапевти кои се доволно нормални и не патат толку многу од својата суета за да можат да признаат дека: во народот има надарени луѓе кои поефикасно и поуспешно им помагаат на луѓето со душевни тегоби дури и од современата медицина!


Поздрав

п.с. Кој лечи - тој има право!Verojatno mislis na duhovnicite. No, tie ne mozat da lecat psihoza i neuroza. Tie, edinstveno mozat da ja prepoznaat, a podocna da pomognat vo procesot na rehabilitacija na licnosta. Bez upotreba na sovremenite medicinski nacela, tesko deka nekoj ke se spasi od t.n. dusevni bolesti, koi, ke povtoram, se mozocni bolesti, a ne emocionalni. Duhovnicite edinstveno vo sprega so lekarite mozat da bidat mnogu efikasni.
tre, tri, tra
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 11:31
Кој ги лечел и излечувал луѓето кога не постоела неуропсихијатријата?
Сё што е добро во таа почитувана медицинска дисциплина е земено од еден извор Кој е многу, многу пред истата!

Впрочем, во БОЖЈАТА природа има тревки и состојки кои биле со илјадници години употребувани а - делумично -имаат поефикасно дејство (со значително помалечки контаиндикации) дури и од некоја психофармака.
За жал што “модерниот“ човек сёповеќе ја губи врската со Мудроста БОЖЈА а сё повеќе ја обожава хемијата која само во согласност со Неговата вечна Мудрост е нешто вредна!

ПоздравИзменето од spiros - 15.Јуни.2009 во 11:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 13:24
Originally posted by spiros spiros напиша:

Кој ги лечел и излечувал луѓето кога не постоела неуропсихијатријата?
Сё што е добро во таа почитувана медицинска дисциплина е земено од еден извор Кој е многу, многу пред истата!

Впрочем, во БОЖЈАТА природа има тревки и состојки кои биле со илјадници години употребувани а - делумично -имаат поефикасно дејство (со значително помалечки контаиндикации) дури и од некоја психофармака.
За жал што “модерниот“ човек сёповеќе ја губи врската со Мудроста БОЖЈА а сё повеќе ја обожава хемијата која само во согласност со Неговата вечна Мудрост е нешто вредна!

ПоздравVistina e deka psihijatrijata e relativno nova medicinska nauka, no istoto vazi i za hirurgijata, pa i za drugite sovremeni medicinski granki. Vo minatoto, ne im obrnuvale mnogu vnimanie ne samo na dusevno bolnite, tuku i na ostanatite. Medicinata nemala odgovor za mnogu raboti (isto e i sega, no ne e sporedlivo so ona sto se znaelo pred 2 do tri veka, da receme.) Denes, primenuvajki gi psihijatriskite farmakoloski i psihoterapiski metodi, mnogu lugje ili ja kontroliraat svojata bolest, odnosno ja doveduvaat do stepen na podnoslivost, ili pak ako se raboti za rana faza na bolesta, nivnite simptomi poleka isceznuvaat. Opasno e da mu kazes na nekoj covek, koj ima seriozni "dusevni" problemi deka treba da si koristi trevki sto gi ima vo Bozjata priroda i deka taka ke mu bide podobro. Veruvam, deka vo zivotot ne si videl kako se razoruva covekot koj boleduva od ovie mozocni bolesti, se razbira ako nisto ne e prezemeno na pocetokot, ili ako prethodno samoinicijativno ne si koristel trevki, koi mu gi dala nekoja babicka ili nekoj nadrilekar, ili, pak, ako ne go gubel vremeto kaj nekoj "sovetodavec". E, za razlika od takviot covek ima i slucai koga nekoj si funkcionira normalno ako na vreme si bil na doktor i pod nadzor ja prima vistinskata terapija. Apsolutno se sluzuvam deka izvorot na sekoja bolest e bogozaboravenosta, odnosno korenot na sekoja bolest e grevot, no ne mozes na sekoj covek da mu kazes "veruvaj i ke bides spasen" i so toa da go resis problemot. Svetot funkcionira malku poinaku, ne e se taka prosto i ednostavno. Baska sto od vakvite bolesti se razboluvaat i poboznite i blagocestivite lugje...

tre, tri, tra
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 16:05
Соматските (телесните) заболувања го имаат својот корен во психата (душата). Таа пак, со илјадници години пред да се етаблира фармакологијата, се лечела на еден друг начин.
Без разлика дали во израел, индија, кина, америка, грција, ... тогашните народи и лечители (некои од ними наречени шамани) имале една поинаква методика од онаа на денешната школска медицина.


Што сакам да кажам? Да се игнорира школската медицина? Не! Туку да се отворат очите за безграничните можности што ни ги нуди Мудроста на *ЖИВОТОТ, посебно кога боли душата!

Поздрав       
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 20:14

   Verata vo Boga mu dava na covekot nova sila i nov elan za da se izbori so neminovnite teskotii i sekojdnevni problemi so koi se srekava .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 22:08
Apsolutno.

Toa go velat site vernici na site veri.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 22:11
Понекогаш е потребно вера не само да дојде до исцелување само од себе иако и тоа е често, но верата значи и барање водство од Вишата Сила да не одведе до вистинскиот докторр, па и да се погоди вистинскиот лек.

Таа е како патоказ, светилка во ноќтаѕвезда

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.