IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Брзо читање и учење што значи да се разбе
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брзо читање и учење што значи да се разбе

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Brzo_citanje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brzo_citanje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Брзо читање и учење што значи да се разбе
    Испратена: 09.Мај.2009 во 15:55
Навистина повеќето испити бараат длабоко разбирање на темата. Постојат повеќе причини...

Со добро помнење и бубање, во главно можетеда го поминете испитот репродуцирајќи ги информациите кои едвај ги разбирате и на кои после тоа нема да се сеќавате. Според тоа, зошто да се гњавите со подлабоко разбирање? Постојат повеќе причини...

Изменето од Brzo_citanje - 09.Мај.2009 во 15:56
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2009 во 17:19
Jas ili ucam ili ic ne ucam....i toa sto ke go naucam, go pamtam povejke vreme намигнување
Кон врв
G1RL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G1RL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2009 во 17:22
ucam samo pred testovi obicno i pred isprasuvanja so razbiranje se razbira. napamet i neznam da ucam drugiot den go zaboravam naucenoto
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2009 во 19:19
ја не сум ни способен нешто на памет да научам
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2009 во 20:06
Originally posted by Brzo_citanje Brzo_citanje напиша:

зошто да се гњавите со подлабоко разбирање?
 
Најверојатно затоа што ќе ти остане подолго во меморијатазбунетост
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Brzo_citanje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brzo_citanje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2009 во 20:34
“Ако ја разбирате сложеноста на еден дел, подобро ќе ја разберете сложеноста на целината. Со разбирање на сложеноста на целината, ја зголемувате својата способност за асимилирање и разбирање на материјалот.“
Изменето од Brzo_citanje - 09.Мај.2009 во 20:52
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2009 во 23:34
Originally posted by Brzo_citanje Brzo_citanje напиша:

Навистина повеќето испити бараат длабоко разбирање на темата. Постојат повеќе причини...

Со добро помнење и бубање, во главно можетеда го поминете испитот репродуцирајќи ги информациите кои едвај ги разбирате и на кои после тоа нема да се сеќавате. Според тоа, зошто да се гњавите со подлабоко разбирање? Постојат повеќе причини...


Зашто е полесно.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 00:56
се чудам, нај нај искрено се чудам како учат на памет..... или зборови на англиски, германски - сето тоа набубано, напикано во главата...... не сакам да учам напамет........  подобро не учам отколку напамет да учамплазење кога ќе размислам... јас не знам на памет да учам..... не%20знам

ок е за дефиниции или нешто што треба попрецизно да се објасни,... ама кога јас се откажав и од физика учење на памет...... збунетост

ама ете проблем...... да ми дадете песна да научам... нема теоретски шанси... да ја научам голема%20насмевка порано ги учеле по цели стихозбирки... ама сега.... голема%20насмевка
Кон врв
elektro Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elektro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2009 во 14:34
Za toa treba talent :D

abe ima nesto sto moze da se nauci na pamet
Ama ima i nesto sto nemoze pozzzzzzzzzzzzzzzzz
Кон врв
elektro Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elektro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2009 во 22:13
da da bla bla ali to je to
“Ако ја разбирате сложеноста на еден дел, подобро ќе ја разберете сложеноста на целината. Со разбирање на сложеноста на целината, ја зголемувате својата способност за асимилирање и разбирање на материјалот.“
>< POLICE LINE DO NOT CROSS ><
Полиција =D
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 19:29

Cekam nekoi strucni mislenja za brzoto citanje. Takov fenom ima kaj Vasil Tupurkovski.
E sega citanje so razbiranje se uci vo shkolo, голема%20насмевка


Изменето од Andjelina - 21.Мај.2009 во 00:18
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 10:44
da, postoi metod na brzo citajne i so pomos na nego moze da se procitaat duri i petpati povejke od normalnoto citajne no toa moze da go primenuvaat   samo lica koi se znaat   odnosno lica so nekolku   fakulteti zavrseni pa taka nivnoto citajne pretstavuva samo proverka na napisanoto a vo mali slucaevi i ucejne na nesto novo.
   inaku celiot metod se sostoi od sporeduvajne na izvadoci   od recenicite ili samo zborovi od tekstot so materijalot   koj e memoriran vo tvojata svest   koj tvojata intelegencija e sposoben da   go prelistuva so ogromna brzina pa taka novite zborovi ili frazi od brzoto citajne samo se vklopuvaat vo site naucni teorii isto kako sto e vklopuva delce od slozuvalka pa taka psiholozite   znaejcigo ova sozdavaat igri so sostavuvajne za decata so cel da im ja zgolemat intelegencijata.metodot na brzo citajne treba da e spooben da go izvedi sekoj sto e na   rakovonda funkcija vo sprotivno bi se izgubil vo podatocite koi mu doajdzaat za prerabotka . takov slucaj na nemozejne da se   obrabotat golema kolicina na podatoci i da se donese vistinsko resenie moze da se primeti kaj licata koi rabotat vo nasiot parlament   koi poradi taa   anomalija pocnuvaat da ne se razbiraat mejdzu sebe -ova ne se slucuva vo evropskite parlamenti. ..............................

Изменето од dejanpp - 15.Мај.2009 во 10:46
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 11:06
Не знам за брзо читање, но кога ми е одвратен материјалот го читам повеќе пати без да се трудам да го разберам и чекам мозокот да си ја превземе улогата
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 11:36
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Не знам за брзо читање, но кога ми е одвратен материјалот го читам повеќе пати без да се трудам да го разберам и чекам мозокот да си ја превземе улогата
odvratni materijali ne postojat postojat samo materijali koi te potsetuvaat na tvoite odvratni doziveani slucki
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.