IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ, психозите и неурозите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ, психозите и неурозите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 23:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga beshe sestra mi na specijalizacija za psihijatrija, ...

A dali ne posetuva na forumov, ima tuka dosta materijal za sub specijalnost...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 23:48
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga beshe sestra mi na specijalizacija za psihijatrija, ...

A dali ne posetuva na forumov, ima tuka dosta materijal za sub specijalnost...Samo da ne dojde nekoj Skientolog na forumot, ke vidis sto imaat tie da kazat za psihijatrite i psihijatrijata
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 23:52
Spiros....ме праша: Кој е патот да стигнеме до љубовта? Еве одговор:

Бог е Љубов.....значи прашањево би можело и вака да се преформулира: Како да стигнеме до Бога?..........Нема што да стигнуваме.....да го бараме......Тој е тука.....тропа на вратите на нашите срца постојано нудејќи ни да поверуваме во Него и да се спасиме........што значи ти навистина беше во право кога рече дека верувањето е основата за Љубовта...а понатаму Љубовта го засилува верувањето......
МИР со сите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 01:27
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Како да стигнеме до Бога?..........Нема што да стигнуваме.....да го бараме......Тој е тука.....


Taka e polzavche!

Nema kade da se bara, kade da se odi ili kade da se stigne.

Bog bil i kje ostane tuka vo nas. Toj ne e tamu ili onamu, gore ili dolu, levo ili desno. Ostanuva samo ednash da staneme svesni za toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 08:58
Месинџер, не ми замерај те молам ама Тајната ХРИСТОВА е малку поголема од твоите зборови, за кои невелам дека се грешни!


Крстот ХРИСТОВ не е само верикално или само хоризонтално, како некои што тоа го толкуваат ...

Човекот може да зборува невистина со тоа што зборува ограничена вистина!

А сега на темата. Ме интересира што мисли сестрати за оние случаеви кои во психијатријата важат за неизлечиви а одредени (школски необразовани) луѓе - преку дарот БОЖЈИ - ги лечат?

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 17:11
Вистина дека е Бог со нас:

(Исус Навин 1:9) биди силен и биди храбар? „Не бој се и не плаши се, зашто каде и да тргнеш, со тебе е Господ, твојот Бог.”

Исус Навин: 1:5 Никој не ќе одолее пред тебе во сите дни на твојот живот; јас ќе бидам со тебе како што бев со Мојсеја, и никогаш нема да те напуштам ниту ќе те оставам.

Евреите: 13:5 Нека вашето однесување биде слободно од среброљубие. Бидете задоволни со она, што го имате, зашто Тој рече: „Никогаш нема да те напуштам, ниту ќе те оставам!”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 17:20
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вистина дека е Бог со нас: (Исус Навин 1:9) биди силен и биди храбар? „Не бој се и не плаши се, зашто каде и да тргнеш, со тебе е Господ, твојот Бог.”Исус Навин:
1:5
Никој не ќе одолее пред тебе во сите дни на твојот живот; јас ќе бидам
со тебе како што бев со Мојсеја, и никогаш нема да те напуштам ниту ќе
те оставам.Евреите:
13:5
Нека вашето однесување биде слободно од среброљубие. Бидете задоволни
со она, што го имате, зашто Тој рече: „Никогаш нема да те напуштам,
ниту ќе те оставам!”Вистина дека е Бог со нас.


Бог со нас ?

Koi nas ?

Ova sto si citiral Darko od Stariot Zavet se odnesuva za evreite, a ne za nas.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 17:31
Да, но во Послание до Евреите анонимната личност која ја напишала оваа Библиска книга, а се смета дека е апостол Павле го цитирала тоа од Стариот Завет....
Всушност имаш право, личноста која го пишувала Посланието, го наменила за Евреите!голема%20насмевка
Независно од овоие стихови кој сум ги напишал погоре, сепак Бог е со нас.


Изменето од DDarko - 27.Мај.2009 во 17:32
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 17:41
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


....Всушност имаш право, личноста која го пишувала Посланието, го наменила за Евреите!голема%20насмевкаНезависно од овоие стихови кој сум ги напишал погоре, сепак Бог е со нас.


Ova se veli vernik.

Prvo probaj da se potpresh so avtoritetot na Biblijata, potoa koga kje vidish deka toa ne odgovara, prodolzhi i natamu so istiot stav tvrdejki deka avtoriteot na Biblijata vo ovoj sluchaj i ne e tolku vazhen. Ovoj pat povazhen e tvojot avtoritet.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 23:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:Koi nas ?

