IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - Балконот-цветна градина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Балконот-цветна градина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:20
За помалите балкони убава е оваа идејаИзменето од mamamd - 05.Мај.2009 во 19:21
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 18:04
Ах, голем балкон (или двор) па на него скаричка, фурничкаголема%20насмевка


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 18:11
Гледај и уживајмечтаење


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 07:52
Имав вакви сардели и најмногу си ги сакав, ам асега ги немам а и не можам да најдам ваква бојатага
Photobucket
Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 10:06
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 12:55
се надевам дека ке успеам оваа година вака да ми бидатцветни прозорцитеголема%20насмевка
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 12:59
На 500 метра од мојот стан, на пат кон дома има отворено складиште за цвеќиња. Секој ден минувам тука и нормално си купувам 3 саксиички со цвекиња за 100 ден.голема%20насмевка
Кој ли да им одолее, секој ден има нешто ново од убаво по убавосреќа 
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 13:19
..pa normalno e da si kupuvas novi ,koga tie od prethodniot den se garant isuseni...za voda...голема%20насмевка
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:01
stifarno malo............najmalo...........a tolku ubavo so ljubov namesteno среќа

Изменето од bijonse1 - 21.Мај.2009 во 19:01
Кон врв
kokomoko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1363
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokomoko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 00:39
se otepav od cvekinja kupuvanje ... na krajot dojde edna baba i mi vika ... dete tebe zemjata ne ti cini лутина ....i sega ?

vo sabota ke odime ubava zemja da barame, a posle edna nedela sliki ke vi pratam od mojot balkon....

P.S. se iznervirav ... koprivite hibridni bile stetni t.e. karcenogeni , a cela Italija bese naredena so niv......
......
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 08:02
Сарделите секогаш ми се многу убави и трајни. Некако не им смета жешкото и с епогодни за наши услови.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 08:54
Од сабајле се израдував како мало дете кога видов дека процветале и бела и црвена-плиш црвена сардела а не ни знаев дека ги имам бидејки се мислев дека не се фатија.
Колку малку треба н ачовек да му се разубави денот голема%20насмевка
Еве неколку корисни совети за оние кои сакаат да се радуваат како мене (од Шпиц е, ме мрзеше а осмислувамнамигнување)
Растенијата во саксии не се развиваат толку лесно колку оние што растат во градина. Затоа секогаш треба да внимавате при изборот на цвеќињата што ќе ги чувате на балконот, бидејќи речиси е сигурно дека таму нема да успеат големите растенија. Вакви проблеми ќе немате со висечките видови цвеќиња, кои од пролетта до летото личат на цветни гроздови. Сепак, иако овие растенија се повеќегодишни, препорачливо е да не ги купувате ако немате каде да ги сместите преку зима. Најдобро е во балконските саксии да засадите летни цвеќиња кои за време од една година никнуваат, растат и венеат. Такви се, на пример, петуниите, лобелиите, украсниот грашок, салвиите и многу други видови, во чии цветови може да уживате од април до првите есенски мразови.
Страната на светот на која е поставен вашиот балкон битно влијае врз изборот на растенијата што ќе ги насадите. Важен фактор е и на кој кат во зградата се наоѓа вашиот стан. Доколку балконот е свртен на север, североисток или исток, искусните цвеќари сигурно ќе ве советуваат да купите бегунии, лантании и други видови цвеќе кои се отпорни на ниски температури. Вистински украс за терасите свртени кон запад се каранфилите, лобелиите, петуниите и другите летни цвеќиња. Важно е да се знае дека растенијата кои се наоѓаат повисоко од осмиот кат се изложени на силен ветар. Цвеќарите им препорачуваат на луѓето што живеат на повисоки катови, на балконите да не чуваат цвеќиња со високи стебла зашто многу е веројатно дека ќе се скршат или ќе се исушат од ветерот. На оваа висина без проблем можете да одгледувате бегунии и лобелии.
Доколку планирате балконот да го претворите во цветна градина, тогаш секако ќе треба да се водите според одредени естетски правила. Секогаш одбирајте растенија чии цветови се само со „ладни“ или само со „топли“ бои. Во случај неколку растенија да садите во една саксија, растојанието меѓу нив мора да биде повеќе од 15 сантиметри. Најубаво изгледаат цвеќињата кои во иста саксија се садени во два реда или по принципот „цик-цак“. Ако вашиот балкон е мал, тогаш најпаметно е да го украсите со исто растение кои има цветови во неколку бои и нијанси. Најдобро решение е на балкон да засадите цвеќиња во саксии направени од глина. Тоа не важи само за саксиите, туку и за жардињерите и големите цветни сандаци. Упатените велат дека сандаците за цвеќиња не смеат да бидат подолги од еден метар, пошироки од 20 и подлабоки од 18 сантиметри. Малите садови се практични и ако вашиот балкон е простран зашто лесно можат да се преместуваат. Кога, поради мразовите од балконот, ќе исчезнат разнобојните цветови, тогаш најдобро е садовите да ги наполните со мали растенија. Такви се, на пример, шимширот и јапонската дуња. Во овој период од годината на терасите убаво ќе изгледаат и ползавците со кожести листови и ниските рози. Во текот на есента паметно е да насадите зумбули, ниски лалиња, нарциси или ириси, бидејќи тие први ќе процветаат напролет.

Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 18:54
prekrasni se na terasa
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 17:18


odejki po pat vidov ubav sreden balkon-na zivo nekako bese poubavголема%20насмевка


Изменето од bijonse1 - 31.Мај.2009 во 17:25
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.