IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Висок притисок
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Висок притисок

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
vidivaka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vidivaka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Висок притисок
    Испратена: 11.Мај.2009 во 13:21
imam visok pritisok a im,amk 20 god pojdov pregled da napram nema niso snimavb se pak mi vela zdrav ssi aj apcina mi dadao ama pa sea ponekogas osejcam deka se tresam celiokoga ce spijam ama kmratko
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2009 во 02:54
А психичката состојба каква ти е? Да не се секираш за нешто? Да не имаш маки некои, стресови?????

Да не си нон стоп само на брза храна? Да не се истоштуваш физички до максимум?


Ова го зборувам да го размислиш во случај да си ги направил сите лекарски прегледи...крв, урина, ЕКГ...итн.....

Пиши што и како испитуваше и што ти кажа докторот?

Изменето од polzavce - 12.Мај.2009 во 02:57
МИР со сите
Кон врв
blokirana5 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blokirana5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2009 во 23:48
...lele ne sakate da znaete kolkav imam jas pritisok.......eve na primer moze da pocnam so 220/140 ama ima uste nagoreeeeeeeee stignav do 250/170....i zamislete nisto ne mi najdoa???????
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2009 во 23:52
ima tema za nizokзбунетост
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 14:05
Originally posted by vidivaka vidivaka напиша:

imam visok pritisok a im,amk 20 god pojdov pregled da napram nema niso snimavb se pak mi vela zdrav ssi aj apcina mi dadao ama pa sea ponekogas osejcam deka se tresam celiokoga ce spijam ama kmratko


Ова не се однесува на тебе но уште една причина за покачен крвен притисок е и тежината.
Доколку имаш проблем или било кој со вишок килограми зголемувањето на притисокот е една од пропратните нус појави на дебелината.
Мастите се таложат во крвните артерии и срцето мора да пумпа со зголемени напори(просто кажано) и на тој начин се создава високиот крвен притисок.
Доколку се работи за дебелина(предизвикувач) треба да е намали косумирање на сол и солени прехрамбени продукти, заситени масти и внесување премногу течности.
Сите останати причини веќе беа наведени од други членови.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 15:32
250/170??
Da ne se raboti za nekoja greshka vo kucanje?
Ne mi se veruva deka nekoj ziv bi ostanal so tolkavav pristisok..
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 16:00

verovatno....sigurno...

a zoso nema tema za nizokзбунетост
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
vidivaka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vidivaka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:22
NE BE SE ESPITAV SE KRF EKG EHO SE VO RED,TEZINA NEMAM GOLEMA83 KG
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:24
83 ne ti e mnogu?збунетост
cek ...za masko ili zensko?збунетост
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
vidivaka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vidivaka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:26
VOPSTO NESUM DEBEL DA IMAM NEKOJA TEZINA I JAS NEZNAM SEA CE ODAM VO SKOPJE DA VIDAM SO CE MI KAZA ALI SEGDE POJDOV NA SEKAKVI NISPITI E USTE VAMU ODAM MOZNO E DA E PISIHICKI PROBLEM   NA NERVN BAZA SO ZNAM JAS ALI TESKO MI NEZNAM SO DA PRAM
Кон врв
vidivaka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vidivaka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:28
MASKO SUM VOOPSTO NESUM DEBEL KOJ ZNAJ, SITE VELA SE E VO RED
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 00:30
Што ќе испитуваш во Скопје? Каде те пратија, на која клиника?

Направи си анализа длабинска во себе: Кој си, што сакаш во животот, дали тоа што го сакаш го имаш, ако го немаш дали може да го имаш, дали си среќен, ако не си...што е тоа што ти недостига за да бидеш среќен, дали си поставуваш преголеми цели во животот, па нивното неостварување те прави несреќен итн итн итн.....

Ова ти беа само пример прашања за интроспекција....Одговарајќи си ги можеби ќе сфатиш дека си посреќен отколку што мислиш или дека имаш повеќе причини за среќа, но си бил неблагодарен на животот........Можеби тоа ќе те поттикне да направиш позитивни промени кај себе, да гледаш порелаксирано на животот и ќе си го решиш проблемот........

Пак ќе речам......ПСИХОЛОГ...најди си.....
МИР со сите
Кон врв
Marck Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marck Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 00:42
nema potreba od psiholog,sekoja bolest vo makedonija ja povrzuvaat so psihata
pricinata za visok pritisok nikoj ne ja znae dodeka celosno ne se ispita i na kraj ke e "zdrava" so za zal hronicna bolest za koja ke mora celiot zivot sekoj den da zema terapija a so toa se odbegnuva rizikot za mozocen udar
 
ova i e hronichna hipertenzija(na zal nasledna) koja e tivok ubiec pred se go ostetuva srceto,bubrezite i vidot a bolniot e naviknat da zivee so visok pritisok se dodeka ne otkrie sam i ne zapocne so terapija
 
procitajte:
 
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 00:51
Грешиш пријателе.......

Од каде ти е таа груба генерализација дека во Македонија секоја болест ја поврзуваат со психата??????? Човекот убаво вели дека се испитал и се е во ред, но тој има висок притисок......
Значи што ќе постигне ако само голта апчиња за снижување на притисокот???? Ќе ја лечи последицата, а не причината......


Јас велам да се најде причината.......Прво да се побара дали постои органско пореметување, (да се провери холестерол, триглицериди, ЕКГ да се направи, да се провери урината, работата на бубрезите итн итн) а ако се е во ред мора да се провери и психолошката состојба.....
МИР со сите
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.