Ova sto si citiral Darko od Stariot Zavet se odnesuva za evreite, a ne za nas.


Јас сум уверен дека тоа се однесува на сите што веруваат и Го повикуваат Името БОЖЈЕ а не ја одфрлаат Милоста БОЖЈА, отелотворена во ИСУС!


Милоста е единствениот спас за сите нас!

Што мислите за безмилосни психолози и психијатри?
Дали вакви “научници“ смеат да бидат активни во хуманата медицина и како можат пациентите кои се жигосани како ненормални да се бранат од таквите доктори?

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 23:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вистина дека е Бог со нас: (Исус Навин 1:9) биди силен и биди храбар? „Не бој се и не плаши се, зашто каде и да тргнеш, со тебе е Господ, твојот Бог.”Исус Навин:
1:5
Никој не ќе одолее пред тебе во сите дни на твојот живот; јас ќе бидам
со тебе како што бев со Мојсеја, и никогаш нема да те напуштам ниту ќе
те оставам.Евреите:
13:5
Нека вашето однесување биде слободно од среброљубие. Бидете задоволни
со она, што го имате, зашто Тој рече: „Никогаш нема да те напуштам,
ниту ќе те оставам!”Вистина дека е Бог со нас.


Бог со нас ?

Koi nas ?

Ova sto si citiral Darko od Stariot Zavet se odnesuva za evreite, a ne za nas.А и Писмото предвиде, дека Бог преку верата ги оправдува народите, и однапред му го навести Евангелието на Авраама: „Во тебе ќе бидат благословени сите народи.”

            Галатјани 3-8

    Преку Христос сите се станати Божји чеда (сите се посвоени)
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 00:16
izvoren, sega gi shirish rabotite von kontekst.

Darko citirashe neshto sosem konkretno sto Bog vo Stariot Zavet im go porachuva na evreite, a ne na site lugje na svetov.

Sega ako sakash mozhesh da go zameshah i Noviot Zavet i Svetite Otci i sveti pisanija... i da ja pretstavish rabotata kako sto miluvash.

No poentata e deka Bozhjite zborovi vo konkretniot sluchaj se upateni do evreite. Toa e Bozhjata relacija so niv i toa e nivnata istorija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 00:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

izvoren, sega gi shirish rabotite von kontekst.

Darko citirashe neshto sosem konkretno sto Bog vo Stariot Zavet im go porachuva na evreite, a ne na site lugje na svetov.

Sega ako sakash mozhesh da go zameshah i Noviot Zavet i Svetite Otci i sveti pisanija... i da ja pretstavish rabotata kako sto miluvash.

No poentata e deka Bozhjite zborovi vo konkretniot sluchaj se upateni do evreite. Toa e Bozhjata relacija so niv i toa e nivnata istorija.


Мислам дека не треба така круто да ги гледаме работите кога се работи за библиски записи.Зашто има моменти кога Христос например му се обрака на некој од апостолите, и сега ние по твојата логика треба да кажеме дека тоа за нас не важи бидејки не ни се обратил Христос директно.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 00:29
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:Koi nas ?

Ova sto si citiral Darko od Stariot Zavet se odnesuva za evreite, a ne za nas.


Јас сум уверен дека тоа се однесува на сите што веруваат и Го повикуваат Името БОЖЈЕ а не ја одфрлаат Милоста БОЖЈА, отелотворена во ИСУС!


Милоста е единствениот спас за сите нас!

Што мислите за безмилосни психолози и психијатри?
Дали вакви “научници“ смеат да бидат активни во хуманата медицина и како можат пациентите кои се жигосани како ненормални да се бранат од таквите доктори?
Brate spiros, za bezmilosnite psiholozi i psihijatri ne smeat da bidat aktivni , dokolku se dokaze deka go narusuvaat kodeksot na svojata profesija.

Mene mi e interesno kako Skientolozite gledaat na ovaa tema, i donekade se vo pravo koga velat deka apcinjata sto gi davaat psihijatrite ne go resavaat problemot, tuku samo go stavaat pod tepih.Imeno, tie smetaat deka apcinjata za smiruvanje, antidepresivite i drugite lekarstva se droga i deluva stetno na teloto.

Dobar psihijatar ili psiholog treba da gi lekuva pricinite za bolestite, a ne samo posledicite.

Sepak, ima sovesni i strucni psihijatri i psiholozi koi se posveteni na svojata rabota i zasluzuvaat pocit, sepak i niv ne im e lesno cel zivot da se zanimavaat so luge so "cudno odnesuvanje"...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.