IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - Кујна од  соништата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кујна од соништата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 21>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 18:25

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 22:48
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 23:07
Друже тука не се гледа кујната збунетост
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 23:30


Sega vidov deka pisuvalo kujna.... jas mislev kukja...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:37
Mountain%20lodge%20kitchen%20with%20alder%20cabinets%20and%20large%20windows
apce
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:41
Medieval%20Castle%20Kitchen
apce
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:42
Stone%20Range%20Hood
apce
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:43
Open-plan%20Tudor%20Kitchen
apce
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:45
Kitchen%20with%20Earth%20Tones
apce
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 15:38
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 10:52
Cucina%20Classica%20Zappalorto:%20modello%20Giulietta
apce
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 17:12
Originally posted by apce apce напиша:

Cucina%20Classica%20Zappalorto:%20modello%20Giulietta
 
големо%20гушкање И јас сум по рустикалниот стил. Обожавам.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 21:35


Изменето од bijonse1 - 11.Февруари.2010 во 17:47
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:53

Совети за уредување на кујна

Кујната е простор кој ја наследува традицијата на огништето поврзано со собирање на членовите на семејството. Денес, тенденција е кујната првенствено да ја исполни функцијата на функционален и убав простор.Поради незјината улога на поврзување на семејството, треба да биде прикладно сместена во станбениот простор. Распоредот во кујната зависи од големината и формата на просторијата. Понекогаш за да се добие добар и правилен распоред на елементите дури е потребно и да се пристапи кон менување на положбата на вратата и прозорецот во кујната.

Доколку се работи за стеснет простор, кој има неблагодарни димензии, или доколку сакате кујнскиот простор да ви биде исполнет совршено, тогаш решението најверојатно ќе биде кујна по нарачка.

Ако пак имате простор кој може послободно да се искористи, осмислете сопствена кујна комбинирајќи ги елементите на разни модели на готови кујни. Притоа имајте во предвид дека пазарот нуди неограничен избор на бои, материјали, окови, работни површини, полици кои можат да се сложат во вашата кујнаПри планирање на распоредот следете ги овие правила:

• Оставата за храна, вклучувајќи го и местото на кое домаќинката ќе ја спушти торбата од пазар, треба да се наоѓа близу вратата;

• Оставата за храна треба да биде што е можно поблизу до работната плоча;

•  Пламениците или електричните плочи за готвење мора да бидат близу мијалникот за да садовите за готвење полесно ги полниме со вода;

•  Машината за миење садови треба да биде сместена во ормар за садови или покрај него, а во близината треба да биде мијалникот, сливникот и корпата за отпадоци за да садовите се исчистат од остатоците од храна;

• Ако во кујната работат две лица, просторот за движење помеѓу покуќнината не би требало да биде потесен од 125 cm, а во помалите кујни не би требало да биде потесен од 76 cm. Вкупната оддалеченост помеѓу кујнските елементи и апарати не треба да биде поголема од 6 m. Кујната не би требало да биде просторија преку која се влегува во друг простор. Кога преку кујната се излегува во дворот или во градината, во неа лесно влегува студ и провев. Ова може да се избегне доколку излезот од кујната води во помала просторија (трем) со двојни врати.

Едноставните распореди најчесто се најефтини и најефективни. Ако обликот на просторијата дозволува, ставете високи кујнски ормари, вграден фрижидер, машина за миење садови и шпорет по должината на едниот ѕид, а останатиот простор нека остане недопрен.

Начелно постојат три вида распоред на покуќнината и опремата во кујнaта :
•  распоред во форма на буквата U
•  распоред во форма на буквта L
•  распоред во низа (паралелен распоред, бродска кујна).
Сепак понекогаш е тешко да се постигнат вакви форми, односно распоред на елементите во кујната, поради положбата на вратата, прозорецот или водоводните и други инсталации. Тоа е една од главните причини да не се придржувате слепо до теоријата и начелните правила. Важно е распоредот да е функционален и да ги исполнува вашите функционални и естетски барања.

Најважно е елементите и предметите да се на дофат на рака. Основно правило при организација на просторот во кујната, кое го опишува идеалниот распоред гласи : фрижидер – работна површина – мијалник – работна површина – плоча за готвење – работна површина. Оваа шема го следи редоследот на приготвување на јадењата, вклучувајќи го и миењето и обработката на намирниците, готвењето, како и сервирањето на храната. Независно од тоа дали елементите во кујната ќе бидат поставени во низа, во форма на буквата U или L , би било добро да се постигне идеален распоред или приближен на него.

Кујнски елементи во низа – оваа композиција е компактна, бидејќи елементите во кујната завземаат простор само на еден ѕид. Овој распоред најчесто се јавува кај помалите кујни.

Кујнски елементи во “L” форма – овој распоред е пригоден за поголеми простори, со што е одвоен работниот дел од делот за чување на намирниците. При поставување на кујнските елементи во облик на буквата “L” се создаваат агли кои можат практично да се искористат со елементи поставени во аголот, кои се нешто поскапи, но овозможуваат максимално искористување на простор.

Кујнски елементи во “U” форма - кујнските елементи распоредени се на три ѕида и овој начин на планирање на кујнскиот простор исклучиво е наменет за големи површини. Во вакви простори има големи можности за комбинирање на елементите во кујната, но треба да се држиме до основното правилото за оранизирање на просторот. Истотака треба да се обезбеди доволно растојание помеѓу елементите за непречено движење.....................и то....голема%20насмевкаИзменето од bijonse1 - 11.Февруари.2010 во 17:57
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,000 секунди.