IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Благосостојбата и религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Благосостојбата и религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 16:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Pravoslaven, доста го мачиш Messenger, ситуацијата е очигледна, одговор на нашето прашање тој нема, а нема ни храброст да признае. Значи ништо нема голема%20насмевкаKje pochekash malu EvAngelos, kje pochekash... nekoi raboti treba da se osoznaat chekor po chekor inaku nema da se razberat.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 18:07
10 дена доволни ти се? Верувам да. Ајде ќе те потсетам за 10 дена дали можеби имаш одговор на нашето прашање. Ако немаш, здравје, не е смак света голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 18:17
Vremeto vo vakvi raboti e ireleventno EvAngelos. Kje objasnam na sto se odnesuva toa koga kje vidam deka si podgotven da go doznaesh...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 20:28

За какво подготвување зборауваш? Јас не те прашав од кои причини ме напуштила жената (што ја немам) или пак на каков начин починала мајка ми (жива е фала Богу), па да ми треба некакво подготвување, туку те прашувам едноставно прашање:

 
На каков богат човек, ако не на материјално богат човек, мисли Христос во неговата илустративна споредба кога вели:
 
"Полесно и е на камилата да помине низ иглени уши, отколку богат да влезе во Божјото Царство"
 
На каков "богат" се однесува ова што го вели Христос погоре? На духовно богат човек? На интелектуално богат? На информациски богат човек? среќа На каков?
 
Еве, ти дадов 3 оцпии за бегство од ќорсокакот, па да те видам сега дали ќе избереш една од нив, дали ќе измислиш 4та опција, или пак и понатаму филозофски ќе се препелекаш и ќе ја матиш дискусијата избегнувајќи го одговорот голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 22:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

За какво подготвување зборауваш? Јас не те прашав од кои причини ме напуштила жената (што ја немам) или пак на каков начин починала мајка ми (жива е фала Богу), па да ми треба некакво подготвување, туку те прашувам едноставно прашање:


 

На каков богат човек, ако не на материјално богат човек, мисли Христос во неговата илустративна споредба кога вели:

 

"Полесно и е на камилата да помине низ иглени уши, отколку богат да влезе во Божјото Царство"

 

На каков "богат" се однесува ова што го вели Христос погоре? На духовно богат човек? На интелектуално богат? На информациски богат човек? среќа На каков?

 

Еве, ти дадов 3 оцпии за бегство од ќорсокакот, па да те видам сега дали ќе избереш една од нив, дали ќе измислиш 4та опција, или пак и понатаму филозофски ќе се препелекаш и ќе ја матиш дискусијата избегнувајќи го одговорот голема%20насмевка


Ti mi davash opcii...

Blagodaram na pomoshta EvAngelos. Velam deka se ushte ne si spremen za nekoi raboti...

Kje bide...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 23:17
Мислам дека ти не си спремен да дадеш одговор.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 00:22
А јас мислам дека темава ја „зезнавте“.......за жал......
МИР со сите
Кон врв
GoXI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GoXI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 16:46
<> html,body{border:0px;} td {border:1px dotted #CCCCCC;} KOE MESTO TREBA DA GO ZAVZEMAT PARITE KAJ HRISTIJANITE? ILI KOJ TREBA DA E NASIOD ODNOS SPREMA PARITE?
ISUS NE OSTANAL NEUTRALEN PO PRASANJE NA OVAA TEMA. ZNAEME DEKA NASIOT GOSPOD ISUS MNOGU PATI ZBORUVASE VO PARABOLI, I AKO GI GLEDATE NEGOVITE PARABOLI (PRIKAZNI) SO KOI GO PROUCUVASE NARODOT  KE VIDETE DEKA 2/3 OD PRIKAZNITE BEA ZA PARITE.
SO PARITE MOZE DA SE KUPI KREVET, NO NE I MIREN SON
NAKIT, NO NE I UBAVINA;
KUKJA, NO NE I SREKEN DOM;
LEKOVI, NO NE I ZDRAVJE;
HRANA, NO NE I APETIT;
KONFOR, NO NE I MUDROST;
KRST, NO NE I SPASITELOT;
CLENSKA KARTA ZA CRKVA, NO NE I VLEZ VO NEBOTO.
 
ZNACI SO PARI MOZAT DA SE KUPAT MNOGU RABOTI NO NE MOZE SE.
BOGATSTVOTO IAKO NE E GREV TOA POBUDUVA CUSTVA KOI STO MOZAT DA BIDAT GREV. ALCNOSTA, SEBICNOSTA I SREBROLJUBIETO E GREV.
AKO CITAME VO BIBLIJATA KE VIDEME DEKA APOSTOL PAVLE PISUVAJKI MU NA TIMOTEJ  VELI:
 
LJUBOVTA SPREMA PARITE E KORENOT NA SITE ZLA; NEKOI IM SE PREDADOA, SKRSNAA OD VERATA I SI NANESOA MNOGU BOLKI.
(TIM. 6:10)
 
KOGA NA PETAR MU SE DOBLIZI EDEN PROSJAK I BARASE OD NEGO PARI EVE ON STO MU ODGOVORI:
SREBRO I ZLATO NEMAM, A STO IMAM TOA TI GO DAVAM.
(DELA 3:6)
 
A JAKOV GI KRITIKUVA ONIE KOI STO SE BOGATI A ZIVEAT SEBICNO:
GNILO E VASETO BOGATSTVO; NE IM PLATIVTE NA VASITE RABOTNICI I NAPLASTIVTE BOGATSTVO.
(JAKOV 5:1-5)
 
ZNACI NASIOT STAV KAKO HRISTIJANI SPREMA PARITE TREBA DA NE BIDE ALCEN. SAMOTO BOGATSTVO NE E GREV NO ALCNOSTA DA.
 
VASE MISLENJE?
 
 
 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 22:28
Tochno taka.

Ako blagosostojbata po avtomatizam znachi grev, togash siromashtvoto po istiot avtomatizam treba da znachi doblest i prosvetluvanje, neli ?

Изменето од Messenger - 29.Мај.2009 во 22:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 23:53
Материјалните добра треба да се намножуваат, но во склад со Божјите закони(на пр. НЕ со бизнис со оружје, бизнисот каде се профитира од убивањето и мачењето животни како на пр. месна и крзнена индустрија и тн. бидејќи не е во склад со Божјите закони). Намножувањето треба да биде со цел на општа добробит(на пр. отворање нови работни места со праведни плати) а не само за поединецот.

Изменето од Majkl - 29.Мај.2009 во 23:54
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.